سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - 26 Jan 2021
 
۱
۱۱

چرا کشورهای عربی به ایران پیام تسلیت فرستادند؟/ آمریکا نگران پایگاه‌هایش در منطقه باشد

چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۳
کد مطلب: 747078
کارشناسان امور بین‌الملل با تأکید براینکه محکومیت ظاهری کشورهای عربی دال بر نگرانی آن‌ها از واکنش جمهوری اسلامی ایران است، عنوان کردند رژیم صهیونیستی، امارات و بحرین به همراه عربستان متهم ردیف اول ترور دانشمند هسته‌ای ایران هستند.
چرا کشورهای عربی به ایران پیام تسلیت فرستادند؟
به گزارش جهان نيوز، هم‌زمان با انتشار خبر ترور شهید فخری‌زاده شاهد بودیم لرزه بر تن کشورهایی افتاد که در مظان اتهام هستند. جمهوری آذربایجان که بنا به ادعای روزنامه الجریده، چاپ کویت دو فروند پهپاد رژیم صهیونیستی از باکو به داخل کشورمان وارد شده بود و نیز کشورهای عربی متحد و جیره‌خوار عربستان جزو متهمان ردیف اول ترور دانشمند هسته‌ای ایران محسوب می‌شوند.

در ماجرای ترور شهید قاسم سلیمانی، سردار سلیمانی شاهد بودیم مقام‌های جمهوری آذربایجان با موضع‌گیری‌ کوتاه و ذکر اینکه چنین تروری خیلی بد است، آن را رد کردند؛ اما در ماجرای ترور شهید فخری‌زاده به این دلیل که یک پای اتهام هستند، با دستپاچگی تلاش کردند خود را مبری از ماجرا جلوه دهند و به همین دلیل با وجود میزبانی از تروریست‌ها و صهیونیست‌ها، حادثه تروریستی را محکوم کردند.

وضعیت کشورهای عربی نیز به همین منوال است. اماراتی‌ها ترور دانشمند هسته‌ای کشورمان را محکوم کردند، زیرا پیغامی که از تهران دریافت کرده بودند حاوی هیچ نقطه روشنی برای «بن‌زاید» نبود.

گرچه اماراتی‌ها فکر می‌کردند با رفتن در آغوش صهیونیست‌ها امنیتشان تضمین می‌شود، ولی با محکوم کردن ترور شهید فخری‌زاده که قطعاً می‌دانند صهیونیست‌ها در آن متهم ردیف اول هستند، نشان دادند هیچ پشتوانه‌ای ندارند.

در همین رابطه «محمدحسن قدیری ابیانه»، سفیر اسبق ایران به خبرگزاری خبرگزاری آنا گفت:
قطعاً کشورهایی مانند امارات و عربستان که در همکاری با رژیم صهیونیستی و آمریکا در عملیات‌های مختلف ترور علیه ایران دخالت داشتند و حمایت‌شان از تروریست‌هایی همچون ریگی و جنایتکاران داعشی برای ما مسجل است بعید به نظر می‌آید در این عملیات مشارکت نداشته باشند.

کشورهای عربی و عادی‌سازان روابط با رژیم صهیونیستی از انتقام ایران از آمران و عاملان ترور شهید فخری‌زاده نگران هستند.

پایگاه‌های آمریکایی بیشتر در کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج‌فارس وجود دارد و هرجا این پایگاه‌ها هستند، باید نگران انتقام ایران باشند، به‌ویژه اینکه امارات به‌تازگی با رژیم صهیونیستی روابط همه‌جانبه در ابعاد اطلاعاتی برقرار کرده است.

علاوه بر این، آن‌ها قاطعیت ایران را در انتقام دیده‌اند که چگونه بعد از ترور شهید سلیمانی پایگاه نظامی آمریکا را در عراق هدف قرار دادیم و آن‌ها در مقابل کاری نتوانستند انجام دهند. 

طبیعی است اعراب با مشاهده قاطعیت ایران سعی کنند اتهام مشارکت در ترور دانشمند هسته‌ای را از خود با محکوم کردن ترور، دور کنند. البته اگر برای مسئولان کشورمان ثابت و مسجل شود آن‌ها در ترور دست داشتند، انتقام لازم در زمان، مکان و نحوه مناسب گرفته خواهد شد.

انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی است
«سیدرضا صدرالحسینی»، کارشناس امور بین‌الملل نیز گفت:
با توجه به اقدام خبیثانه‌ای که بیشترین انگشت اشاره به سمت رژیم صهیونیستی است و ادلّه مختلف آن را تأیید می‌کند، در روزهای اخیر مشاهده کردیم بعضی از کشورهای عربی منطقه نسبت به این موضوع واکنش‌ نشان دادند که این واکنش‌ها از نظر دیپلماتیک جالب توجه است، اما آیا واقعاً انتظارهای ملت‌های منطقه و جمهوری اسلامی همین است که فقط بیانیه صادر شود یا این کشورها باید اقدامات دیگری نیز انجام دهند.

اگر پیام‌های تسلیت و محکومیت کشورهای عربی واقعی است، باید کمک کنند برخورد حقیقی با تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی انجام شود. اگر پیامشان واقعی است، از سر استیصال یا ترس پیام نداده‌اند و منافقانه عمل نکرده‌اند، باید به گروه‌ها و جریان‌های حامی آرمان فلسطین برای گرفتن انتقام خون هزاران نفری که رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی به شهادت رسانده است، کمک کنند.

اگر پیام محکومیت اعراب واقعی است، روزنامه‌ها و رسانه‌های خودشان را کنترل کنند و اجازه ندهند دل کسانی که از این اقدام تروریستی داغدار است، جریحه‌دار شود.

اگر پیام‌ کشورهای عربی واقعی است، چرا به‌طور مستقیم رژیم صهیونیستی را محکوم و اعلام نمی‌کنند از اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی تنفر دارند و در موارد مشابه حاضرند امکانات خودشان را برای حمایت از کشورهای اسلامی یا افرادی که در این رابطه آسیب دیده‌اند، به‌کار ببرند؟

در هر صورت به نظر می‌آید بخش قابل توجهی از پیام‌ تسلیت و محکومیت‌ها واقعی نیستند، بلکه به‌خاطر خطر احتمالی است که تصور می‌کنند از جانب جمهوری اسلامی به وجود خواهد آمد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دربرابر جنایات وحشیانه وحشی گری وغیر انسانی آمریکا، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی سکوت نمی کنیم
Iran, Islamic Republic of
ایها الناس ارمنستان و آذربایجان هر جفت شان با اسراییل رابطه دیپلماتیک دارند کسانی که فقط ارتباط آذربایجان را می بینند نیمه دیگر دشمن را نمی بینند و بصیرت کامل ندارند ما که هشدار خودمان را دادیم ارمنستان الان مثل مار زخمی است و باید از او حذر کرد
Iran, Islamic Republic of
بی خانمان شدن‏ میلیون‌ها شهروند آمریکایی به خاطر ناتوانی، کوتاهی، اهانت و خیانت های ترامپ بی ادب بوده است.
Iran, Islamic Republic of
مردم ایران خواستار لغو برجام و ساخت بمب اتمی و انتقام خون شهدای از سال 1980 تاکنون از آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل هستند.
Iran, Islamic Republic of
اولین انتقام ترور شهید فخری زاده 3 کشته و زخمی در پی تیراندازی در کالیفرنیا
Iran, Islamic Republic of
اسرائیل عامل ترور سردار سلمانی است.
اسرائیل عامل ترور دانشمند هسته‌ای ایران است.
Iran, Islamic Republic of
ترامپ، پمپئو، نتانیاهو و بن سلمان این بازی خطرناک را شروع و آغاز کردند
آمریکا شریک جرم جنایت های رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی در ایران است.
ترامپ، پمپئو، نتانیاهو و بن سلمان عامل اصلی ترور شهید فخری‌‌زاده هستند.
Iran, Islamic Republic of
ناتوانی، کوتاهی، سکوت و خیانت های شورای امنیت سازمان ملل خیانتکار شماره یک در جنگ تحمیلی هشت ساله ثابت شده است درباره جنایات وحشبانه، وحشی گری و غیرانسانی صدام و حامیانشان اقدامی انجام نمی‌دهد
Iran, Islamic Republic of
افزایش جلسات اسرائیل و آمریکا به دلیل ترس از انتقام احتمالی ایران
Iran, Islamic Republic of
آمریکا پیش از سالروز شهادت سردار سلیمانی، دیپلمات های خود را از عراق خارج می کند
Iran, Islamic Republic of
ترور دانشمندان جمهوری اسلامی ایران یک اقدام وحشیانه و تروریستی است و هم اجرای قانون جنگل حقوق بشر آمریکایی بود