شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - 5 Dec 2020
 
۳
۶

هدیه ویژه روسیه به خانواده‌های ۵ نفره/ سیاست‌های جمعیتی مسکو برای تهران الگو می‌شود؟

چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۱
کد مطلب: 743576
روسیه که با 1.58 تولد به ازای هر زن یکی از کشورهایی است که کم‌ترین نرخ باروری را در جهان دارد؛ با بکارگیری سیاست‌های تشویقی به دنبال بهبود وضعیت جمعیت خود است؛ دولت روسیه برای تولد فرزند سوم یک خانه به پدر و مادر هدیه می‌دهد.
هدیه ویژه روسیه به خانواده‌های ۵ نفره
به گزارش جهان نيوز، موالید روسیه با  ۱.۵۸ تولد به ازای هر زن به شدت کاهش یافته است؛ بعد از روی کار آمدن پوتین، سیاست‌های تشویقی برای افزایش جمعیت بیش از پیش قوت گرفت؛ دولت این کشور برای فرزند اول ۱۵ هزار دلار و برای تولد فرزند سوم یک خانه به پدر و مادر نوزاد هدیه می‌هد!

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، جمعیت کشور روسیه حدود 145 میلیون نفر و رشد جمعیت آن منفی است؛ بعد از روی کار آمدن پوتین در کشور روسیه‌ سیاست‌های تشویقی برای افزایش جمعیت بیش از پیش قوت گرفت.
بر این اساس، خانواده‌هایی که دارای فرزند می‌شوند مورد حمایت‌های مالی برای تربیت و رشد فرزندشان قرار می‌گیرند؛ دولت این کشور برای فرزند اول 15 هزار دلار و برای تولد فرزند سوم یک خانه به پدر و مادر نوزاد هدیه می‌د‌هد؛ همچنین مادری که دارای فرزند می‌شود می‌تواند 9 هزار و 600 دلار کمک هزینه دریافت کند.

به گزارش "worldpopulationreview" بین سال‌های 1993 و 2008 ، جمعیت روسیه با تغییر از 148.37 به 143.25 میلیون نفر کاهش چشمگیری در جمعیت خود مشاهده کرد؛ در این مدت، روسیه نرخ زاد و ولد پایین و مرگ بالایی را تجربه کرد؛ بعد از این دوره، جمعیت این کشور دوباره به 145.93 میلیون نفر افزایش یافت؛ با این حال، پیش‌بینی می‌شود که جمعیت روسیه در اواخر سال 2020 به اوج خود رسیده و مجدداً کاهش یابد.


 
روسیه با  1.58 تولد به ازای هر زن یکی از کشورهایی است که کم‌ترین نرخ باروری را در جهان دارد؛ این میزان کمتر از میزان نرخ جایگزینیِ 2.1 تولد برای هر زن است؛ همچنین با میانگین سنی 40.3 سال یکی از سالمندترین کشورهای جهان است.

تخمین زده می‌شود که روسیه تا سال 2050 از نهمین کشور پرجمعیت جهان به رتبه 17 برسد! همینطور تخمین‌ها نشان می‌دهد که جمعیت روسیه از 142 میلیون نفر در سال 2014 به 128 میلیون نفر تا سال 2050 کاهش می‌یابد! اقتصاد روسیه در دهه اول قرن 20 به شدت رشد کرد و در سال 2009 جمعیت روسیه رشدی اندک داشت؛ این افزایش بین 15 هزار تا 25 هزار نفر گزارش شده و علت آن کاهش نرخ مرگ و میر و افزایش مهاجرت بوده است.

رشد جمعیت و آمار جمعیتی مدت‌هاست که برای روسیه یک مشکل محسوب می‌شود، زیرا یک دهه پیش این کشور سالانه 1 میلیون نفر را از دست می‌داد؛ در این رابطه ولادیمیر پوتین سیاست‌های تشویقی زیادی را برای خانواده‌ها در نظر گرفت تا این معضل را برطرف کند.

جمعیت کشور ما نیز با نرخ رشد زیر یک درصد و نرخ باروری 1.7 فرزند روند کاهش و سالمندی خود را آغاز کرده است اما تا کنون در ارگان‌های مدیریتی کشور برنامه‌ای برای کنترل آن انجام نشده است، این در حالی است که پژوهشگران جمعیتی پیش‌بینی می‌کنند که تا سال 2050 بیش از 30 درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
به این میگن سیاست افزایش جمعیت، نه اینکه فقط حرف بزنن
واقعیت
Iran, Islamic Republic of
جهان جان!!
در دولت دهم سیاست های تشویقی توسط دولت وقت در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد که یکی از این سیاست ها پرداخت مبلغ یک میلیون به ازای فرزندآوری بود که اتفاقا به دلیل حب و بغض و کینه ورزی با دکتر احمدی نژاد توسط رسانه های چپ و راست و شما مورد انتقاد و تمسخر قرار گرفت
Iran, Islamic Republic of
این سیاست در ایران و در دولت دهم تصویب شد و مورد انتقاد و تمسخر خواص و رسانه ها قرار گرفت و در دولت های بعد ابتر ماند
Iran, Islamic Republic of
سیاست راهکار افزایش زاد و ولد تدبیر رهبر حکیم و فرزانه نظام جمهوری اسلامی بود که ارائه گردید لذا رئیس جمهور هوشمند روسیه آقای پوتین عملا آن را اجرا نموده.
سپیده
Iran, Islamic Republic of
مال کشور ما هم کارهای خوبی برای تشویق فرزند آوری می کنند مثلا قیمت ها رادولت رسما هر چند ماه یکبار بین 50 تا 200 درصد بالا می بره
Greece
آمار برحسب میانگین زاد و ولد:
قدیما حداقل ۴ تا بچه تا ۱۰ ۱۲ بچه
دهه ۶۰، ۳ بچه
دهه ۷۰، ۲ بچه
دهه ۸۰، ۱ بچه
نیمه اول دهه ۹۰، ۱ و یا بدون بچه
واقعا کی میخواد اقتصاد درست بشه؟ .