شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - 17 Apr 2021
 
۱
۳

زمزمه‌های بازگشت آمریکا به میز مذاکره برجام

شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۰
کد مطلب: 758820
یک منبع خبری آمریکایی، به تازگی از احتمال بازگشت واشنگتن به میز مذاکره برجام در نشست مجازی هفته آینده خبر داده است.
زمزمه‌های بازگشت آمریکا به میز مذاکره برجام
به گزارش جهان نيوز، همزمان با پایان نشست مجازی طرف‌های باقی‌مانده برجام یا همان ۴ به اضافه یک و ایران، برخی از منابع دیپلماتیک و رسانه‌ای از احتمال بازگشت واشنگتن به میز مذاکره برجام خبر می‌دهند. 

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران، در نشست مجازی دیروز جمعه، «انریکه مورا» معاون مدیرکل و دبیر سیاسی سرویس اقدامات خارجی اروپا مدیریت نشست کمیسیون مشترک را برعهده داشت. سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان نیز رئیس هیئت ایرانی حاضر در این نشست بود.

موضوع اصلی مطرح شده در این نشست، بازگشت احتمالی آمریکا به برجام بوده است. اجرای کامل و موثر توافق از سوی تمامی طرف‌ها هم محور دیگر گفت‌وگوها بوده است.

اکنون و پس از پایان نشست، «لارنس نورمن»، خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال در پیامی تویئتری اعلام کرده: «طرف‌های حاضر در برجام از جمله آمریکا در نشست آتی وین رایزنی‌ها را ادامه خواهند داد. واشنگتن بدون مذاکره مستقیم با تهران در این نشست حضور خواهد یافت». گفتنی است نشست آتی کمیسیون مشترک برجام، سه‌شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

در همین رابطه، «انریکه مورا» مدیر سیاسی اقدام خارجی اتحادیه اروپا هم تایید کرده که موضوع بازگشت احتمالی آمریکا به توافقنامه در نشست امروز طرف‌های برجام به بحث گذاشته شده است.

بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص نشست کمیسیون مشترک 
وب‌سایت رسمی اتحادیه اروپا ضمن انتشار بیانیه‌ای هدف از برگزاری این نشست را بررسی روند اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها خواند و اعلام کرد که نمایندگان همه طرف‌های باقی‌مانده در برجام از جمله ایران، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس در سطح معاونان وزیر خارجه و مدیران کل سیاسی در این نشست حاضر شدند. در این بیانیه آمده است: «چشم انداز بازگشت آمریکا به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای برجام بررسی شد. همه طرف‌ها از تعهد خود برای حفظ برجام گفتند و حالت‌های مختلفی که براساس آن تحقق کامل توافق هسته‌ای ممکن می‌شود، بررسی شد».

اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرده که: «اعضا موافقت کردند که جلسه کمیسیون مشترک را هفته آینده در وین از سر بگیرند تا اقدامات اجرایی مربوط به لغو تحریم‌ها و (اقدامات) هسته‌ای را از جمله از طریق تشکیل جلسات گروه‌های کارشناسی مشخص کنند. در این زمینه، هماهنگ کننده، تماس‌های جداگانه خود را با همه اعضای برجام و با آمریکا افزایش خواهد داد».

برلین: از احیای مذاکرات هسته‌ای ایران استقبال می‌کنیم
«هایک ماس»، وزیر خارجه آلمان پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت: «وقتی برای از دست دادن نداریم و از احیای مذاکرات هسته‌ای ایران استقبال می‌کنیم. توافقی که یک بار دیگر به مفاد آن به طور کامل احترام گذاشته شود، مزیتی برای تمام منطقه و بهترین پایه برای گفتگو درباره مسائل مهم دیگرمرتبط با ثبات منطقه است».

آیا بازگشت آمریکا به کمیسیون مشترک برجام، به معنای بازگشت به تعهدات برجامی است؟
سوالی که همزمان با گمانه‌زنی‌ها در خصوص بازگشت آمریکا به نشست کمیسیون مشترک برجام مطرح می‌شود، این است که آیا واشنگتن قصد دارد تا اقدام غیرقانونی ترامپ در خروج از توافق چندجانبه و نقض یک جانبه‌گرایانه قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف کند و یا تنها اقدامی است همانند سایر اظهار نظرها و ژست‌های نمایشی دیگر. «جو بایدن» در دوران رقابت‌های انتخاباتی خود بارها مدعی شده بود که به تمام توافق‌های چندجانبه‌ای که ترامپ از آن خارج شده، باز خواهد گشت. بایدن اما پس از شکست نامزد جمهوری‌خواهان بازگشت آمریکا به برجام را مشروط به بازگشت کامل ایران به تمام تعهدات توافق هسته‌ای خواند، حال آنکه این واشنگتن بوده که در ابتدا توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات از سوی ایران هم در چارچوب پیش‌بینی‌های برجام صورت گرفته است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی هم در پیامی توئیتری نوشته: «بازگشت احتمالی آمریکا به برجام ظاهرا مستلزم پایبندی کامل واشنگتن به توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است». معاون وزیر خارجه روسیه هم از همه طرف‌های توافق هسته‌ای خواسته تا فورا و به طور کامل به توافق برجام بازگردند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Bulgaria
بدون پرداخت خسارت ترک برجام نباید اجازه بازگشت به آمریکا بدهند
شرط اول و آخر
Iran, Islamic Republic of
شرط برگشتن به برجام برداشتن همه تحریم هاست .
Iran, Islamic Republic of
ملت نظر خودش رو در تشییع سردار سلیمانی اعلام کرد.