کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نایب‌رئیس مجلس: بودجه ۱۴۰۰ کاملاً سیاسی است

28 دی 1399 ساعت 9:45

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه ۱۴۰۰ کاملاً سیاسی است که انتظارات را در جامعه بالا می‌برد و از طرفی منابع بودجه کاملاً ناپایدار و بی‌ثبات است.


به گزارش جهان نیوز به نقل از تسنیم، سید امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی در جمع خبرنگاران استان البرز با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی این استان اظهار داشت: بخش خصوصی استان البرز در حوزه صنایع دانش بنیان و نیازمندی‌های کشور قدم‌های بزرگی برداشته است.

وی در ارتباط با اظهار نظر خود در مورد نرخ ارز، افزود: بنده در مصاحبه‌ای گفتم که دولت قصد دارد قیمت دلار را به 11500 تومان برساند که این موضوع با واکنش ربیعی  سخنگوی دولت همراه بود و بعد از آن رئیس جمهور در مصاحبه‌ای گفت که نرخ محاسباتی دلار  11500 در نظر گرفته است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گویا سخنگوی دولت با رئیس جمهور هماهنگ نیست، بیان کرد: ریزش ارز هم در حال اتفاق افتادن است، در حال حاضر  باید پرسید شرایط ارزی چگونه است ارز داریم یا نه؟  اگر نداریم چگونه است، آقایان از این سخنان من ناراحت شدند که  چرا این جمله گفته شده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت بودجه و رشد برخی موارد در آن گفت: در بودجه نرخ افزایش دستمزد کارمندان پیش‌بینی شده، اما برای بازنشستگان این مورد رشد داده نشده ‌و در این بودجه رشد هزینه‌ها مشهود است.

قاضی‌زاده هاشمی در مورد منابع بودجه تصریح کرد : فروش دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفت و در صورت فراهم نبودن این امکان فروش اوراق مطرح شده  که منابع را تامین کند که حجم اوراق پیش بینی شده  به گفته یکی از اقتصاددانان نزدیک به دولت  بدهی 100 هزار میلیارد تومانی در سال 1400 منتقل می‌کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این بودجه، یک بودجه کاملا سیاسی است که انتظارات  را در جامعه بالا می برد و از طرفی منابع بودجه کاملا ناپایدار و بی ثبات است، ادامه داد: این روش به جز  تحمیل خواست خود به نظام چیزی دیگری نیست.

وی با بیان اینکه نمایندگان به دنبال جبران این دو موضوع هستند ، تصریح کرد: بالا نگهداشتن در آمد نفت و بالا بردن فروش اوراق برای جبران هزینه‌ها غلط است و در صورت حذف این دو مورد دارایی‌های دولت باید فروخته شود و باید اموال و املاک دولت فروخته شود.

وی با بیان اینکه راه دیگر بالا بردن مالیات در شرایط رکود تورمی و کرونا است، ادامه داد: در این شرایط از کدام فعال اقتصادی باید مالیات بیشتری دریافت شود و باید افرادی که فرار مالیاتی کرده اند را شناسایی کرد که این موضوع در یکسال غیر ممکن است و راحت‌ترین روش دریافت مالیات و رفتن به سراغ مودیان مالیاتی فعلی است و راه جبران هم سخت است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توصیه بنده به دوستان مجلس تصویب بودجه سه دوازدهم بوده است، عنوان کرد: دوستان گفتند که ما به دنبال ترمیم بودجه هستیم و باید دید گزارش نهایی تغییرات چه چیزی را نشان می‌دهد.

وی در مورد بازار سرمایه و دیدار با رئیس قوه قضائیه برای حل مشکلات این حوزه ادامه داد:  لیستی از متخلفان بورس به قوه قضائیه فرستاده شده و دادستان تهران باید در این زمینه رسیدگی کرده و نامه‌ای دومی هم در حال تهیه است که تخلفات حقوقی‌ها نیست و تخلفات سازمان بورس و اقدامات وزارت اقتصاد در این حوزه است.

قاضی زاده هاشمی  با بیان اینکه در این زمینه برخی به وظایف خود عمل نکردند، گفت: اهمال و کم‌کاری آقایان و عدم اقتدار ‌در این زمینه سبب ایجاد مشکلات فراوان برای سهامداران شده است.


کد مطلب: 751771

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/news/751771/نایب-رئیس-مجلس-بودجه-۱۴۰۰-کاملا-سیاسی

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com