يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - 18 Apr 2021
 
۱

سی-چهل کیلومتر با پای برهنه!+عکس

پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب: 755892
صفحه اینستاگرام مرزوبوم روایتی از رشادت عشایر ایلام در دوران جنگ را منتشر کرد.
به گزاش جهان نيوز،   با عمق یافتن پیشروی نیروهای متجاوز عراقی تا دهانه ی تنگه ی کنجانچم، نگرانی مقامات سیاسی، نظامی و مردم افزایش یافت؛ زیرا با توجه به عدم آمادگی کافی نیروهای نظامی، احتمال تهاجم به شهر ایلام می توانست تهدیدی بسیار جدی به شمار آید. از این رو، آیت الله حیدری با همکاری نیروهای سپاه پاسداران به سرعت به سازماندهی مردم و عشایر برای دفاع از شهر پرداخت.

 برجستگی این نیروها  که گاه در میان شان افرادی دیده میشد که در حد یک فرمانده بزرگ توانایی و قابلیت داشتند، روحیه ی دشمن ستیزی و تعقیب و مقابله با متجاوز بود. از جمله ی این افراد عدنان سابوته (از عشایری که به عضویت سپاه پاسداران در آمد)؛ بیست و دو، سه ساله با اندامی رشید و چهارشانه و بسیار چالاک بود. فردی که زندگی اش را در کوله پشتی قرار داده  و به قول همرزمانش، با توجه به توانایی هایش، برای کارهای اطلاعاتی و شناسایی ساخته شده بود.

 گاه پای برهنه تا عمق ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری موضع دشمن می رفت، ۳، ۴، ۵ روز و گاهی تا یک هفته در عمق مواضع دشمن می ماند، تعدادی مین ضدنفر، ضد خودرو و ضدتانک می برد. محل تردد خودروهای دشمن را در کوهها و جاده ها و ساعات رفت و آمدها را شناسایی می کرد.
خیلی با دقت و هوشیارانه مسیر خودروها و تانک ها را مین گذاری می کرد، سپس در محل امنی به کمین می نشست و وقتی خودرو روی مین میرفت، اگر سرنشینی از متجاوزان زنده میماند، او را به هلاکت می رساند.

 واقعا دل نترسی داشت؛ آدم فوق العاده ای بود؛ یک چریک فوق العاده و تمام عیار .این ویژگی تقریبا شاخصه ی عموم افراد بومی منطقه بود. گاهی شناسایی های آنها مبنای عملیات های فوری و ایذایی علیه متجاوزان قرار می گرفت.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *