دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - 26 Jul 2021
 
۰
۳

مشکل روحانی که بایدن هم نمی‌تواند حل کند

يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۶
کد مطلب: 745184
بایدن گفت اگر ایران به برجام متعهد باشد آنها هم به برجام بازمی‌گردند، اماترامپ همیشه می‌گفت بعد از انتخابات مقامات ایران با من تماس می‌گیرند، چون محتاج من می‌شوند.
مشکل روحانی که بایدن هم نمی‌تواند حل کند
به گزارش جهان نيوز به نقل از مشرق، علی‌محمد نمازی، عضو حزب کارگزاران و از حامیان رئیس‌جمهور روحانی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایسنا با بیان این که سیاست‌های بایدن با ترامپ تفاوت زیادی خواهد داشت، اظهار کرد: دموکرات‌ها همانند جمهوری خواهان روحیه جنگ طلبی ندارند. بعد از انقلاب ریگان جمهوری خواه مواضع تندی علیه ایران گرفت و ما در دوره کلینتون مشکلات زیادی مانند دوره بوش و ترامپ نداشتیم، بنابراین تفاوت‌های زیادی میان بایدن و ترامپ وجود دارد که این تفاوت‌ها در شعارهای انتخاباتی خود را نشان داده است!

او می‌افزاید: بایدن گفت اگر ایران به برجام متعهد باشد آنها هم به برجام بازمی‌گردند، اماترامپ همیشه می‌گفت بعد از انتخابات مقامات ایران با من تماس می‌گیرند، چون محتاج من می‌شوند. او هیچ گاه صحبتی نکرد که  روابط دو کشور براساس منافع متقابل بهبود یابد. او دایما می‌گفت این ایران است که دنبال من می آید اما بایدن می‌گوید آماده است در زمینه مسائل هسته‌ای و برجام و سایر مسائل مثل حقوق بشر یا موشک‌ها با ایران مذاکره کنیم.

نمازی تصریح کرده است:
"ما هم نباید مواضعی تغییرناپذیری بگیریم و از گذشته خود مثل دوران آزادسازی گروگان‌های آمریکایی یا مقطع پایان جنگ درس بگیریم و شروطی نگذاریم که قابل تحقق نباشد.  بایدن اکنون آماده تعامل و مذاکره است و از سویی ظرفیت‌های کشور و آستانه تحمل مردم هم به گونه‌ای است که دیگر ادامه این شرایط میسر نیست.

*حقیقتا باید اذعان کرد که این سطح از اصرار یک جریان سیاسی بر اشتباه و این حد از کتمان حقایق محرز تاریخی، بسیار جای تعجب دارد!

آقای نمازی در حالی مشغول غسل تعمید بیل کلینتون شده‌اند که به مردم نمی‌گویند نظام اصلی تحریم‌های ایران موسوم به "داماتو" توسط همین آقای بیل کلینتون و در زمان یکی دیگر از دولت‌های مطلوب اصلاح‌طلبان یعنی دولت مرحوم هاشمی به اجرا درآمد. رخدادی که هیچیک از رؤسای جمهوریخواه آمریکا و حتی ترامپ نیز در ددمنشی علیه ایران اسلامی به گرد پای آن هم نرسیدند.

اظهارات نمازی مبنی بر ناممکن بودن ادامه شرایط و بی‌تاب شدن مردم نیز حتما بایستی با تأملات امنیتی مواجه شود.

چه اینکه اگرچه حتی یک مشکل کوچک برای لحظه‌ای هم نباید در نظام اسلامی وجود داشته باشد و همه باید برای رفع آن تلاش کنیم اما "القای ناامیدی" و "نشان دادن کلید حل مشکلات در خارج از کشور"! خواسته دشمن است که البته گاهی از حلقوم کسانی در داخل شنیده می‌شود.

ضمن اینکه مشکلات فعلی که در رأس آنها "گرانی" قرار دارد نیز اساسا به آمریکا ربطی ندارند بلکه به نگاه غلط دولتِ اصلاح‌طلبان مربوط هستند که صراحتاً اعلام می‌کند که اعتقادی به نظارت بر بازار ندارد.

در واقع حتی اگر آقای بایدن بخواهد هم نمی‌تواند این مشکل را در ایران رفع کند!

آقای نمازی و دوستان ایشان باید بدانند که وقتی وزیر صمت در دولت آقای روحانی ابراز می‌کند سیاست ما "فراوانی توزیع کالا در بازار" است اما به "نظارت کارا بر قیمت‌ها" هیچ اشاره‌ای ندارد چون گویا به آن معتقد نیست؛ پس طبیعتا گرانی شروع به جولان می‌کند و در این فضا هم نه "جو بایدن" که همه رؤسای جمهور دوست و دشمن هم کاری از پیش نخواهند برد.

در بحث شرایط کشور و مردم لازم به اشاره است که مقام معظم رهبری چند سال قبل با تحلیلی صحیح و جامع تصریح کردند که ایران اسلامی در "شرایط بدر و خیر" قرار دارد.

اما کسانی در ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان به محض روی کار آمدن دولت آقای روحانی بر "شرایط ته درّه" اصرار کردند و دست به القای ناامیدی و بی‌تابی در ذهن مردم زدند. پروژه‌ای که البته همچنان ادامه دارد...
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تسلیم شدن به امریکا سرنوشتی جز لیبی و سودان ندارد/روسیه،کره شمالی و ایران با امریکا مقابله کردن و موفق شدند
Iran, Islamic Republic of
جنگ با تروریسم مورد حمایت آمریکا و متحدانش هنوز به پایان نرسیده است..
Iran, Islamic Republic of
...