دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - 8 Mar 2021
 
۰
۵
ظریف:

تخت روانچی مذاکره‌ای با آمریکا نداشته است

چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب: 752147
آقای عراقچی سه هفته‌ای است در تهران بودند و خبرنگار فیگارو بی حساب صحبت کرده است.
تخت روانچی مذاکره‌ای با آمریکا نداشته است
به گزارش جهان نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدجواد ظریف پیش از ظهر امروز( چهارشنبه) در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا مذاکراتی میان آقای تخت‌روانچی و تیم آقای بایدن در نیویورک رخ داده است، اظهار کرد: خیلی جالب است که خبرنگار فیگارو چک نکرده است که آقای تخت‌روانچی در سه هفته گذشته ایران بوده است و تازه دوشنبه به نیویورک برگشته است و کسانی که به آمریکا برمی‌گردند یک هفته در قرنطینه هستند. بنابراین بسیار بی‌حساب صحبت کرده است.

ظریف در پاسخ به این سوال که وزیر خارجه دولت بایدن گفته آمریکا به دنبال توافق مستحکم با ایران است تا موضوعات منطقه‌ای و موشکی را در بر بگیرد و آیا ایران مجددا درباره برجام مذاکره می‌کند؟ تاکید کرد: ما یک توافق مستحکم داریم که شورای امنیت سازمان ملل در یک قطعنامه‌ای که اتفاقاً آمریکا هم بانی آن بوده است، به اتفاق آراء به آن رای داده است. نکاتی که در این توافق هست و نیست، با توافق انجام شده است. مواردی که برخی مطرح می‌کنند یکی بحث زمانبندی است.

وی ادامه داد: موضوع زمانبندی ها یکی از طولانی ترین موضوعات مذاکره بوده است و امکان ندارد درباره آن دوباره مذاکره شود. آمریکایی‌ها باید این ایده ای که همیشه داشتند مبنی براینکه «آنچه مال من است برای خودم است و آنچه برای توست را می‌توانیم درباره‌اش مذاکره کنیم» را کنار بگذارند. اگر این اصل در قبال ایران جواب داده، درباره ایران جواب نخواهد داد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در مورد مسائل منطقه‌ای و موشکی از ابتدا توافق کردیم که این موضوعات در برجام بوده و نخواهد بود، گفت: به همین دلیل پذیرفتیم که محدودیت‌های تسلیحاتی تا پنج سال و محدودیت‌های موشکی تا هشت سال ادامه پیدا کند. این در قطعنامه وارد شد زیرا ما حاضر نشدیم راجع به آن صحبت کنیم بنابراین ما هزینه صحبت‌نکردن را پرداختیم.

ظریف تصریح کرد: دولت جدید آمریکا و اروپایی ها بدانند مشکل منطقه ما از ایران نیست، مشکل منطقه ما از آنهاست. ما ایران را به آنها گفتیم و آنها حاضر نشدند راجع به آن صحبت کنند. مشکل سلاح در منطقه ما از مقدار محدود تسلیحاتی که ایران تولید می‌کند نیست، بلکه فروش سلاح های آنهاست که منطقه را تبدیل به انبار باروت کرده است.

وی ادامه داد: وقتی فرانسه و آمریکا می‌خواهند راجع به تسلیحات در منطقه صحبت کنند باید اول فروش ۲۵ درصد سلاح دنیا به این منطقه را متوقف کنند. بعید می دانم کسانی که صدها میلیارد دلار سلاح به منطقه ما که روی سر مردم یمن و فلسطین خراب می‌شود، دست بردارند و سپس بیایند صحبت کنند.

وزیر امور خارجه گفت: این مباحث موضوعاتی است که بحث شده و به توافقاتی هم در رابطه با آن رسیدیم. آنها باید از گذشته درس بگیرند. دولت ترامپ امروز به زباله دان تاریخ می‌رود. مردم آمریکا این دولت را به زباله دان تاریخ فرستادند. این دولت دولتی است که برای رسیدن به اهدافش حتی به کنگره آمریکا و مرکز دموکراسی هم رحم نکرد.

ظریف خاطرنشان کرد: این دولت دولتی نیست که بخواهند از اقدامات خلاف قانون آن بعنوان سرمایه استفاده کنند. اگر آنها می پذیرند که حمله به کنگره برای ترامپ سرمایه بود، باید بپذیرند اقداماتی که علیه ایران و آدم کشی‌ها و بچه‌کشی‌هایی که در ایران کرده است و کودکان پروانه‌ای که در ایران بخاطر اقدامات ترامپ زجر کشیدند هم برای آنها یک سرمایه است.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم سابقه ترامپ و تصویری که از او در خود آمریکا وجود دارد برای افراد جدید و متحدین‌شان کافی باشد. آنها باید بدانند اگر این روش ها با افراد دیگری کار می‌کرد و جواب می‌داد، با مردم ایران کار نمی‌کند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا برای احیای برجام مذاکراتی خواهد شد؟، گفت: نیازی به مذاکره نیست. آنچه اتفاق افتاده این است که دولت آمریکا قانون و تعهدات خود را شکسته است. هیچکس نمی‌تواند برای اینکه تعهدات خودش را اجرا کند مذاکره ای انجام دهد. اجرای تعهدات موضوع مذاکره نیست.

ظریف تاکید کرد: امروز آقای رئیس‌جمهور این مسئله را به صراحت اعلام کرد و در سخنرانی رهبر انقلاب در ۱۹ دی هم کاملا مشخص بود. آقا فرمودند ما عجله‌ای نداریم و اگر آنها تعهداتشان را انجام دادند یعنی تحریم ها را برداشتند، ما هم تعهدات مان را اجرا می‌کنیم. ما بحث های ریز حقوقی نداریم.

وی تاکید کرد: ترامپ تعدادی از تحریم ها را برگردانده و تعداد تحریم هم اضافه کرده است. وظیفه بایدن ای است که این تحریم ها را بردارد. اگر برداشت، ما به تعهدات خودمان برمی‌گردیم و عجله ای هم نداریم. البته دوست داریم سریعتر این کار اجرا شود ولی عجله ای نداریم. مردم ما تحمل کردند و هنوز هم تحمل می‌کنند.

وزیر امور خارجه گفت: این امکان وجود دارد که اگر آمریکایی ها تعهدات خودشان را اجرا کردند، با فاصله بسیار کمی ایران هم تمام تعهداتشان را اجرا کند.

ظریف تصریح کرد: آنچه که آمریکا باید انجام دهد این است که کل تعهداتی که از آن خارج شده است را باید انجام دهد، معنی صریح آن این است که تحریم‌ها باید رفع شود. تحریم ها و اسامی که ترامپ اضافه کرده است؛ سرشاخه ها یا «لیبلینگ‌» هایی که او اضافه کرده است باید رفع شود.
برچسب ها: ظریف مذاکره
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
برجام تاکنون ثابت کرد که عامل اصلی مشکلات داخلی و خارجی بوده است/...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اقدام آمریکا هیچ تأثیری بر مواضع ما ندارد/ امتیاز نمی‌دهیم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
کسانی که از سال 2015 تاکنون مردم مظلوم، بی دفاع و بی گناه یمن را با انواع سلاح های ممنوعه، بمب های ممنوعه و بمب های خوشه ای ساخت آمریکا، کشورهای اروپایی و اسرائیل بمباران و قتل عام می کنند هیچ گونه حق صلاحیت گفت وگو و مذاکره را ندارند.