شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - 17 Apr 2021
 
۰

اختصاصی| امهال بدهی دولت به صندوق توسعه ملی تا ۱۴۰۱/سقف جدید بودجه ۱۴۰۰، ۸۹۴ هزار میلیارد تومان شد

چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: 749903
سخنگوی بودجه با بیان اینکه، هیئت امنای صندوق توسعه ملی، بدهی دولت را تا ۱۴۰۱ امهال کرده است، گفت: با نامه رئیس جمهور به رئیس مجلس، سقف جدید بودجه ۸۹۴ هزار میلیارد تومان شد.
امهال بدهی دولت به صندوق توسعه ملی تا ۱۴۰۱
به گزارش جهان نيوز، مژگان خانلود سخنگوی ستاد بودجه در گفتگو با تسنیم با تشریح جزئیات نامه رئیس جمهور به رئیس مجلس در خصوص بودجه 1400 گفت: بر اساس دستور مقام معظم رهبری، سه نکته مهم در خصوص منابع و مصارف لایحه بودجه تاکید شده بود، اول اینکه اگر فروش نفت بیش از یک میلیون بشکه در روز بود به ازای مازاد فروش یعنی بین یک میلیون تا دو میلیون و سیصد هزار بشکه سهم صندوق توسعه ملی از درآمد ارزی صادرات نفت به طور کامل پرداخت شود. به این ترتیب 40 هزار میلیارد تومان از منابع بودجه کاهش می‌یابد.

وی گفت: نکته دوم نامه رهبری این بود که اقساط سررسید شده بدهی دولت به صندوق توسعه ملی بازپرداخت شود که بر این اساس 100 میلیون یورو از بدهی‌ها که مربوط به اقساط تسهیلات دریافتی سازمان بیمه سلامت بود بازپرداخت خواهد شد. تسویه بدهی به صندوق توسعه ملی به صورت ارزی انجام خواهد شد و برای این منظور 3000 میلیارد تومان لحاظ شده است.

به گفته این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه، نکته سوم در نامه رهبری این بود که منابع مربوط به بند ه تبصره 4 (پرداختهای مربوط به نیروهای مسلح، دانش بنیان و...) از صندوق توسعه ملی برداشت نشود،‌این موضوع به 50 هزار میلیارد تومان منابع جدید در بودجه نیاز داشت که باید اصلاحات مربوطه انجام می‌شد.

خانلو ادامه داد،‌ برای اعمال این اصلاحات که در واقع 53 هزار میلیارد تومان به سقف مصارف افزوده شده و 40 هزار میلیارد تومان از منابع موجود کم می شد باید تغییراتی اعمال می شد، به این ترتیب رئیس جمهور در نامه ای به رئیس مجلس اعلام می کند که 40 هزار میلیارد تومان از این تغییرات از محل صرفه جویی و 53 هزار میلیارد تومان نیز از محل انتشار اوراق تامین خواهد شد.

یکی از ابهامات مهم در لایحه بودجه و نامه تاکیدی رهبری موضوع بازپرداخت بدهی های دولت به صندوق توسعه ملی است. بر اساس گزارش دیوان محاسبات کشور میزان بدهی سررسید شده دولت به صندوق توسعه ملی حدو 12 میلیارد دلار است.

سخنگوی بودجه در این خصوص به خبرنگار تسنیم، گفت: هیئت امنای صندوق توسعه ملی سال گذشته مصوبه ای داشته که بر اساس آن بدهی های دولت به صندوق توسعه ملی تا سال 1401 امهال شده است، بر این اساس تنها بازپرداخت اقساط سازمان بیمه سلامت ایرانیان سررسید شده بود که برای تسویه مذکور 3000 میلیارد تومان منابع جدید پیش بینی شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *