چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - 3 Mar 2021
 
۰
۲۴
معاون سیاسی سپاه:

سیاست بایدن «فشار هوشمندانه» است/ احتمالا برای تاثیرگذاری بر انتخابات ایران گشایش‌های موقتی ایجاد کند

دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۸
کد مطلب: 752632
یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: ‌فشارهای حداکثری، ‌عملیات روانی و جریان تحریف، عوامل سه‌گانه‌ای بود که ترامپ را برای رسیدن به اهداف امیدوار کرده بود. از ابتدای سال 1397 و به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام، ترامپ و تیم او با یک ادبیات تهاجمی و با تأیید بر فشارهای حداکثری، اعلام کردند ایران هرگز موفق به برگزاری جشن چهل سالگی انقلاب نخواهد شد!
سیاست بایدن «فشار هوشمندانه» است/ احتمالا برای تاثیرگذاری بر انتخابات ایران گشایش‌های موقتی ایجاد کند
به گزارش جهان نيوز، متن کامل گفت‌وگو با سردار دکتر یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیرامون تحولات آمریکا را در ادامه می‌خوانید:

جوانی درباره تحلیلش از شکست انتخاباتی ترامپ گفت: حوادث آمریکا از جنبه‌های گوناگون نیازمند تحلیل است. شکست ترامپ را، باید شکست آمریکا در مقابل مقاومت ملت قهرمان ایران ارزیابی کرد. شکست ترامپ و حوادث چند ماه اخیر در آمریکا،‌ همگی از نشانگان بزرگ افول آمریکا و شکست لیبرال دموکراسی غربی است. این حوادث نشان داد، دشمن اصلی نظام سرمایه‌داری و لیبرال دموکراسی،‌ در درون جوامع غربی و به ویژه در درون آمریکا و آن هم ملت آمریکاست.

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی ایران چگونه ترامپ را شکست داد خاطرنشان کرد: ترامپ بر اساس یک تحلیل آمریکا را از برجام خارج کرد و امیدوار بود که به نتیجه دلخواهش برسد. البته برخی از جریان‌های داخلی ایران و بعضاً دولتی‌ها در شکل‌گیری این تحلیل در ذهن ترامپ و تیم او، نقش برجسته‌ای داشتند. تحلیل ترامپ این بود که‌ وضعیت داخلی ایران به گونه‌ای است که پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، ‌ایران از بین دو گزینه جنگ یا مذاکره، یکی را در پیش خواهد گرفت. به عبارتی وقتی آمریکا از برجام خارج می‌شود و ترامپ ایران را بر سر دو راهی «جنگ یا مذاکره» قرار می‌دهد، به دنبال این بود که جمهوری اسلامی ناچار به پذیرش مذاکره شود.

وی گفت:‌ می‌بینیم وقتی ترامپ، آمریکا را در 18 اردیبهشت 1397 از برجام خارج کرد و آن پیام را داد، در داخل کشور هفته‌نامه «صدا» که از نزدیک‌ترین نشریات به دولت است؛ تیتر اصلی‌اش را «دو راهی جنگ و صلح» انتخاب کرد. در داخل رسانه‌های جریان غرب‌گرا و نزدیک به دولت و اصلاح‌طلبان، با صراحت بر این نکته تأکید داشتند که‌ جمهوری اسلامی چاره‌ای جز مذاکره با ترامپ ندارد.

جوانی افزود:‌ حتی برخی از افراد این جریان، تأکید داشتند در صورت مذاکره نکردن با ترامپ، جنگ می‌شود و آنگاه در حین جنگ مجبور خواهیم بود امتیازات بیشتری به آمریکا بدهیم. آنان با این استدلال، مذاکره با ترامپ را بهترین گزینه می‌دیدند!

وی تصریح کرد: اما در چنین شرایط و فضایی، رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صراحت،‌ آن جمله تاریخی را فرمودند که: «نه مذاکره می‌کنیم و نه جنگ خواهد شد.» اکنون ترامپ ذلیلانه کاخ سفید را ترک کرد و به تاریخ پیوست، و در این میان، درستی آن نظریه «نه جنگ نه مذاکره» اثبات شد. این یک شکست راهبردی برای آمریکا و دولت ترامپ بود.

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره واکنش‌ها نسبت به موضع رهبر معظم انقلاب در این مدت گفت:‌ پس از اعلان صریح این موضع قاطع از سوی رهبر معظم انقلاب که البته به همراه استدلال هم بود، اینکه به چه دلیل ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم و به چه دلیل جنگ نخواهد شد، خیلی‌ها در داخل و خارج، منتظر این بودند که ببینند چه اتفاقی رخ خواهد داد. در این میان چند نکته قابل توجه و تأمل است و به تحلیل و تبیین نیاز دارد که به اختصار اشاره می‌کنم.

وی افزود: با اعلان موضع قاطع حضرت آقا شوک بزرگی به ترامپ وارد شد؛ چرا که برخلاف تحلیل و تصورش بود. ترامپ بر این تصور بود که حتماً ایران پای میز مذاکره می‌نشیند. به نظرم تحلیل‌های داخل کشور و صحبت‌های برخی از مسئولان دولتی در وصف برجام و اینکه حل بسیاری از مشکلات کشور را به مذاکره با آمریکا گره زده بودند؛ چنین باوری را در ترامپ به وجود آورده بود. لذا ترامپ مدتی دچار این توهم بود که ایرانی‌ها چاره‌ای ندارند و با وجود این موضع رهبر معظم انقلاب، ‌باز هم تصور می‌کرد ایران از موضعش عقب‌نشینی می‌کند. وقتی این اتفاق نیفتاد، از یک ‌طرف واسطه‌هایی چون نخست‌وزیر ژاپن را روانه ایران کرد و از طرفی پیام‌های تهدیدآمیز داد، ‌ولی هیچ کدام کارساز نشد و جمهوری اسلامی بر موضع صحیح خود ثابت قدم ماند.

جوانی تصریح کرد: عملی شدن تهدید ترامپ در به شهادت رساندن سردار سلیمانی بود. ترامپ با این اقدام که رسماً هم مسئولیت ترور را برعهده گرفت؛ می‌خواست این پیام را به ایران بدهد که آمریکا در موضع برتر قرار دارد و جمهوری اسلامی راهی جز تن دادن به مذاکره ندارد؛ اما واکنش قاطع ایران در موشک‌باران عین‌الاسد، محاسبات ترامپ را به هم ریخت. ناتوانی آمریکایی‌ها در اقدام متقابل، ‌نشان داد که آمریکا به هیچ وجه در شرایط مناسب برای آغاز یک جنگ علیه ایران قرار ندارد.

وی اظهار داشت: از زمان خروج آمریکا از برجام و پیام ترامپ مبنی بر جنگ یا صلح از طریق مذاکره از یک‌سو و تصریح و تأکید رهبر معظم انقلاب بر راهبرد و سیاست «نه مذاکره و نه جنگ» از سوی دیگر، مرتب عده‌ای با ارائه تحلیل‌های گوناگون در رسانه‌های داخلی، ‌این‌گونه القا می‌کردند که ‌راهبرد و سیاست «نه جنگ و نه مذاکره»،‌ کشور را به پرتگاه برده و نابود می‌کند. صاحبان این تحلیل، بر مذاکره با دولت ترامپ ‌اصرار داشتند. این نگاه حتی در لایه‌هایی از دولت هم وجود داشت. به طور قطع پذیرش مذاکره با ترامپ، خسارت‌های فراوانی را برای ایران به دنبال داشت و این مذاکره برای ترامپ یک پیروزی و موفقیت بزرگ به حساب می‌آمد.

جوانی همچنین درباره اهداف دونالد ترامپ با خروج آمریکا از برجام گفت:‌ ترامپ قبل از ریاست‌جمهوری‌اش، به عنوان فردی شناخته می‌شد که در امور اقتصادی و معامله‌گری، ‌یک هنر ویژه‌ای در امتیازگیری از طرف‌های مقابل دارد. البته شگرد عمده او، برهم زدن معامله و قرارداد انجام شده از سوی شرکت‌ها و مؤسساتش با دیگران بود؛ با این استدلال که او از این معامله متضرر می‌شود و سپس با یک عملیات روانی و آن هنر معامله‌اش، قرارداد جدیدی را با امتیازات فراوان به نفع خود منعقد می‌کند! ترامپ به محض ورود به کاخ سفید، ‌همین رویه را در پیش گرفت و آمریکا را از چندین معاهده و توافق‌نامه بین‌المللی و از جمله برجام خارج کرد.

وی افزود:‌ ترامپ برای ایران، اروپا، روسیه، چین، کره شمالی و چندین کشور دیگر خط و نشان کشید. اروپایی‌ها،‌ چینی‌ها و کره شمالی در برابر او به نوعی نرمش نشان دادند؛ اما جمهوری اسلامی آن هم با تدبیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب،‌ محکم در مقابل ترامپ ایستاد. ترامپ مدعی بود برجام توافقی ناقص و به ضرر آمریکاست و باید اصلاح شود!

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: دونالد ترامپ تصور می‌کرد وقتی ایران از سر ناچاری و ترس از جنگ،‌ به مذاکره تن دهد؛ آنگاه در این مذاکره جدید، ایران را در تمامی حوزه‌ها محدود خواهد کرد و آن راهبرد معروف «مهار ایران»‌ به دست ترامپ اتفاق می‌افتد. ترامپ می‌خواست در مذاکرات جدید، محدودیت‌های هسته‌ای ایران را همیشگی کرده و برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران را هم محدود کند. حوزه‌های مذاکره مورد نظر ترامپ، همان 12 موردی بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مطرح کرد.

وی درباره مولفه‌های یا عوامل اثربخش ترامپ برای رسیدن به اهدافش گفت: فشارهای حداکثری، ‌عملیات روانی و جریان تحریف، عوامل سه‌گانه‌ای بود که ترامپ را برای رسیدن به اهداف امیدوار کرده بود. از سال 1397 ترامپ از هر اقدام و ابزاری برای فشار بر جمهوری اسلامی و ملت ایران بهره برد. از ابتدای سال 1397 و به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام، ترامپ و تیم او با یک ادبیات تهاجمی و با تأیید بر فشارهای حداکثری، اعلام کردند جمهوری اسلامی هرگز موفق به برگزاری جشن چهل سالگی انقلاب نخواهد شد!

جوانی تصریح کرد: دونالد ترامپ در شهریور 1397 به مقام‌های اروپایی که برای یک همکاری حداقلی با ایران به منظور حفظ برجام نوعی تمایل داشتند؛ با صراحت گفت،‌ عجله نکنید تا چند ماه دیگر کار جمهوری اسلامی تمام است! این نگاه‌ها و پیام‌ها به ایران هم منتقل می‌شد و عده‌ای در داخل کشور،‌ با تحلیل‌های غلط توی دل مردم را خالی می‌کردند و نظام را برای رفتن به سمت مذاکره تحت فشار قرار می‌دادند؛ اما در چنین فضا و شرایطی، رهبر معظم انقلاب در جمع ده‌ها هزار نفری بسیجیان در آذر ماه سال 1397، با اشاره به صحبت‌های ترامپ خطاب به مقامات اروپایی و یادآوری آرزوهای مشابه دیگر رؤسای‌جمهور ایالات متحده در چهل سال گذشته، با این ضرب‌المثل ایرانی جواب او را دادند: «شتر در خواب بیند پنبه دانه، ‌گهی لپ‌لپ خورد گه دانه‌دانه!»

جوانی همچنین درباره عوامل اصلی به شکست رساندن آمریکای دوره ترامپ خاطرنشان کرد: مقاومت حداکثری ملت ایران با هدایت‌های راهبردی رهبر معظم انقلاب و قدرت پاسخگویی قاطع جمهوری اسلامی به هر نوع اقدام نظامی خارجی، سه عامل اصلی شکست آمریکا در اعمال فشار حداکثری هستند. در جمهوری اسلامی مقاومت در برابر دشمن، مبنای دینی و اعتقادی دارد. لذا وقتی ملتی با پشتیبانی و تبعیت از رهبری دینی و الهی در برابر دشمنان خدا و دین خدا به مقاومت دست می‌زند؛ حتماً مورد نصرت الهی واقعی شده و خداوند پیروزی را نصیب آن ملت می‌کند. با اطمینان می‌توان گفت،‌ ملت ما تا زمانی که با وحدت و انسجام از ولایت فقیه پیروی کند، ‌ملتی شکست‌ناپذیر خواهد بود. در سه دهه گذشته، درستی و صدق کلام امام بزرگوارمان اثبات شد که فرمودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد.» آری ملت ایران با نصرت الهی، ‌شاخ آمریکا و ترامپ را شکست.

وی در پاسخ به این سوال که ‌با رفتن ترامپ و آمدن بایدن،‌ آیا تغییری در سیاست‌های آمریکا در قبال ایران پدید می‌آید افزود:‌ بین اهداف جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در قبال ایران، هیچ تفاوتی وجود ندارد و هر دو حزب دشمن جمهوری اسلامی و ملت ایران بوده و به دنبال براندازی در ایران هستند. تفاوت بین آنها در شیوه‌ها و روش‌های اعمال دشمنی است. جالب است که «جو بایدن» با اشاره به شکست سیاست‌ «فشار حداکثری» ترامپ علیه جمهوری اسلامی، ‌از سیاست «فشار هوشمندانه» دولت خود علیه ایران یاد می‌کند. بنابراین، فشارها نه تنها قطع نخواهد شد، بلکه به نوعی تداوم می‌یابد؛ اگرچه ممکن است برای تأثیرگذاری بر انتخابات ایران،‌ گشایش‌های کوتاه‌مدت حاصل شود، ‌نکته مهم این است که در مقابل «فشارهای هوشمند» بایدن، ‌ملت ما هم باید به یک «مقاومت هوشمندانه» دست بزند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خداوند رحمت کنه امام راحل را که فرمودند نظامیها در سیاست دخالت نکنند.
Iran, Islamic Republic of
یا امام رو نشناختی یا حرف رو درست نفهمیدی . اینکه مسائل روز رو رصد کنن و خط سیاسی داشته باشن که جز وظایف نیروهای مسلح است والا نظامی ها هم باید بشینن تا اون کسانیکه برجام رو برای کشور به ارمغان آوردن براشون خط و ربط بکشن؟!!!
Iran, Islamic Republic of
سپاه پاسداران «« انقلاب اسلامی»» خود گویای همه چیز است...
سپاه ملزم به پاسداری از انقلاب اسلامی در همه شئون آن است
Iran, Islamic Republic of
صحیفه امام جلد 18 صفحه 45
برای سپاهی ها جایز نیست وارد بشوند به دسته بندی وآن طرفداران آن یکی ، آن یکی طرفدار آن یکی ، به شما چه ربط دارد که در مجلس چه میگذرد؟در امر انتخابات هم باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی ها باز صحبت هست ، خب انتخابات در محل خودش دارد میشود جریانی دارد ، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا بکنند برای سپاه جایز نیست ، برای ارتش جایز نیست.....
Romania
....
هاشمی
Romania
....
Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
اصل 150 قانون اساسی :
"سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین روزهای پیروزی این انقلاب تشکیل شد، برای ادامه نقش خود در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن پا بر جا می‌ماند. حدود وظایف و قلمرو مسئولیت سپاه در رابطه با وظایف و قلمرو مسئولیت نیروهای مسلح دیگر با تأکید بر همکاری و هماهنگی برادرانه میان آن‌ها به وسیله قانون تعیین می‌شود".
Iran, Islamic Republic of
نظرت درباره این جمله امام که فرمودند : " امریکا شیطان بزرگ است " و یا این جمله " هر کس خواب آمریکا را می بیند خدا از خواب بیدارش کند " و یا این جمله که فرمودند " اگر امریکا و اسرائیل «لا اله الّا الله» بگویند، ما قبول نداریم؛ چرا که آنها می‌خواهند سرِ ما کلاه بگذارند. آنها که صحبت از صلح می‌کنند، می‌خواهند منطقه را به جنگ بکشند" چیست؟!
Iran, Islamic Republic of
فعلا که خداوکیلی تنها قشری که به وظیفشون درست عمل کردند فقط و فقط نظامی ها هستند و کارنامه شون کاملا درخشانه
Iran, Islamic Republic of
کسی مخالف این نیست که نظامی ها به وظایف خودشان عمل کنند ، اتفاقا خیلی هم خوبه
Iran, Islamic Republic of
خدا پدر این بچه های سپاه رو بیامرزه که اگر نبودند معلوم نبود این اصلاح طلبان چه بر سر این ملت آورده بودند و الان اینجا از افغانستان هم بدتر شده بود
Iran, Islamic Republic of
آنچه امام فرمود در دسته بندی های و کشمکش های جناحی بود نه این تحلیل درستی که ایشان کرده
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا ترامپ اهل جنگ نبود. حالا ببینید بایدن چه جنگهایی تو دنیا راه بندازه.
Iran, Islamic Republic of
نبنزیا: آمریکا خواسته هایی برخلاف ایران در خصوص بازگشت به برجام دارد/ و این در حالی است که آمریکا جنایتکار شماره یک به درخواست رژیم کودک کش صهیونیستی از برجام خارج شده است.
Iran, Islamic Republic of
بعد از این همه سال اگر کسی نخواسته بفهمه که آمریکا دشمن شماره یک ماست دیگه کاریش نمیشه کرد ..!
Iran, Islamic Republic of
خداکنه سال دیگه حداقل یه نظامی کار کشته بیاد و رئیس جمهور بشه چون حداقل نظامی ها کارنامه درخشانی دارند..
Iran, Islamic Republic of
ترامپ بی ادب شبیه هیتلر است/ همه دنیا به آمریکا می‌خندند
Iran, Islamic Republic of
بقول استاد رحیم پور ازغدی : سیاسیون خیلی تلاش کردند که این انقلاب رو زمین بزنند ولی مردم نگذاشتند
Iran, Islamic Republic of
اکثریت اروپایی‌ها معتقدند تکیه به آمریکا اشتباه است
Iran, Islamic Republic of
فقر افزایش یافته است
Iran, Islamic Republic of
چرا ایران تاکنون هیچ واکنشی در باره ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه درباره برنامه هسته‌ای ایران نشان نمی دهد
يادت بخير
Iran, Islamic Republic of
باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود،که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود، جهات نظامی آن از بین می رود، همیشه به سپاه سفارش کنید که آنان خودشان را یک جنگنده خدمتگزار مردم بدانند. (صحیفه امام، جلد 18، ص 45)
Iran, Islamic Republic of
مطالب سردار جوانی دشمن شناسی و شناساندن دشمن هست