يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - 7 Mar 2021
 
۰
۱۳

عراقچی: تماسی با دولت بایدن نداشته‌ایم

شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۴
کد مطلب: 752431
هیچ علاقه‌ای به تماس مستقیم با آمریکا نداریم و فکر می‌کنیم که برجام قالب صحیحی است و گفتگو‌ها باید در قالب آن انجام شود.
عراقچی: تماسی با دولت بایدن نداشته‌ایم
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان مصاحبه روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا درباره خواست ایران از دولت جدید آمریکا گفت: درخواست ایران واقع گرایانه است و عبارتست از اینکه امریکا تحریم‌ها را بردارد و به توافق هسته‌ای بازگردد. من آلترناتیو دیگری نمی‌بی نم.

وی ادامه داد: ما با حسن نیت مذاکره کردیم و با حسن نیت به برجام عمل کردیم. دیگر نوبت دولت جدید آمریکاست که اشتباهات دولت پیشین را جبران کند. برای بازگشت به توافق هسته‌ای، باید تمام تحریم‌ها را لغو کنند. ما آماده انجام تمام تعهدات ذیل برجام هستیم به شرطی که امریکایی‌ها هم به تعهدات خود عمل کنند و تحریم‌ها را بردارند.
مشروح این گفتگو به شرح زیر است:
جناب آقای عراقچی، انتقال قدرت از دولت ترامپ به دولت بایدن را چگونه می‌بینید؟ ارزیابی شما از حمله طرفداران ترامپ به کنگره چه بود؟
ما موضع خاصی در برابر این انتقال قدرت بین دو دولت نداریم. فقط منتظریم ببینیم رئیس جمهور جدید امریکا چگونه می‌خواهد مواضع اشتباه ترامپ را تصحیح کند. آنچه در جریان حمله به کنگره دیدیم باعث طرح این سئوال می‌شود که آیا واقعآ همین آمریکاست که می‌خواهد به دنیا یاد بدهد «حاکمیت قانون» و دموکراسی چیست؟ آنچه در واشنگتن اتفاق افتاد چهره واقعی دموکراسی امریکایی را به ما نشان می‌دهد. اکنون روشن شده است که آن‌ها هیچ حقی ندارند که به هیچکس در دنیا بگویند که مشکلات سیاسی در خانه خودشان را چگونه حل کنند.

بایدن به زودی باید تصمیم بگیرد با برجام چه بکند. تقاضا‌های شما کدام است؟
درخواست ایران واقع گرایانه است و عبارتست از اینکه امریکا تحریم‌ها را بردارد و به توافق هسته‌ای بازگردد. من آلترناتیو دیگری نمی‌بی نم. ما با حسن نیت مذاکره کردیم و با حسن نیت به برجام عمل کردیم. دیگر نوبت دولت جدید آمریکاست که اشتباهات دولت پیشین را جبران کند. برای بازگشت به توافق هسته‌ای، باید تمام تحریم‌ها را لغو کنند. ما آماده انجام تمام تعهدات ذیل برجام هستیم به شرطی که امریکایی‌ها هم به تعهدات خود عمل کنند و تحریم‌ها را بردارند.

آیا تماس‌های محرمانه‌ای با دولت جدید امریکا داشته‌اید؟
خیر. هیچ تماسی نداشته‌ایم و هیچ قصدی هم برای آن نداریم. طبیعتآ منتظریم که کاملأ در پست‌های خود قرار بگیرند و متعاقبأ دست به کار بشوند. فعلآ هیچ علاقه‌ای به هیچ تماس مستقیم نداریم و فکر می‌کنیم که برجام قالب صحیحی است و گفتگو‌ها باید در قالب آن انجام شود.

بسیاری، مانند وزیران امور خارجه فرانسه و آلمان، فکر می‌کنند که موضوعات جدید مانند موشک‌های قدرتمند ایران نیزباید در مذاکرات جدید برجام گنجانده شود. پاسخ شما چیست؟
هیچ برجام پلاس، هیچ توافق جدید، هیچ مذاکرات جدید در مورد برجام وجود نخواهد داشت. موشک‌های ایران تنها ابزار دفاعی مطمئن برای ایران هستند و در مورد این مسئله هیچ مذاکره‌ای وجود ندارد. در مورد دیگر موضوعات، همه چیز بستگی به این دارد که برجام چگونه اجرا خواهد شد. در مورد امنیت خلیج (فارس) این موضوعی است که می‌تواند بدون مداخلات خارجی، موضوع گفتگو بین کشور‌های منطقه باشد. امنیت منطقه می‌تواند به صورت جمعی مورد بحث قرار بگیرد.

ایتالیا همواره مناسبات خوبی با ایران داشته است. چگونه می‌توان این مناسبات را تقویت کرد؟
ایران و ایتالیا همواره روابط خوبی داشته‌اند و بین آن‌ها احترام متقابل وجود داشته است. ایتالیا همواره یکی از شرکای تجاری اول ایران بوده است. اگر تحریم‌ها برداشته شود، مناسبات اقتصادی فیمابین می‌تواند از سر گرفته شود. اگر تحریم‌ها برداشته نشود، دو کشور می‌توانند در هر صورت مکانیسم‌هایی را برای تقویت روابط خود ایجاد کنند. در ارتباط با همکاری‌های سیاسی به عنوان مثال به حضور ایتالیا در بحث یمن اشاره می‌کنم که حضور کشور شما در آن (در قالب گروه E۴) به دلیل اصرار ایران بوده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مسئول آمریکایی خطاب به صهیونیست͏‌ها: بایدن راه ترامپ را در خاورمیانه ادامه خواهد داد
Iran, Islamic Republic of
بایدن، ترامپ، هر دو سگ دست نشانده رژیم کودک کش سعودی هستند..
Iran, Islamic Republic of
بایدن و داعش روی دیگر سکه شیطان بزرگ است!
Iran, Islamic Republic of
مشکلات ما نه تنها با آمریکا، بلکه با اروپایی ها و برخی کشورهای خلیج فارس از طریق گفت گو، مذاکره، ملاقات، دیدار و همکاری حل نخواهد شد و نمی شود
Iran, Islamic Republic of
: صهیونیست ها و سعودی ها با شکست روبرو اند، زمان نابودی اسرائیل و آل سعود فرا رسیده است، کشتارها، ایجاد ناامنی، رعب و وحشت در منطقه، آخرین ترفند های قدرت های استکباری است که برای نجات خود بکار گرفته اند.
Iran, Islamic Republic of
امیدواریم تروریست های وهابی و یهودی بزودی نابود شوند و خداوند متعال مظلومان جهان را کمک کند و انتقام شان را از ستمگران بگیرد.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
در جریان ادامه مذاکرات هم چه برجام و تعهدات احیاء شود یا نه، ایران درباره موضوع موشکی که به عنوان دستاوردهای ارزشی و ملی و به نوعی غیرت دینی نیروهای انقلابی است، مذاکره نمی‌کند.
Iran, Islamic Republic of
به آمریکا اعتماد نداریم و مذاکره نخواهیم کرد
Iran, Islamic Republic of
به آمریکا اعتماد نداریم و مذاکره نخواهیم کرد
Iran, Islamic Republic of
چه برجام باشد چه نباشد تحریم های تسلیحاتی ایران لغو نخواهد شد
Iran, Islamic Republic of
گوشت 130 هزار تومانی و برنج 30 هزار تومانی و بنزین 3000 تومانی و چایی 100 هزار تومانی و روغن کرمانشاهی 150 هزار تومانی همه از برکات برجام است !
Iran, Islamic Republic of
روحانی باید از شکست مذاکره، توافق هسته ای و برجام درس عبرت بگیرد.
ظریف باید از شکست مذاکره، توافق هسته ای و برجام درس عبرت بگیرد.