يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 29 Nov 2020
 
۰
۱

نمایندگان درباره عملکرد بازار سرمایه چه گفتند؟

دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب: 743292
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در صحن علنی مجلس گفت که این بازار در یک سال اخیر رشد خوبی داشته است این درحالی است که برخی از نمایندگان معتقدند زیرساخت های این بازار هنوز درست عمل نمی‌کند.
نمایندگان درباره عملکرد بازار سرمایه چه گفتند؟
به گزارش جهان نيوز، حسن قالیباف پیرو قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور دارایی و اقتصادی، در صحن علنی مجلس گفت: با وجود نوسانات بازار سرمایه، ما امسال در این بازار  اقدامات خوبی انجام دادیم که معمولا در نوسانات این بازار گم می‌شود.

وی افزود: امسال ما آزاد سازی سهام عدالت را مد نظرقرار دادیم که اتفاق خوبی بود.سهام عدالت بعد از ۱۵ سال آزاد شد و حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان سهامدار، سهام خود را در بازار فروختند که عمدتا هم جزو قشر مستضعف هستند.
 
قالیباف تاکید کرد: تقویت تجهیز پس انداز و تامین مالی از طریق بازار سرمایه یکی دیگر از اتفاقات مهم امسال بود، سال گذشته ۲۶۲ هزار میلیارد تومان تامین مالی در بازار سرمایه اتفاق افتاد در صورتی که در ۶ ماهه امسال این عدد به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. عرضه‌های اولیه در سال گذشته حدود ۵ هزار میلیارد تومان بوده، اما امسال تاکنون ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

رئیس سازمان بورس اظهارداشت: یعنی این رقم نسبت به سال گذشته ۵ برابر افزایش داشته است ضمن آنکه بحث تامین مالی دولت هم از بازار سرمایه اتفاق مهمی بود که انجام شد و دولت تاکنون از بازار سرمایه ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام فروخته است که در صورت عدم فروش این سهام دولت باید برای تامین مالی خود به سمت کار‌هایی قدم برمی داشت که تورم زا خواهد بود.

قالیباف افزود: فروش اوراق از طرف دولت ۹۰ هزار میلیارد تومان بود که این آمار قابل توجهی است، سال گذشته فروش سهام از طرف دولت صفر بود، اما امسال به ۳۲ هزار میلیارد تومان رسید.
 
وی با بیان اینکه همچنین تاسیس شرکت‌های سهامی عامل امسال از سوی این بازار عملیاتی شد، گفت: گزارشقرائت شده  کمیسیون اقتصادی  گزارش خوبی است و می‌تواندبه این بازار کمک کند.

رئیس بازار بورس و اوراق بهادار  در صحن مجلس گفت: بازار سرمایه در دو سال اخیر رشد زیادی کرده است. علی الخصوص از ابتدای امسال. البته زیر ساخت‌های بازار سرمایه نتوانستند خودسان را با این رشد تطبیق دهند.
 
مجتبی یوسفی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز بازار بورس تبدیل به یکی از دغدغه‌های اساسی مردم شده که متاسفانه با نشان دادن در باغ سبزی از سوی دولتمردان، ۲۰ میلیون جمعیت به این بازار پیوستند.

وی افزود: عدم شفافیت در شرکت‌های کارگزار در این بازار نیز مشهود است که این شرکت‌ها سرمایه‌های خرد مردم را جمع آوری و به صورت هدایت شده خرید سهام انجام می‌دهند. براساس شنیده‌ها ۱۳ هزار میلیارد سهام عدالت فروخته شده است، در حالی که باید مشخص شود چه شرکت‌های واسطه‌ای اقدام به فروش سهامی که متعلق به مردم است، کرده اند.

یوسفی بیان داشت: نبود برنامه ریزی مناسب نیز یکی دیگر از ایرادات وارد به بازار بورس است که برای هدایت نقدینگی مردم لازم است شرکت‌ها را به دسته‌های کم ریسک و پر ریسک تقسیم بندی کنیم و برای اینکه مردم هوشیارانه در این بازار وجود داشته باشند، آموزش‌های لازم به این افراد داده شود، نه اینکه با اظهارات تبلیغاتی، مسئولان فقط پول مردم را وارد بازار کنند و مردم دچار یک دلالی مدرن در این بازار شوند.

سید کاظم دلخوش در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی درباره بررسی وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور دارایی و اقتصادی، در صحن علنی مجلس گفت: نگاه به بازار سرمایه نگاه سیاسی و امنیتی شده است. کمیسیون اقتصادی به بازار‌های دیگر هم رسیدگی کنند. عدم شفافیت بازار بورس امروز ما را به این جا رساند و باید به این مسئله به صورت تخصصی ورود شود و نظر بازرگانان و تجار هم اخذ شود.
 
این نماینده مجلس تاکید کرد: دولت از وضعیت بازار سرمایه استفاده نکرد، در بازار سرمایه باید شرکت‌های جدید پذیرفته شود، اما حداکثر معاملات دست ۲ سهام موجود در این بازار رقم خورد که یکی از مشکلات بازار سرمایه همین امر بود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: ورود ۱۳ هزار میلیارد سهام عدالت به بازار بورس، باعث ایجاد تشکیک در این بازار شد که باید مشکلات آن دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

محمدرضا پورابراهیمی پیرو قرائت این گزارش در صحن مجلس گفت: وضعیت بازار سرمایه علی رغم ایجاد همه زیر ساخت‌ها، به دلیل کاستی و کوتاهی مدیریتی که از سوی سوی رخ داد، بد است.

وی بیان داشت: روند بازار سرمایه شرایط جدیدی را در اقتصاد ایران ایجاد کرده است. این فضا حتی به سمت  فضا‌های اجتماعی و امنتی در حال حرکت است.

وی با اشاره به مذاکرات کمیسیون اقتصادی با مسئولین دولتی پیرو کاستی‌های این بازار بیان داشت:  در ماه‌های اخیر مسائل مربوط به این بازار به دولتمردان و دستندرکاران این بازار گوشزد و تمام دغدغه‌ها بیان شده است.

پورابراهیمی اظهارداشت: امروز بازار سرمایه به یک چالش تبدیل شده است؛ زمانی که روند قیمت‌ها در بورس به صورت غیر متعارف افزایش پیدا می‌کرد و نظارت بر فرآیند‌های اقتصادی این بازار از کمترین نظارت برخوردار بود ما موارد خود را مطرح کردیم که متاسفانه شرایط به اینجا رسید.

این نماینده مجلس تاکید کرد: متاسفانه حقوقی‌ها هم عملکرد خوبی در این بازار نداشتند و شرایط بدی را برای سهامدارن خرد ایجاد کردند.

پورابراهیمی اظهارداشت: امروز به دلیل سو مدیریت ما با  عدم اعتماد به این بازار مواجه هستیم و باید اعتماد را به بازار سرمایه بازگردانیم.

جلال محموزاده در صحن مجلس بیان داشت: ما باید با مسببان به هم ریختگی بازار سرمایه برخورد کنیم در حال حاضر زیرساخت های این بازار هنوز درست عمل نمی‌کند. 

سید البرز حسینی در صحن مجلس شورای اسلامی گفت: اعتماد مردم به بازار بورس سلب شده است و امروز مردم سرمایه خود را به دلیل بی تدبیری دولت در این بازار از دست داده‌اند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مگر فرقي هم ميكند!