دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - 26 Jul 2021
 
۰
۱

ضدونقیض دورکاری کارمندان تهرانی

چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۱
کد مطلب: 743590
اوج گرفتن سه‌باره کرونا در تهران مسؤولان را بر آن داشت تا با وضع قانون دورکاری کارکنان تا پایان آبان ماه مانع ادامه روند صعودی این اپیدمی در پایتخت شوند. در این میان اختلاف نظر و خبرهای ضدونقیض درباره شمولیت آن برای کارکنان شهرستان استان تهران موجب سردرگمی تعداد زیادی از کارمندان شده است.
ضدونقیض دورکاری کارمندان تهرانی
به گزارش جهان نيوز، چند روزی از آغاز آبان می‌گذرد،کرونا به اوج خود در کشور رسیده و شاهد یکه تازی آن در پایتخت هستیم؛ به گونه‌ای که علاوه بر تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های کرونایی پایتخت، شاهد رکورد شکنی‌های پی‌درپی قربانیان و مبتلایان این بیماری در تهران و کشور هستیم.

فقط در طی شبانه روز گذشته مبتلایان جدید به ۶۸۲۴ نفر و قربانیان جدید نیز به ۴۱۵ نفر رسید تا در طول یک روز رکورد تعداد قربانیان شکسته شود.

با وخیم‌تر شدن اوضاع  پنج شنبه گذشته در ستاد کرونا تصمیمات جدیدی اخذ شد که طی آن برای ۴۳ شهرستان قرمز محدودیت‌های جدیدی از جمله ممنوعیت فعالیت بعضی از اصناف و شغل‌ها به مدت یک هفته به تصویب رسید.

اشاره کلی پایگاه خبری دولت
همچنین برای تهران نیز طبق آنچه پایگاه اطلاع رسانی دولت در پنج‌شنبه گذشته اعلام کرده بود قرار بر اعمال محدودیت و دورکاری کارمندان تهرانی به اجرا دربیاید و بر این اساس  مقرر شد از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۵ تا پایان آبان ماه نسبت به کاهش حضور کارکنان دولت و دستگاه های اجرایی در تهران به میزان ۵۰ درصد اقدام شود.
 

نکته ابهام دار آنکه در این اطلاعیه به صورت واضح اشاره‌ای نشده بود که آیا این دورکاری مختص کارمندان کلانشهر تهران است یا کل استان تهران؟ و به صورت کلی از عنوان «کارکنان دولت در تهران» نام برده شده بود.

استاندار محدودیت را شامل استان و معاونش تهران اعلام می‌کند
بعد از این خبر روز شنبه انوشیروان محسنی پندپی استاندار تهران خبر از شامل شدن این محدویت‌ها برای کارمندان استان تهران داد و اظهار کرد:  بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا و با توجه به گسترش و شیوع مجدد بیماری کرونا در استان تهران و اهمیت اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تمامی دستگاه‌ها در استان تهران مکلفند از روز دوشنبه ۵ آبان ماه ۹۹ تا پایان آبان نسبت به کاهش حضور کارکنان خود به میزان ۵۰ درصد اقدام کنند.


 
وی با بیان اینکه ارائه خدمات به صورت شیفت بندی و دورکاری کارکنان در ادارات استان صورت می‌پذیرد، افزود: کلیه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی ملی مستقر در استان، دستگاه‌های اجرایی استانی، فرمانداری‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی ازجمله شهرداری‌ها، کلیه بانک‌های استان و دفاتر مرکزی شرکت‌های خصوصی مشمول اجرای این مصوبه هستند.

تا این جای کار همه چی تمام شده به نظر می‌رسید و حتی بسیاری از ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی در شهرستان‌های‌ استان تهران اقدام به صدور بخشنامه‌ها و برنامه‌ریزی به منظور دورکاری کارکنان خود کردند، به عنوان مثال در اسلامشهر شعبات بانک برنامه خود تا نیمه آبان ماه را به صورت شیفتی و کشیکی به مشتریان ارائه دادند.

اما در چرخشی ناگهانی و ظهر روز گذشته خبری در فضای مجازی حکایت از مستثنی شدن شهرستان‌های استان تهران از دورکاری کارمندان داشت و طی آن غلامرضا عباسی پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران اظهار کرد: دورکاری ۵۰ درصدی کارمندان مربوط به کلانشهر تهران است و دورکاری شامل شهرستان‌های استان تهران نمی‌شود.

وی ادامه داد: در راستای مصوبه ستاد ملی بیماری کرونا و بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی کشور موضوع کاهش حضور کارکنان به میزان ۵۰ درصد مربوط به دستگاه‌های اجرایی، ادارات دولتی و نهادها و مؤسسات عمومی مستقر در کلانشهر تهران است و سایر شهرستان‌های استان مشمول این بخشنامه نیستند.
 
این عقب نشینی درحالی رخ داده که که به گواه آمارهای مستند ستاد کرونا، از میان ۴۳ شهرستانی که در وضعیت قرمز کرونایی به سر می‌برند نام دو شهرستان دماوند و ورامین به چشم می‌خورد که با تفسیر جدید تمامی محدودیت‌های دورکاری کارمندان  علی‌رغم مصاحبه استاندار تهران لغو خواهند شد.

تدبیر در لشکر ناقلان ۵ میلیونی
از آنجا که روزانه حدود ۵ میلیون نفر از شهرهای مجاور تهران در این استان، برای کار به پایتخت می‌آیند لذا هرگونه سهل انگاری و مماشات در پیاده‌سازی دورکاری کارمندان و مستثنی کردن کارمندان شهرهای مجاور می‌تواند منجر به آن شود که این ۵ میلیون نفر چون ناقلان کرونا  به پایتخت رفت و آمد کنند و عملاً کارایی و اثرگذاری دورکاری کارمندان شهر تهران با هزینه‌های سرسام آور آن برای پیشگیری از بیماری بی‌خاصیت و به صفر برسد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
من کارمند تامین اجتماعی ام شعب تهران
هیچ خبری از 50 درصد و دورکاری نیست
انقدر هوا آلوده هست که الان سه روز هست کامل سردردم
آخرش همه مون آلوده میشیم
خدا خودش حافظ پدربزرگ مادربزرگ ها باشه