سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 1 Dec 2020
 
۰

ماجرای روغن ۳۰۰ هزار تومانی در اصفهان چه بود؟

دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: 745358
معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان گفت: عدم تامین حلب روغن‌ جامد ۴.۵ و ۱۶ کیلویی مشکلاتی را در صنعت روغن ایجاد کرد که با حل آنها معضلات فعلی برطرف خواهد شد.
ماجرای روغن ۳۰۰ هزار تومانی در اصفهان
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، چندی است که خبر کمیاب شدن روغن در همه کشور پیچیده شده است و سبب نگرانی مردم برای تامین این ماده غذایی اصلی شده است. با خبر کمبود کالایی عده‌ای دست به احتکار و سودجویی زده و سعی می‌کنند از فرصت به دست آمده استفاده یا به تعبیر بهتر سوءاستفاده کنند.

از طرف دیگر ترس مصرف کننده برای تامین کالاهای کمیاب و سعی در تامین بیش از نیاز برای آینده‌ای نزدیک علتی دیگر برای گرانی و سوءاستفاده احتکارگران می‌شود.

در خصوص کمبود روغن در فروشگاه‌ها چندی پیش معاون بازرگانی سازمان صمت اصفهان در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم اصفهان اظهار داشت: حواله‌های تخصیص بیش از 2500 تن روغن برای مصرف خانوارهای داخل استان اصفهان صادر شده است.

اسماعیل نادری مژده توزیع روغن در فروشگاه‌های بزرگ، تعاونی‌های مصرف، تعاونی‌های فرهنگیان، تعاونی‌های محلی و واحدهای صنفی منتخب بدون افزایش قیمت را داده بود.

این در حالی است که این روزها خبری مبنی بر اینکه روغن جامد در مناطقی از اصفهان به شدت کمیاب و برخی فروشگاه‌ها حلب 4.5 کیلویی را تا 300 هزار تومان به فروش می‌رسد در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود.
براساس پی‌گیری‌های خبرنگار تسنیم در اصفهان معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر براساس برآوردها درصدد رفع مشکلات صنوف تولیدی و صنایع مصرف‌کننده روغن نباتی هستیم تا روغن مورد نیاز آنها وارد بازار شود.

وی ادامه داد: هم اکنون با صدور حواله‌های روغن جامد و واریز هزینه‌ها، روغن مورد نیاز صنوف تولیدی و صنایع در حال حمل است و امیدواریم در دو تا سه هفته آینده این حوزه‌ها بتوانند روغن احتیاجی خود را از کارخانه‌ها تحویل گرفته و وارد بازار شود.

اسماعیل نادری درباره اینکه اکثرا خانوارها مصرف روغن جامد ندارند، بیان کرد: مصارف روغن نباتی بیشتر در صنوف تولیدی، صنایع، رستوران‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها کاربرد دارد که به دلیل عدم تامین حلب روغن‌های 4.5 و 16 کیلویی در صنعت روغن مشکلاتی ایجاد شده که با رفع آنها معضلات فعلی برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه در 2 تا 3 هفته گذشته با کمبود و عدم تامین روغن مایع در بازار روبه‌رو بودیم، گفت: نمی‌گویم 100 درصد مشکل توزیع روغن مایع برطرف شده‌ اما براساس قول‌ها و صبوری مردم هم اکنون شرایط عرضه روغن در بازار مناسب‌تر شده و روغن سرخ‌کردنی، پخت و پز در فروشگاه‌های بزرگ شهر اصفهان موجود است.

معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی آیا کارخانه‌های تولیدی روغن مورد نیاز بازار را تامین می‌کنند، اظهار داشت: کارخانه‌ها هم ظرفیتی دارند که براساس تولیدات آنها روغن مایع مورد نیاز بازار تامین می‌شود.

وی درباره نحوه توزیع روغن جامد در بازار، بیان کرد: مسیر عرضه روغن نباتی به دلیل استفاده صنوف تولیدی و صنایع با روغن مایع بسیار متفاوت است چرا که بیشتر از طریق اتحادیه‌ها، کارخانه‌های تولید و انجمن تولیدکنندگان روغن صورت می‌گیرد.

نادری در پاسخ به اینکه آیا افزایش تقاضای صنوف تولید و صنایع دلیل کمیابی روغن جامد در بازار است یا مباحث احتکار کالا، آشفتگی‌هایی را درپی داشته است افزود: موضوع احتکار اقلام را منتفی نمی‌دانیم چرا که با کسری کالایی در بازار یکسری از افراد سودجو و سوداگر با بهره‌مندی از شرایط در صدد سوءاستفاده هستند تا سودهای بیشتر و خارج از قاعده کسب کنند که چنین وضعیتی در بازار ایجاد می‌ شود.

وی ادامه داد: در هفته‌های گذشته در توزیع روغن در بازار کمبودهای داشتیم اما با اقداماتی در گمرکات و افزایش ترخیص سریع کالاها، مشکلات تا حدودی کاهش یافته و کارخانه‌ها با تحویل مواد اولیه، روغن مورد نیاز را تولید و روانه بازار می‌کنند.

معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان در پرسش به سوالی که چرا روغن جامد 4.5 کیلویی در بازار با قیمت 300 هزار تومان برای مصرف‌کننده عرضه می‌شود، بیان کرد: با نابسامانی توازن عرضه و تقاضا و افزایش تقاضاها به طور طبیعی برای قیمت‌ها فراز و نشیب‌هایی ایجاد می‌شود اما اکنون این قیمت‌گذاری روغن نباتی به هیچ‌ وجه قابل قبول و مورد تایید نیست.

وی افزود: از مردم درخواست داریم که از خریدهای هیجانی بپرهیزند و به میزان نیاز کالاهای خود را تامین کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف و گرانی با 124 تماس بگیرند و به رسیدگی و بررسی تخلفات توسط بازرسان سازمان اطمینان داشته باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *