شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - 17 Apr 2021
 
۰
۱۰

وزیر کشاورزی: از مردم عذرخواهی می‌کنم، بزودی آرامش به بازار مرغ بر می‌گردد

سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب: 759215
وزیر جهادکشاورزی ضمن عذرخواهی از مردم بابت تلاطم در بازار تاکید کرد: کارگروه ویژه ای برای کنترل بازار در بخش مرغ تشکیل شده و به زودی آرامش به کل کشور بازخواهد گشت.
خاوازی: به نمایندگی از دولت از مردم عذرخواهی می‌کنم +فیلم
به گزارش جهان نيوز، کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس و در جریان بررسی وضعیت تامین و توزیع نهاده های دامی و کشاورزی بیان کرد: مهمترین بخشی که در کشاورزی مورد توجه است بحث زارعت می باشد و ۷۰ درصد بخش زارعت را گندم تشکیل می دهد. برنامه ریزی های خوبی برای تولید گندم صورت گرفته است. در سال زارعی۹۸، ۳۱۵ هزار تن بذر درجه یک در اختیار کشاورزان قرار گرفت و در سال ۹۹ به ۴۱۳ هزار تن رسید و رشد ۳۶ درصدی داشت. سن زدگی برای اولین بار به ۰.۳ درصد کاهش یافت و کشاورزی قراردادی از ۹۳ هزار تن به ۲۰۰ هزار تن رسید.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از هجمه هایی که به بحث صادرات وارد می شد این بود که کیفیت گندم ایران خوب نیست اما با نمونه برداری هایی که در سطح کشور صورت گرفت ۹۲ درصد گندم از کیفیت بالایی برخوردار است. خرید تضمینی گندم در سال ۹۸ ، ۷.۷ میلیون تن، در سال ۹۹ ، ۸.۵ میلیون تن و در سال جاری پیش بینی می شود به ۸.۸ میلیون تن برسد.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه تصریح کرد: در بحث دانه های روغنی که مورد تاکید رهبری بوده و از برنامه های اصلی وزارت خانه است واردات به شدت کاهش یافته و حدود ۲ هزار تن بذر را خودمان در  داخل کشور تهیه می کنیم. کشت قراردادی دانه های روغنی را تا ۲۰۰ هزار هکتار افزایش دادیم از مجلس بابت قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی تشکر می کنیم. به واسطه این قانون ما تصمیمات خوبی را گرفتیم که عواید آن در سال زارعی پیش رو مشخص خواهد شد. در بحث چغندر نیز تصمیمات خوبی گرفته شد. سه ارقام آفتابگردان، گلرنگ و کلزا که از دانه های روغنی هستند که در برنامه ما قرار دارد، گیاه کاملینا که گیاه جدیدی است در تولید دانه های روغنی مورد توجه قرار گرفته و می تواند سیمای آن را تغییر دهد.  براساس طرح جهش تولید به راحتی در ظرف ۴ سال آینده می توانیم ۸۰۰ هزار تن روغن در داخل کشور تولید کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: در سال ۹۸ تولید چغندر قند ما ۳.۵ میلیون تن و در سال ۹۹ ، ۵.۵ میلیون تن است و قطعا در سال پیش رو به خودکفایی در شکر خواهیم رسید. در بحث پنبه در سال ۹۸ ، ۲۲۹ هزار تن برداشت داشتیم و در سال زراعی قبل ۲۷۰ هزار تن برداشت داشته و پیش بینی می شود در سال زراعی جدید به ۳۲۷ هزار تن برسد.  در بحث دیم زارها که کمتر مورد توجه قرار گرفته بود کار گسترده ای در حال انجام است که می تواند به جهش تولید انجامیده و هم تثبیت شغل باشد و هم درآمد خوبی برای کشاورزان ایجاد کنند. تراز تجاری ما به دو میلیارد و ۳۶۳ ارتقا یافته که با زحمات کشاورزان است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در محصولات پروتئینی چه گوشت قرمز که به تولید ۸۸۱ هزار تن رسیدیم و چه شیر که بالغ بر ۱۱ میلیون تن تولید داریم و چه گوشت مرغ که دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید داریم امروز با مشکل تولید مواجه نیستیم، از ابتدای سال گذشته تا بهمن ماه ما با بالاترین میزان جوجه ریزی مواجه بودیم و جوجه ریزی توسط چند سیستم تحت کنترل است میزان انحراف از جوجه ریزی ۱.۲ می باشد و فلذا تولید به اندازه کافی در کشور می باشد. اتفاقات دیگری در بازار رخ داد که وضعیت را برهم ریخت ما امروز با احتکار  و منجمدکردن رو به رو هستیم در شهر تهران که نیاز ۱۲۰۰ تن می باشد به ترتیب در سه شیفت هزار تن بسته بندی اتفاق افتاده است در نهایت دولت تصمیم گرفت کارگروهی را تشکیل دهد و مسئولیت آن با وزیر جهاد است، سه روز کاری از تشکیل این کارگروه می گذرد اما اقدامات خوبی در حال انجام است ما در تلاش هستیم تا فضای مناسبی را در بازار ایجاد کنیم تنها در استان کهگیلویه و چند استان دیگر در تامین مرغ مشکل وجود دارد که برای آنها نیز استان معین تعیین شده است.

خاوازی در پایان تصریح کرد: در سال ۹۹ ما در تولید کره به خودکفایی رسیدیم و واردات گوشت ما به یک پنجم کاهش یافت براساس تصمیم سران قوا تمامی مسئولیتها در بخش کشاورزی چه صادرات و چه واردات و چه تنظیم بازار به عهده وزارت جهاد نیست. اما بنده به نمایندگی از دولت از مردم عذرخواهی کرده و ان شاءالله با کارگروه تشکیل شده قول می دهم که به زودی آرامش به بازار کشور بازگردد. در باغستانها وضعیت بسیار خوبی داریم. هزینه های حمل و نقل، خدمات ماشینی و نیروی کار افزایش یافته و بر روی قیمت نهایی که کشاورز ارائه می دهد تاثیرگذار است.

فیلم/ به نمایندگی دولت از مردم عذرخواهی می‌کنم
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مهدی
چی بودیم چی شدیم؟ .
Iran, Islamic Republic of
لطفا بفرمایید مابه التفاوت قیمت مصوب و آزاد نهاده های دامی ، قیمت مرغ مصوب و آزاد در این مدت به جیب چه کسانی رفته است.
Iran, Islamic Republic of
این مرغ هایی که امروز وارد بازار می شود تا الان کجا می رفته؟! اگر می توانستید جلوی تلاطم بازار مرغ را بگیرید، چرا تا الان اقدام نکردید؟!
Iran, Islamic Republic of
در پاسخ به کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس
قیمت مرغ 38 الی 40 هزار تومان عذرخواهی شما دیگر هیچ فایده ای، نتیجه ای، سودی و ارزشی برای مردم ندارد....
Iran, Islamic Republic of
اول باید حسن روحانی از مردم عذرخواهی کند..
Iran, Islamic Republic of
دم انتخابات شروع کردن به عذرخواهی، آقای خاوازی با نظارت بر بازار و قطع ید دلال قطعا قیمتها پایین میاد، و نیازی هم به عذرخواهی نیست
Iran, Islamic Republic of
مملکت بهم ریختی با کمبود مرغ و روغن.
Iran, Islamic Republic of
قرارگاه مرغ اوج تدبیر دولت اصلاح طلبا
Iran, Islamic Republic of
به جای عذر خواهی باید گران نکنی وجلوی گرانی را بگیری حداقل یکبار تو صف می ایستادی این حرفها دردی دوا نمیکنه.خود دردیس بر درد.
Iran, Islamic Republic of
عذرخواهی تو به چه درد ما میخوره.