سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - 26 Jan 2021
 
۲
۳۲
سوال مهم برای جامعه امنیتی ایران

اسرائیل چقدر انتقام ترور شهید فخری زاده را جدی گرفته است؟!

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب: 747273
محاسبات آمریکایی‌ها برای صهیونیست‌ها در اینگونه حوادث بسیار مهم است. موضع امریکایی‌ها در قبال ترور شهید فخری زاده بسیار مشخص و جالب توجه است
اسرائیل چقدر انتقام ترور شهید فخری زاده را جدی گرفته است؟!
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: گزاره قطعی که از جامعه تحلیلی امنیتی کشور می‌توان استخراج کرد این است که ایران در صورت عدم موفق شدن معتبر سازی انتقام ترور شهید فخری زاده باید منتظر جسارت بیشتر رژیم صهیونیستی باشد.

در این میان این سوال مهم و اساسی پیش می‌آید که « اسرائیل چقدر انتقام ترور شهید فخری زاده را جدی گرفته است؟!»
یک: فرماندهان نظامی ایران در موضع‌گیری‌های جدی خود تلاش کردند که رژیم صهیونیستی اظهارات برخی مقامات دولتی را که سیاست صبوری و امید به مذاکره را به خارج از کشور تداعی می کرد، مبنای محاسبات خود برای مابعد از ترور شهید فخری زاده قرار ندهد.

دو: محاسبات آمریکایی‌ها برای صهیونیست‌ها در اینگونه حوادث بسیار مهم است. موضع امریکایی‌ها در قبال ترور شهید فخری زاده بسیار مشخص و جالب توجه است، آنها در رسانه‌های خود، رژیم صهیونیستی را مسئول مستقیم ترور معرفی کرده و اصرار دارند که ایران آنها را شریک این ترور نداند. آمریکایی‌ها معتقدند انتقام ایران قطعی است و فقط دریاره زمان انتقام اختلاف نظر دارند. همچنانکه الیوت آبرامز، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که خود متخصص ارشد طراحی‌های عملیات های اطلاعاتی محسوب می‌شود، انتقام قطعی ایران را فرض دانسته ولی در باره زمان آن گفته که قبل از تحلیف ریاست جمهوری دور جدید در آمریکا نخواهد بود. آمریکایی‌ها برای مصون ماندن از انتقام ایران در آستانه سالگرد شهید سلیمانی، کارکنان خود در عراق را به طرز کم‌ سابقه‌ای کاهش داده‌اند و حتی حاضر به بیان آمار کاهش کارکنان سفارت خود نیز نشده ولی  از شواهد بر می‌آیید که سفیر آمریکا به عنوان نماد! به همراه تعداد محدودی کارمند در چندماه آینده در بغداد باقی خواهد ماند. نیروهای نظامی آمریکا همچنین در افغانستان نیز قبل از دوران ریاست جمهوری ترامپ، کاهش چشم‌گیری پیدا خواهند کرد.

سه: اما در اسرائیل مباحث پساترور شهید فخری‌زاده قابل توجه است. به نظر می‌رسد که مقامات صهیونیستی بعد از چند روز جنگ تبلیغاتی با محوریت تاییدیه‌های تلویجی در دست داشتن در ترور منطقه آبسرد، تلاش می‌کنند که وارد مرحله ایمن‌سازی سریع خود در برابر انتقام ایران شوند. مشکل مقامات امنیتی اسرائیل در برابر مواجه با انتقام ایران، جغرافیای وسیعی است که ایران برای زدن اهداف صهیونیستی در اختیار دارد. نهادهای امنیتی اسرائیل، تاکنون کشورهای همچون گرجستان، آذربایجان، ترکیه، امارات و بحرین و حتی نقاطی از آفریقا را از جمله مناطقی دانسته که ایران می‌تواند ضربات سختی به اهداف صهیونیستی بزند. این در حالیست که شرایط قرمز امنیتی برای صهوینیست‌ها در برخی کشورها به قدری سخت شده که گبی اشکنازی، وزیر امور خارجه صهوینستی سفر رسمی و مهم خود به بحرین را از ترس انتقام ایران منتفی کرده است. وزارت خارجه اسرائیل همچنین در بیانیه‌ای رسمی تاکید کرده که با توجه به سوابق توانمندی ایران در اجرای عملیات‌های موفق در خارج از ایران، کلیه نقاط تجاری، توریستی، گردشگری و هتل‌ها می‌تواند نقاط ناامنی برای مقامات صهیونیستی تا اطلاع ثانوی باشد. به همین دلیل است که یوئل گوزانسکی مقام سابق امنیتی رژیم صهیونیستی که سالها درباره ایران مسئولیت امنیتی داشته، گفته است که دوران جدید امنیتی برای اسرائیل یک کابوس خواهد بود، چون ایران واقعا به دنبال انتقام است. مقامات امنیتی رژیم صهیونیتسی دو مشکل دیگر نیز برای ایمن ماندن از انتقام سخت ایران مطرح می کنند. مشکل اول آن است که می‌گویند نمی‌دانند ایران چگونه انتقام خواهد گرفت و دوم اینکه پاسخ این سوال را هم نمی دانند که ایران خودش مستقیم انتقام خواهد گرفت یا یکی از گروه‌های نیابتی ایران در منطقه، انتقام را عملی خواهد کرد.

چهار: ایران باید همچنان معتبر سازی انتقام ترور شهید فخری‌زاده را ادامه دهد ولی باید این ملاحظه را نیز در نظر داشته باشد که زمان و سطح انتقام برای معتبرسازی همیشگی اراده انتقام ایران از دشمنانش برای آینده بسیار مهم می‌باشد.

*مدیر مسئول جهان نيوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
شهادت دانشمند هسته‌ای ایران خسارت بزرگی برای جهان اسلام است
خرمشهر
Iran, Islamic Republic of
نمی توان به جای جهان اسلام صحبت کرد و اساسا امروز جهان اسلام نماینده و سخنگوی واقعی ندارد ... اگر هم جواب ترور فخری زاده را بدهیم مطمئنا نباید دستمان رو شود و سند و مدرک جا بذاریم چون هزینه آن بسیار بسیار سنگین خواهد بود!
جهان آرا
Iran, Islamic Republic of
لابد مثل هزینه بسیار بسیار سنگین با خاک یکسان کردن عین الاسد!!!
Iran, Islamic Republic of
همچین با خاک یکسان شد که الان بزرگترین پایگاه امریکا در عراق شده.
Canada
فعلا که یک طرفه میزنه و ما هم انتقام شعاری میگیریم.
Iran, Islamic Republic of
عاملان ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته حوزه دفاع کشور به زودی شناسایی خواهند شد .
Iran, Islamic Republic of
ترور شهید (فخری زاده)شرارت آمریکا، اروپا و صهیونیست‌ها را به افراد غافل نشان داد
Iran, Islamic Republic of
ترور شهید فخری زاده مصداق «تروریسم دولتی جنگ طلب» است
Iran, Islamic Republic of
فقط ترور سران اسرائیل
Iran, Islamic Republic of
نابودی اسرائیل هدف اصلی انقلاب است
طاهر
Iran, Islamic Republic of
آنها همه کارهای عادی را هم جدی میگیرند چه برسد به قضیه انتقام - که انشالله سریعتر انجام شود...
Iran, Islamic Republic of
اسرائیل از ترس ایران، مامور ارشد خود در موساد را ترور کرد؟‌/چهار فرضیه درباره یک ترور در سرزمین های اشغالی
United Kingdom
خدا کند این انتقام بموقع انجام شود و در حد حرف نباشد.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
این صهیونیستهای پلید از هیچ چیزی واهمه ندارند و از وقتی اعراب را که شوروی هم پشتیبانشان بود را در جنگ شش روزه شکست دادند قطعا از هیچ جنایتی در حق هیچ کشوری کوتاهی نخواهند کرد. باید مراقب بود که فقط پیشدستی نکند و بلایی که سر مصر آورد را سر ایرانیها نیاورد
Iran, Islamic Republic of
البته مصر هم حقش بود چون عنوان مجعول العربی برای خلیج فارس و عربی دانستن جزایر سه گانه را اولین بار جمال عبدالناصر مطرح کرد و ایران را هم مثل اسراییل دشمن اعراب میدانست
Iran, Islamic Republic of
این که اظهر من الشمس است ! هر تروری در دنیا را میتوان به آمریکا و رژیم صهیونیستی نسب داد مگر خلافش ثابت شود.
Iran, Islamic Republic of
مساله خروج نیروهای آمریکایی از عراق بعد از تشکیل دولت کنونی مبهم شد و واشنگتن نیز در این پرونده تعلل می کند.
Iran, Islamic Republic of
یعنی فکر میکنی امریکا از عراق بیرون میره؟
Iran, Islamic Republic of
بازرسی‌های آژانس لغو شود ما هم استقبال می کنیم
Iran, Islamic Republic of
فرجام برجام همین است امیدبه کدخدا موجب ناامیدی ازخداست
Iran, Islamic Republic of
سلام. صد دفعه گفتم بازم میگم . با اینترنت مخابرات بعضی از لینک هاتون مثل همین خبر فقط با آنتی فیلتر باز میشه. لطفا اصلاح کنید
United States
این ترسوهای بزدل از سایه خودشان هم وحشت دارند..
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
اسرائیل بی شرف خون همه روکرده توش بشه امیدوارم محوبشه
Iran, Islamic Republic of
چقدر مطالب مهدی جهان تیغی خالی از هرگونه استعداده
قشنگ معلومه یه بولتن رسیده دستش، اونو خونده و سعی کرده خلاصه کنه و به زبان دیگه ای بیاره در رسانه های عمومی منتشر کنه!!!
دادا
Iran, Islamic Republic of
سالگرد شهادت سردار دلها نزدیکه!!
Iran, Islamic Republic of
عدم توانایی یاعدم اراده در انتقام شهیدان عماد مغنیه و سلیمانی و ... به اسرائیل نوعی اطمینان داده که طرف مقابلش نمی تواند کار جدی انجام دهد .
Iran, Islamic Republic of
امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند
Iran, Islamic Republic of
تا هنگامی که تفکرغرب در قدرت است امکان جوابگویی متناسب به دشمن وجود ندارد .!
United States
مهم نیست که این جرثومه کثافت ایران را جدی بگیره تا زمانی که کله این مردک هدف شماره یک باشه.
تا زمانی که به مصلحت و به مصلحت فکر کنید اوضاع همین است...
Shahrokh
Iran, Islamic Republic of
اینهائیکه چرند و چرک مینویسند شک نکنید ایرانی وطن پرستی نیستند.