شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - 27 Feb 2021
 
۲
۱۲

نمکی: غفلت کنیم آمار مرگ‌ها ۴ رقمی می‌شود

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۷
کد مطلب: 745471
وزیر بهداشت گفت: امیدواریم تا یک ماه آینده برگ برنده‌ای را برای امید بخشی به ملت ایران و دلخوشی مقام معظم رهبری ارائه کنیم.
نمکی: غفلت کنیم آمار مرگ‌ها ۴ رقمی می‌شود
به گزارش جهان نيوز، وزیر بهداشت در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار ضمن قدردانی از مسوولان و دست اندارکارانی که در این ایام در کنار وزارت بهداشت در حوزه مقابله با کرونا تلاش کردند اظهار داشت: هر کشوری هر 150 سال با این پدیده مواجه می‌شود و از آن عبور می‌کند نگارش این پدیده بزرگ کار آسانی نیست و بنا به فرموده مقام معظم رهبری به تصویر کشیدن این صحنه‌ها نیازمند یک شهید آوینی دیگر است.

وی گفت: به تصویر کشیدن این شرایط سخت که کشور با تحریم نیز دست و پنجه نرم می‌کند کار آسانی نیست و باید این تصاویر برای آیندگان در تاریخ ثبت شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه این توفیق را داشتم که در شهر اصفهان تحصیل کنم افزود: اصفهان منظومه‌ای از همه عظمت‌های این سرزمین است و ویترینی از زیباترین معماری‌های جهان را می‌توان در اصفهان دید.

نمکی در ادامه به مرور اقدامات وزارت بهداشت در حوزه مقابله با کرونا پرداخت و افزود: ستاد کرونای اصفهان کار را تا کنون به زیبایی اداره کرده است و همدلی و وفاق بی نظیری بین دست اندکاران این ستاد جاری است.

وزیر بهداشت افزود: شهدای مدافع سلامت مظلومانه‌ترین شهدای این سرزمینند، تلاش می‌کنم در این روزهای سخت و غم انگیز کمتر برزو عواطف درون داشته باشم من با تک تک شهدای سلامت یکبار مردم و زنده شدم، یکی از دلایل عمده این اتفاق مظلومیت این شهدا است. در شرایطی که ویروس را کسی نمیشناسخت برخی همکاران ما شهید شدند و میدان را خالی نکردند.

نمکی گفت: در دوران دفاع مقدس فرماندهان زیادی از دست دادیم و در این دوران سربازان زیادی از دست دادیم، آقای ترامپ به عنوان رذلترین و بی انصاف‌ترین و بی‌مروت ترین انسان روی زمین مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرد، ما از هرجای دنیا لباس و تجهیزات تهیه می‌کردیم با مشکلات ورود آنها به کشور مواجه می‌شدیم، برای فرمانده خیلی است که نتواند برای سربازانش تجهیزات فراهم کند.

وی گفت: در بدترین سال اقتصادی دولت و در بدترین روزهای فقدان منابع در بانک مرکزی و در این مضایق سنگین که این عزیزان این افتخار را آفریدند قابل تقدیر است. در 55 روز تعدادهای مرگ‌های ما به زیر 40 نفر رسید و میزات بستری به یک پنجم رسید و همین تلویزیون‌هایی که ما را به مسخره گرفته بودند، بیماری گریبان‌گیر آنها شد البته ما برای سلامتی همه انسان‌ها دعا می‌کنیم چون این موضوع طریقت ماست.

وزیر بهداشت ادامه داد: در آن دوران سیل درخواست ایرانیان خارج از کشور برای ورود به کشور به راه افتاد، ما از نیازمند و وارد کننده به ونتیلاتور به تولید کننده و صادرکننده تبدیل شدیم و هزارات تخت بیمارستانی را با کمک نیروهای مسلح در اختیار بیمارستان‌ها قرار دادیم؛ یکی از عوامل موثر این موفقیت‌ها هدایت‌های مقام معظم رهبری بود.

وی افزود: ممکن است برخی افراد کوتاه ذهن این صحبت‌های من را تعبیر کنند که وزیر بهداشت برای فلان اقدام این صحبت‌ها را می‌کند، این حرف‌ برای من خیلی سخیف بود. من به عنوان یک سرباز در این میدان حضور پیدا کردم و به نیت فدا شدن پا در این میدان گذاشتم، ابراز علاقه و ارادت را برخی تفسیرهای دیگری می‌کنند اما ما آمدیم به تکالیف خودمان عمل کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در برهه‌ای که بیماری در حال فروکش کردن بود بارها عرض کردم که در دقایق نود گل می‌خوریم و خوردیم، از خوش‌باوری مردم سهمگین‌تر خوش‌باوری وزیر بهداشت است؛ اگر من فکر کنم که بیماری تمام شد این موضوع خطرناکتر است. با نگاهی به نمودارها می‌بینیم که کف قله جایی است که ما پروتکل‌ها را رعایت کردیم و اوج قله جایی است که ما پروتکل‌ها را رها کردیم. این ویروس یکی از پیچیده‌ترین مخلوقات آفرینش است و نمی‌دانیم این ویروس تا کی با ما خواهد بود، ویروس امروز با ویروس ووهان متفاوت است.

نمکی با بیان اینکه تعداد تست‌ها به 25 هزار تست رسید، گفت: هر تست 250 هزار تومان برای ما هزینه می‌برد و در آن دوران روزانه بیش از 6 میلیارد تومان به صورت روزانه هزینه تست‌های ما می‌شد، آن هم در شرایطی که کارانه کادر درمان عقب افتاده بود.

نمکی گفت: من در خانه‌ای بزرگ شدم که پدرم راننده کامیون بود و مادرم قالیباف، من ناز پرور نیستم و می‌دانم که وقتی محل کسب و کار خانواده‌ای را ببندیم یعنی چه؟ من چندین سال در سازمان برنامه و بودجه کار کردم و برای همین جزو اولین کشورهایی بودیم که برای معیشت مردم پروتکل نوشتیم، ما به کمک اقتصاد آمدیم و می‌دانستیم در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه قرار خواهیم گرفت، در اوج این گرفتاری باید کرونا را مدیریت می‌کردیم. آمریکایی‌ها 111 میلیارد دلار برای بخش سلامت هزینه کردند و انگلیس 22 میلیارد دلار صرف هزینه این اقدام کرد و با دستور مقام معظم رهبری 1 میلیادر دلار برای مقابله با کرونا مقرر شد در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد که تا چند روز پیش 30 درصد آن را دریافت کرده بودیم.

وی گفت: در جلسه‌ ستاد مقابل با کرونا که با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد اتفاق عجیبی افتاد، این سرفصل جدید در تاریخ ثبت شد، ایشان گفتند که مصادیق تعیین محدودیت‌ها بر عهده وزارت بهداشت است و وزارت بهداشت باید برای بیماریابی طرح محله محور تهیه کند و چون مصوبات ستاد ملی بلاعمل می‌ماند قرارگاهی تشکیل شد و این اتفاق سریع رخ داد و توانستیم در طول مدت کوتاه این طرح را تدوین کنیم همانطور که در موج اول 78 میلیون ایرانی را غربالگری کردیم و توانستیم از این تجربه استفاده کنیم.

نمکی با اشاره به آغاز طرح جدید مدیریت کرونا گفت: اولین اقدام آموزش مردم است و شاید ما پوشش بیمه‌ای کاملی نداشته باشیم تا خسارت مردم را جبران کند و معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یک کشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره بیماری بدتر نیست. من معتقدم تعطیلی بهتر از این است که کاسبی آلوده شود و یک ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نکرده بر اثر بیماری جان خود را از دست بدهد. مقام معظم رهبری با تمام غصه‌ای که برای معیشت مردم می‌خورند گفتند که مقوله سلامت مردم اولی‌ترین مقوله است و این فرمایش حکیمانه از فردی که در مسند رهبری است حرف عادی نیست و این تفکیک برخواسته از خرد است.

وزیر بهداشت گفت: در طرح جدید شهرها را به سه گروه تقسیم کردیم، شهر زرد شهری است که در آن به ازای هر 100 هزار نفر چهار بیمار پی سی آر مثبت داشته باشیم. قبلا متوسط زمان بستری 5.5 روز بود اما امروز به دلیل چموش شدن بیماری به 9 روز رسیده است و در این شهر به ازای یک میلیون نفر جمعیت به 60 تخت آی سی یو اشغال خواهد بود.

وی گفت: منطقه نارنجی منطقه‌ای که در روز 6 بیمار پی سی آر مثبت در آن داشته باشیم که در آن شهر به ازای جمعیت یک میلیون نفری، 180 تخت آی سی یو نیاز داریم و در شهر قرمز 10 بیمار مثبت به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت وجود دارد و در آن شهر به ازای هر یک میلیون نفر سیصد تخت آی سی یو نیاز داریم ولی ما به جرأت می‌گوییم تا کنون نگذاشتیم بیماری به دلیل بی پولی پشت درب بیمارستان بماند، صدها بیمار افاغنه را پذیرش کردیم و نگذاشتیم قومیتی در ارجحیت باشد.

وزیر بهداشت افزود: این آخرین فرصت تاب آوری نظام سلامت است و اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می‌بازیم و به مرگ‌های 4 رقمی می‌رسیم. مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه‌ای خواهیم رسید که خلاص شدن از آن دشوار است. با بمب ویروس مواجه هستم و قدرت سرایت ویروس 10 برابر شده است و ابتلا خانوادگی شده است. عزیزان در اجرای پروتکل‌ها قاطع باشید و هرگونه کتمان و گذشت یعنی اضرار به غیر و ضرر زدن به سایر شهروندان.

وزیر بهداشت افزود: طرح گسترده بیماریابی بر مبنای کار محله محور کار آموزش را انجام خواهیم داد و با کمک بسیج و هلال احمر سطح آگاهی عموم را بالا می‌بریم. تعداد تست‌های ما به صدهزار تست در روز خواهد رسید و افزایش تعداد بیماران روزانه به دلیل افزایش شناسایی بیماران است. تست‌های سریع توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید شد همانطور که داروهای درمان کرونا را ساختیم، کیت‌هایی که در داخل کشور تولید کردیم به مراتب از کیت‌های کرونای کره‌ای بهتر است و روزانه صد و هفتاد هزار کیت تولید خواهیم کرد.

نمکی افزود: در مرحله قرنطینه افراد بیمار و افراد مشکوک را در نظر خواهیم داشت، افرادی که در فضای منزل توانایی ماندن در قرنطینه را دارند در منزل قرنطینه خواهند شد و افرادی که توانایی و امکان ماندن در منزل را ندارند مقرر شد برای آنها اماکنی برای قرنطینه با کمک سپاه و بسیج و خیرین در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: برای ردیابی افراد سیستمی را در نظر گرفتیم و برای آنها جریمه در نظر گرفتیم، در مرحله اول فرد مثبتی که در جامعه تردد کند 200 هزار تومان جریمه خواهد شد، و در مرحله بعد به قرنطینه اجباری خواهد رفت. 88 درصد مرگ‌های ما مربوط به افراد پرریسک و افراد بالای شصت سال و افرادی است که بیماری زمینه‌ای دارند. ما باید تلاش کنیم این افراد آلوده نشوند، خدمات الکترونیک دریافت کنند و سعی داریم با کمک سازمان بسیج و هلال احمر خدمات آنها را در منزل به صورت دورا پزشکی ارائه دهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: 80 درصد افرادی که در جامعه تردد می‌کنند علامت ندارند و 20 درصد علامت دارند و بیماران ما معمولا بیماری را از افراد ناقل دریافت می‌کنند. 50 درصد بیماران نیازمند به اینتوبه جان خود را از دست می‌دهند.

نمکی گفت: برای هر تعداد خانوار توسط سامانه 4030 مشاوره پزشکی در نظر گرفته شده است تا با شیوه مراقبت در منزل بار بیمارستانی را کم کنیم. ما از این اقدامات دو هدف بزرگ داریم، یک قطع زنجیره ویروس که باعث کاهش آمار مبتلایان بستری و سرپایی خواهد شد و هدف دوم کاهش آمار مرگ و میر است. رئیس جمهور در جلسه قبلی دولت همه وقت خود را صرف مطالعه این بحث کرد تا این طرح زودتر اجرایی شود، این کار با لطف خدا و همت مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری ادامه خواهیم داد و اثرات این طرح عظیم ملی را یک ماه دیگر خواهیم دید و به آن افتخار کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
مرد بسیار خوبی است.... خداوند موفق و مویدش بدارد....
Iran, Islamic Republic of
آره از عملکردش در برابر کرونا خوبیش معلومه!
Iran, Islamic Republic of
چرا داروهای داخلی مثل ان دارویی که دکتر زالی معرفی کرد یا داروی دکتر کرمانشاهی و...را زودتر اعلام نمیکنید؟!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ايشان فقط وعده مي‌دهند. 9 ماه است مي‌گويند به زودي خبر خوبي مي دهم اما هر روز بيماري تشديد مي شود
رضا
Iran, Islamic Republic of
با یک استعفا و خداحافظی خوشحالمون کن .
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
جناب نمکی برای یک بار هم که شده اجازه بدین مخالفین طرح های شما بیان توی تلویزیون و صحبت کنند.به خدا فقط جان مردم داره از بین میره این روز ها.
مدیون این خون ها هستید جناب نمکی...
Iran, Islamic Republic of
احسنت. جهان پیگیری کن و با منتقدین مصاحبه تفضیلی بذار لطفا
سین
Iran, Islamic Republic of
نه ماهه که غفلت کردین
هنوزم که هنوزه در غفلت به سر میبرین
Bulgaria
همزمان با تعطیلی دو هفته ای مشاغل وادارات از اول آذر دور هفته مردم هم قرنطینه را رعایت کنند بیماری قطع میشه .همه کمک کنیم . یا علی
ولایت
Iran, Islamic Republic of
با سلام وخدا قوت ، بیزحمت اگه میشه شما و امثال شما کاری نکنید . فقط آمار فوتی را بدهید . ...