سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - 26 Jan 2021
 
۱

دولت برای اجرای یارانه معیشتی مجلس بازهم بهانه آورد

سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب: 746222
سخنگوی دولت امروز درباره مصوبه یارانه معیشتی مجلس گفت: آنچه نظر مجلس محترم است یک یارانه دائمی است، امسال از فروش اموال دولتی منابع آن تامین شد، بودجه سال بعد و سالهای بعد از کدام محل تامین می شود؟
دولت برای اجرای یارانه معیشتی بازهم بهانه آورد
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، علی ربیعی سخنگوی دولت امروز در پاسخ به این سوال که رئیس مجلس شورای اسلامی قانون الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی را به رییس جمهور ابلاغ کرده است با توجه به اینکه دولت قبلاً مخالف این طرح بوده است و از زیر بار آن شانه خالی کرده اولا چرا کابینه مجددا طرحی موازی با طرح مجلس آماده کرد و حالا هم که تبدیل به قانون شده است، این طرح از چه زمانی عملیاتی می شود، گفت: دولت هیچ اهمالی در خصوص سلامت و معیشت مردم ندارد. گاهی اظهاراتی می‌شنویم گویی برخی منجی هستند.


وی افزود: دولت همواره به دنبال راهکارهایی برای افزایش قدرت خرید مردم و حمایت اجتماعی از مردم بوده است. در مدیریت اقتصادی کشور باید کوتاه بینی و یکجانبه نگری وجود نداشته باشد و دولت مکلف به دوراندیشی و اقدام موثر است. در مقطعی شاهد بودیم عده ای با رفتارهای خاص به نام کمک به مردم، چند برابر از جیب مردم کم شد و در دراز مدت مردم آسیب دیدند.

سخنگوی دولت با بیان این مطلب که نمی‌شود عده ای بیرون گود نشسته باشند و طرح یا حرف هایی بزنند که اجرای آن، مشکلات عدیده ای پدید آورد، تصریح کرد: کسی در مورد حمایت معیشتی از مردم تردید نداشته و ندارد و این طرح ها نظریه جدیدی هم نیست، از زمان دولت دفاع مقدس همواره این گونه طرح ها مطرح بوده است و در دولت تدبیر و امید هم طرح تحول سلامت، افزایش حقوق مددکاران، پیشی دادن مزد بر تورم تا سال 97، همساز سازی حقوق ها، گسترش بیمه های اجتماعی و مسائلی از این قبیل پیگیری و اجرا شده است و طرح حمایت معیشتی حرف جدیدی نیست.

وی بیان اینکه موضوع واریز کمک‌های معیشتی مصوب دولت نبوده بلکه ستاد ملی مبارزه با کرونا آن را تصویب کرده است، اظهار داشت: شبیه سازی آنچه در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد با طرح مجلس، از بنیان اشتباه است و این برنامه در تعطیلات اول کرونا هم اجرا شد و در هر تعطیلات بلندمت احتمالی دیگری اجرا خواهد شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:‌ مصوبه ستاد ملی کرونا معطوف به افرادی است که حقوق بگیر نیستند و درآمد ثابت ندارند و از طرفی این یک یارانه جدید نیست بلکه کمکی برای جبران کاهش درآمد مشاغل ناشی از تعطیلات است. این مصوبه برای 4 ماه و پیش بینی بار مالی آن حدود 8 هزار میلیارد تومان است. از طرفی هر طرحی که به تصویب برسد قابل احترام است، اما درخصوص طرح مجلس نکات زیر قابل بیان است.

وی در تشریح نکات خود اعلام کرد:‌ بنابر نظر کارشناسان سازمان برنامه و بودجه فقط برای سال 99 یعنی همین امسال حدود پنجاه هزار میلیارد تومان بارمالی دارد. محل تامین بودجه این طرح، فروش اموال دولت در بورس دیده شده است. آنچه نظر مجلس محترم است یک یارانه دائمی است، امسال از فروش اموال دولتی منابع آن تامین شد، بودجه سال بعد و سالهای بعد از کدام محل تامین می‌شود؟ تعادل چند بودجه را به هم خواهد زد؟ هزینه این طرح را مردم در کجا باید پرداخت کنند؟

ربیعی ادامه داد: یارانه باید هر ماه سر موعد مقرر پرداخت شود ولی در این طرح نحوه تامین آن به اما و اگرهای زیادی وابسته است. حال اگر منابع تامین نشد و این یارانه پرداخت نشد چه کسی پاسخگو است؟  براساس مصوبه مجلس، سهام های مشخص شده برای تامین بودجه این طرح باید در بورس به فروش برسد، و اساسا بورس ظرفیت نقد کردن این رقم در 3 ماه وجود دارد؟ و آیا کارشناسان بورس این را تایید می کنند؟

وی با بیان اینکه بورس در شرایط خاص قرار دارد، عرضه آبشاری سهام آن هم به گونه ای که در این مصوبه منظور شده به پایداری بورس آسیب می رساند و امکان تحقق هم ممکن ندارد، گفت: چنانچه دولت به وزارت اقتصاد مجوز عرضه دارا سوم را داده است ولی به تعبیر وزیر محترم اقتصاد، به لحاظ رعایت شرایط بازار و برای حمایت از ذینفعان بورس موفق به عرضه نشده است. با احتیاط باید نسبت به بورس رفتار شود. این اشکالات باید برطرف شود. هرقانونی باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: تاکید می کنم  مصوبه ستاد ملی کرونا هیچ شباهتی یا الگوگیری باطرح مجلس ندارد. معتقد هستیم با همکاری بین قوا و دیدن همه جوانب ، قادر خواهیم بهترین دستاوردها برای مردم داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:
به نظر نمی‌رسد طرح کمک معیشتی دولت از روی دلسوزی برای مردم باشد
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *