پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - 25 Feb 2021
 
۰
۱۴

ایران قطعنامه ضد ایرانی مجمع عمومی را فاقد وجاهت قانونی خواند

پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب: 748469
سخنگوی وزارت امور خارجه قطعنامه ضد ایرانی مجمع عمومی درباره وضعیت حقوق بشر را فاقد وجاهت قانونی خواند و به کانادا و حامیان قطعنامه توصیه کرد که رفتار مداخله جویانه و غیراخلاقی خود در قبال ملت‌های مستقل را متوقف کنند.
واکنش وزارت خارجه به قطعنامه ضد ایرانی
به گزارش جهان نيوز، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل واکنش نشان داد.

بر اساس گزارش فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، در واکنش به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل که به روال چند سال گذشته به پیشنهاد کانادا و با حمایت کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی مطرح شد، این قطعنامه را فاقد وجاهت قانونی خواند و رویکرد بانیان قطعنامه در استفاده ابزاری از نهادهای بین‌المللی برای اعمال فشار علیه ایران را تقبیح کرد.

خطیب زاده با اشاره به سابقه بسیاری از بانیان اصلی قطعنامه در نقض فاحش و سیستماتیک حقوق انسان‌ها به خصوص از طریق مداخلات نظامی در سایر کشورها و فروش تسلیحات به رژیم‌های دیکتاتور و خودکامه، گفت: قطعنامه‌ای که روز گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل با رای کمتر از نیمی از کشورهای عضو سازمان ملل و عدم همراهی بیش از ۱۱۰ کشور تصویب شد در واقع همان متنی است که چندی قبل در کمیته سوم مجمع عمومی با آرای مشابه تصویب شده بود و طبق رویه کاری سازمان ملل در صحن مجمع عمومی تایید شد. 

* توصیه به کانادا و حامیان قطعنامه: رفتار مداخله جویانه و غیراخلاقی در قبال ملت‌های مستقل را متوقف کنید
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ابراز انزجار از عمق نفاق بانیان قطعنامه که تحت تاثیر قلدرمآبی آمریکا چشمان خود را به روی تروریسم اقتصادی این کشور علیه ملت ایران بسته و به جای محکوم کردن تحریم‌های غیرقانی و ضدبشری آمریکا، عملا خود را در سطح همدستان رژیم آمریکا تقلیل داده‌اند، به کانادا و دیگر حامیان اصلی قطعنامه توصیه کرد رفتار مداخله جویانه و غیراخلاقی در قبال ملت‌های مستقل را متوقف کنند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: چنین اقدامات غیر سازنده‌ای نه تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر در سطح جهانی نمی‌کند، بلکه صرفا موجب دامن زدن به کلیشه سازی‌های منفی و برچسب زنی سیاسی علیه کشورهای مستقل می‌شود.

*اقدام دولت کانادا و دیگر بانیان این قطعنامه مصداق بارز سوءاستفاده از مفاهیم و ارزش‌های متعالی حقوق بشری برای پیشبرد اغراض کوته بینانه سیاسی است
خطیب زاده افزود: اقدام دولت کانادا و دیگر بانیان این قطعنامه که مصداق بارز سوءاستفاده از مفاهیم و ارزش‌های متعالی حقوق بشری برای پیشبرد اغراض کوته بینانه سیاسی است، محکوم و فاقد هرگونه وجاهت و اثر قانونی می‌دانیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به این واقعیت که این بار نیز همانند رای گیری در کمیته سوم، از حدود ۱۹۰ کشور عضو سازمان ملل متحد، ۱۱۴ کشور از حمایت از این قطعنامه خودداری کردند، اقدام کانادا و بانیان اصلی قطعنامه را در راستای سیاست فرافکنی این کشورها در حوزه حقوق بشر توصیف و تاکید کرد که تکرار گزارش های جعلی و کذب از سوی این دسته از کشورها علیه مردم ایران صرفا باعث بی اعتباری بیشتر ادعاهای حقوق بشری آنها خواهد شد.

شایان ذکر است قطعنامه پیشنهادی کانادا علیه ایران که از چندین سال قبل در چارچوب تقسیم کار مشخص بین مجموعه‌ای از کشورهای غربی، در نیویورک مطرح می‌شود روز گذشته (چهارشنبه) ۲۶ آذر ماه در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد. این قطعنامه قبلا در کمیته سوم مجمع عمومی به تصویب اولیه رسیده بود. کمتر از ۸۰ عضو سازمان ملل شامل رژیم صهیونیستی، آمریکا، عربستان سعودی، بحرین، امارات، آلبانی، انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان به این قطعنامه رای مثبت دادند. با وجود این، اکثریت اعضای سازمان ملل که تعدادشان به حدود ۱۱۵ کشور می‌رسد از حمایت از این قطعنامه خودداری کردند که نشانه روشنی از نارضایتی قاطبه کشورها با رویکرد متکبرانه و گزینشی بانیان قطعنامه است.

قبلا سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با اشاره به فهرست حامیان و بانیان قطعنامه‌های ضد ایرانی، اقدام کانادا در گردهم آوردن «جمعی از حکومت‌های بدسابقه در عرصه حقوق بشر» شامل رژیم‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و بحرین برای آموزش حقوق بشر به مردم ایران را مایه شرمساری خوانده و از مقامات کانادا خواسته بود توجه خود را معطوف اصلاح عملکرد ضد بشری خود در داخل و خارج از این کشور کنند و ضمن توقف سیاست نظام مند این رژیم در نسل کشی بومیان کانادا، پاسخگوی همدستی در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم های عربستان و اسرائیل علیه مردم یمن و فلسطین باشند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۹ آبان ماه سال جاری در اظهاراتی طرح قطعنامه حقوق بشری در سازمان ملل متحد توسط دولت کانادا و تکرار ادعاهایی مبتنی بر «گزارش‌های غیرواقعی و ساختگی» را فاقد وجاهت قانونی و غیر قابل قبول خواند و عنوان کرد: چنین اقدامات غیر سازنده‌ای نه تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر و احترام به آن در سطح جهانی نمی‌کند، بلکه صرفا موجب دامن زدن به کلیشه‌سازی‌های منفی و برچسب‌زنی سیاسی علیه کشورهای مستقل می‌شود.

وی به دولت کانادا توصیه کرد به جای دلسوزی منافقانه برای حقوق بشر مردم ایران از همراهی با تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه ملت ایران دست برداشته و میزبانی مفسدان و سارقان ثروت‌های مردم ایران که کانادا را خانه امنی برای انتقال و سرمایه‌گذاری اموال به یغما برده یافته‌اند، متوقف کند.

براساس این گزارش، مجمع عمومی سازمان ملل چهارشنبه ۲۶ آذرماه قطعنامه‌ پیشنهادی کانادا در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران را تصویب کرد. این قطعنامه با ۸۲ رای موافق در مقابل ۳۰ رای مخالف و ۶۴ رای ممتنع به تصویب رسید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
نباید اجازه دهیم دشمنان آدرس غلط بدهند
دشمنان آرزوی تسلط بر ملت ایران را به گور می برند
Iran, Islamic Republic of
زمان آن رسیده است که نتانیاهو به علت جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت باید در دیوان لاهه محاکمه شود.
حرف دل همه مردم دنیا
Iran, Islamic Republic of
اگر سازمان های بین المللی قدرت و توانایی جلوگیری از جنایت آفرینی های آمریکا و اسرائیل وعربستان ومزدورانشان را ندارند بهتر است برای همیشه تعطیل بشوند.
Iran, Islamic Republic of
تمام جنایت های صورت گرفته در جهان ازسال 1945 تاکنون به دست آمریکا به همراه سازمان های بین المللی اتفاق افتاده است
Iran, Islamic Republic of
آمریکایی ها جنایتکار شماره یک ازسال 1332 تاکنون هر کاری علیه کشور ما انجام داده اند، با شکست مواجه شده است.
Iran, Islamic Republic of
تصویب قطعنامه ای ضد ایرانی توسط پارلمان اروپا مجری طرح صهیونیستی آمریکایی است
Iran, Islamic Republic of
حقوق بشر قانون جنگل اروپایی که در جنگ تحمیلی هشت ساله ثابت شده است.
Iran, Islamic Republic of
دیوان لاهه از سال 1945 تاکنون در برابر مقابل جنایات وحشیانه، وحشی گری وغیر انسانی آمریکا و متحدانش ناتوان و عاجز بوده است و تاکنون کوتاهی کرده است و کوتاهی می کند.
Iran, Islamic Republic of
اردوغان در دیدار با الکاظمی: از بازسازی و تمامیت ارضی عراق حمایت می کنیم.
Iran, Islamic Republic of
جنایتکاران جنگی حق صلاحیت دفاع از حقوق بشر را ندارند.
Iran, Islamic Republic of
مدعیان حقوق بشر خیانتکار و سازمان های بین المللی خیانتکار در ازای دریافت پول سعودی، بر جنایت قتل «خاشقجی» سرپوش می گذارند
Iran, Islamic Republic of
پاسخی دندان‌شکن به دخالت‌های آمریکا و اروپا و... می‎دهیم
Iran, Islamic Republic of
وقتی که مردم خود اروپا هم از سال 1945 تاکنون با دولت های تروریست کشورهای غربی مشکل دارد.
بابائی
Iran, Islamic Republic of
پارلمان اروپا جنایتکار شماره یک حق صلاحیت دفاع حقوق بشر را ندارد به چون به خاطر اروپا از سال 1918 تاکنون همراه با چند کشور جنایتکار شماره یک دیگر بزرگترین متجاوز به حقوق بشر در سراسرمنطقه خاورمیانه و جهان است.