شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - 27 Feb 2021
 
۰
۷

مدیریت به سبک حناچی/ فروش ملک برای اداره پایتخت!

دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۸
کد مطلب: 752609
شهرداری تهران در ماه‌های پایانی فعالیت خود نه تنها برنامه‌ای برای اداره شهر ندارد بلکه به‌دنبال آن است تا با فروش دارایی‌های شهر، ماه‌های آخر فعالیت خود را نیز به پایان برساند.
مدیریت به سبک حناچی/ فروش ملک برای اداره پایتخت!
به گزارش جهان نيوز به نقل از آنا، شهرداری تهران روز گذشته آخرین لایحه بودجه خود را در دوره پنجم مدیریت شهری به شورای شهر تهران تحویل داد.

پیروز حناچی شهردار تهران در این جلسه در سخنانی از تحول در بودجه ۱۴۰۰ سخن به‌میان آورد و به بیان ویژگی‌های آن پرداخت.

مهم‌ترین ویژگی‌های بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران چیست؟
شهردار تهران بخشی از مهم‌ترین ویژگی‌های بودجه ۱۴۰۰ را این‌گونه برشمرد:

. در این دوره نگاهمان اجتماعی است زیرا معتقدیم بسیاری از مشکلات شهر تهران با نگاه اجتماعی و همراهی مردم حل می‌شود. در شرایطی که مردم به‌دلیل همه‌گیری کرونا شرایط سختی دارند پیش‌بینی می‌کنیم بخشی از اثرات مخرب آن در سال ۱۴۰۰ ادامه داشته و شهرداری تهران در تلاش است تا نسبت به این موضوع احساس مسئولیت کند. باید بیشتر کنار مردم و اقشار آسیب‌پذیر بود.

. بودجه امسال شهرداری تهران دو سطحی است: اصلی و تکمیلی. بودجه اصلی ۴۷ هزار و ۶۸۷ هزار میلیارد تومان و تکمیلی ۲ هزار و ۲۷۴ میلیارد تومان است. بودجه تکمیلی به افزایش درآمدهای شهرسازی اختصاص می‌یابد که بخش مهمی از آن صرف هزینه توسعه شهری خواهد شد. باید افرادی که منفعت بیشتری از توسعه املاک می‌برند آن را بپردازند. بخش مهمی از این بودجه صرف تکمیل ۳۲ پروژه خاص مرتبط با زیرساخت‌های شهری همچون خطوط ۶ و ۷ مترو و اتصال آنتنی مترو اختصاص خواهد یافت.


کجای بودجه شهرداری اجتماعی‌تر شده است؟
الهام فخاری عضو شورای اسلامی شهر تهران در انتقاد از آنچه شهردار تهران مهم‌ترین ویژگی بودجه ۱۴۰۰ شهرداری خواند-یعنی اجتماعی شدن آن- سخن به‌میان آورد و عنوان کرد که چطور می‌توانیم بگوییم بودجه ۱۴۰۰ شهرداری اجتماعی‌تر شده و آن را در مقایسه با کدام بودجه اجتماعی‌تر تلقی می‌کنید در حالی‌که برخی از سرفصل‌های این حوزه به وضوح حذف شده است... این بودجه نسبت به چه زمانی اجتماعی‌تر شده است؟

این عضو شورای شهر تهران اذعان می‌کند که چه راه‌های درآمدی پایداری به روش‌های درآمدی شهرداری افزوده شده است و به‌نظر می‌رسد هیچ تغییری در روش درآمدی پایدار ایجاد نشده و باید در بودجه پیشنهادی این موضوع خود را نشان دهد.

حرف و عمل شهرداری تهران با هم همخوانی ندارد
حجت نظری عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در تذکری پس از استماع صحبت‌های شهردار تهران در ارتباط با لایحه بودجه ۱۴۰۰ عنوان کرد که حرف و عمل شهرداری با هم همخوانی ندارد ... شهردار تهران در بودجه ۱۴۰۰ صحبت از کمک به اقشار آسیب‌پذیر و دستفروشان به‌میان آورد در حالی‌که اگر دستورالعملی که شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل تهیه کرده عمل شود با نابودی این اقشار مواجه خواهیم بود که این یعنی حرف و عمل شهرداری با هم همخوانی ندارد.


وی در ارتباط با صحبت‌های شهرداری تهران در خصوص توسعه ورزش همگانی در شهر هم گفت که شهردار تهران می‌گوید که می‌خواهیم ورزش همگانی را توسعه دهیم در حالی‌که سرفصل توسعه ورزش همگانی از بودجه سال ۱۴۰۰ حذف شده و با بخش‌های دیگر تلفیق شده و سرفصل کلی از آن درآمده است.

وقتی شهرداری تهران با فروش دارایی‌های شهر درآمد کسب می‌کند
این عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه از اقدام جالب شهرداری در فروش دارایی‌های شهر برای امرار معاش و گذران اموراتش سخن به‌میان آورد و بیان کرد که نمی‌شود ما دارایی‌های شهر را بفروشیم و بگوییم داریم درآمد کسب می‌کنیم؛ شهر هم انقدر دارایی ندارد که بتواند آن را بفروشد و اموراتش را بگذراند. متأسفانه در ارتباط با فروش دارایی شهر هم شفافیت وجود ندارد و من آن چیزی که خیلی برایم مهم است این است که متأسفانه با وجودی‌که امسال شرایط تحقق درآمدی نداشتیم و پیش‌بینی اولیه شهرداری تهران ۳۲ هزار میلیارد تومان بود و شورا این عدد را به ۳۰ هزار میلیارد تومان رساند اما همان هم محقق نشده است.

این عضو شورای شهر تهران اشاره به این‌که تاکنون ۶۵ درصد درآمد شهرداری در سال ۹۹ محقق شده است، می‌گوید پیش‌بینی دوستان شهرداری تهران این است که چه ۶۵ و چه ۷۰ درصد محقق شود تا پایان سال یکسری ملک فروخته خواهد شد و هزینه‌های جاری شهر تأمین خواهد شد.

چطور خط ۶ و ۷ متروی تهران تکمیل می‌شود؟
یکی از مواردی که شهردار تهران به آن اشاره کرد توسعه خط ۶ و ۷ متروی تهران از طریق بودجه تکمیلی و با رقم ۲ هزار و ۲۷۴ میلیارد تومان بود و این در حالی است که بنا بر اذعان سید حسن رسولی عضو شورای شهر تهران در حال حاضر برای ارتقاء ظرفیت جابجایی مسافر به ۵ میلیون نفر به یک هزار و ۵۰۰ واگن نیاز داریم  که با بهای کنونی ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه در پی دارد.


رسولی همچنین هزینه توسعه هر خط مترو را در شرایط کنونی در هر متر یک هزار میلیارد تومان دانست.

به‌نظر می‌رسد انتقادات وارده به اظهارات شهردار تهران حاکی از آن است که صحبت‌های وی بیش از آن‌که عملیاتی بوده و به‌دنبال تحقق وعده «تهران شهری برای همه»‌اش باشد همچنان شعارگونه است و گویا برنامه‌ای مدونی برای خدمت‌رسانی به شهروندان در ماه‌های پایانی عمر دوره پنجم مدیریت شهری وجود ندارد.

بنابر اظهارات حجت نظری عضو شورای شهر نه تنها شهرداری تهران برنامه‌ای برای اداره شهر ندارد بلکه به‌دلیل کسری درآمدهای شهرداری به‌دنبال فروش دارایی‌های شهر برای امرار معاش و گذران امور نیز هست و این یعنی دستاورد مدیریت پنجم در پایان دوره برای تهرانی‌ها هیچ خواهد بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
.بشرط انکه پاسخگوی عواقب ان نیز باشی!
United Kingdom
وقتی که تراکم و جواز ساخت و ساز نفروشند مجبور به فروش املاک میشوند.
Iran, Islamic Republic of
توسعه هر خط مترو را در شرایط کنونی در هر متر یک هزار میلیارد تومان[!!!..]
یعنی هر یک کیلومتر مترو، یک میلیون میلیارد تومان هزینه داره؟!!
جل الخالق؟!
شهروند ایرانی
Switzerland
سلام بعنوان یک شهروند مردم از اجاره خانه کمر خم کردن از اینجور ملکها در مناطق مختلف شهرداری زیاده چرا وزارت مسکن اینها رو به نفع مردم برای خانه سازی تصرف نمیکنند
حناچی دارایی های غیر شفاف شهر را غیر شفاف را شفاف کند و بعد با اجازه شورای شهر باید اقدام به فروش یا هر کار دیگری بکند.
Iran, Islamic Republic of
.......
مجید
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا روش درستی انتخاب کرده، چون کلی بدهی داره و درامد هم نداره، اون املاک هم هزینه نگهداری دارن.