شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - 5 Dec 2020
 
۱
۲۱

بدهکارترین دولت تاریخ به رئیس جمهور بعدی تحویل می‌شود

سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۲
کد مطلب: 743381
گزارش صندوق بین‌المللی پول بر مبنای آماری که وزارت اقتصاد ایران در اختیار آن قرار داده نشان می‌دهد دولت روحانی با استقراض‌های شدید در سال‌های اخیر، یک دولت ابربدهکار را تحویل خواهد داد.
روحانی بدهکارترین دولت تاریخ را تحویل می‌دهد
به گزارش جهان نيوز، صندوق بین‌المللی پول آمار بدهی عمومی ناخالص دولت ایران را بر مبنای اطلاعات ارائه‌شده از سوی وزارت اقتصاد کشورمان منتشر کرده است.

در این آمار اعلام شده که از سال ۱۳۹۲ به بعد با تغییر دولت در ایران، حجم استقراض دولت از بخش غیردولتی به شدت افزایش پیدا کرده و در سه سال اخیر هم دولت با سرعت بیشتری اقدام به استقراض کرده است.

برآورد صندوق بین‌المللی پول این است که در پایان سال ۱۳۹۹ دولت ایران بیش از ۱۳۶۷ هزار میلیارد تومان بدهی عمومی ناخالص به جای خواهد گذاشت. این در حالی است که در پایان سال ۱۳۹۱ و قبل از شروع به کار دولت روحانی، حجم بدهی عمومی ناخالص دولت فقط ۸۸ هزار میلیارد تومان بود. به عبارتی می‌توان گفت دولت دهم کمتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی برای دولت یازدهم به یادگار گذاشت اما دولت دوازدهم بیش از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی را برای دولت بعد خواهد گذاشت.

نسبت بدهی عمومی ناخالص دولت به تولید ناخالص داخلی کشور هم از سال ۱۳۹۴ به ناگاه چند برابر شده و اکنون به بالای ۴۵درصد رسیده است.
 

علت افزایش بدهی عمومی ناخالص دولت در دوره روحانی، رفع کسری بودجه از طریق استقراض همچون انتشار گسترده انواع اوراق بدهی، افزایش بدهی دولت به بانک‌ها، افزایش تعهدات دولت به صندوق‌های بازنشستگی، تامین اجتماعی و ...   بوده است. حقیقت نگران‌کننده‌تر آن است که زمان سررسید اکثر اوراق بدهی منتشرشده در دولت روحانی، از سال ۱۴۰۰ به بعد و در دولت آینده خواهد بود.   
 
زمانی که روحانی می‌گفت بدهکارترین دولت را به ارث برده است
دولت روحانی در حالی بدهی بیش از ۱۳۰۰هزار میلیارد تومانی برای دولت بعد به یادگار می‌گذارد که در سال ۱۳۹۲ در ابتدای دولت یازدهم، آقای روحانی از بدهی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت دهم به شدت انتقاد می‌کرد.

 به‌عنوان مثال آقای روحانی در گزارش ۱۰۰روزه عملکرد خود که در اوایل آذر ۹۲ ارائه کرده، به موضوع بدهی‌های دولت گذشته پرداخت و گفت:  «متأسفانه یعنی دولتی که به ما به ارث رسید بدهکارترین دولت بود،  بدهی دولت به سیستم بانکی در روزی که ما دولت را در مردادماه تحویل گرفتیم، بیش از ۷۴ هزار میلیارد تومان بوده است.
بدهی دولت به صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است. آمار و ارقامی که بخش‌های مختلف دولت به من دادند، بدهی دولت به پیمانکاران و بخش‌های مختلف و بخش خصوصی، حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان است، یعنی شما همین ۳ رقم را کنار هم قرار دهید، ۷۴هزار، ۶۰هزار و ۵۵ هزار میلیارد تومان که ارقام دیگری هم هست، بدهی صندوق‌های بازنشستگی نیروهای مسلح، رقم‌های عجیب و غریبی گزارش دادند که خودشان بعداً برای مردم توضیح می‌دهند، رقم خیلی بالاتر از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است.»

رسانه‌های حامی دولت روحانی هم در چند سال اخیر بارها ادعا کرده‌اند احمدی‌نژاد بدهکارترین دولت را برای روحانی به جای گذاشته است.

اگر اظهارات آقای روحانی درباره بدهی به جا مانده از دولت دهم یعنی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان را درست فرض کنیم و با بدهی بیش از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومانی که دولت دوازدهم تا پایان سال جاری به جای خواهد گذاشت، مقایسه کنیم، مشخص می‌شود که آقای روحانی باید از دولت دهم تشکر هم بکند که فقط ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی برای دولت یازدهم به جای گذاشته بود. زیرا دولت بعدی که سال آینده بر سر کار خواهد آمد تقریبا ۲.۵ برابر کل بودجه عمومی خود، با بدهی به جای مانده از دولت روحانی روبرو است.
 

ضمن آن که در آمار صندوق بین‌المللی پول، تاکید شده که آمار بدهی عمومی ناخالص دولت ایران شامل بدهی‌های دولت به صندوق توسعه ملی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیست. این در حالی است که در سه سال اخیر دولت آقای روحانی منابع بسیاری از صندوق توسعه ملی استقراض کرده که اگر آن مبالغ را هم محاسبه کنیم، رقم بدهی عمومی دولت فعلی بسیار بیشتر هم می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جناب روحانی:
تو تحریم نبودیم تو جنگ بودیم!! تموم!!!!!!.
خخ
Iran, Islamic Republic of
تدبیر و امیدی که میگفتن این بود ؟!!!!!
نادر
United States
اين دولت كه در تحريم فروش نفت بود و نتوانست نفتي بفروشد ، دولتي كه ٨٠٠ ميليارد دلار درآمد داشت هم جز واردات چه كرد ؟ دريغ از اين همه درآمد كه حتي يك ورزشگاه يا بيمارستان يا فرودگاه هم نساخت !
مطلع
Iran, Islamic Republic of
بیشترین پروژه های عمرانی در 8 سال دولت قبل اجرایی و عملیاتی شدند بودجه پروژه های عمرانی در دولت قبل 8 برابر امروز بود.
Iran, Islamic Republic of
سیاست روحانی شکست خورده است
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا خیلی هم موفق بود!
نواب
Iran, Islamic Republic of
برا پول دار کردن امثال شما بله!!!
Iran, Islamic Republic of
کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم! + فیلم
Iran, Islamic Republic of
رهبر معظم انقلاب نشان داده‌اند برای ایشان رضایت خداوند و تقوای الهی مهم است. معظم‌له به خوش‌آمدن یا خوش‌نیامدن جریان‌های سیاسی کشور کاری ندارند آنچه که حق است به زبان می‌آورند و مطالبه می‌کنند.
Iran, Islamic Republic of
تا دیروز می‌گفتند می‌شود حتی امام معصوم را هم نقد کرد و امروز به بهانه دستور رهبری معظم انقلاب درباره پرهیز از اهانت، به دنبال ممانعت از نقد رئیس جمهور هستند!
Iran, Islamic Republic of
یکی از مسئولین اتاق بازرگانی گفته بود قیمت 30 هزار تومان برای نرخ دلار برای کشور ما مناسب است. وقتی سیر از گرسنه خبر نداشته باشد همین می‌شود که مشاهده می‌کنیم عده‌ای از روی شکم‌سیری نظریه‌پردازی اقتصادی می‌کنند و همه را گرفتار می‌سازند.
United Arab Emirates
کدوم بدهی؟!!!.
Iran, Islamic Republic of
توهین به رییس جمهور حرام است
Iran, Islamic Republic of
.....
علی
Iran, Islamic Republic of
من مخالف سرسخت روحانی هستم و با شما هم عقیده هستم که بدهی این دولت نسبت به دولت قبل افزایش پیدا کرده. ولی نه به این نسبتی که شما میگین.
Iran, Islamic Republic of
هرچه توان داشتند به دولت قبلی تاختند خداوند بزرگ کاری با این دولت کرد کارستان
نواب
Iran, Islamic Republic of
نیاز نبود خدا کاری کنه.
کم درامدتربن دولت تاریخ
Iran, Islamic Republic of
وقتی درآمد صفر باشه بدهی بالا میاد
شما راهکار بده
سلام
Iran, Islamic Republic of
علي بركت الله !!!
یک شهروند عادی
Iran, Islamic Republic of
.
هر بدبختی یا خوشبختی ای سر هر ملتی بیاد فقط و فقط از مردمشه و بس
امید
Iran, Islamic Republic of
از ماست که بر ماست..