سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - 21 Sep 2021
 
۱
۲۴

واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به «حساب خاص» رئیس جمهور

دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۶
کد مطلب: 743278
تنها در سال 98 بالغ بر 27 هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور از فروش فرآورده‌های نفتی واریز شده که 120 میلیارد تومان از این محل به دانشکده شهید بهشتی اختصاص یافت.
واریز ۲۷ هزار میلیارد به حساب خاص رئیس جمهور
به گزارش جهان نيوز، محمد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اصل ۵۳ قانون اساسی، اظهار داشت: تمامی درآمدهای کشور و سایر دریافت‌ها باید به حساب خزانه کل کشور واریز و هزینه‌ها بر اساس میزان وصولی از حساب خزانه پرداخت شود این اصل یکی از اصول مترقی قانون اساسی است که متاسفانه در روند اجرایی کشور به فراموشی سپرده شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم با بیان اینکه امروز شاهد آن هستیم که خزانه کل کشور نسبت به دریافت‌ها سهم کمتری به خود اختصاص داده است، گفت :در دولت آقای روحانی روند گذشته ادامه یافته و به جای یک خزانه سه خزانه ایجاد شده است.

* سه خزانه دولت روحانی به جای یک خزانه!
مشاور رئیس دیوان محاسبات کل کشور به تشریح انواع خزانه‌ها پرداخت و عنوان کرد: نخستین خزانه، خزانه کل کشور بوده که مدیریت آن با وزارت امور اقتصادی و دارایی است و درآمدهای عمومی و سایر دریافتهای قانون بودجه را شامل می شود و پرداخت‌ها نیز شامل حقوق و دستمزد و سایر موارد است.

وی به دومین خزانه ایجاد شده پرداخت و یادآور شد:‌ در دو سال اخیر خزانه‌ای به نام سازمان هدفمندی یارانه‌ها ایجاد شده است. اگر به تبصره ۱۴ قانون بودجه مراجعه شود حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به حساب این سازمان واریز و سپس بر اساس دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه به دستگاه ها و نیز برای یارانه نقدی پرداخت می‌شود.

این نماینده سابق مجلس افزود: علاوه بر این دو خزانه روند برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی برای مباحث مختلف در دولت یازدهم شدت بیشتری گرفته است.

حسینی به خزانه سوم اشاره کرد و اظهارداشت: این خزانه با نظر رئیس جمهور در وزارت نفت ایجاد شده که صرفاً به «حساب خاص» بر اساس دستور مستقیم رئیس جمهور اختصاص دارد.

وی ادامه داد: یکی از این برداشت‌ها همان ۱۲۰ میلیارد تومان متعلق به خرید ساختمان دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه شهید بهشتی است.

* واریز 27 هزار میلیارد تومان به «حساب خاص» رئیس‌جمهور
مشاور رئیس دیوان محاسبات کشور با طرح این سوال که اساساً این خزانه سوم از چه زمانی تشکیل و چه میزان منابع به آن واریز شده و پرداخت ها به چه منظور و چه موضوعات و افرادی بوده است، تصریح کرد: تنها در سال ۹۸ از محل مازاد فروش داخلی فرآورده های نفتی که در اختیار وزارت نفت است به این حساب ۲۷ هزار میلیارد تومان واریز شده و شماره حساب ۲۵۰۱ خزانه نزد بانک مرکزی متعلق به این موضوع است.

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این مسئله را یکی از مفسده‌های قانون بودجه دانست و افزود: امیدواریم رابطه نفت و دولت اصلاح شود. بسیاری از منابع نفتی در حساب های خاص واریز می‌شود که باید شفاف شده و دست اندازی به آن متوقف شود. 

به گزارش فارس، 30 تیرماه با دستور رئیس جمهور 120 میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی که برای مقابله با کرونا در نظر گرفته شده، برای خرید ساختمان دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه شهید بهشتی تخصیص یافت که در 6 مرداد ماه این محل این تخصیص اصلاح و به حساب خاص رئیس جمهور تغییر کرد.

در این رابطه گزارشی از تناقضات و شفاف نبودن حساب خاص و منابع و پرداخت‌های آن منتشر شد.
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اینهمه می‌گفتیم پول هست ولی درست مدیریت نمیشه ، اینم شاهدی بر ماجرا
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگر کس دیگری این کار را کرده بود محمود صادقی و علی مطهری و..... صدای فریادشون به عرش می رسید
Iran, Islamic Republic of
حالا فهمیدم چرا این بنده خدا هر جا میره میگه علی برکت الله
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
حتما رئیس جمهور ... توضیح خواهند داد.
Iran, Islamic Republic of
هیچی ندارم بگم!
Iran, Islamic Republic of
دیوان محاسبات و سازمان بازرسی باید وارد ماجرا بشه تا اصل قضیه مشخص بشه و در کمال حفظ حرمتها با قانون و منطق با قضیه رسیدگی بشه
کاشانی
با سلام
ایشون چرا این موضوع رو به رسانه کشونده ؟؟
اگه راست می گه و تخلفی صورت گرفته از طریق دیوان محاسبات وارد بشن
Iran, Islamic Republic of
یعنی شما می‌گید مردم نامحرم هستند که بدونن سرمایه های ملی کشورشون کجا میره ؟ .
Iran, Islamic Republic of
عزیز جان دیوان محاسبات وارد شده
Iran, Islamic Republic of
تازه دارم میفهمم چرا وقتی بذرپاش برای ریاست دیوان محاسبات انتخاب شد اینهمه بهش حمله کردن؟ مثل اینکه میدونستن بذرپاش قرار نیست چشمش رو مثل دیوان محاسبات دوره مجلس لاریجانی ببنده
Iran, Islamic Republic of
اصلا حقوق هيئت علمي مگه چقدره؟ .
Iran, Islamic Republic of
چراتاوقتی زکه در پست و منصب حکومتی تشریف دارید افشاگری نمیکنید .
Iran, Islamic Republic of
خدا به مردم در این هفت ماه باقی مانده رحم کند .
Iran, Islamic Republic of
اینجوری که این آقا در مدیریت کشور عمل کرده فعلا فعلا چند سالی باید خدا به ما رحم کنه .
عمار
Iran, Islamic Republic of
علی برکت الله !
شهریار
Iran, Islamic Republic of
شنیدم کارشناسان گفتن بعد حسن روحانی هرکسی رئیس بشه ، چند سال باید فقط چاله چوله ها رو پر کنه
Netherlands
چرا این همه پول بجای واریز به خزانه کل کشور به حساب روحانی واریز شده؟؟؟ .
Iran, Islamic Republic of
حساب هاي قوه قضائيه در گذشته با اجازه بانك مركزي وديوان محاسبات براي واريز درآمدهاي قوه كه در مقايسه با حساب خاص روحاني هيچ بود چه سروصدايي در محافل اصلاح طلب ايجاد كرد ،پس الان چرا مهر سكوت بر لب زده اند!!!!!
Iran, Islamic Republic of
.........
محمدایوب
Iran, Islamic Republic of
یک نماینده گفت طرح تحقیق وتفحص ازنهاد محترم ریاست جمهوری محترم را کلید زدند انشاالله تا به انتها بروند تا به همه ثابت بشه که این دولت. دولت پاکدستان وراستگویان است .
Netherlands
.حیف که دست ما بجایی بند نیست.!!!!
Iran, Islamic Republic of
نمی دانم نظام جمهوری اسلامی کی می خواهد اقدام کند
Iran, Islamic Republic of
روحانی تا حالا توضیحی نداده؟!