يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - 18 Apr 2021
 
۰

خون‌های آلوده و بی اعتمادی ایرانیان به اروپا

جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب: 751607
در روز‌هایی که جامعه در تب و تاب یافتن راهی برای خلاصی از سایه شوم ویروس کرونا دست و پا می‌زند و فکر خرید یا تولید واکسن خوره جان همه شده یادآوری داستان خون‌های آلوده وارداتی از فرانسه انذارمان می‌دهد تا باز بی گدار به آب نزنیم و قاب اعتمادمان را روی اسم هر دولت و کشوری نیندازیم.
خون‌های آلوده و بی اعتمادی ایرانیان به اروپا
به گزارش جهن نیوز به نقل از میزان، پرونده خون‌های آلوده که خاطره‌ای عبوس و تلخ از روز‌های پر حادثه دهه شصت است شاید تا به امروز و تا پیش از فرا رسیدن موسم ناخشگوار کرونا مهمترین حفره در تاریخ سلامت و بهداشت دوره معاصرمان باشد.

ماجرا از جایی شروع شد که انستیتو مریو فرانسه فاکتور‌های انعقادی خون را برای استفاده بیماران هموفیلی علاوه بر خودِ کشورِ فرانسه، به ۱۰ کشور از جمله آلمان، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و یونان صادر کرد. ایرانِ افتاده در گیر و دار با آتش جنگ تحمیلی برای استفاده بیماران مبتلا به هموفیلی و تالاسمی این فاکتور‌های انعقادی خون را وارد کرد. غافل از آنکه تحفه فرانسوی حامل ویروس «اچ آی وی» است و مصرفش در حکم پیچیدن نسخه مرگ.

نکته شگفت در این میان، اما آنجاست که با وجود پیگیری‌های حقوقی و اثبات قصور طرف فرانسوی و توفیق دیگر کشور‌ها در دریافت غرامت، ایران تا به امروز از گرفتن خسارت در این پرونده طرفی نبسته و آسیب دیدگی اش جبران نشده است. 

علی کرمی استاد مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار میزان ارزیابی کارشناسانه تری از این ماجرا دارد و بسطی تنقیح شده به موضوع می‌دهد: این پرونده به خون‌های آلوده معروف شد، اما ربطی به خون آلوده نداشت و موضوع دارویی به نام فاکتور ۸ بود؛ بیماران هموفیلی فاکتور انعقادی را در بدن خود کم دارند و خونشان منعقد نمی‌شود و مجبورند برای جلوگیری از خون ریزی داخلی دارویی به نام فاکتور ۸ که فاکتوری انعقادی هست را مصرف کنند.

او کوتاه و گویا ماجرا را شرح می‌دهد: حدود ۳۰ سال پیش که این اتفاق افتاد ما این دارو را از خارج کشور وارد می‌کردیم و شرکت مریو که یکی از تولیدکنندگان فاکتور ۸ در کشور فرانسه بود، این دارو را به کشور ایران فرستاد و تعدادی از بیماران هموفیلی در کشور ما که در بین آن‌ها کودک هم بود، از این داروی تزریقی استفاده کردند و پس از مدتی به ایدز مبتلا شدند و مشخص شد دارویی که از کشور فرانسه وارد شده، به ویروس ایدز آلوده بوده است.
 
این متخصص بیوتکنولوژی به یاد می‌آورد در قضیه داروی فرانسوی تجویزشده برای بیماران هموفیلی کار به نهاد‌های قضایی بین المللی هم کشیده شده بود: دارویی که باید شفا بخش باشد تعدادی از بیماران هموفیلی کشور مارا به ایذر مبتلا کرد. تعدادی از این بیماران فوت کردند و بررسی‌ها نشان داد که این افراد بر اثر تزریق دارویی که از فرانسه وارد شده بود، از دنیا رفتند و کانون هموفیلی و خانواده‌های بیماران فوت شده از این شرکت فرانسوی شکایت کردند و کار به مراجع قضایی ایرانی و بین‌المللی کشیده شد. در حال حاضر کانون هموفیلی مشغول پیگیری این پرونده بزرگ است. شرکت مریو هم در دادگاه‌های ایران و هم در دادگاه‌های بین المللی به صادر کردن داروی آلوده به ایران متهم و به پرداخت خسارت به خانواده‌های بیماران فوت شده محکوم شد.
 

آن طور که این استاد مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی می‌گوید مالک شرکت مریو در مقطعی در قامت رئیس دستگاه دیپلماسی کشورش به ایران هم آمده و از تفقد ایرانیان معترض بی نصیب نمانده است: یکی از وزرای خارجه فرانسه که چند سال پیش به ایران آمده بود، همان مالک شرکت مریو فرانسه بود و دانشجویان و مردم ایران تظاهرات کردند که این جنایتکار نباید به ایران بیاید و اینکه مقام معظم رهبری در صحبت‌هایشان در خصوص واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی اشاره‌ای هم به کشور فرانسه و ماجرای خون‌های آلوده کردند، منظورشان همین پرونده بود.

آیا سرزمین‌های مردمان فرودست جهان آزمایشگاه کمپانی‌های دارویی غربیان هستند؟ کرمی اسناد زیادی را اثبات کننده این مدعا می‌داند: اسناد بسیار زیادی موجود است مبنی بر اینکه کمپانی‌های دارویی آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی دارو‌های بسیار زیادی را روی مردم کشور‌های فقیر نظیر هند و آفریقا تست کرده‌اند؛ آن‌ها قبل از اینکه دارویی در اروپا و آمریکا مجوز بگیرد، آن را به صورت پنهانی و یا حتی تحت عنوان کار‌های خیریه به کشور‌های فقیر می‌برند و بعد مشخص می‌شود که هدفشان تست این دارو‌ها روی ملت‌ها بوده‌است.

اسنادی موجود است مبنی بر اینکه اروپا و آمریکا شیرخشک‌های تاریخ مصرف گذشته را تحت عنوان کمک‌های بشر دوستانه به کشور‌های آفریقایی هدیه کرده اند. جنایات این کمپانی‌های دارویی گستره است و بسیار تاسف می‌خوریم از اینکه علاوه بر رسانه‌های خارجی که طبیعی است از آمریکا و انگلیس دفاع کنند، عده‌ای افراد در داخل کشور هم صحبت‌های مقام معظم رهبری را غیر علمی می‌دانند، چرا که آن‌ها نمی‌روند تاریخ را مطالعه کنند تا بفهمند این شرکت‌ها چه جنایاتی حتی بر علیه مردم خودشان کرده‌اند. باید بگویم این شرکت‌های ارزشی برای هیچکس از جمله مردم خودشان قائل نیستند و متاسفانه به کشو‌رهای به اصطلاح خودشان توسعه نیافته و جهان سوم نگاه تبعیض آمیزی دارند و مردم این کشور‌ها را مانند برده می‌بینند که هر کاری خواستند روی آن‌ها انجام دهند.

استاد مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی مبنای آنچه که درباره قصور دارویی و بهداشتی سرکردگان دنیای غرب گفته شده را تاریخ شناسی و تکیه بر استنادات علمی می‌داند:

صحبت‌های رهبری بر مبنای مستندات علمی است و ایشان تاریخ شناس هستند و نسبت به تاریخ نظام سلطه و دولت‌های آمریکا و انگلیس آگاهی و شناخت دارند و اتفاقا افرادی که می‌گویند صحبت‌های رهبری غیر علمی است، خودشان موضوع واکسن را سیاسی می‌کنند و حرف‌های رهبر کاملا علمی است. چه طور می‌شود چنین جنایاتی را محکوم نکرد و من از حقوق دانان ایران، مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه در خواست می‌کنم که احقاق حق کنند تا این پرونده‌ها افشا شود و این شرکت‌های دارویی رسوا شوند، چرا که الان زمانی است که ملت‌های فقیر به پا خیزند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *