سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 1 Dec 2020
 
۰
۱۰

گره‌های اقتصادی را بگشایید نه این که گره بیندازید

شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب: 745063
یک روزنامه اصلاح‌طلب معتقد است اقدامات دولت در حوزه اقتصاد به طرح‌های خلق‌الساعه و مصاحبه‌درمانی خلاصه شده است.
گره‌های اقتصادی را بگشایید نه این که گره بیندازید
به گزارش جهان نيوز به نقل از کیهان، روزنامه آفتاب یزد در گزارشی، با اشاره به درگیری معیشت مردم با تورم در سال‌های اخیر نوشت: در همه بازه زمانی 97-99 با گرانی ناگهانی و بی‌دلیل بنزین و ابداعی عجیب و غریب به نام دلار 4200 تومانی، بخشی دیگر از گره‌های اقتصادی که باید توسط دولت حل و فصل می‌شد به میانه کار و کسب و زندگی مردم کشانیده شد.

دولت اما با مصاحبه و جلسه درمانی، طرح‌های خلق‌الساعه و بی‌نتیجه، تصمیمات ناگهانی و کارشناسی نشده و اقداماتی که معلوم نیست آبشخور آن کجاست در کنار انفعال وزارت‌خانه‌هایی چون اقتصاد و صمت و نیز بانک مرکزی، نه‌تنها قدمی برنداشته که گره‌های بیشتری برگره‌های قبلی افکنده و این یعنی حق با اقتصاددانان است که پشت تصمیمات اقتصادی دولت، هیچ خبره‌ اقتصادی حضور ندارد!

دکتر محمد قلی یوسفی استاد دانشگاه علامه‌طباطبایی در این باره می‌گوید: متاسفانه بوروکراسی دشواری داریم. وزارتخانه‌های زیادی داریم. به عبارتی دولت نان‌خورهای زیادی را به خود وابسته کرده است که نیاز هم ندارد. دولت به صورت غیرمشروع گسترش پیدا کرده است. بنابراین هر کس دیگر هم که بیاید اگر قرار به ادامه همین مسیر باشد وضع به همین منوال باقی خواهد ماند مگر اینکه کارها به مردم واگذار شود. اقتصاد مربوط به مردم است و باید در اختیار مردم گذاشته شود. دولت هم نباید مداخله و برای بازار تعیین تکلیف کند.

یوسفی خاطرنشان می‌کند: اینکه قدرت خرید پول ملی کاهش پیدا می‌کند به دلیل افزایش چاپ پول، افزایش نقدینگی و تورم و بی‌توجهی به تولیدداخلی است. یعنی دولتمردان تلاشی برای ایجاد بستر مناسب جهت رونق تولید داخل نکردند. وقتی چنین انگیزه‌ای وجود ندارد و چنین سیاست‌هایی را مسئولین دنبال نکرده‌اند و تنها به دنبال تجارت بوده‌اند و عده‌ای از این تجارت نفع بردند و دلشان خوش بود از طریق صادرات نفت، پول به دست می‌آورند و پول را تبدیل به کالا کرده و مردم نیز مصرف می‌کنند. اما درختی نکاشتند که اکنون ثمر دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مشکلی که در کل دولت آقای روحانی طی هفت سال گذشته قابل مشاهده است این است که ارزیابی دقیق و صحیحی از اقتصاد ایران نداشته و ندارد.
Iran, Islamic Republic of
بازگشت آمریکا به برجام به معنای لغو تحریم ها علیه ایران نیست
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی! مهار تورم به تدبیر نیاز دارد نه مذاکره.
Iran, Islamic Republic of
راه مقابله با سیاست‌های آمریکایی خدمت به مردم است
Iran, Islamic Republic of
نان و آب مردم را نباید به سیاست‌ آمریکا ربط دهیم
Iran, Islamic Republic of
قیمت ارز را 9 برابر کردید حالا سنگ مردم را به سینه می‌زنید؟!
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
سیاست های نادرست وغلط دولت روحانی مردم ایران و کشور را گرفتارکرده است..
Iran, Islamic Republic of
دولت نمی تواند کاری جدی برای حل مشکلات اقتصادی انجام دهد و برنامه های دراین زمینه ندارد.
Iran, Islamic Republic of
قیمت خودروهای داخلی ازسال 1397 تاکنون درسراسر کشور غیر قانونی است و همچنان نیز ادامه دارد.