پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - 25 Feb 2021
 
۰
۱

نامه جدید روحانی به قالیباف با موضوع بودجه

سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب: 749805
امروز در ستاد اقتصادی دولت، افزایش تولید خودرو دنبال شد و طرح جامعی در زمینه صنعت خودرو در وزارت صمت در حال تدوین است.
نامه جدید روحانی به قالیباف با موضوع بودجه
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم،  علی ربیعی در نشست خبری هفتگی با اشاره به ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها از سوی دولت گفت: در هفته گذشته موضوعات اقتصادی اعم از چگونگی تولیدات کشاورزی و صنعتی مانند خودرو، کنترل قیمت ها و نیز مسائل معیشتی و سیاسی خارجی در جلسات مختلف مورد بحث و تصمیمات لازم اتخاذ شد.  یکی از مهمترین مصوبات آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران بود که در 11 ماده به تصویب هیات دولت رسید.
 
وی افزود: با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم‌ها است و نظر نمایندگان محترم نیز معطوف به رفع تحریم ها بوده است،  دولت هم در اجرای این قانون، حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی و اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور را  مدنظر قرار داد.

سخنگوی دولت ادامه داد:  دولت با واگذاری 43 هزار و 500 میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد که 14 هزار  و 500 میلیارد تومان از آن  برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا  و   29 هزار میلیارد تومان هم  بابت پرداخت دیون به بانکها می‌باشد. دیروز روز صنعت پتروشیمی بود. صنعت پتروشیمی نمادی است از خلاقیت نیروهای تلاشگرا داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت ترین شرایط، در این دوران
ربیعی با بیان اینکه گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور هم متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است، تصریح کرد:‌ دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های 75 تا 85 صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.

وی اضافه کرد: با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال 1400، تعداد مجتمع های پتروشیمی به 83 مجتمع و ظرفیت تولید صنعت به سالانه 100 میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان 1400 به 25 میلیارد دلار خواهد رسید. در سال 92 ، 46 مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه 56 میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع ها به 64 مجتمع با ظرفیت تولید سالانه 77 میلیون تن رسیده است.

ربیعی گفت:‌ بهره برداری از 17 طرح پتروشیمی برای سال 99 به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از 90 میلیون تن در سال خواهد رسید. تاکنون 9 طرح به بهره برداری رسیده است. برنامه ریزی برای تدوام توسعه صنعت پتروشیمی در سال های آتی نیز انجام شده است به طوری که با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال 1404 ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از 133 میلیون تن با درآمد 37 میلیارد دلاری خواهد رسید.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سند تحول قضایی اوایل این هفته توسط رییس محترم قوه قضاییه ابلاغ شد. این سند حاوی نکات مهمی است از جمله؛ این سند مواجه فعال ایجابی در حکمرانی قضایی را مورد تاکید قرار داده است، تصریح کرد: سند تحول قضایی به آزادی های مشروع توجه نموده و شفافیت و همچنین پاسخگویی را در محور کار قرار داده است.  این سند همچنین رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهادهای مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گیری و حمایت از بزه دیدگان و باز اجتماعی شدن را مورد توجه قرار داده است.

وی ادامه داد: از این سند استقبال می نماییم و با نموده و تمام مساعی خود را برای اجرایی نمودن آن به کار خواهیم بست.  این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه  اجرای آن را متضمن خواهد بود.

سخنگوی دولت با اشاره به اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی اظهار داشت: شنبه آینده اولین سالگرد ترور غیرانسانی و وحشیانه و شهادت قهرمانانه سردار حاج قاسم سلیمانی است. درد فقدان این مرد آسمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت فرساست.

وی گفت: قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت های آزاده جهان تبدیل کردند. سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه ها خواهد درخشید. قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند اما با گذشت همین یکسال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تاثیری بر اراده ملت های ما در این مسیر طولانی نداشته بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغال گری اجتناب ناپذیر است.

ربیعی تصریح کرد: البته ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری برای همه ملت های جهان است. یکبار دیگر شهادت این سردار بزرگ را به همه خانواده آن عزیز بزرگوار، مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت عرض می کنم.

سخنگوی دولت در ادامه سخنانش با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران گفت:‌ تحریم های ضد ایرانی بخصوص در مرحله کنونی که از مرحله تحریم‌های چهل ساله اخیر عبور کرده و به یک جنگ تمام عیار اقتصادی ارتقا یافته با روح صلح مدار تعالیم معنوی و اخلاقی مسیح نا همخوان است.

وی گفت: همچنین در مورد بحث کرونا خوشبختانه امروز هیچ شهر قرمزی نداریم. با این وجود در حال حاضر 108 شهر نارنجی و 140 شهر در وضعیت زرد داریم. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده ولی وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی سایر دستگاهها به ویژه وزارت راه و شهرسازی مراقبت لازم را برای پیشگیری را دنبال می کند.

ربیعی اضافه کرد: ابتلا ها به یک چهارم و در تعداد مرگ و میر در هر هفته به یک سوم کاهش یافته است. و 7500 مورد مرگ و میر کم شده است. البته این وضعیت کاملا شکننده می باشد. ما کماکان نیازمند رعایت پروتکل ها بهداشتی هستیم. مقداری تعلل و کوتاه آمدن ها ما را دوباره به وضعیت نگران کننده ای پیش خواهد برد. نباید بعد از فروکش کردن موج بیماری دچار عادی انگاری و خوشبینی و در نهایت غفلت از ویروس بشویم. این ویروس در کل دنیا در حال تغییر است و البته می تواند بدتر یا بهتر شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه هنوز هم تجمعات عامل اصلی ابتلا به ویروس کرونا است و هر تجمعی امکان بالقوه انتشار ویروس را دارد، اظهار داشت: در فصل سرما قرار داریم و مراقبت ها و رعایت پروتکل ها و عدم تجمعات ما را سمت قطع زنجیره  انتشار ویروس کمک می‌کند. مصوبات ستاد کرونا علمی و براساس نظرات کارشناسان و تجربیات سایر کشورهاست و هرگاه مردم این مصوبات را به طور جدی اجرا کرده اند توفیقات بسیار خوبی داشته ایم. دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکمفرما هستند و این مردم هستند که می توانند با رعایت درست پروتکل های بهداشتی شهرهای خود را به سمت زرد شدن پیش ببرند تا براساس دستورالعمل‌ها گشایش‌های بیشتری برای آنها اتفاق بیفتد.

ربیعی همچنین از ارسال نامه جدید از سوی رئیس‌جمهور به رئیس مجلس با موضوع بودجه خبر داد و گفت: در این نامه در زمینه ناترازی بودجه اعلام شده است که 53 هزار میلیارد تومان از طریق فروش اوراق و 40 هزار میلیارد تومان هم از طریق صرفه‌جویی صورت می‌گیرد و بر همین اساس 13 هزار میلیارد تومان سقف بودجه افزایش پیدا می‌کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی  در خصوص احتمال تاسیس پایگاه نظامی مشترک روسیه و چین با ایران در خلیج فارس یا دریای عمان گفت:      مناسبات دوستانه ما با دو کشور روسیه و چین در اوج خود به پیش می رود هرچند که ما محدودیتی برای تعمیق این روابط در تمام جنبه های سیاسی و اقتصادی نداریم همانطور که ما بارها و از جمله در ارائه طرح صلح هرمز اعلام کرده ایم، امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط کشورهای ساحلی این منطقه تامین شود. این تنها راهی است که می توان به امنیت عادلانه برای همه کشورها و تضمین صلح و ثبات بلند مدت رسید. ما نظامی شدن منطقه خلیج فارس را به سود هیچ کشوری در منطقه و جهان نمی دانیم و امیدواریم که سرانجام آمریکا هم با کنار گذاشتن سیاست مداخله و تفرقه افکنی میان کشورهای منطقه، دست از ماجراجویی فرا مرزی خود بردارد.

وی افزود: ایران و روسیه در حوزه های مختلفی از جمله دفاعی همکاری های خوبی دارند. این همکاری ها علاوه بر سطح دوجانبه در سطوح منطقه ای نیز در جریان است. مواضع همسوی دو کشور در خصوص مبارزه با ترویسم و افراط گرائی زمینه مشترکی را برای همکاری های منطقه ای از جمله در سوریه فراهم کرده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین  تصمیمات مجلس و دولت در خصوص بودجه 1400 گفت:  جلسه مشترک بین دولت و مجلس برگزار شد. بخشی از جلسه دیروز عصر سران محترم قوا در خصوص بودجه بوده است .   در واقع اصلاحات مورد بحث در جلسات مشترک دولت و مجلس، عمدتا حول دستورات مقام معظم رهبری مبتنی بر واریز سهم 38 درصدی صندوق توسعه ملی به ازای فروش بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز، (‌معادل 40 هزار میلیارد تومان) و عدم برداشت از صندوق توسعه ملی برای مصارف تبصره 4 ( که تقریبا معادل 52 هزار میلیارد تومان) و همچنین بازپرداخت کامل اقساط صندوق توسعه ملی که در سال 1400 سررسید می‌شود ( 500 میلیون یورو ، معادل 300 میلیارد تومان) مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه، 93 (نود و سه هزار) میلیارد تومان ناترازی در بودجه خواهیم داشت.

وی افزود:‌ امروز صبح در ستاد اقتصادی دولت برای اصلاح بودجه براساس نامه مقام معظم رهبری در نحوه و  مقررات برداشت از صندوق توسعه ملی برای 93 هزار میلیارد تومان ناترازی، مقرر شد 53 هزار میلیارد تومان به فروش اوراق اضافه و 40 هزار میلیارد تومان هم در بودجه صرفه جویی شود. و رییس جمهور طی نامه ای این موضوع را به مجلس اعلام خواهد کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بنابراین سقف بودجه حدود 13 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت، تصریح کرد:  در تعامل با کمیسیون تلفیق هم، تشخیص دولت آن بود که تغییرات در حدی که به شاکله بودجه لطمه نزند، قابل اِعمال است و رئیس محترم جمهور نیز به سازمان برنامه و بودجه این اختیار را داده است که با شرط حفظ شاکله و کلیت بودجه، بتواند در این خصوص تصمیم بگیرد. لذا موضوع ارسال لایحه اصلاحی بودجه در دستور کار دولت نیست.

سخنگوی دولت در خصوص تغییرات بودجه و اینکه آیا این میزان از تغییرات کارشناسی است گفت: من قضاوتی در مورد اینکه این اظهارات به چه میزان کارشناسی یا سیاسی است ندارم و نمی خواهم هم داشته باشم قطعا عده ای دلسوزانه بنابر نظر کارشناسی اظهارات خود را بیان می کنند. به هر حال ما به نظرات همه احترام قائلیم و ارائه پاسخ و مفاهمه را برای همگان لازم می دانیم.

سخنگوی دولت گفت:‌ دولت همواره به دنبال تعامل و همفکری با سایر ارکان و قوای کشور است. اما به نظر می رسد که منقدان و مخالفان تلاش می کنند، نقاط قوت دولت در بودجه را به عنوان نقطه ضعف ارائه کنند. بودجه 1400 واقع بینانه و دقیق تدوین شده است. واقعیت امروز و تصویری قابل دسترس از فردا برخلاف برخی اظهارنظرهایی که در خصوص پیش بینی میزان فروش نفت در بودجه 1400مطرح می شود، اولاً این حق ایران است که با توجه به جایگاهی که در اوپک دارد، حداقل 2.300 میلیون بشکه نفت به فروش برساند. طبیعی است که این حق می بایست در بودجه منعکس شود و دولت به عنوان حافظ منافع ملی باید زمینه تحقق آنرا فراهم کند.

ربیعی با بیان اینکه ما از جنگ اقتصادی سرافراز بیرون آمدیم و اولین دستاورد ما از پایان این نبرد، این است که سهم خود را از بازار جهانی نفت بگیریم، اظهار داشت: برخی از منتقدان دولت به توانایی استخراج و فروش میزان نفت پیش بینی شده تردید دارند. ما همین حالا هم می توانیم 2.300 میلیون بشکه را تولید کنیم. ما به توانایی وزارت نفت و وزیر مطمئنیم. بودجه جاری ما هم در سال 1400 به هیچ عنوان متکی به افزایش فروش نفت نیست و آنچه که از طریق فروش بیشتر نفت به دست بیاید، صرف بنیه دفاعی و عمرانی و حمایت معیشتی خواهد شد.

ربیعی گفت: اما نباید در مورد رابطه نفت و بودجه دچار اشتباه شویم. اساسا براساس یک نظر برای کم کردن رابطه بودجه و نفت معتقدند ما اساسا نباید نفت را بیش از مصرف مان تولید و استخراج کنیم، این دیدگاه نادرستی است. اعتقاد ما این است که فقط امروز کشور و تداوم وضع موجود را می بیند. در حالیکه ما باید نفت را یار رشد و توسعه کشور کنیم و آنچنان اقتصادی را بسازیم که نقش نفت در آن ناچیز شود. ما باید رابطه نفت و بودجه جاری را قطع کنیم و همه تلاش ما بر این باشد که بودجه جاری از محل پویایی اقتصاد به دست بیاید نه نفت.

ربیعی اضافه کرد:  اصلاح ساختار بودجه هم  یعنی ما درآمدهای نفت و فرآورده ها و مشتقات آن را برای افزایش قدرت ملی، ایجاد نیاز جهان به تولیدات صنعتی و مشتقات نفتی ایران و بر افزایش امنیت ملی و نیز سرمایه گذاری برای رشد و توسعه کشور جهت نسل های آینده و کمک به معیشتی مردم برای گذر از شرایط سخت ایجاد نماییم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نظریه دولت مبتنی بر دیدگاه دوم است، گفت:  البته ما به دغدغه های نمایندگان محترم و منتقدان احترام می گذاریم، اما معتقدیم که بودجه نه تنها غیر واقعی نیست، بلکه کاملا مستند تدوین شده است. امیدواریم در نهایت بهترین تصمیم در راستای منافع ملی کشور اتخاذ شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اعاهای ترامپ گفت: ما پیش از این هرگونه ماجراجویی در عراق و سایر کشورها را محکوم کرده و امروز نیز این موضع را تکرار می کنیم. احترام به حاکمیت مستقل همسایگان به ویژه عراق و ثبات در این کشور اولویت اول ماست و هر اقدامی که مغایر با خواست دولت و مردم عراق باشد مورد حمایت ما نیست.

وی ادامه داد: البته ما در برابر توهمات آمریکا که مصرف داخلی داشته و برای منحرف کردن افکار عمومی از شکست های فاجعه بار دولت ترامپ در مدیریت بحران کرونا، اقتصاد آسیب دیده و یک انتخابات شکست خورده طراحی شده، مسئول نیستیم. در عین حال، می دانیم که دشمنان صلح و ثبات منطقه که به همین دلیل، سالها ردای مخالفت با برجام را به تن کرده اند، امروز هم از احیای برجام و بازگشت به مسیر دیپلماسی هراس دارند و می کوشند که تا جای ممکن راه آینده دولت بعدی آمریکا را مین گذاری کنند.

ربیعی خاطرنشان کرد: ما مسئولیت هرگونه اقدام خرابکارانه، تحریک آمیز و عملیات پرچم دروغین در تلاش برای بازنمایی منفی نام ایران را مستقیماً متوجه این رژیم ها در منطقه و وابستگان آنها می دانیم. آمریکایی‌های مستقر در عراق و رهبران شان واقف هستند که در عراق گروه‌های زیادی وجود دارند که در چارچوب مطالبات عراقی خود ، انگیزه‌های ملی و قومیتی قوی برای پایان اشغالگری دارند و اقدامات آنها ربطی به جمهوری اسلامی ایران ندارد. در عین حال، ما ضمن حفظ هوشیاری نسبت به سوء استفاده برخی از  بدخواهان و کاسبان تنش میان ایران و آمریکا بر آمادگی خود برای دفاع و محافظت از امنیت، منافع ، جان اتباع و قلمرو حاکمیتی خود تاکید داریم و هشدارهای لازم را به طرف های ذیربط داده‌ایم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص واکسن کرونا و اینکه چه تدبیری برای جلوگیری از شکل گیری بازار سیاه این واکسن اندیشیده شده و اینکه چه تضمینی را دولت به مردم می‌دهد که واکنس کرونا در ایران به صورت عادلانه میان مردم توزیع خواهد شد، گفت: به طور قطع مسئولیت اولویت بندی، توزیع و واکسیناسیون برعهده وزارت بهداشت    می باشد و ترتیبی اتخاذ خواهد شد که این اقدام صرفا توسط مراکز تحت کنترل و مدیریت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد.

وی افزود: در دولت و جلسه روسای کمیته ها هم در این خصوص بحث شد و مقرر شد به نحوی اقدام شود  که یک دوز واکسن هم شناسنامه دار باشد. قطعا قرارگاه با ارکان استانداری‌ها،  فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها در این زمینه همراهی و کمک به وزارت بهداشت خواهند داشت. دولت خود را درگیر و گرفتار قطب سازیهای کاذب خرید و تولید نخواهد کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد:‌ سلامت شهروندان اولویت شماره یک دولت است و قابل دوگانه انگاری برای تامین واکسن نیست و ما از اولین فرصتی که برای دستیابی به واکسن به وجود آید استفاده خواهیم کرد. مگر در زمان جنگ ایستادیم اول خودمان تسلیحات و تجهیزات جنگی را درست کنیم و بعد به جنگ بپردازیم. ما در طول جنگ در تولید سلاحها به خودکفایی رسیدیم. اما دوراندیشی و تدبیر حکم می‌کند که در کنار اقدام به خرید فوری، تولید داخل را با اولویت و سرمایه گذاری لازمه پیش ببریم.

خوشحالم که اعلام کنم که ما در هر دو عرصه گامهای موثر و موفقی را برداشته ایم.

ربیعی گفت:‌ حیات و سلامت شهروندان جای تحلیل، تفسیر و داستان سرایی نیست.

ما معتقدیم واکسن کرونا آزمونی بزرگ برای همه دولتها است . آزمون کارآمدی دولت ها هست. از کانال های متعددی خرید را دنبال می کنیم. در حال حاضر یکی از خریدهای ما از کواکس سازمان بهداشت جهانی است که همانگونه که اعلام شد در گام اول 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن خریداری شده است حدود 5.5 میلیون دوز را هم در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی های صاحب نام دنبال می کنیم و خرید حدود 20 میلیون دوز دیگر هم  از کمپانی دیگری در حال پیگیری است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تولید واکسن داخلی هم در موسساتی مثل موسسه رازی و شرکت‌های دانش بنیان که بعضی‌ها به مرحله آزمایش انسانی رسیده‌اند در حال پیگیری است و حتی بحث تولید مشترک هم در برخی کشورها در جریان است و  وزیر بهداشت زمان بندی توزیع واکسن را اعلام خواهد کرد، اظهار داشت:‌  واردات واکسن حتی با بخش خصوصی هم با مجوز سازمان غذا و دارو صورت خواهد گرفت و حتی نظام توزیع آن نیز توسط وزارت بهداشت خواهد بود. با تمهیداتی که اندیشیده شده و در ستاد ملی کرونا نیز مطرح شد شفافیت و  عدالت در اولویت بندی تزریق واکسن از اصول کاری دولت خواهد بود که توسط وزارت بهداشت اعمال خواهد شد.

وی تصریح کرد: این شفافیت به نحوی خواهد بود که در معرض نظارت همگان قرار گیرد و براساس اولویت بندی وزارت بهداشت افراد دریافت کننده با کد ملی،واکسن را دریافت خواهند کرد. در گام اول به میزان ورود واکسن با اولویت سنی سالمندان، بیماران در معرض آسیب و کادر پزشکی که در خط مقدم قرار دارند، توزیع انجام خواهد شد.

سخنگوی دولت با اشاره به اظهارات اخیر معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر اولویت بندی در استفاده از واکنس کرونا گفت:‌ با تاکید معاون محترم اول نیز براساس مباحث صورت گرفته بر این امر که هیچ مقام دولتی و خانوادهاشان خارج از اولویت اعلام شده توسط وزارت بهداشت،  اجازه استفاده از واکسن را نخواهد داشت، این امر قطعا انجام خواهد شد. کرونا و واکسن کرونا یک مسئله ملی است که با روح، روان و جان همه جامعه در ارتباط است و خدشه به آن به اعتماد ملی ما لطمه خواهد زد. دولت همه اهتمام خود را با عدالت و شفافیت به کار خواهد بست و از همگان می خواهیم از قطب سازیهای داخل و خارج و مسائلی که به حل مساله کمک نمی کند،  خودداری کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مشکل اصلی مردم و کشور از زمان دولت روحانی شروع و آغاز شده است!!!