جمعه ۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 23 Apr 2021
 
۲
۴

نظر قالیباف درباره دو تهدید نسبت به زنان

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۰
کد مطلب: 756933
رییس مجلس با تقبیح نگاه لااُبالی مدرن به زنان که زن را به سمت مرد شدن می‌برد و نیز رفتار متحجرانه با آنها که زن را در جامعه سرخورده می‌کند، گفت: مسأله‌سازی‌ها نباید ما را از مسأله‌شناسی در حوزه زنان و قانونگذاری در این حوزه دور کند.
نظر قالیباف درباره دو تهدید نسبت به زنان
به گزارش جهان نيوز، به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم نخستین سالگرد درگذشت فاطمه رهبر نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم شورای اسلامی، ضمن تسلیت این ضایعه، گفت: نبود ایشان را فقدان بزرگی برای مجلس دانست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در حوزه زنان با دو موضوع مسأله سازی و مسأله شناسی مواجه هستیم، عنوان کرد: مسأله سازی در حوزه زنان باعث می شود گاهی در مسیر حاشیه ای افتاده و روند بی خاصیتی را طی کنیم در حالی که زنان نقش بی بدیلی در جامعه پردازی و تمدن سازی دارند.

وی در ادامه با اشاره به تهدیداتی که متوجه حوزه زنان است، اظهار داشت: نگاه لاابالی مدرن دنیا، زنان را به عنوان ابزار می بیند و از سوی دیگر نگاه متعصب و متحجر، زنان را به سمت سرخوردگی می برد.

قالیباف همچنین با بیان اینکه زن و مرد به لحاظ آزادی و آزادگی انسان، تفاوتی با یکدیگر ندارند، عنوان کرد: صرفا از جهت ساختار شرعی، زیستی و فطری تفاوت ها و استثنائاتی میان زنان و مردان وجود دارد.

رئیس قوه مقننه در ادامه به دیدگاه و روش امام راحل(ره) در برخورد با زنان اشاره و بیان کرد: ایشان انقلاب را با اعتقاد به سنت های الهی به سرانجام رساند و در این مسیر به مردم باوری معتقد بود و زن و مرد را تفکیک نمی کرد؛ آن زمان نگاه جامعه به عدم حضور زنان معتقد بود و امام(ره) این دیدگاه را شکست.

وی افزود: امام خمینی(ره) هر دو نگاه متحجرانه و ابزاری را نسبت به زنان از بین برد و اجازه رشد زن ها در جامعه را داد و البته در کنار آن معتقد بود رسالت زنان رشد دادن است که از این رو باید خود نیز رشد پیدا کنند؛ رشد از نظر ایشان به معنای خودنمایی نیست بلکه به معنای شکوفایی انسانیت و دیانت انسان بوده که ضامن سعادت دنیوی و اخروی است.

قالیباف همچنین به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سفر ایشان به بجنورد اشاره کرد و یادآور شد: ایشان معتقدند نباید کاری کنیم که زنان در دو راهی قرار بگیرند که به مسئولیت های فطری و خانوادگی رسیدگی کنند و یا مسئولیت اجتماعی بپذیرند لذا باید به گونه ای گام برداریم که بانوان در هر دو وجه رشد پیدا کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر اینکه زنان باید بتوانند انتخاب آگاهانه و آزادانه داشته باشند، ابراز داشت: نباید با نگاه لابالی مدرن به زنان نگاه کنیم که زن به سمت مرد شدن برود همچنین نباید آنقدر بسته و متحجرانه با آنها رفتار کرد که زن در جامعه سرخورده شود.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه بنده به عنوان مسئول حق ندارم فقط سخنرانی کنم بلکه باید کارنامه خود را نیز در قبال سخنان و باور خود درباره زنان ارائه کنم، یادآور شد: برخی تصور می کنند زنان کارآمدی در قبال مسئولیت های اجتماعی ندارند در حالی که زمانی که در ناجا و شهرداری فعالیت می کردم، به عنوان یک مدیر هر کجا مسیر را برای حضور زنان باز گذاشتم، آنها در آن عرصه از مردان موفق تر عمل کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمان حضور در شهرداری تهران نیز حضور و موجودیت زنان را لحاظ کردم و امروز نیز در مجلس برای تحقق این رسالت، در قانون گذاری توجه ویژه ای داریم.

وی افزود: امروز نباید از کسانی که برای زنان مسأله سازی کرده و ما را از مسئولیت اصلی نقش زنان در گام دوم انقلاب دور می کنند، غفلت کنیم؛ همچنین مسأله سازی ها نباید ما را از مسأله شناسی در حوزه زنان و به دنبال آن قانونگذاری در این حوزه دور کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: فراکسیون زنان مجلس و نمایندگان نیز مسیر حمایت قانونی از زنان را دنبال می کنند و به حاشیه های نمی پردازند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مجلس شورای اسلامی فقط 50 نفر نماینده نیاز دارد و نه 300 تا 400 نفر
چون متاسفانه برخی نماینده مجلس درخانه ملت تاکنون هیچ کاری برای حل مشکلات مردم و کشور نکردند و هنوز هم نمی کنند چرا؟
Iran, Islamic Republic of
فقط پول اضافه کاری یک نماینده مجلس در خانه ملت بیشتر از حقوق یک کارمند، کارگر و بازنشسته بوده است.
Iran, Islamic Republic of
قیمت گوشت فقط قرمز به خاطر نزدیک شدن انتخابات کاهش می یابد
Iran, Islamic Republic of
وقتی حقوق کارگران و بازنشستگان با فرمول غیر واقعی محاسبه می شود/ تورم ۵۰۰ درصدی در ۲ سال گذشته تاسف بار است.