پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - 29 Jul 2021
 
۰
۲۶

نقد صادقانه حسین شریعتمداری برای صدیقی عزیز

سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۰
کد مطلب: 751258
با کمال تاسف و ضمن پوزش از آقای صدیقی باید گفت، نقل ماجرای مورد اشاره بی‌آنکه ایشان بخواهد نه فقط تکریم و تجلیل از حضرت آیت‌الله مصباح نیست بلکه جفا در حق آن استاد بزرگ و رجل گرانقدر الهی نیز هست...
نقد صادقانه حسین شریعتمداری برای صدیقی عزیز
به گزارش جهان نيوز، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: ارادت نگارنده به حضرت آقای صدیقی، از سالیان قبل و جای گرفته در قلب است. ارادت صادقانه‌ای که در گذر ایام نه فقط کاستی نداشته بلکه رو به تزاید نیز بوده و هنوز هم هست. برخی اوقات که توفیق زیارتشان را داشته‌ام نصیحت و توصیه‌ای خواسته‌ام و هیچ‌گاه نیز دست‌خالی بازنگشته‌ام.

 از سوی دیگر، آیت‌الله مصباح‌یزدی را فقیهی مجاهد با شجاعتی مثال‌زدنی و آمیخته به تقوای الهی می‌دانم تا آنجا که هرگاه بدخواهان با زبان و قلم به آن حکیم الهی تاخته‌اند، وظیفه و تکلیف خود دانسته‌ام که در حد و ‌اندازه وسع خویش، زبان و قلم به دفاع از ساحت مقدس آن استاد بزرگوار بگردانم. این توضیح را از آن جهت ضروری دانسته‌ام که مبادا نقد دلسوزانه‌ام به سخنان اخیر جناب صدیقی عزیز، جسارت به محضر ایشان تلقی شود و یا خدای نخواسته انکار مراتب والا و بالای علامه مصباح‌یزدی به شمار آید.

آقای صدیقی در یک مصاحبه تلویزیونی به رخدادی از قول یکی از افراد حاضر در مراسم غسل پیکر مطهر حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی اشاره کرده و فرمودند: « آیت‌الله مصباح یزدی را در خانه غسل دادند و کسی غسل داد که آیت‌الله حق‌شناس را غسل داده بود، دامادِ داماد ایشان آقای دکتر محمدی جزو مریدان آیت‌الله حق‌شناس بود. او تعریف کرد آیت‌الله جاودان به ما پیام داد که اگر از آقای مصباح یک کرامتی دیدید به ما بگویید. غسال روایت می‌کند وقتی این پیام را دریافت کردم آرزو کردم که ‌ای کاش آیت‌الله مصباح در آن دنیا شفاعتی بکند. تا این آرزو را کردم دیدم آیت‌الله مصباح چشمانشان را باز کردند و یک نگاه مهربانانه‌ای کرد و دوباره چشمانش را بست».

سخنان ایشان ضمن آنکه برای برخی از بدخواهان به سوژه و دستاویزی علیه حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی و ملامت آقای صدیقی تبدیل شده است، ارادتمندان آن فقیه وارسته و دوستداران جناب صدیقی را نیز به شدت آزرده‌خاطر کرده است و با عرض پوزش باید گفت این اظهارات جفایی ناخواسته در حق حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی بود و تصوری نابایسته از جناب صدیقی را نیز در برخی از اذهان به دنبال داشت. وجیزه پیش‌ روی اشاره‌ای گذرا به این ماجراست.

۱- جناب صدیقی این ماجرا را از قول داماد محترم آیت‌الله محمدی‌عراقی و ایشان نیز به نقل از غسل‌دهنده پیکر مطهر حضرت آیت‌الله نقل کرده‌اند. یعنی با دو واسطه ! در این مقال، هرگز درپی آن نیستیم که غسال محترم را به بیان یک رخداد غیر واقعی متهم کنیم ولی آیا ایشان به درستی و دقت دیده و برای داماد محترم نقل کرده است؟! آیا تصور واهی نکرده است؟ و یا خطای دید نداشته و به اشتباه در نگاه به پیکر مطهر حضرت آیت‌الله تلقی گشوده شدن چشم‌ها و لبخند زدن آن مرحوم به ذهنش خطور نکرده است؟!

۲- همه احتمالات یاد شده در بند فوق و ده‌ها احتمال عقلانی دیگر قابل شماره است که دستکم و در خوشبینانه‌ترین حالت می‌تواند از خطای دید غسال محترم حکایت کند. در این میان آنچه از برادر عزیزمان جناب صدیقی انتظار می‌رفت آنکه اولاً؛ تمامی احتمالات یاد شده را در نظر می‌گرفتند و پیش ‌از آن اظهارنظری نمی‌فرمودند، زیرا ماجرای نقل‌شده از نوع رخدادهای طبیعی و عادی نبوده است که به آسانی قابل‌باور باشد! آنهم از سوی عالم دینی برجسته و پاکباخته‌ای نظیر جناب صدیقی.
ثانیاً؛ برفرض که غسال دید برزخی داشته!! و داماد محترم نیز در اعتماد به قول او اشتباه نکرده باشد -که بسیار بعید به‌نظر می‌رسد!- سؤال این است که طرح این ماجرا در رسانه و برای عموم چه ضرورتی داشته است؟!

۳- مراتب معنوی و درجات عالی آیت‌الله مصباح‌یزدی بسیار برتر از آن است که برای اثبات، به نمونه‌ها و نقل مواردی از این دست نیاز داشته باشد. آنچه ایشان در طول حیات طیبه خویش با خدمت خالصانه و عالمانه به حوزه‌های علمیه و دانشجویان و طلاب باقی گذاشته‌اند و مجاهدت بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیری که در این راه داشته‌اند به‌اندازه‌ای عظیم و انبوه است که تنها مراجعه کردن و مراجعه دادن این و آن به گوشه‌ای از آن بسیارها کافی است تا همگان حضرتش را قدر بدانند و در ژرفای قلوب به صدر نشانند.

۴- با کمال تاسف و ضمن پوزش از آقای صدیقی باید گفت، نقل ماجرای مورد اشاره بی‌آنکه ایشان بخواهد نه فقط تکریم و تجلیل از حضرت آیت‌الله مصباح نیست بلکه جفا در حق آن استاد بزرگ و رجل گرانقدر الهی نیز هست، ضمن آنکه جفا به شخصیت خود ایشان هم تلقی می‌شود و این نکته را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که جناب صدیقی یکی از سرمایه‌های ارزشمند انقلاب و نظام و مردم این مرز و بوم هستند و تنها به خودشان تعلق ندارند.

۵- و بالاخره این نکته نیز گفتنی است که آنچه در این وجیزه آمده است، نمی‌تواند و نباید -خدای نخواسته-‌ کمترین خدشه‌ای به شخصیت گرانقدر حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین، صدیقی تلقی شود، بلکه ماجرای نوشته این حقیر و جایگاه حضرت صدیقی را به جِد، مصداق این بیت از سعدی علیه‌الرحمه می‌دانم؛

گاه افتد که مرد دانشمند نتواند درست تدبیری
گاه باشد که کودکی نادان به غلط بر هدف زند تیری!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
احسنت.دقیقا
Iran, Islamic Republic of
حرکت غیر ارادی اندام پس از مرگ عادیه و نمونه اش هم در اینترنت موجوده و قبل تر هم عین این مطلب رو به همین کیفیت در مورد یکی از آشنایان خودم شنیده بودم.
خداهست
Iran, Islamic Republic of
آیا واقعا وقوع چنین مطلبی عجیب است ؟
با این همه کرامت که ما از اولیای خدا دیده ایم
پس کرامات اهل بیت راهم نقل نکنیم شاید برخی بگویند خرافات است....
مگر ما به خدا و ورای ماده اعتقاد نداریم؟
محمد
Iran, Islamic Republic of
سلام برادر عزیزم

فرمایش شما کاملا صحیح است
در اینکه ایشان و علمای متقی ما دارای کرامت هستند هیچ شک و شبه ای مترتب نیست

اما متاسفانه معاندین و منافقین داخلی و خارجی مترصد چنین مطالبی هستند تا از گذر آن تمسخر و توهین را به ساحت علمای ما مخصوصا افرادی نظیر حضرات علامه مرحوم مصباح و جناب صدیقی عزیز روا بدارند.

به نظرم باید حتی المقدور سعی کنیم از توهین ها جلوگیری کنیم.
با احترام
تیغ سانسور
Iran, Islamic Republic of
بنظرتون کسیکه برکناری قانونی روحانی توسط مجلس و خلاصی مردم از این دولت .....vرو بی سر کردن دولت میدونه و تحلیل آبدوخیاری داره نمیتونست بجای نامه سرگشاده و گزک دادن به مخالفان مصباح انقلاب خصوصی نظراتش رو منتقل میکرد .
United Kingdom
واقعا ماجرای جالبی بوده.....
نیما راسخ
Iran, Islamic Republic of
چشم باز کردن جسم بی جان اولیاءالهی هنگام تغسیل فقط در مورد آیت الله مصباح صدق نمی کند و مسبوق به سابقه است.جهت مزید اطلاع کافی است این جمله را در مرورگر گوگل سرچ کنید: «ماجرای عجیب غسل دادن پیکر آیت الله العظمی بروجردی» ............ د
Iran, Islamic Republic of
...
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
جناب نیما راسخ و بقیه دوستان عزیز
اصل موضوع که بعضی از اولیاالله ممکن است در بعضی شرایط چشم باز کنند و یا با زندگان حرف بزنند قابل قبول است لکن بحث آقای شریعتمداری این است که گفتن این موضوع ، برای آقای مصباح فضیلتی اضافه نمی کند ولی باعث تمسخر شده و فضایل بالای آقای مصباح تحت الشعاع قرار می گیرد
Iran, Islamic Republic of
به نظر بنده امکان چنین چیزی بعید نیست بخصوص در مورد عالم متقی همچون آیت الله مصباح. و نقل آن هم خدشه ای به ایشان وارد نمی کند..
به ۸:۳۴
Iran, Islamic Republic of
کسی نگفته بعید است ولی نباید خوراک تبلیغاتی به مسخره کنندگان و افساد طلبان رسوا داد
United Arab Emirates
اگر این موارد از شخصی مانند شیخ رجبعلی خیاط نقل شود مشکلی ندارد ولی شخص وارسته ای مانند آیت الله مصباح که دشمنان انقلاب و نظام و منافقین ضربات سنگینی از وجود ایشان خورده اند و مترصد جبران هستند می تواند دستاویز بیمار دلان جهت تمسخر ایشان باشد
Iran, Islamic Republic of
آقای مصباح حتی در میان علمای حوزه هم منتقدان بسیار داشتند و منتقدانی هم در موضوعات سیاسی داشتند به دلیل نظریه های خاص ایشان در سیاست بوده است.
Iran, Islamic Republic of
از بسیاری از بزرگان دین ،از طرف شاگردان،فرزندان و غیره نظیر این نقل قول آقای صدیقی گفته شده.آیا باید همه چیز را انکار کنیم ؟؛.
Iran, Islamic Republic of
...
سعید
United Kingdom
جناب شریعتمداری شما در جایگاهی نیستید که به عالم بزرگی چون جناب صدیقی این مباحث را آموزش بدید.ایشان حتما صلاح دیدن
رسول
Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
...!
بهرام/اهواز
Iran, Islamic Republic of
دیدید که بهانه را دست کینه توزان دوره اصلاحات آمریکایی...داده
سیاست یک بام و دو هوای شریعتمداری تمامی ندارد
هاله نور
ببین چقدر اش شور شده که شریعتمداری هم صداش دراومده
یاد هاله نور بخیر
Iran, Islamic Republic of
شعر آخر را به اشتباه نوشتی اقای شریعتمداری لطفا مجددا کتاب سعدی را درست بخوانید
Iran, Islamic Republic of
حسین جان آیت الله صدیقی رو بردی زیر سوال بعد آخرش میگی کودکی نادان زند بر هدف تیری؟!!!!!! تو در جایگاهی نیستی که به عالم ربانی و بزرگی مثل آیت الله صدیقی توصیه اخلاقی بکنی ، بهتره به فکر خودت باشی!
Germany
حسین آقا دوستت داریم،.
Iran, Islamic Republic of
اصلا این همه صغرا کبرا نمیخواهد.؛ یک کلام عذرخواهی از بیان چنین مطالبی که نباید گفت.
مهدوی
Iran, Islamic Republic of
چشم بدخواهان آیت الله صدیقی کور.