پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - 15 Apr 2021
 
۱
۸

نظر اعضای مجمع درباره FATF همان نظر قبلی است

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۴
کد مطلب: 756504
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت نیازمند تغییر اساسی هستیم و نمی‌توانیم دولت‌های گذشته را در آینده تکرار کنیم.
نظر اعضای مجمع درباره FATF همان نظر قبلی است
به گزارش جهان نيوز به نقل از میزان،«محسن رضایی» امروز در یک نشست خبری که به مناسبت سالروز تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، گفت: ما در دهه اول انقلاب بیشتر به مسائل سیاسی، دفاعی و زیربنا‌ها پرداختیم، اما چشم‌انداز فرهنگی نداشتیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت بیان کرد: فضا در گام اول انقلاب بیشتر سیاسی، دفاعی و زیربناها بود، اما به مسائل فرهنگی و اقتصاد نپرداختیم. پروژه‌های عظیم بدون تفکر اقتصادی در کشور انجام شده و غالبا هدف ناشی از تفکر سیاسی و ذوقی بوده است. اما در گام دوم نیاز به جمهوری دوم داریم و به کلی نحوه اداره کشور تغییرکند. مسائل اقتصادی و فرهنگی باید در اولویت اول اقدامات دولت قرار بگیرد. در چله دوم انقلاب اگر فرهنگ و اقتصاد در کنار سیاست و دفاع درست کردیم تبدیل به تمدن و قدرت بزرگ خواهیم شد. اما اگر دفاع و سیاست بدون اقتصاد و فرهنگ درست باشد کاری ابتر خواهد شد. در نتیجه دهه پنجم از این نظر بسیار مهم است

وی افزود: همچنین دولت آینده اولین دولت گام دوم انقلاب است. برنامه‌های هفتم توسعه که در حال تعیین سیاست‌های کلی آن هستیم اولین برنامه در گام دوم انقلاب خواهد بود؛ بنابراین مسئله بسیار مهم است و از رسانه‌ها تقاضا داریم به ما در مجمع تشخیص دولت کمک کنید.

رضایی با بیان اینکه بازی با سرمایه‌های مردم در بورس به چه ارتباط دارد؟ گفت: مگر نه اینکه دولت بنا بود مشکلات مردم را حل کند. دولت چه برنامه‌ای داده که جلوی آن را گرفتند.
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت درباره اف‌ای تی اف گفت: هیچ کس از دولت و مجلس نخواسته که مجمع تشخیص به آن بپیوندند. اینجا بحث دولایحه یا دو توصیه از ۴۱ توصیه اف‌ای تی اف مطرح است. یکی پالرمو و سی اف تی است که در حال بررسی قرار دارد. از یک سو تحریم‌ها در سال ۹۷ آن را به تعویق انداخت. از سویی سوال دوم برای مجمع این است که کلمه‌ای به نام «گام بعدی» در آن ذکر شده است. در این باره بسیار از دولت و مجلس گذشته سوال کردیم. تاکنون هم در ابهام قرار دارد.
 
وی ادامه داد: یکی از وزرا گفته بود لوایح اف ای تی اف را تصویب کنید تا ما به آن بپیوندیم و تحریم‌ها برداشته شود، اما هنوز ابهام وجود دارد و ما منتظر هستیم. احتمالا آخرین جلسه بررسی این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نیز در فروردین ماه سال آینده برگزار خواهد شد.
 
رضایی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به تحریم‌های اقتصادی بیان کرد: در شرایط تحریم ما باید کاری کنیم که موافقین و مخالفین بعد از بررسی پیشنهاد‌ها مناظره‌ای داشته باشند. اکنون در حال تصمیم‌گیری هستیم و تلاش می‌کنیم مسائلی که در مجمع تشخیص مصلحت بررسی می‌شود به سمت سیاسی سوق داده نشود، زیرا از حالت کارشناسی خارج می‌شود، ما بعد از نتیجه‌گیری از طرفین می‌خواهیم در این مناظره شرکت کنند و نظرات مخالف و موافق خود را به اطلاع مردم برسانند.
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در حوزه اقتصاد در بازار بورس شاهد اقدام هیجانی دولت بودیم و سرمایه‌ها از بازار خارج شد، بیان کرد: در مسئله بورس دو حادثه تلخ، یکی در ابتدای جهش ارزش سهام در مهر تا اسفند ۹۸ رویداد و در مرداد و شهریور نیز اتفاقات مجزایی افتاد که نباید با هم تجمیع شود.
 
وی ادامه داد‌: گروه اول در مهر ۹۸ تا اسفند ۹۷ سهام ارزان خریدند و به این‌ها «ارزان‌خر‌ها» می‌گوییم، عده‌ای گران فروشی کردند و سهام را گران فروختند و باعث ایجاد مشکلات بورس شدند.
 
رضایی گفت: گروه اول به نتیجه رسیدند که نباید پول‌ها را در تولید سرمایه‌گذاری صرف کنند. هر ۴ سال پول‌های خود را در زمین، طلا، بورس وارد می‌کنند و حاضر نیستند در تولید سرمایه‌گذاری کنند. منتظر هستند در فرصت مناسب وارد عمل شده و سرمایه‌گذاری کنند. متأسفانه با توجه به تجربه‌ای که دارند حتی از دولتی‌ها هم زودتر متوجه می‌شوند و در جایی که قیمت افزایش پیدا می‌کند حاضر می‌شوند و با پول‌های خود ارز، طلا، زمین و ... را ارزان می‌خرند و سر فرصت که قیمت‌ها بالا رفت گران فروخته و ثروت آن‌ها چندین برابر می‌شود.
 
وی گفت: در مهر سال ۹۸ تا اسفند همان سال این گروه آمدند و ارزش سهام از ۱۰۰ هزار به ۵۰۰ هزار ظرف ۶ ماه رسید. در فروردین و اردیبهشت قشر متوسط و در خرداد و تیر قشر مستضعف و محروم آمدند و از مهر ماه بورس ما ۱۰ برابر شد. علاوه بر آن حدود ۹ مؤسسه در شرکت‌ها و بانک‌ها هستند که سهام را آرام آرام خریده بودند و آن را به بازار عرضه کردند که ظرف مدت کمی سهام را از بورس خارج کردند و ارزش یک میلیون سهام به ۲ میلیون رسید، اما محرومین و مستضعفین که آخر کار سهام خریده بودند سیلی محکمی در این میدان خوردند و ضرر کردند.
 
وی گفت: این البته ناشی از عدم فهم دولتمردان ما است. هنوز هم توجیح نیستند که چه اتفاقی افتاده و نمی‌توانند برای مردم توضیح دهند که بورس شاهد چه اتفاقاتی بود، ولی این موضوع که در بورس باعث ایجاد مشکلات شد باید پیگیری و از آن جلوگیری شود.
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با متخلفین برخورد نمی‌شود، آیا دست‌هایی پشت پرده است؟ گفت: ما به سهم خودمان مسئله را پیگیری می‌کنیم، اما تا زمانی که حکم قاضی صادر نشود ذکر اسامی به مصلحت نیست. در این باره مجلس هم همکاری می‌کند، البته سیلی که از طریق بورس به اقتصاد و پولی که وارد بورس شده همچون گردبادی چرخیده و بالا رفته و پایین هم خواهد آمد. این موضوع قابل حل است، اما از این دولت برنمی‌آید، ان‌شالله در آینده مشکلات حل خواهد شد.
 
وی در پاسخ به اینکه اگر دو لایحه پالرمو و سی‌اف‌تی در مجمع تشخیص تصویب شود، آیا تحریم‌ها برداشته می‌شود و پذیرش کنوانسیون منوط به لغو تحریم‌هاست، بیان کرد: مخالفین در این باره می‌گویند با شرط گذاشتن مسئله حل نمی‌شود و ضمانتی نیست که این دو لایحه را تصویب کنند و آن‌ها به ما تضمین بدهند، تحریم‌های اقتصادی مسئله‌ای جدا از FATF است، اما در شرایط تحریم این دو بهم گره می‌خورد.
 
رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از خبرگزاری‌های غیر مستقل اقدام به تخریب روابط ما با جمهوری آذربایجان کردند، نظر شما در مورد قره‌باغ چیست، گفت: ما اهل شعار نیستیم روزی گفتیم خرمشهر را آزاد می‌کنیم و این کار را کردیم گفتیم کمتر از سه ماه حکومت داعش پایان می‌یابد و این اتفاق افتاد، دفاع ما از آذربایجان شعاری نیست ایران و آذربایجان یک ملت و دو کشور هستند.
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن انتقاد از وزارت امور خارجه کشورمان، گفت: ما هزاران نفر شهید تقدیم کردیم تا باکو به دست تزار روس نیفتد و تعداد زیادی از کشته شده‌ها در این راه از کشور ایران (تبریز، اردبیل، اصفهان) بودند و در دفاع از باهو شهید شدند.
 
وی گفت: متأسفانه ارمنستان به قره‌باغ حمله کرد و این خطا بود و ما به طور جدی دفاع می‌کنیم که قره‌باغ به آذربایجان برگردد و ارتش آذربایجان در آن مستقر باشد نه ارتش کشور‌های دیگر. در حوزه مدیریت به آذربایجان پیشنهاداتی دادیم، اما تصمیم نهایی را خود آن‌ها می‌گیرند ظاهرا دست‌های پنهانی وجود دارد که ترکیه و روسیه آنجا هستند، اما ایران نیست. مشاهده می‌کنیم در بازسازی آذربایجان اسرائیل در ۴ یا ۵ کیلومتری شمال اردبیل در حال فعالیت است، اما از ایرانی‌ها کسی وجود ندارد و این موضوع مورد سوال از وزارت امور خارجه کشورمان است.
 
رضایی گفت: ما انتظار داریم که آذربایجان پرقدرت و سربلند به عنوان کشور برادر در شمال ایران حضور داشته باشد؛ دو دولت باید برادری و روابط خود را بیشتر تقویت کنند.
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به شیطنت برخی از اشخاص برای آسیب به روابط بین دو کشور گفت: ما باید سالم‌سازی امنیتی در کشورمان ایجاد کنیم، ما از انتقادات استقبال می‌کنیم بسیاری از عوامل نفوذی در ایران و خارج از ایران وجود دارد که باید تلاش کنیم اگر نفوذی را شناسایی کردیم سالم‌سازی کنیم و از دوستان خود نیز می‌خواهیم که پیگیر مسائل باشند، ما نمی‌خواهیم مسائل و مشکلات در مجمع تشخیص سیاسی شود.
 
وی در پاسخ به اینکه آیا تحریم‌ها به تصویب لوایح FATF پیوند خوردند، گفت: در این باره دو گروه موافق و مخالف وجود دارد که موافقین می‌گویند به این لوایح بپیوندیم اقتصاد ما بهتر خواهد شد و معاملات بهتری خواهیم داشت و موافقین هم استدلال‌های خود را دارند؛ در حال حاضر علت طولانی شدن این مسئله اینگونه موافقت‌ها و مخالفت‌هاست ما به چند پیشنهاد رسیدیم و در نهایت با رای اکثریت تصمیم‌گیری خواهیم کرد، مخالفین می‌گویند اگر ما به این لوایح بپیوندیم اوضاع کشور بدتر می‌شود.
 
رضایی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: موضوع مهم در هشت سال آینده کشورمان اقتصاد دولتی کارآمد، قوی، مسئولیت‌پذیر و پاسخگو است، دولت باید کارآمد باشد و از تخصص‌های مختلف در سیاست‌های داخلی و خارجی برخوردار شود، از سویی قوی باشد و زمانی که تصمیمی را به نفع ملت ایران می‌بیند از رانت‌خواران نترسد و با قدرت عمل کند.
 
وی گفت: دولت آینده باید مسئولیت‌پذیر باشد و با صراحت مسئولیت کار‌های خود را قبول کند اینطور نباشد که بعد از ۸ سال آخر کار بیاید و عذرخواهی کند و به نظر می‌رسد که این اتفاق شدنی است به شرط اینکه در مسائل انتخاباتی تحولی صورت بگیرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت آینده با حضور کاندیدایی که مطرح است باید تشکیل شود که اگر این موضوع محقق شود در آینده نتایج آن را خواهید دید و کار‌های بسیاری انجام می‌شود و کسی بیکار نخواهد بود.
 
رضایی با اشاره به اینکه مسئولیت‌پذیری حق قانونی مردم است، گفت: از رسانه‌ها تقاضا داریم به ملت ایران کمک کنید ملت ایران نگران آینده هستند اینکه کسی شرکت کند یا نکند یا فقط شعار بدهد مهم نیست.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


خراسانی
Iran, Islamic Republic of
حرف کاملا درست. دولت جدید قانونگرا و جوان و کاری
United States
بیچاره ما مردم عادی .
Denmark
اگه مخالف تصویب FATF هستین و برای رد شدن آن هر کاری میکنید، می بایست عواقب رد شدن آن را هم بطور کامل بپذیرید ....!!!
Iran, Islamic Republic of
مگر الان دولت عواقب پذیرش آن را می پذیرد؟ مگر دولت عواقب برجام را پذیرفت و بابت آن از مردم عذرخواهی کرد؟
رفیع
Iran, Islamic Republic of
پس نتیجتا در این کشور هیچ کس نبایستی پاسخ گوی اعمال خود باشد یک دور و تسلسل باطل و مردم مظاوم بی پناهتر از همیشه
اشکذری
Iran, Islamic Republic of
رد لوایح جز خیر و برکت ندارد و الا دشمن تمام توانش را برای تصویب آن صرف نمی‌کرد و هر روز به ما مهلت جدید نمی‌داد!
Iran, Islamic Republic of
آقایانی که میگویید همه کشورها عضوfatf هستند و برای رفع تحریمها با تصویب شود:
اگر نمیدانید بدانید ساختاری مجزا و فقط با ۳۸ عضو است که ارتباطی به رفع تحریمها ندارد و الزامی هم برای آمریکا ایجادنمیکند بلکه فتف میتواند تحریمها را اثر بخش کند ی....
Iran, Islamic Republic of
امضا بکنید بعد اینقدر بشینید تا زیر پاتون علف سبز بشه تا شاید تحریم ها برداشته شود. .....!!!!؟