چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - 27 Jan 2021
 
۱۲
۶۲

سانسورهایی که به سریال «از سرنوشت» لطمه زد

چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب: 747070
همین ترکیب ناهمگون دلیل جذابیت این دونفر است. هاشم مدام در حال خرابکاری ست و سهراب مدام در حال جمع کردن او! از طرفی یک جاهایی این هاشم است که دل به دریا می زند و مشکل را حل می کند.
سانسورهایی که به سریال «از سرنوشت» لطمه زد
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، این شب ها شبکه دو قصه رفاقت و برادری دو دوست صمیمی همراه و همدم را در قالب بچه های بی سرپرست و پرورشگاهی نشان می دهد. سریال از سرنوشت که حالا سومین فصل از آن در حال پخش است با استقبال خوبی از سمت مخاطبان مواجه شده است. محمدرضا خردمندان کارگردان فصل یک و سه این سریال است که قبل تر فیلم سینمایی بیست و یک روز بعد را برای سینما ساخته بود. خردمندان که دغدغه کودکان را در هر شاخه و موقعیتی دارد، درباره آخرین ساخته خود با ما به گفت و گو نشست.

** آقای خردمندان شما در سینما فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد» را داشتید که در چند بخش هم کاندیدا شد و خیلی ها می گویند به خاطر حضور شما در آن فیلم و کار کردن با کودکان و نوجوان هایی که در گروه سنی خاصی قرار داشتند، فصل یک و سه از سرنوشت نیز به شما سپرده شد.
-بله هنوز خیلی ها پیگیر کودکی هاشم و سهراب هستند و می گویند دلمان برای فصل کودکی این دو شخصیت تنگ می شود. جالب است بدانید زمانیکه در پیش تولید بودیم برخی از صاحبنظران نگران این بودند که به دلیل اینکه در فصل یک بار قصه روی دوش دو بچه است، سریال زمین بخورد و آنطور که باید دیده نشود.

** همین موضوع نگرانی برای شما ایجاد نمی کرد؟
-این ریسک خیلی بالایی بود آن هم برای کارگردانی که می خواهد اولین سریالش را در تلویزیون بسازد اما تکیه ام روی دو مسئله بود: یکی فیلم نامه خوب و دوم اینکه تجربه ای که از کار کردن با بچه ها داشتم . تمام فیلم سینمایی بیست و یک روز بعد را دو نوجوان 13 ساله به دوش می کشیدند و یک تجربه موفق در این زمینه در سینما داشتم. فکر می کنم از قسمت چهارم به بعد بود که بازخوردها شروع شد و فهمیدیم سریال به قول معروف گرفته است.

** در فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد» چرا به سمت کار با بچه ها رفتید؟ ساختن کار درباره دغدغه های این گروه سنی برای خودتان اولویت داشت؟
-قبل از بیست و یک روز بعد، فیلم های کوتاه بسیاری ساخته بودم و ۹۰ درصد از آنها درباره بچه ها بود. به خصوص بچه های رانده شده، بچه های کار،‌بچه های تنها و به انزوا کشانده شده. این دغدغه از گذشته با من بوده و خیلی دوست دارم به موضوع های جدی که در جامعه وجود دارد از دید یک نوجوان نگاه کنم.

**دلیلش چیست؟
-نمی دانم! قبل از اینکه وارد سینما شوم داستان می نوشتم و در خیلی از مجله هایی که در آن سالها منتشر می شد مثل همشهری داستان، ‌تازه و ... داستان نویسی می کردم و همه داستان هایم تقریبا از منظرگاه نوجوان ها بود.

** با توجه به اینکه گفتید داستان می نوشتید، زمانیکه این سریال به شما پیشنهاد شد با متن ها چه کردید و در نگارش هم سهیم بودید؟
-ویژگی خوبی که سریال از سرنوشت داشت این بود که نگارش متن هایش به پایان رسیده بود و ما از همان ابتدا با قصه ای ۵۲ قسمتی روی کاغذ روبرو بودیم و بستر آماده ای بود برای اینکه نکته هایی که در ذهنم بود را با نویسنده ها در میان بگذارم. همچنین گروه نویسندگان ما شامل نویسنده های حرفه ای و همراه بود و فصل یک را بارها بازنویسی کردیم و این کاری است که در مورد سریال های تلویزیونی کمتر اتفاق می افتد.

** در فصل یک و آنجایی که قصه کودکی هاشم و سهراب روایت می شد، میزان استقبال و پذیرش مخاطب از این سریال و قصه آن بیشتر بود و افراد بیشتری با این سریال در آن فصل ارتباط گرفته بودند. این را در سریال بچه مهندس هم دیدیم که مخاطبان با کاراکترهای کودک سریال خو گرفته بودند.
-احساس عاطفی مخاطب به کاراکتر کودک خیلی قوی و قدرت مند است، ضمن اینکه ما برای انتخاب دو کودک اصلی و بازی گرفتن از آن ها زمان زیادی را صرف کردیم و سعی کردیم ترکیبی بسازیم که مخاطب از کنار هم قرار گرفتن آن ها کیف کند! در اجرا هم از زمان پیش تولید این دو کاراکتر را با هم عیاق کردیم تا در دنیای واقعی هم به یکدیگر وابستگی جدی کنند.

** چطور بازیگران کودک تان در فصل یک را انتخاب کردید؟
-با بازیگر نقش سهراب در کودکی در فیلم بیست و یک روز کار کرده بودم و شناخت خوبی از او داشتم و عاقلانگی که در شخصیت سهراب وجود داشت در راستین دیده می شد. امیررضا فرامرزی را در حاشیه جشنواره کودک و نوجوان اصفهان در سال ۹۶ دیده بودم. یادم است سوار آسانسور شدم و امیررضا در آسانسور را نگه داشت و به داخل آمد و همانجا با او صحبت کردم و دیدم بچه خوش سر و زبان و زبلی است. نامش را پرسیدم و اینکه در چه فیلمی بازی کرده است. همانجا گفت در فیلم اسکی باز بازی کردم.

بعد از این ماجرا امیررضا را فراموش کردم،‌ تا یکی دو سال بعد که داشتم دنبال بازیگر نقش هاشم می گشتم و بازیگرهای زیادی دیدم و یک روز به دفتر آقای میرکریمی رفتیم که برای فیلم قصر شیرین از تعداد زیادی کودک تست گرفته بود و آرشیوشان را گرفتیم و نگاه کردیم و در همان تست ها بازی یکی از بچه ها نظرم را به خود جلب کرد و دیدم چقدر آشناست و دعوتش کردم به دفتر و وقتی از رزومه اش گفت تازه یادم آمد که این همان امیررضا است. همانجا بلافاصله از او تست گرفتم و به قاطعیت گفتم این خود خود هاشم است.

** قبل از او از بازیگران دیگری تست گرفته بودید؟
-بله از تعدادی بازیگر تست گرفته بودم اما زمانی که امیررضا را دیدم همه آنها را کنار گذاشتم.

** از طرفی حضور این بچه ها باعث دیده شدن فصل یک شد از سویی هم ممکن بود شما با انتخاب هایی که برای این دو شخصیت اصلی در نظر می گیرید کاری کنید تا هیچ مخاطبی سریال را نبیند و این کاملا به انتخاب های شما بستگی داشت.
-بله کاملا درست است. اگر انتخاب های غلط می کردیم و ترکیب این دو در نمی آمد و یا بازیهایشان تخت می شد و جذب مخاظب نمی کرد  ممکن بود فصل دوم هم دیده نشود. از این نظر بچه های نویسنده خودشان بنده را به آقای تحویلیان پیشنهاد داده بودند. آن ها تجربه ی مرا در فیلم سینمایی ام دیده بودند.

** بازیگران فصل بزرگسالی چطور؟
-دست آقای بذرافشان خیلی بسته بود. او باید بر اساس بازیگران فصل کودکی بازیگرانش را انتخاب می کرد. این محدودیت را بگذارید کنار اینکه اصلا در رنج سنی ۱۸ سال بازیگر نداریم و ایشان حتما باید با چهره جدید کار می کرد.

** انتخاب دارا حیایی به پیشینه پدرش ارتباطی داشت؟
-نه اصلا اینطور نبود. آقای بذرافشان بازیگرهای زیادی را دید و انتخاب دارا به واسطه شایستگی های خودش بود.

** سهراب چطور انتخاب شد؟
-برای انتخاب بازیگر سهراب به دنبال چهره ای بود که مقابل هاشم باشد و به لحاظ نوع میمیک، رفتار، بیان و گویش شبیه به راستین عزیزپور در کودکی باشد. هاشم پر از هیجان و رفتارهای بی منطق است و سهراب منطقی و عاقل است.

  ** تضادی که بین رفتارهای هاشم و سهراب وجود دارد از ابتدا در قصه این سریال وجود داشت و با یک هدف گذاری طراحی شده بود که این دو شخصیت به گونه ای مکمل هم باشند؟
 -بله این از ابتدا در ذهن نویسندگان وجود داشت. همین ترکیب ناهمگون دلیل جذابیت این دونفر است. هاشم مدام در حال خرابکاری ست و سهراب مدام در حال جمع کردن او! از طرفی یک جاهایی این هاشم است که دل به دریا می زند و مشکل را حل می کند. مثل سکانسی که هاشم می رود پدر آرزو را می آورد کارگاه!

** موضوع کلی که درباره این سریال وجود دارد ورود به زندگی بچه های بی سرپرست است که در آثار مختلفی هم به آن پرداخته شده است. از طرفی کار شاخص اینچنینی و در چند فصل درباره این بچه ها به تصویر کشیده نشده بود. اساسا ورود به زندگی این افراد چقدر دغدغه شما بود؟
-در حالت کلی بچه های بی سرپرست، بچه های کار و بچه هایی که در اجتماع رها شده اند را جزو مظلوم ترین قشر جامعه می دانم. اگر روند ساخت آثار من را هم دنبال کرده باشید کارهای دوئل، گزارشگر و حتی بیست و یک روز بعد هم در همین باره است. همیشه دغدغه این قشر را داشتم و یکی از دلیل هایی که باعث شد این فیلم نامه را قبول کنم پرداختن به آسیب هایی بود که این بچه ها با آنها درگیرند و این رانده شدن، تنهایی و طرد شدن در فراز و نشیب های قصه از سرنوشت وجود داشت.

** یکی دیگر از نکته هایی که درباره این سریال وجود دارد ورود شما به جنبه های مثبت و منفی ای است که ممکن است برای این بچه ها اتفاق بیفتد. ارتباط هاشم با خلافکارها در کودکی است و در ادامه و بزرگسالی اینکه هاشم و سهراب با نغمه و آرزو وارد رابطه عاشقانه می شوند. نشان دادن این اتفاق ها در تلویزیون ما خیلی مرسوم نیست اما شما جسارتی داشتید که از این مرزها عبور کردید.
-ما و نویسنده ها تا جایی که در توانمان بوده سعی کردیم به این مسائل بپردازیم و یک جاهایی هم ساختیم اما حذف شده است.

** یعنی سانسور داشتید؟
-بله، سکانسی داشتیم در فصل یک که هاشم بعد از اینکه سهراب خانواده ای پیدا می کند، تنها می شود و کششی به سمت «بیژن» دوست خلافکارش پیدا می کند و به موازات اینکه سهراب در خانه و در کنار پدر و مادرش غرق در خوشحالی است، هاشم را می بینیم که در پارک و کنار بیژن و رفقایش خوشگذرانی می کند.

** و حذف این سکانس ها به قصه شما لطمه زد؟
-بله. ما داریم آسیب شناسی می کنیم و بی خانوادگی را در مقابل خانواده داشتن قرار دادیم و نمی توانیم یکی را نشان دهیم و دیگری را نه.

** قصه شما طوری طراحی شده است که رفاقت بستر داستان است.
-رفاقت خودش محور داستان است و باید بگوییم پرورشگاه بستر شکل گیری رفاقت است.

** اما مخاطبی که هر شب پای این سریال می نشیند، ذهنیتش این است که می خواهد سرنوشت این بچه های بی سرپرست را ببیند.
-این هم هست اما در این سریال مسائل دیگری هم هست مثل اشتغال، ازدواج، تولید، مهاجرت، خیانت، قاچاق و ... و از جایی به بعد دیگر قصه پرورشگاه کمرنگ می شود و قصه روی رفاقت ادامه پیدا می کند و این از همان فصل اول که سهراب خانواده را رها می کند به خاطر هاشم، دیگر رفاقت پررنگ تر می شود.

** از این بخش دور نشویم که به جسارت نویسنده و کارگردان برمی گشت نشان دادن رابطه بین زوج ها در این سریال بود و ارتباط حسی که بین هاشم و سهراب و نغمه و آرزو است.
-این از دل قصه ما برمی آید. هاشم و سهراب افرادی هستند که به دلیل اینکه در زندگی شان هیچ کسی را جز خودشان نداشتند خیلی به هم وفادار و وابسته هستند و این صفتی که دارند در علاقه شان به جنس مخالف نیز ظهور و بروز دارد. هاشم و سهراب از کودکی نغمه و آرزو را دیده بودند و احساسات شان بر عقلانیت شان در مواجهه با جنس مخالف برتری دارد و با اینکه سهراب بارها از آرزو مسائلی می بیند اما باز هم پای او می ایستد و نمی تواند دل بکند.

** بعد از پخش سریال از سرنوشت بازخوردهایی از سمت این افراد داشتید؟
-در این یکسال گذشته خیلی بازخورد گرفتیم. حتی از خارج از ایران. محمد سلطانی می گفت در این یکسال تعداد بالایی پیام داشته که بعد از دیدن این سریال سرپرستی فرزندی را به عهده گرفتند و همین ها به سریال ما ضریب می دهد. از طرفی چقدر آدم هستند که دلشان برای رفاقت هایشان تنگ شده و به سمت رفیق هایی رفتند که از  دست دادند. به هر حال رفیقانه ترین سریالی است که در این سالها ساخته شده. به قول سعدی: دنیا خوش است و مال عزیز است و تن شریف  لیکن رفیق بر همه چیزی مقدم است.

** از طرفی هم می شود گفت در عصری زندگی می کنیم که دیگر رفاقت حلقه مفقوده ای است و همانطور که خودتان هم اشاره کردید، سریال شما رفاقت را به مردم یادآوری می کند.
-بله، رفاقت در زمانه ما بر اساس منافع صورت می گیرد و این معنی اصلی رفاقت نیست. رفاقت این است که تو به خاطر رفاقتت از آنچه که داری بگذری. البته این هم هست هر قصه ای که مردم را جذب خود کند مطمئن باشید دارد حفره ای در جامعه را پُر می کند. وگرنه مردم به سمت موضوعی که برایشان اهمیتی ندارد نمی روند.

** به عنوان کارگردانی که اولین سریالتان را برای تلویزیون ساختید از این همکاری راضی بودید و آیا تجربه سختی بود؟
-با همه لذت هایی که در حوزه مخاطبتان دارید اما خیلی سخت تر از کار کردن در سینما است. به خصوص فشارهای مالی که روی دوش سازندگان است. تنها چیزی که به آدم انگیزه می دهد رضایت مردم از دیدن یک قصه حال خوب کن است.

به گزارش فارس، فصل یک و سه سریال «از سرنوشت» را محمدرضا خردمندان و فصل دو آن را علیرضا بذرافشان کارگردانی کرده است. همچنین دارا حیایی، کیسان دیباج، فاطیما بهارمست، مونا کرمی، حسین پاکدل، پوریا پورسرخ، لیلا بلوکات، علیرضا آرا و ... در این سریال به ایفای نقش می پردازند.
این سریال هر شب ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه دو سیما بروی آنتن می رود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
کاش نقش آرزو در فصل 3عوض نمیشد خیلی فرق کرده بود.نه اینکه این خانم بد باشد چهره و صدا خیلی فرق کرده بودیعنی شیطنت خانم فصل 2بیشتر بود
Iran, Islamic Republic of
آدمها باشرایط زندگی عوض میشن.خود من با هجده سالگیم صد و هشتاد درجه فرق کردم هم چهره هم اخلاقم اتفاقا خیلی تغییر به جایی بود وباگریم انگار واقعا شخصیت جا افتاده آرزوی نوجوان رو میدیدیم.
Iran, Islamic Republic of
تو فصل دو خیلی چهره ها جوان بود با این اوضاع باحال فصل ۳ همه چیز خیلی جدی شده بود و همه خیلی بزرگ تر شده بودند به نظر من ارزو بازیگرش تو فصل دو خیلی خوب بود ولی این که تو فصل سه هم بیاد بد بود چون همه تغییر کرده بودند و اونم باید تغییر میکرد با اون چهره یه زره بچه بود و واسه فصل سه بدرد نمیخورد باید جدی ترش میکردند اون چهره قشنگ دختر دبیرستانی بود
این نظر من بود
افرین از نظر خوبت
Iran, Islamic Republic of
آره راس میگی
ریحانه محمدی
Iran, Islamic Republic of
دقیقأ کاش همون آرزو فصل دو بود این طوری فیلم جذابیتش بیشتر از همیشه شود
Iran, Islamic Republic of
بسیار سریال قشنگی است عالیییییییی
Iran, Islamic Republic of
لطفا فصل چهارم آن را بسازید خیلی خوب بود
Iran, Islamic Republic of
بهتر از این نمیشد
زهرا
Iran, Islamic Republic of
سلام وعرض ادب خدمت کارگردان وتهیه کننده ی عزیزاین سریال ، سریال بسیار زیبایی هست که بازیگران بسیارنفش هارا خوب بازی کردنند ماننددارا حیایی و کیسان دیباج این سریال بسیار زیبارا خواهشمند هستم که فصل چهارم آن را نیز تولید کنید.
.باسپاس فراوان از تمام زحمت کشان این سریال.
Iran, Islamic Republic of
میشد ولی همینم عالی بود
ممنون از نظر زیبات
پاریس
Iran, Islamic Republic of
این فیلم عالیه کاش فصل 4 بسازید یه چند تا بازیگر خوب نبود مثلاآرزو .......ولی مثلا سهراب خیلی خوبه نقشش خودش عالیه
Iran, Islamic Republic of
تو رو خدا فصل چهارم را بسازید ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
سلام دمتون گرم وخسته نباشیدحرف نداشتین
Iran, Islamic Republic of
اره دقیقا
Zahra
Iran, Islamic Republic of
با سلام
سریال از سرنوشت سریال بسیار خوبی بود عالی من از اینکه سریال از سرنوشت تمام شد خیلی ناراحت شدم و
میخواستم بپرسم که فصل چهارم این سریال کی شروع میشه خواهش میکنم زود فصل ۴ این سریال زیبا را پخش کنید
ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
دیشب قسمت اخربود وقتی پایان سریال نوشت این داستان ادامه دارد از خوشحالی توپوست خودم نمیگنجیدم
حسام
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چرا آرزو فصل سوم عوض شد

لطفاً از دستمزدهای بازیگرها هم بگید
Iran, Islamic Republic of
سریال از سرنشت عالی بود
Iran, Islamic Republic of
این نغمه وآرزو بدرداین عشق وعاشقی اون دوتا نمیخورن چی دارن که این دوتاعاشق دلخستشونن آخه؟!!
Iran, Islamic Republic of
دمت گرم 😎
Iran, Islamic Republic of
سلام ممنون از سریال خوبتون از سرنوشت وممنون از آقای کیسان دیباج و آقای داراحیایی خیلی نقششون روقشنگ بازی کردند لطفاً فصل چهار هم بسازید لحظه شماری میکنم که فصل چهارم برروی آنتن بیاد
......
Iran, Islamic Republic of
دقیقا منم هم همینطور
Yasna
Iran, Islamic Republic of
به نظر من این سریال عالیه فصل 4 رو زود تر بسازین و همینطور ادامه بدین ممنونم
روژان
Iran, Islamic Republic of
با عرض سلام و ادب لطفا فصل 4 از سر نوشت را بسازید سریال بهتر از این نمشد بهترین سریالی بود که دیدم
Iran, Islamic Republic of
سریال از سرنوشت یک سریال عالی و آموزنده و اجتماعی بود من خیلی لذت بردم اگر همین بازیگر هارا در فصل ۴ هم ببینیم بازهم خوب است من عاشق این سریال شدم و دستمریزاد به کارگردان و بازیگران این سریال همه عالی 👏👌👌
علیپور
Iran, Islamic Republic of
دیشب که قسمت اخر این سریال بود خیلی ناراحت شدم و لی وقتی فهمیدم فصل ۴ دارد از خوشحالی در پوست خودم نمی گنجیدم تورو خدا فصل چهار از سرنوشت رو بسازید و لطفا بازیگرانش را تغییر ندهید چون با وجود این ۴ بازیگر اصلی سریال بهتر شده
بازدید کننده
United States
عالییییییییییی 👏👏👏
بهترین سریاله
لطفا لطفا لطفا فصل ۴رو هم بسازید
Iran, Islamic Republic of
دقیقا منم همینو میخوام افرین 💜💙💛
Iran, Islamic Republic of
عالی بود همه شون مخصوصا بازیگر هاشم وسهراب و نغمه عالی بوددددند
الهام
Iran, Islamic Republic of
سریال بسیارزیباوجذابی بودمن هرسه فصل رودنبال کردم ولی مثل همه ی سریال های ایرانی قسمت آخررواب بستید
S.M.61
Iran, Islamic Republic of
با سلام خدمت کسانی که این دیدگاه را می خوانند و عوامل جهان نیوز
کسانی که منتظر فصل ۴ هستید،این فصل به امید خدا می آید و قصه رفاقت در فصل ۴ محو نخواهد شد چون محور اصلی داستان فیلم است
بنده از این سریال بسیار خوشم آمد و در قسمت آخر که پخش شد،می نویسد:«این داستان ادامه دارد...»یعنی فصل ۴ ای هم در کار هست
ممنون که این دیدگاه را خواندید
علی
Iran, Islamic Republic of
سلام لطفا یایین شبکه بنویسید ادامه سریال ازسرنوشت کی پخش میشود ممنون انشالا فصل ۴ را هم ببینیم
هه
Iran, Islamic Republic of
بسیار سریال زشتی نبود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
ترو خدا فصل چهارم رو هم بسازید
محمد
Iran, Islamic Republic of
به نظر من بهترین سریال ایرانی بود.بهترین از این سریال تا الان ندیدم.سریال آنام هم عالی بود.ممنون از عوامل این سریال جذاب
zahra
Iran, Islamic Republic of
عالی بود
Iran, Islamic Republic of
سلام من دارا حیایی هستم مخلصم توی نقش هاشم عموزاده بازی کردم حتما از سرنوشت راتماشا کنید ،😎😎
Iran, Islamic Republic of
فصل چهارم ساخته میشه
Iran, Islamic Republic of
مطمعنی تو دارا حیایی هستی ؟
زهرا
United States
خیلی سریال خوبی بود لطفا فصل چهارم رو هم بسازید
ن میگم
Iran, Islamic Republic of
سلام من از این برنامه خیلی خوش آمد و بهترین بازیگر آقاسی درا حیایی بود نه زیبایی نه از ادب و متانت شان خانوادگی خیلی خوبی خودبین نیستم از شما و خانواده تشکر میکنم و ناراحت هستم شایعه میسان برادران و باز ممنون خدانگهدار👏
Iran, Islamic Republic of
خیلی خیلی خوب بود
Iran, Islamic Republic of
همه چی عالی ؛ فقط اینگه سهراب نمیتونه نقششو درست بازی کنه و آرزو اصلا با بازیگر فصل ۲ مطابقت نداره
علی
Iran, Islamic Republic of
خیلی عالی بود واقعا متشکرم لطفا فصل چهار روی انتن بارید
باران
United States
تازگی مد شده هر سریال بنجلی که با اقبال مردم روبه رو نمیشه میگن بله مال سانسور بود نه عزیزم مال اینا نیست خیلی بی کیفیت و مزخرف بود سریالتون
امیر
Iran, Islamic Republic of
من فصل یک و دو رو بیشتر دوست داشتم و فصل سه به موضوعات عاشقانه تبدیل شد و زیاد برای نوجوانان خوب نبود و به نظرم باید از شدت این عاشقانه بودن کم میشد،چون سریالی هست که بیشتر رده های سنی تماشا میکنند به نظرم بهتر بود در حالت کلی یکم طیف عاشقانه رو کم میکردن ولی در کل سریال خوبی بود،منتظر فصل چهارم هستیم
لیلا
Iran, Islamic Republic of
کاش میشد زود فصل ۴ رابسازین .
بازیگران از سرنوشت فقط بخاطر ما رفتن نه پول .
Germany
فصل 4 زوود بسازین به نظرم این بزرگ شدنه خیلی قابل درک بود فقط بابای سهرابو یکم پیرمیکردین بد نبود
United Kingdom
سریال خوبی بود ولی از خانواده ارزو اصلا خوب برخورد نکردند با آن که دخترشان یک بار ازدواج نا موفق داشته
مریم
Iran, Islamic Republic of
سلام لطفا درفصل ۴بازیگر هارو اصلا عوض نکنید .چون من هنوز تو فاض اینم که ارزوفصل ۲ و۳ خیلی باهم فرق میکرد من ارزو فصا ۲ رودوست داشتم بعدشم لطفا توفصل ۴دوباره سهراب هاشم رفقایی باشن که برا هم جونشون میره چون این خیلی اموزنده ودوست داشتنیه
Iran, Islamic Republic of
عالی بود
منتقد
United Arab Emirates
واقعا سریال مزخرفی بود خواهش میکنم دیگه کشش ندید اوف اوف بدم آمد
دارا
Iran, Islamic Republic of
فیلم فوق العاده ایه من حاضر بودم شبا از درس و کلاسام بگذرم و بیام فیلم نگاه کنم
خواهش میکنم زودتر چهارشم بسازید
محمد
Iran, Islamic Republic of
هاشم عاااالیه.
لطفاً زود تر فصل ۳ رو هم بسازید
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
سریال خوبی بود برای جوانها به خصوص با شرایط حال و یک انگیزه شد برای بعضی ها.
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
خیلیییییییسریال زیبایی هست
محسن
Iran, Islamic Republic of
این فیلم بهترین فیلم هست و از شما می خواهم که هر چه زود تر از سر نوشت 4 رو بزارید 😘😘
آرمینا
Iran, Islamic Republic of
آقای دارا حیایی بهترین بازیگر این سریال بودند و امیدوارم در فصل ۴ هم اینشان و آقای دیباج هم شرکت داشته باشند تورو خدا فصل ۴ رو هرچه سریع تر بسازید وفتی این سریال تموم شد شور واشتیاق منم تموم شد پس از شما خواهش میکنم فصل ۴ رو زود تر بسازید. آقای دارا آرزوی سلامتی و شادی برای شماو خوانوادتان دارم و امیدوارم روزی از پدرتان هم برتر شوید❤🙂
آرتیا
Iran, Islamic Republic of
سلام من یه درخواست داشتم لطفا سریال از سرنوشت رو فصل چهارم درست کنید ممنون میشم
زهرا کرج
Iran, Islamic Republic of
سلام سریال ازسرنوشت خیلی خیلی عالی بودلطفا فصل چهارم زودتر پخش کنین
Iran, Islamic Republic of
این سریال مثل بچه مهندس که از سریال های خارجی به نوعی کپی میشه .خمیر مایه ش یه فرموله خانواده های ثروتمند به دادتون می رسه بدبخت های جامعه .پس قدر سرمایه داری را بدانید ..ژان والژان .کوزت ...سارا کرو....وووووو