شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - 16 Jan 2021
 
۳
۱۱۳
محسن رضایی:

قاسم سلیمانی فرد گمنامی بود که هاشمی رفسنجانی را هم نمی‌شناخت/ ما او را پیدا کردیم و رشد کرد

دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۹
کد مطلب: 751239
شهید قاسم سلیمانی فرد گمنامی بود که با وجود اینکه همشهری آقای هاشمی رفسنجانی بود ولی او را نمی‌شناخت. اما او را با کمک شهید حسن باقری پیدا کردیم و رشد کرد تا تبدیل به یک قهرمان ملی شد.
قاسم سلیمانی فرد گمنامی بود که هاشمی رفسنجانی را هم نمی‌شناخت/ ما او را پیدا کردیم و رشد کرد
به گزارش جهان نيوز، فرمانده سپاه دوران دفاع مقدس معتقد است باید در اقتصاد چندین تحول پولی، تولیدی و تجاری صورت گیرد. در غیر اینصورت هشت سال آینده فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر می‌شود.

رضایی که تعیین نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را یکی از اشتباهات دولت می‌داند، خاطره‌ای را تعریف می‌کند که در آن نسبت به تعیین اشتباه نرخ ارز به اسحاق جهانگیری هشدار داده بود.

وی که در انتخابات سال ۸۸ شعار دولت فدرال را مطرح کرد، اکنون نیز معتقد است که باید سیاست ایالتی را در کشور دنبال کرد و سیاست‌های اقتصادی را متناسب با هر ایالت به‌کار بست.

آنچه پیش رو دارید، متن کامل گفت‌وگوی فارس با محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

یکی از موضوعات مهمی که این روزها با آن مواجه هستیم، مسئله سیاست های مالی است. شرکت‌ها خصوصی شده‌اند و صادرات و واردات هم دارد انجام می‌شود. قوانین را هم برخی دور می‌زنند و بار تمام این مشکلات بر دوش مردم افتاده است. کار به جایی رسیده که در کف جامعه خط فقر به کارمندان رسیده است. حال شما کسانی را در نظر بگیرید که کار ندارند و یا کارگر فصلی هستند. با شیوع کرونا اوضاع نامساعدتر هم شده است. با توجه به این واقعیت‌ها راهکار شما برای عبور از این وضعیت چیست؟

باید گفت مسئله اقتصاد در ایران یک درد بزرگ تاریخی ماست. ما در علم اقتصاد چند دانشِ پایه‌ای داریم و ده‌ها رشته و دانش تخصصی اقتصادی با آنها مرتبط هستند. مثلاً اقتصاد توسعه یک علم بنیادین است. اقتصاد کلان، اقتصاد خرد و تجارت اینها علوم بنیادین اقتصاد است. ما در همه این علوم بنیادین مشکل داریم. مثلاً در بحث توسعه از ۳۰۰ سال پیش به این سو ایران شروع به کوچک‌تر شدن کرد. ما تا ۲۲ بهمن ۵۷ مرتب کوچک شدیم. مثل یک تکه برف مرتب آب می‌شدیم. هم از نظر جغرافیایی و اقتصادی و فرهنگی و هم سیاسی.
 
۴۰ سال است آمریکا به‌دنبال این است که ملّت ایران را بخواباند​
در ۲۲ بهمن در حقیقت یک قیامی صورت گرفت که ما سرپای خودمان بلند شدیم و راه افتادیم و تمام تلاش‌های غرب، آمریکا و اروپا در این چهل سال این بوده که دوباره ما را بنشانند و بخوابانند. روحیه یأس و اینکه ما بدون غرب نمی‌توانیم را تزریق می‌کنند. در مسایل سیاسی و دفاعی و امنیتی الحمدلله قدرتمان را بدست آوردیم. ولی در اقتصاد ما تحولی صورت نگرفته است. کارهای فیزیکی فراوانی شده؛ پول نفت آوردیم به پیمانکار دادیم و گفتیم اتوبان و جاده بکش و ساختمان بساز. ولی کارهای فیزیکی اقتصاد نیست، فعالیتهای عمرانی است.

اقتصاد، دانشِ مربوط به رفتار اقتصادی و هدایت و تجمیع آنها و جلوگیری از بحرانهای اقتصادی است. دانشِ روابط بین فعالیتهای اقتصادی و هم‌افزایی آنهاست. مطالعه رکود، تورم، بیکاری و رشدهای اقتصادی است. اقتصاد توسعه دانشی است که سند چشم انداز آینده ایران را پیاده‌سازی کند. متأسفانه تمام دولت هایی که آمده اند نفهمیدند که در این چشم انداز «ایران ۱۴۰۴» نظام چه گفته و چگونه باید اجرا شود.

برخی از دولتمردان درباره سند چشم انداز گفته بودند این سند چند صد صفحه است؛ واقعا همینطور است؟

ببینید؛ کل سند چشم انداز یک صفحه A۴ است. وقتی برخی دولتمردان آن را چند صد صفحه می‌دانند چه انتظاری از آنها در پیگیری آن می‌توان داشت.

در چشم انداز، ایران باید قدرت اول منطقه از نظر علم و فناوری و اقتصاد باشد و هویت ملّی خودش را حفظ کند و الهام بخش در جهان اسلام باشد. تعامل موثر و سازنده در روابط بین‌الملل داشته باشد.

کل سند چشم انداز یک صفحه A۴ است. وقتی برخی دولتمردان آن را چند صد صفحه می‌دانند چه انتظاری از آنها در پیگیری آن می‌توان داشت.
جالب است که آنقدر نگاه ابتکاری و راهبردی در سند تنظیم شده است که ما یک واژه ژئوپولتیکی درست به‌جای واژه خاورمیانه ساختیم. ما گفتیم ایران در منطقه آسیای جنوب غربی باید در سال ١٤٠٤ به کشور اول اقتصادی و علمی و فن آوری تبدیل شود.

نوآوری راهبردی دیگر که در تحلیل چشم انداز به‌کار گرفتیم واژه «کمربند طلایی» بود که از افغانستان، ایران عراق و سوریه تا مدیترانه کشیده می‌شد.

اگر کمربند طلایی منطقه را در دست بگیریم بر قدرت‌های بین‌المللی هم تأثیر می‌گذاریم
اگر دقت کنید اکثر حوادث ۲۰ سال گذشته در این کمربند اتفاق افتاده است. در همان موقع توضیح دادیم که اگر قدرتی بر این کمربند مسلّط شود می‌تواند کل منطقه را اداره کند. هر چند ما یک کشور دارای قدرت بین الملل نیستیم اما می‌توانیم با حضور در این کمربند روی قدرت های بین الملل تاثیر بگذاریم. هیچ رئیس جمهوری را ما ندیدیم که به این مسئله توجه کرده باشد. نفهمیدند چه شد و واقعاً در این جهت نرفتند و به این سمت حرکت نکردند.

اگر موافق باشید برگردیم به بحث نوسانات اقتصادی و توضیحات تکمیلی را بیان بفرمایید...
بله، نوساناتی که در ایران اتفاق می‌افتد به چند عامل بستگی دارد؛ اول، عوامل زیرساختی است که اساساً ریل‌گذاری اقتصادی درست نیست. دوم، عوامل ساختاری و سوم، مدیریتی.
 
قبل از تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی به جهانگیری هشدار داده بودم

وقتی زیرساختها و ساختارها را درست نمی‌کنند سیاست ارزی اشتباهی را در پیش می‌گیرند و ارز را ۴۲۰۰ تومان تعیین می‌کنند. فروردین ۱۳۹۷ که مسئولین برای تبریک عید خدمت آقا رفته بودیم آقای جهانگیری کنار من نشسته بود. من به آقای جهانگیری گفتم شنیدم یک محاسبه‌ای دارید می‌کنید، بعد گفتم نرخ ارز را اشتباه تعیین نکنید. تقریباً یکی دو هفته بعد آمدند و نرخ ارز را ۴۲۰۰ تومان تعیین کردند.

اقتصاد هم مثل هر چیز دیگر قاعده دارد. قاعده ها را رعایت نمی‌کنند. ما یک اصطلاحی داریم در بحث سیاست های پولی که آیا ما سیاست های پولی را مصلحتی رعایت کنیم و یا بر اساس قواعد پولی باشد. یک نفر به نام تایلور (Fredrick Winslow Taylor) آمده یک معادله داده که با کمک آن معادله می‌شود نرخ  بهره بانکی را تنظیم کنند و ازدهه ۱۹۸۰ تا به‌حال تورم به طور کامل از غرب بیرون رفت. دهه ۸۰ قرن گذشته میلادی کجا سال ۲۰۲۰ کجا؟ در حالیکه از دهه ۷۰ تا دهه ۸۰ قرن گذشته میلادی  تورم‌های ۱۵ درصدی هم در اروپا وجود داشت. بالاخره اقتصاد هم یک علم است و قواعد دارد. این آقایان این قواعد را خوب رعایت نمی‌کنند، نتیجه‌اش هم این می‌شود که این نوسانات به‌وجود می‌آید.

چرا اقتصاد ملّی ما تا کنون توسعه نیافته است؟

ایران بزرگِ اقتصادی نیاز به یک حکمروایی جدید دارد. با دولت های گذشته و با جناحی برخورد کردن نمی‌شود به این مهم دست یافت. من مخالف جناح‌های سیاسی نیستم. جناح‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در چارچوب قانون اساسی باشند ولی مسئله ما یک قیام است؛ یک تغییرات اساسی و فراجناحی.

ایران بزرگِ اقتصادی نیاز به یک حکمروایی جدید دارد. با دولت های گذشته و با جناحی برخورد کردن نمی‌شود به این مهم دست یافت. من مخالف جناح‌های سیاسی نیستم. جناح‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب در چارچوب قانون اساسی باشند ولی مسئله ما یک قیام است؛ یک تغییرات اساسی و فراجناحی.

هر کسی از هر جناحی می‌خواهد باشد. نظام و سیاست های کلی نظام را قبول داشته باشد و واقعاً و صادقانه سینه خود را سپر مشکلات کند. ما دستش را می‌بوسیم، چرا نبوسیم؟ ما که نمی‌خواهیم برای خودمان کار کنیم؛ یا برای اسلام کار می‌کنیم و یا برای مردم. اگر کسی خواست برای اسلام کار کند ما باید مانعش شویم؟!

اگر کسی بخواهد صادقانه برای مردم کار کند ما شرعاً نمی‌توانیم مانع تلاش آنها شویم. ما باید این‌ها را تشویق کنیم. البته ممکن است عده ای آدم‌های سیّاس سیاسی باشند و بیایند در داخل کشور با ضد انقلاب تبانی کنند علیه انقلاب، باید حساب این‌ها را از آدم‌های مخلص و صادق، ولو با نظرات مختلف جدا کنیم.

به جای رفراندوم، قیام ملّی در چارچوب قانون و بیانیه گام دوم می‌خواهیم
لذا به همین دلیل است که من معتقدم این مسئله قیام هم در دولت و هم در جامعه باید انجام شود. جناح‌های سیاسی هم باشند و بیایند کار کنند ولی ما باید فراتر از جناح‌های سیاسی در ۱۴۰۰ ظهور و کار کنیم. من فکر می‌کنم ۱۴۰۰ را تبدیل به یک قیام کنیم. کشور ما نیاز به رفراندوم ندارد.کشور ما نیاز به یک قیام در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی و بیانیه گام دوم دارد که آن موانع بزرگی که بر سر راه مانده را با بسیج مردم برطرف کنیم.

آیا موافقید بخشی از آن تیمی که قرار است با آن همکاری کنید از قبل اعلام شود؟

بله کاملاً موافقم. البته حالا شاید لازم نباشد که بگوییم چه کسی برای چه کاری، بلکه ما باید احترام به مجلس داشته باشیم. در حدود پانصد پست در دولت، مهم و کلیدی است.

در حدود پانصد پست در دولت، مهم و کلیدی است. درصدد جمع‌آوری ۱۰ هزار نفر هستم که از فرمانداری و بخشداری و استانداری و بسیاری از فعالیت های جدیدی که تعریف می‌کنیم را در بر بگیرند. حتماً هیات دولت جزو برجستگان اینها خواهد بود که باید با یک فرمولی معرفی کنیم.

درصدد جمع‌آوری ۱۰ هزار نفر هستم که از فرمانداری و بخشداری و استانداری و بسیاری از فعالیت های جدیدی که تعریف می‌کنیم را در بر بگیرند. حتماً هیات دولت جزو برجستگان اینها خواهد بود که باید با یک فرمولی معرفی کنیم.

اطرافیان شهید بهشتی می‌گفتند اول انقلاب ایشان اگر جایی می‌رفتند و جوانی را می‌دیدند بدرد بخور است اسم آنان را می‌نوشتند. شهید بهشتی به کادرسازی اعتقاد داشت...

شهید بهشتی به کادرسازی بسیار اعتقاد داشت. من نیز به کادرسازی بسیار اعتقاد دارم. در تمامی دوران زندگیم افراد مستعد جوان را پیدا کرده و آنها را با کمک خودشان ساخته ام. مثلاً شهید قاسم سلیمانی فرد گمنامی بود که با وجود اینکه همشهری آقای هاشمی رفسنجانی بود ولی او را نمی‌شناخت. اما او را با کمک شهید حسن باقری پیدا کردیم و رشد کرد تا تبدیل به یک قهرمان ملی شد. از این جوانان با استعداد و مخلص و گمنام در کشور وجود دارند که می‌توانند کارهای بزرگ انجام دهند.

شما درباره مسائل افزایش نرخ ارز که روی معیشت مردم تاثیر مستقیم گذاشته چه برنامه‌هایی برای رفع این معضل دارید؟ الان این معضلی ست که واقعاً در جامعه هر روز با آن درگیریم...
 
سال ۹۲ گفتم کلید روحانی پول ملّی را بی‌خاصیت می‌کند
شما در انتخابات سال ۹۲ دیدید که در مقابل کلید آقای روحانی من یک اسکناس هزار تومانی را بلند کردم و اعلام کردم که کلید آقای روحانی پول ما را بی‌خاصیت می‌کند. آب رفتن و بی ثباتی ارزش پول ملی در مقابل پولهای خارجی چند عامل اصلی دارد.
 
بازار پول و بازار ارز و و بازار کالاها و خدمات ایرانی ارزش پول ملی را رقم می‌زند. هرسه بازار از دو عامل اصلی یعنی تولید ملی و نقدینگی متأثر است. یعنی از یک طرف نقدینگی مرتب دارد افزایش پیدا می‌کند که یک کفه ترازو است. یک کفه دیگر ترازو کالاها و خدمات ایرانی است. رشد تولید ملی ما کمتر از رشد نقدینگی است.

بین رشد نقدینگی و رشد تولید ملی ما یک شکاف روبه رشد وجود دارد. شکاف بین تولید ملی و حجم نقدینگی باعث می‌شود که پول ملی ما مرتب تضعیف شود. پول ملی وقتی تضعیف شود قیمت پول‌های خارجی مثل دلار بالا می‌رود. از طرف دیگر قیمت کالاها هم بالا می‌رود.

دولت و بانک‌ها نقدینگی را افزایش می‌دهند و آمریکا از ورود ارز به بازار داخلی ایران جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر آمریکا و دولت روحانی رشد تولید ملی را منفی کردند. بنابراین نقدینگی رو به افزایش است و تولید ملی رشد منفی دارد. در نتیجه شکاف عمیقی به وجود آمده است. هزینه این شکاف را پول ملی با لاغر و ضعیف شدن می‌دهد.

نکته مهم این است که دولت و بانک‌ها نقدینگی را افزایش می‌دهند و آمریکا از ورود ارز به بازار داخلی ایران جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر آمریکا و دولت روحانی رشد تولید ملی را منفی کردند. بنابراین نقدینگی رو به افزایش است و تولید ملی رشد منفی دارد. در نتیجه شکاف عمیقی به وجود آمده است. هزینه این شکاف را پول ملی با لاغر و ضعیف شدن می‌دهد. لاغر شدن پول ملی باعث کاهش قدرت پولی شد و هفتاد میلیون از جمعیت ما سیلی خوردند. تحریم اقتصادی و ناکارآمدی دولت به گوش ملت ایران سیلی زدند.

راه حل اینکه مردم بیشتر از این سیلی نخورند چیست؟
باید ۳ تحول در اقتصاد ایجاد کنیم
باید در اقتصاد چندین تحول پولی، تولیدی و تجاری صورت گیرد. در غیر اینصورت هشت سال آینده فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر می‌شود.

ببینید؛ ۵۰ سال است که پول ملی ما در حال سراشیبی و لاغر شدن است. باید ثبات ارزش پول ملی را ایجاد کنیم. پایان بدهیم به سراشیبی ارزش پول ملی. به چه طریقی باید پایان بدهیم؟ تولید ملی ما باید جهش پیدا کند.

اگر تولید ملی جهش پیدا کند هم پول ملی تقویت می شود و هم قیمت پول های دیگر در برابر پول ملی ما تثبیت می‌شود. یعنی دلار اکنون همان مقدار ارزش دارد که ۵ سال دیگر هم همان مقدرا ارزش خواهد داشت و تثبیت می‌شود. قیمت کالاها دیگر به جای اینکه ۲۰درصد، ۳۰ درصد بالا برود به کنترل درمی‌آید. اثر سوم این است که وقتی تولید ملی بالا می‌رود بیکاری پایین می‌آید و اشتغال زیاد می‌شود. درآمد و رفاه مردم هم بیشتر می‌شود.

تحولات اقتصادی باید به قوی شدن اقتصاد ملی منجر شود. کانون اقتصاد قوی، جهش تولید ملی است. ولی تولید ملی از یک طرف به نوآوری و خلاقیت و فن‌آوری‌های جدید بستگی دارد و از طرف دیگر تولید ملی بدون بازرگانی داخلی و بدون تجارت خارجی امکان پذیر نیست. از یک طرف باید نوآوری و فن‌آوری را تقویت کنیم و از طرف دیگر ما باید بازرگانی و تجارتمان را درست کنیم. در آینده این تحولات را توضیح خواهم داد.

اخیراً تعبیری از آیت‌الله جوادی آملی منتشر شد مبنی بر اینکه ایشان فرموده بودند زهد و صرفه جویی در مصرف هم تأکید اسلام است و هم خوب است. ولی این در تولید نباید باشد و گفته بودند ما بازنشستگی در تولید نداریم...

کاملاً درست است. از نظر من هر فرد مسلمانی باید در کنار نماز و عبادت در حال تولید و آبادانی باشد. انسان باید تا آخرین لحظه عمر در حالیکه رابطه‌اش را با خدا برقرار کرده دست از تولید ثروت و علم وفن‌آوری بر ندارد.
 
به رانت‌خواری در خصوصی‌سازی پایان خواهیم داد

در راستای سؤال قبلی، مسئله دیگری هم وجود دارد؛ یکی درباره خصوصی‌سازی  و واگذاری شرکت های دولتی که اگر قبل از واگذاری، اینها نیمه فعال بودند یک سری متأسفانه کلاً از فعالیت بعد از واگذاری از کار افتادند. دیگر کسی نتوانست در این واحد‌های واگذار شده کار کند. برنامه شما درباره خصوصی‌سازی چیست؟

به روشهای غلط و رانت‌خواری در خصوصی سازی پایان خواهیم داد. اقتصاد مردمی را شکل خواهیم داد.
آقای رضایی! اقتصاد مردمی یعنی اقتصاد پوپولیستی؟ اقتصاد یا اقتصاد آزاد است و یا دولتی و سوسیالیستی است. خصوصی سازی در اقتصادهای دنیا یعنی حرکت از اقتصاد دولتی به سمت اقتصاد آزاد ...

ترجیح می‌دهم از اصطلاحی به نام «مردمی سازی» در اداره کشور بخصوص اقتصاد ملی استفاده کنم که خصوصی سازی هم یک بخشی از آن است. اقتصاد مردمی در ظاهر با اقتصاد آزاد شبیه، ولی در ماهیت و ساختار و روابط متفاوت هستند.

اقتصاد مردمی شامل تعاونی‌ها و بنگاههای خصوصی و کسب و کارهای بزرگ و متوسط و کسب وکارهای کوچک می‌شود. اما تفاوت اصلی اقتصاد مردمی با اقتصاد سرمایه داری و اقتصاد آزاد این است که شهر اقتصادی و کارآفرین واحد و عنصر اصلی اقتصاد است به‌جای بنگاه‌داری که کانون اقتصاد آزاد است. ما مردمی سازی اقتصادی را از شهرهای اقتصادی شروع می‌کنیم.

یعنی شهرهای ایران باید تبدیل بشوند به شهرهای اقتصادی و شهرهای کارآفرینی. شهر کارآفرینی به یک صورتی است که تمام زیرساخت های فیزیکی و خدماتی و فرهنگی شهر از خیابان‌ها و کوچه‌ها و محلات گرفته تا مسجد و مدرسه و بازار، سه‌منظوره شکل می‌گیرند؛ یک منظور رفاهی، یک منظور تولیدی و یک منظور فرهنگی. الان شهرهای ایران را بیشتر بر اساس رفاه درست می‌کنند. به شهرهای ایران نگاه استراحتگاهی می‌شود و یا بازاری و بازرگانی، درحالیکه شهرهای اقتصادی سه منظوره است. تولید و رفاه و فرهنگ در شهرها بهم تنیده هستند.

 ما مردمی سازی اقتصادی را از شهرهای اقتصادی شروع می‌کنیم. یعنی شهرهای ایران باید تبدیل بشوند به شهرهای اقتصادی و شهرهای کارآفرینی. شهر کارآفرینی به یک صورتی است که تمام زیرساخت های فیزیکی و خدماتی و فرهنگی شهر از خیابان‌ها و کوچه‌ها و محلات گرفته تا مسجد و مدرسه و بازار، سه‌منظوره شکل می‌گیرند؛ یک منظور رفاهی، یک منظور تولیدی و یک منظور فرهنگی.
به‌نظر می‌رسد تحقق این موضوع مقداری پیچیده است...

خاطره ای برای شما بگویم. من قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشکده علم وصنعت مهندسی مکانیک می‌خواندم و در کارخانه ارج در جاده قدیم کرج هم کار می‌کردم؛ با صنعت آشنا بودم.

به‌دلیل کمبود مهمات و تجهیزات جنگی تصمیم گرفتیم صنعت ایران باید دو منظوره باشد؛ هم کالا و خدمات مصرفی و هم کالا و خدمات نظامی را تولید کند. ما می‌توانیم از یک کارخانه هم پوشاک تولید کنیم هم لباس نظامی و هم بعضاً می‌شود تفنگ و خمپاره هم درست کرد. ما سال آخر جنگ آمدیم خیلی از کارخانجاتی که کار عادی می‌کردند مثلاً مایحتاج مردم را تولید می‌کردند

را با اضافه کردن چند خط تولید جدید، مثلاً وارد مدار تولید خمپاره کردیم مانند یک کارخانجات در اراک.

مثالی که شما مطرح کردید، مربوط به مسائل فیزیکی یا سخت‌افزاری است ولی به نظر می‌رسد بحث شهرهای چند منظوره با این متفاوت است...

کار سختی نیست. در قدیم اقتصاد، علم و زندگی در شهرها از هم جدا نبود. زندگی صنعتی مونتاژی در کشورهای وابسته آنها را از هم جدا کرد. امروز شانگهای چین و دره سیلیکون آمریکا شهرهای چند منظوره هستند. چند منظوره کردن شهرها امکان پذیر است. ما شهرهایمان را باید از یک طرف تولیدی و از طرف دیگر رفاهی کنیم.
 
با هتل‌سازی، شهرهای ایران را تبدیل به خوابگاه کرده‌اند

شهرهای ایران را تقریباً تبدیل به هتل کرده‌اند. شهر خوابگاه شده است در حالی که نباید خوابگاه باشد. شهر باید شهر قیام باشد. در حقیقت شهرهایی باشند که مردم در آن تولید می کنند.

سوال پایانی درباره بحث سیاست های پولی برای ثبات قیمتها است. در راستای یک سیاست کلی که سبب ثبات در قیمت‌ها و مهار تورم شود شما چه ایده‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟

سیاست های پولی استفاده از ابزار پولی و مالی برای ثبات ارزش پول ملی و رشد اقتصادی است. معمولاً یا بر اساس کنترل حجم پول یا کنترل نرخ سود بانکی به‌کار می‌رود. در اروپا و آمریکا چهل سال پیش یعنی تا دهه ۸۰ قرن گذشته میلادی سیاست های پولی براساس کنترل حجم پول بود. این سیاست شکست خورد. اما از دهه ۸۰ به این‌طرف دنیا به این نتیجه رسید که دیگر دنبال کنترل حجم پول نباشد بلکه دنبال کنترل نرخ سود بانکی باشد.

چون نرخ سود بانکی هم حجم پول را کنترل می‌کند هم روی تولید اثر دارد. یعنی دو هدف را با هم تأمین می‌کند. متأسفانه در کشور ما عمدتاً سیاست پولی بر اساس کنترل حجم پول بوده است. اخیراً چند سالی است به کنترل نرخ سود بانکی توجه شده است. منتهی کنترل نرخ سود بانکی هم باید قاعده‌مند باشد. مثلاً در بانک مرکزی آمریکا وقتی می‌خواهند یک سیاست پولی را تنظیم کنند یک درصد نرخ بهره را به صدنقطه تقسیم می‌کنند و بعد هر بار 25point یعنی ۲۵صدم درصد آن را کنترل می‌کنند.
سیاست‌های پولی را باید از دست مبتدی‌ها گرفت

اینجا در ایران  یک مرتبه ۳ الی ۴درصد، یعنی سیصد و یا چهارصد نقطه را کم و زیاد می‌کنند. سیاستگذاری پولی در ایران مشابه رانندگان مبتدی است که ماشین اقتصاد را یا در دست اندازهای سنگین می‌اندازند و یا آن را به کناره‌های جاده می‌کوبند و کمر مردم و کسب وکارها را زخمی می‌کنند. سیاست های پولی را باید از دست رانندگان مبتدی و در حال آموزش گرفت. قبل از هرچیزی سیاست های پولی باید قاعده‌مند بشوند. باید از فرمول‌ها و از تجارب و دانش‌هایی که در دنیا به دست آمده استفاده بشود.
 
دولت مرکزی را به دولت نظارت‌کننده و حمایتگر تبدیل می‌کنیم

در زمینه تولید چه برنامه‌ای برای حمایت از صنعتگران و تولیدکنندگان دارید؟ چه سیاست‌هایی را می‌خواهید برای حمایت از تولیدکنندگان به‌کار ببرید‌؟

ببینید؛ ما تحول در اقتصاد را از ساختار شروع می‌کنیم. یعنی دولت مرکزی را تبدیل می‌کنیم به دولت هدایت کننده، نظارت کننده و حمایتگر. اصلاً دستش را از اقتصاد کوتاه می‌کنیم. وقتی هم دست اینها از اقتصاد کوتاه شود دو اتفاق می‌افتد؛ یکی تغییر و تحول دولت‌ها و عدم آسیب به اقتصاد و دوم اینکه جلوی رانت و فساد به کلی گرفته می شود. بعد چه کسی تولید می‌کند؟ مردم؛ درست مشابه انقلاب بیست و دوم بهمن و یا بسیج در زمان جنگ.ما در کل کشور ایالت‌ها و شهرهای اقتصادی تعریف می‌کنیم که در آن، مسئولیت اقتصاد کشور را به دست خود مردم می‌دهیم. منتهی مسئولیت دادن به مردم بدون اختیار دادن به آنها ممکن نمی‌شود.

ما در کل کشور ایالت‌ها و شهرهای اقتصادی تعریف می‌کنیم که در آن، مسئولیت اقتصاد کشور را به دست خود مردم می‌دهیم. منتهی مسئولیت دادن به مردم بدون اختیار دادن به آنها ممکن نمی‌شود.
 
دولت و نظام در دفاع مقدس چگونه به یک بسیجی با ۴۵ روز آموزش، یک اسلحه می‌دادند و نمی‌ترسیدند که آنها اسلحه را علیه حکومت بگیرند. ما از مسلح کردن مردم نترسیدیم حالا از اینکه به مردم اختیار بدهیم تا تولید کنند می‌ترسیم؟!

الان ببینید چه اوضاعی دولتها در کشور درست کرده‌اند. در تمام دنیا جنگ‌ها را دولت‌ها اداره می‌کنند و اقتصاد را به مردم می‌دهند. در ایران ما بالعکس شده است؛ جنگ را مردم اداره کردند، اقتصاد را دولتی کردند. بیست سال است می‌گوییم اقتصاد را بدهیم دست مردم. ایالت‌های اقتصادی درست می‌کنیم و تقسیم کار ملی می‌کنیم. مثلاً منطقه شمال غرب یک ایالاتی می‌شود با فعالیت اقتصادی که مکمل تهران است، تهران مکمل جنوب است، جنوب مکمل شرق و قس علیهذا ....

بودجه بر آن اساس بسته می‌شود؟

بودجه و منابع بندی بر اساس مناطق و شهرها صورت می‌گیرد. البته منابع ملی مانند نفت و گاز و منابع بزرگ کشور بیت المال است. دولت مرکزی مالک آن است و به نسبت جمعیت، عدالت و امنیت ملی توزیع می‌شود. لذا اینکه تا کنون برای سراسر کشور یک نسخه واحد می‌نویسند باید پایان یابد.

مردمِ اقلیم‌های مختلف، هم جنس‌شان متفاوت است و هم خاک و اقلیم‌شان.
هراستان، شهر و ایالتی نسخه خودش را می‌خواهد. راه نجات اقتصاد این است. با اقدامات لاک‌پشتی دولتهای گذشته به جایی نمی‌رسیم. یعنی اگر به تحولات اقتصادی دست نزنیم اوضاع ما روز به روز بدتر می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مرتضی
Iran, Islamic Republic of
متاستفانه آقای رضای وسیاست مداران شبیه ایشان اصلا متوجه نیستند که ما تافته جدا بافته از جهان نیستیم وهیچ کشوری بدون تعامل سیاسی اقتصادی وفرهنگی با دنیا نتوانسته ونمیتواند به پیشرفت و توسعه دست یابد.
نتیجه انتخاب غلط
United States
متاسفانه دولت روحانی غیر از پول ملی همه چیز را بی خاصیت کرده
حمید
Iran, Islamic Republic of
....
حمید
Iran, Islamic Republic of
آقای رضایی
قاسم سلیمانی از شما جلو زد و بالا بالا رفتند
علت اینکه گمنام نبودند، دنبال مقام و شهرت نبود
سردار سر جای خودش بود ولی پشت میز مدیریت نبود.
م ه د ی
Iran, Islamic Republic of
آقای محسن رضایی باید به خدا محوری برسد. .....
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آقای رضایی از حامیان برجسته ی برجام بود و نمی تواند ژست ضد برجام به خودش بگیرد.
Iran, Islamic Republic of
حالا کی گفته که مخاطب شما خود را تافته جدا بافته می‌دانند؟ اگر شما چنین تصوری دارید سخت در اشتباه هستید و فریب کسانی رو خوردید که برای در قدرت ماندن دلسوزان مملکت را به هزار تهمت ناروا متهم میکنند.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
مگر دنیا فقط همین سه چهار کشور زورگو و وحشی غربی اند؟؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
دولت، مجلس، دولتمردان، مسئولان و سازمان خصوصی‌سازی 100 درصد عامل اصلی مشکلات مردم و کشور هستند.
United States
ایشان با اینهمه توضیح بار چندم است که کاندید میشود و جواب منفی میگیرد؟؟
Iran, Islamic Republic of
این هم نشان مبده که شما هم زیاد برای مردم شناخته شده نیستید
نیما
Iran, Islamic Republic of
...
جمید
Iran, Islamic Republic of
در انتخابات ریاست جمهوری مقام سوم را حتما بدست می اورند طبق سوابق
Iran, Islamic Republic of
ما مردم چه انتخاب غلطی کرده‌ایم .
Iran, Islamic Republic of
هفته‌ای نیست که قیمت کالایی افزایش پیدا نکند. معلوم می‌شود دولت و دولتمردان کشور را رها کرده‌اند و برای آنان نیز مهم نیست بر سر ملت چه خواهد آمد؟
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of

يارانه همان 45 هزار سابق قيمت ها ده پانزده براي زمان برقراري يارانه
علي بركت الله
Iran, Islamic Republic of
تمام بدبختیها از پایه گذاری یارانه نقدی شروع شد. چه اشکالی داشت مانند قبل یارانه را به اجناس مورد نیاز میدادند؟ همان موقع هم میگفتند این کار را انجام میدهند که یارانه را کلا قطع کنند که با بی ارزش شدن پول ملی عملا اتفاق افتاد.
احسان
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
خخخ از این جیب به اون جیب است.....
Iran, Islamic Republic of
خیلی از مشکلات ما داخلی و مربوط به دولتهاست نه نظام
Iran, Islamic Republic of
احسنت این درسته
Germany
برادر رضایی خود جنابعالی بهتر از همه میدانید که با چه روشی و چه کسی کشور را اداره میکند حالا که نزدیک انتخابات است نه تنها شما بلکه کسانی که تشنه پاستور هستند خراب کردن شخصیتها را بدون توجه به آثاری که متوجه کشور خواهد شد انتقاد میکنند.و.....
Denmark
.....
تهرانی
Iran, Islamic Republic of
جناب رضایی ،کاشف بزرگ ،ای همه چیز و همه کس اصلا شما کاشف کل جهان هستید یادتون رفت بفرمائید ادیسون و حضرت آمام را هم شما کشف فرمودید.
Iran, Islamic Republic of
ایشون پسرش که بیخ گوشش بود را کشف نکرد چطور مدعی کشف حاج قاسم است ؟
Iran, Islamic Republic of
خود ايشان را كي پيدا كرد؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
این عزیزان عادت دارند خودشون رو اینطوری پرزنت کنند
...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگه تو کاشف بودی چرا خودت ۱۸۰ درجه با حاج قاسم فاصله داری !!!!
Iran, Islamic Republic of
.....!!
Iran, Islamic Republic of
خوب اونها در میادین باقی ماندند و ابشان به مجمع امدند و کار سیاسی کردند
Iran, Islamic Republic of
حاج قاسم برقلبها حکومت میکنه،میدونی چرا؟ چون ثروت برا خودش وخونوادش جمع نکرد؟
Iran, Islamic Republic of
فقط محسن رضایی.
سیدعلیرضا سیدالمحدثین
Iran, Islamic Republic of
...
United States
بابا ول کن آقا محسن ما را با این حرفهاسر کار نگذار.!
Iran, Islamic Republic of
نه اینکه خودت بچه پاریس بودی و همه رو میشناختی
Iran, Islamic Republic of
قاسم سلیمانی شهرتش مدیون گام نهادن در راه خدا و دست پرورده مکتب امام خمینی بود..
Iran, Islamic Republic of
احسنت .
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
تو خوبي خوشنام و مشهور
مشتی
Iran, Islamic Republic of
عجب !!!
محمد
Romania
اتفاقا این مکتب امام خمینی بود که چنین افرادی در آن پیدا و رشد کردند نه امثالی مثل شما
Iran, Islamic Republic of
حتما میگه امام خمینی هم من پیدا کردم😂!!!!
Iran, Islamic Republic of
این مکتب اسلام و امام خمینی ره بود که باعث رشد و شکوفایی استعدادها در پس از زمان پیروزی انقلاب اسلامی شد
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه این آقای رضایی طفلک هر چند سال یکبار میاد جلوی انظار مردم، ميخواد که بهش رای بدن ولی نمیدونم چرا ملت اینو نمیبینن!!!!
خودشو کشته که کشفش کنن، ولی نمیشه که نمیشه!!!
Iran, Islamic Republic of
موافق هستم باهاتون
علیی
United States
اجازه داری احسنت صد باریکلا
Iran, Islamic Republic of
تو را خدا راست میگی ای کاشف ای کشف کننده ای...!!
Iran, Islamic Republic of
پس چرا خودت محشور نشدی ....
علی کوثری
Iran, Islamic Republic of
خوب است این آقای کاشف یادآوری کرد که شما همیشه زیر سایه شیخ اکبر بوده و رشد فرمودید .
Iran, Islamic Republic of
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
سلام سردار همه ی جنگ رو مدیریت کردن چطور گمنام بودن
علی
Iran, Islamic Republic of
شهرت سردار دلها به دلیل اخلاصش بود .
مشهدی حسن
Iran, Islamic Republic of
رضایی مردم از همه شما ها خسته شده اند.
Iran, Islamic Republic of
محسن جون تورا بخدا ول کن این کشفیات را..
Iran, Islamic Republic of
اقای اقا محسن
درسته شما فرماندهسپاه بودین و تبعا خیلی از بزرگان در زمان شما مطرح شدن اما اینکه دائم بگین اینو من کشف کردم رشد دادم خوب نیست و حس خوبی به ادم دست نمیده
داریوش
Iran, Islamic Republic of
سردارشهید سلیمانی چه زمانی که زنده بود وچه الان که شهید شده دردل همه مردم ایران جای دارد.
رحیمی
Romania
اقای رضایی شما خوب شما عالی شما متعالی فقط همه شما رو میشناختن سردار دلها گمنام ولی تاثیر گذار در دفاع مقدس و جنگ با داعش وبی ادعا وبی هیچ منت راهش جاویدان.
Iran, Islamic Republic of
حاج قاسم مثل ماه شب چهارده در آسمان تاریک میدرخشید..
بیژن
Iran, Islamic Republic of
معمولاً اینگونه است،رزمندگانی در خط مقدم سینه به سینه دشمن می‌جنگیدند همه گمنام بودند وگمنام ماندند.
رشید
....
Iran, Islamic Republic of
آقای رضایی حاج قاسم خودش میخواست گمنام باشد اینطور سردار دلها و محبوب همه شد
پروانه
Iran, Islamic Republic of
آقا محسن شما خوبید و آقای رفسنجانی راضی شدی
ترابیان
Iran, Islamic Republic of
اقای رضایی لزومی نداشت حاج قاسم سلیمانی اقای رفسنجانی رابشناسد چون سردارسلیمانی خدا را میشناخت.
Iran, Islamic Republic of
افرین
Iran, Islamic Republic of
آقای محسن "ژنرال قاسم سلیمانی" چون به سبک همرزمان شهیدش با گمنامی و برای خدا کار می کرد خدای مهربان نیز او را محبوب دلهای"" تمام مردم ایران""" از هر صلیقه،جناح، حزب نمود.
سردار
Iran, Islamic Republic of
سردار سلیمانی عزیز ملت ایران انقدر فکر مردم بود که وقت نداشت...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
حاج قاسم یک فرشته بودکه بارفتنش مملکت رافلچ کرد روحش شادو راهش مستدام باد
Iran, Islamic Republic of
آقای رضایی متاسفم به خاطربیان مطلب شما " سردار سلیمانی خدا را شناخت برای خدا زندگی کرد برای خدا مبارزه کرد مرد میدان بود.
بینام
Iran, Islamic Republic of
فرمایش جناب دکتر رضایی صحیح می باشد!
Iran, Islamic Republic of
ما نه هاشمی را و نه تو را نشناختیم خدا شمارو بهتر می شناسه ولی یک کلام مخلصانه و دلسوزانه و سینه ستبر مقابل دشمن و شیطان بزرگ و ۱۰۰هابار تا مرز شهادت را قاسم عزیز دل می شناسیم ...
مهدیه
Iran, Islamic Republic of
چراکه شما شناخته شده بودید قهرمان ملی نشدیدآقامحسن
م
United States
با سلام
آقای رضایی با گفتن این جمله(حاج قاسم آیت الله هاشمی را هم نمی شناخت و ما او را شناساندیم) اگر برای ریاست کاندید شوی رای دادن به تو اشتباه محض است ......?!!!
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
لطفا تمام اونایی که رشد دادید یکباره معرفی فرمایید تا تکلیف مردم روشن بشه. .
Iran, Islamic Republic of
شهید سلیمانی را خداوند بلند مرتبه کرد نه شما چون او خودش پاک وبی ریا و خالصانه برای خداوند کار میکرد
حامد
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
ولی تو که هاشمی رو میشناختی هیچ رشدی نکردی
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
بله کل کشور را شما مدیریت میکنید
اصلا کسی دیگه نبوده
ا سلامی نژاد
Iran, Islamic Republic of
خوب دیگه چی تعریف کن،فقط احمدی نژاد، اقای رضایی اگر شما خودت تنها هم کاندیدا بشی رای نداری از ما گفتن
Iran, Islamic Republic of
اگه سه نفر کاندید باشن یکیش ایشون باشه میشه نفر پنجم!
Iran, Islamic Republic of
باسلام متأسفانه آقای رضایی متوجه نیست که این بنا را ایشان و دوستانش به اینجا رساندند.
قاسم
United Arab Emirates
سلام.اون وقت محسن جون شما رو کی پیدا کرد؟!؟!.
سعید
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
حاج قاسم خودش از ارادتمندان آقای هاشمی بود و این رو در مراسم تشییع ایشون اثبات کرد
Iran, Islamic Republic of
شما اشتباه می کنیدحاج قاسم سرباز ولایت بود.
Iran, Islamic Republic of
ارادت حاج قاسم به اهل بیت عصمت و طهارت بود و بعدش به رهبری
احترام بزرگان را هم داشت
Iran, Islamic Republic of
الکی کاندید نشو فوقش دوهزار رای بیاوری الکی مصاحبه نکن
Sereshki.r
Iran, Islamic Republic of
.......
علی
Iran, Islamic Republic of
سلام
با همه ارادتی که به آقا محسن دارم صادقانه می گویم که هیچ شانسی برای ریاست جمهوری ندارد .
Iran, Islamic Republic of
افرین فقط احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
بله
Iran, Islamic Republic of
خودت فهمیدی چ گفتی؟
Moein
Iran, Islamic Republic of
نمیشه بازم از این آدمهای گمنام پیدا کنید؟ بابا کاشففف
Iran, Islamic Republic of
علیکم به جهاد الاکبر (جهاد با نفس)
Iran, Islamic Republic of
حاج قاسم سلیمانی را خدا عزیز و نامی کرد . هر کسی پیش خدا جایگاه ویژه ای دارد که نشان دادن آن به دیگران، در دست من و شما نیست.
Iran, Islamic Republic of
اقای رضایی بهت بگم بیخودی تقلا نکن .هیچ شانسی برای پست ریاست جمهوری نداری.
Iran, Islamic Republic of

آقا محسن عزیز! علیرغم اینکه در طول 8 سال دفاع مقدس زحمت زیاد کشیدی و خون دلها خوردی اما مثل اینکه با ورود به دنیای سیاست و پشت میزنشینی در مجمع تشخیص مصلحت , کمال همنشین در شما هم اثر کرده!.!!!!
حمید
Iran, Islamic Republic of
اصلا زحمت نکشیده
زحمت رو سلیمانی ها
کاوه ها
..
کشیدن
Iran, Islamic Republic of
.........
Iran, Islamic Republic of
چطورهاشمی رانمیشناخت..؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
دقت کردید، در بیان کلمات مثل هاشمی رفسنجانی حرف می زند، ما ، امدند پیش ما، ما او را شناسایی کردیم، ما. . . . . ببین آقای . . . بهتر است شما مطیع خالصانه مقام معظم رهبری باشید.
علیرضا
ما گمنامی سالهای درازی از زندگی سرتاسر جهاد سردار دلها که ناشی از خلوص او بود را به شهرت همه آقایان ترجیح می دهیم.
Canada
.....
مرصاد
Iran, Islamic Republic of
باز نزدیک انتخابات شد و آقامحسن ، به تکاپو افتاد !!
Iran, Islamic Republic of
جناب جهان نیوز. تیتر میزنی یکبار مرور کن. .
Russian Federation
....
Iran, Islamic Republic of
این مدل ظلم ب قاسم سلیمانی کمتر از تحریف او توسط اصلاحطلب ها نیست.