دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - 1 Mar 2021
 
۰

پوستر جشنواره فیلم فجر دقیقاً چه پیامی دارد؟

سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۵
کد مطلب: 752811
پوستر سی‌ونهمین جشنواره ملّی فیلم فجر هیچ نسبت و ارتباط عمیقی میان فضای حاکم بر کشور و امیدبخشی به ایران ندارد.
پوستر جشنواره فیلم فجر دقیقاً چه پیامی دارد؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، پوستر جشنواره فیلم فجر مانند پوسترهای تمام رویدادهای هنری باید گویای فضا، اهداف و مسائل مهم ناظر بر آن رخداد هنری و فرهنگی و همین‌طور مرتبط با روزهای حاکم بر کشور باشد.

پوستر سال قبل جشنواره به علت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و همین‌طور حادثه هواپیمای اکراینی فضای کشور حالت غم‌آلودی پیدا کرده و باعث شده بود که فضای نسبتاً متشنجی در کشور ایجاد شود.

از این رو حس اتحاد ملّی و وفاق اجتماعی ضرورت بسیار مهمی بود که باید به آن توجه می‌شد خصوصاً آنکه برخی سوار بر موج لغو و تعطیلی جشنواره فیلم فجر شدند.
بنابراین جشنواره فجر در سال قبل با طراحی پوستری با رنگ‌های پرچم ملی ایران سیمرغی را طراحی کرد که در آن پرنده افسانه‌ای ایران به رنگ میهنش درآمده بود و حس ایران دوستی را در مخاطبین و مردم زنده می‌کرد.
 
پوستر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اما امسال که خصوصاً کشور دچار مشکلات فراوانی به علت شیوع بیماری کشنده کرونا داشت و اعضای بسیار زیادی از کادر درمان در مسیر مبارزه با کرونا شهید شدند به نظر می‌رسید که باید پوستر جشنواره با شرایط ایران در این روزهای سخت نسبتی روشن داشته باشد.

اما پوستر این دور از جشنواره بسیار مبهم و گنگ است. معلوم نیست که از ریخت و پاش کلماتی مانند سیمرغ، فجر، جشنواره، سینما در میان پروبال سیمرغ چه می‌خواهیم بگوییم؟ فرمی که از این پوستر در ذهن ما شکل می‌گیرد معلوم نیست چیست و حتی رنگ‌آمیزی آن نیز به جای آنکه امید را در دل سینمای ایران زنده کند بسیار خاموش و رنگ باخته است.

بهتر این بود که المان‌هایی از فداکاری کادر درمان، مبارزه مردم برای پیروزی علیه کرونا، نقش امید و خودباوری در سیمرغ جشنواره هویدا می‌شد اما هیچ‌کدام از این نشانه‌ها در این طراحی موجود نیست.

البته زمانی که جشنواره محورهای فراخوان نداشته باشد و معلوم نیست که هدف برگزاری آن دقیقاً چیست، انتظار بیشتری از پوستر نمی‌توان داشت و برای همین شاید طراح آن نیز تقصیری در خلق این پوستر نداشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *