چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2 Dec 2020
 
۸
۸۶
گزارش زاکانی از جلسه ۵ ساعته با حامیان استیضاح روحانی

چرا با استیضاح همراه نبودم؟/ چرا از گذشته عبرت نمی‌گیریم و نایب امام زمان عج را وادار می‌کنیم تا دائما‌ً‌ در میدان از خود هزینه کنند؟

شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۶
کد مطلب: 743216
نماینده قم در مجلس در یادداشتی با عنوان «چرا با استیضاح همراه نبودم؟»، گزارشی از جلسه پنج ساعته 29 مهرماه با برخی از فعالان طرح استیضاح رئیس‌جمهور ارائه داد.
چرا با استیضاح همراه نبودم؟/ چرا از گذشته عبرت نمی‌گیریم و نایب امام زمان عج را وادار می‌کنیم تا دائما‌ً‌ در میدان از خود هزینه کنند؟
به گزارش جهان نيوز،  علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با عنوان «چرا با استیضاح همراه نبودم؟»، گزارشی از جلسه 5 ساعته 29 مهرماه با برخی از حامیان طرح استیضاح رئیس‌جمهور ارائه داد. متن این گزارش به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
گزارشی از جلسه پنج ساعته 29 مهر 1399 با برخی از فعالان طرح استیضاح رئیس‌جمهور


استیضاح رئیس‌جمهور در هفته‌های گذشته از پرچالش‌ترین بحث‌های سیاسی و جلسات خصوصی و عمومی فعالان سیاسی کشور بود. هر چند این بحث سرانجام به پایان رسید و رهبر معظم انقلاب صراحتاً و علنی به موضوع مواجهه نادرست و غیر اخلاقی با رییس جمهور محترم ورود کردند، اما به‌جهت بررسی و تحلیل منطق حاکم بر آنچه که در هفته‌های‌ گذشته، گذشت و از آن جهت که احتمال می‌رود در سال‌های آتی نیز باز هم این ماجرا تکرار شود و نیازمند تحلیل و آسیب‌شناسی است، بر خود واجب دیدم تا استدلال‌هایی را که در جلسه پنج ساعته 29 مهر 1399 با مطالبه گران فعال طرح استیضاح داشتم به صورت مکتوب منتشر نمایم تا علاوه‌بر درج در تاریخ، بتواند محلی برای فکر و مداقه قرار گیرد.

بنده در این جلسه، طرح استیضاح رئیس‌جمهور را در مقطع کنونی (هر چند با نیت خیرخواهانه و برای حل مشکلات کشور و مردم تهیه شده بود) غیر شرعی، غیر منطقی، غیر عقلایی، غیر علمی، تک‌روانه و ضد سازوکارهای جمعی مجلس، غیر حرفه‌ای، خلاف مصالح حکمرانی، خلاف تجربه، سطحی، منفعلانه، غیر مردمی، تفرقه‌آفرین، خلاف سبک مدیریتی و منطق امامین انقلاب اسلامی، ضدامنیتی و بحران‌آفرین و‌ غیرانقلابی یا ضدانقلابی دانستم که در ادامه استدلال‌های خود را به صورت تیتروار تقدیم می‌نمایم.

- طرح استیضاح رئیس‌جمهور

غیر شرعی بود؛ رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دور قبلی مجلس که استیضاح مطرح شد، اعلام کرده بودند که با آن مخالفند؛ این بار نیز فهم مخالفت معظم له و چرایی این مخالفت سخت نبود. عقیده ولایی ما که سیاست‌مان را عین دیانت تعریف می‌کنیم، حکم می‌کند هرگونه حرکت بر خلاف خواست ولی فقیه به‌ویژه آنجا که نظرشان به صراحت بیان شده است، حجیت شرعی ندارد.

غیرمنطقی بود؛ طرح استیضاح در واقع هیچ‌گونه نتیجه خاصی به همراه نداشت؛ همان‌طور که بسیاری از دلسوزان نیز گفته و نوشته‌اند، حتی در صورت رأی منفی شخص آقای روحانی و عزل ایشان از مقام ریاست‌جمهوری، تداوم دولت تا آماده‌سازی و برگزاری انتخابات مجدد بر عهده معاون اول (ضمن تزلزل در همین وضع نیم بند موجود) قرار می‌گرفت که یک حساب سرانگشتی نشان می‌داد که طی این مسیر تقریباً‌ با روال معمول برگزاری انتخابات 1400 یکسان بود و یا نهایتاً چند ماه تفاوت داشت لذا منطق حکم می‌کرد به خاطر این مدت اندک کشور را وارد چالشی بزرگ ننماییم.

احساسی و غیر عقلایی بود؛ وقتی طرحی نتیجه‌ای حداقلی نزدیک به هیچ و آثار و تبعاتی بس مهم به همراه دارد اساساً دیگر پافشاری و تأکید بر آن، کنشی احساسی و غیر عاقلانه است که حواشی و جنجال‌هایی که در فضای کنونی کشور بر پا می‌کند، آسیبی فراتر از هدف خیرخواهانه پشت آن به همراه خواهد داشت.

غیر علمی بود؛ وقتی طرحی را به میدان می‌آوریم که محاسبات دقیق و منطقی ناظر به نتیجه آن انجام نشده است و آینده‌ای پرابهام دارد، در واقع جوابی بسیط و ساده به ماجرایی پیچیده و چند وجهی داده ایم که این کاملاْ غیرعلمی است.

تک روانه و ضدسازوکارهای جمعی مجلس بود؛ بیان طرح استیضاح به شکلی که رقم خورد، هر چند با نیت خیرخواهانه و حل مشکلات مردم بود اما حرکتی خارج از فرآیندهای کارجمعی و بر خلاف سازوکارهای تعبیه شده در فراکسیون انقلاب اسلامی (اکثریت مجلس) بود. تکروی، ناهماهنگی و سماجت برخلاف کارجمعی نه‌تنها در این مورد بلکه در هر موردی خلاف روح کارجمعی و وحدت رویه است که طبیعتاً با شکست روبه‌رو خواهد شد.

غیرحرفه‌ای بود؛ هنر جبهه انقلاب در فضای کنونی کشور باید آن باشد که دولت را با مطالبه‌گری و نظارت در ریل خدمت‌گذاری گذاشته و آن را به شکل جدی برای خدمت به مردم حمایت کند اما طرح استیضاح کاملاً بر خلاف این مسیر بود و بیشتر موجب غبارآلود شدن فضا می‌شد و فرصت فرار از پاسخگویی را برای مسببین وضع موجود فراهم می‌کرد تا فریادهای «نمی‌گذارند»شان بلند شده و قدرت تشخیص سره از ناسره را در جامعه ذبح نماید.

خلاف مصالح حکمرانی بود؛ در فضای کنونی کشور که درگیر جنگ اقتصادی تمام عیاری هستیم، مجلس باید بتواند با حمایت از دولت و و نظارت جدی بر آن دولت را در انجام وظایف خود یاری رساند و با پر کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت، تنها بر پیروزی در جنگ اقتصادی با دشمن ذاتی اسلام و مردم ایران آمریکا متمرکز شود که در این خصوص رهبر معظم انقلاب بارها و بارها توصیه‌‎های مؤکدی فرموده‌اند.

حتی به یاد دارم که در ابتدای مجلس هفتم وقتی همراه با جمعی از نمایندگان مجلس در مشهد برای تعیین اولویت‌های مجلس هفتم،‌ خدمت حضرت آقا رسیدیم، ایشان با تأکید فرمودند که مجلس باید در سال‌های آخر دولت، به ویژه چهار ساله دوم که چهار چرخ دولت ها معمولاْ پنچر می‌شود به کمک دولت ها شتافته تا آنها را در خدمت به مردم یاری رساند و توان تنزل یافته دولت را جبران کند. بر این اساس اتفاقاً‌ برعکس طرح استیضاح، مجلس باید با نقش‌آفرینی‌ای برادرانه در کنار دولت جهت ارتقاء سطح خدمتگزاری به مردم عزیزمان قرار گیرد. رویه ای را که به لطف خدا مجلس یازدهم در ‍پیش گرفته است.

خلاف تجربه بود: علی القاعده انسان ها باید از راه طی شده درس و عبرت گیرند. در خصوص این طرح ما کوله‌‎باری از تجربیات داریم که عدم توجه به آن از سوی فعالان با تجربه این طرح مایه شگفتی بود.

آیا دوستان از یاد برده بودند مواضع و تذکراتی که حضرت امام رحمه الله علیه در ماجرای بنی صدر داشته و یا حمایت هایی که از میرحسین موسوی داشتند چه بود و یا رهبر معظم انقلاب در قضایایی همچون استیضاح آقای حاجی‌‎ وزیر آموزش و پرورش وقت در مجلس هفتم، یا طرح عدم کفایت رئیس جمهور در مجلس دهم چه فرمودند؟ چرا از گذشته عبرت نمی‌گیریم و نایب امام زمان عج را وادار می‌کنیم تا دائما‌ً‌ در میدان از خود هزینه کنند؟

سطحی بود: طرح استیضاح رئیس‌جمهور در شرایط کنونی و آن هم چند ماه مانده به انتخابات 1400 واقعاً برآمده از بی دقتی و عدم فهم عواقب و ضررهای میان مدت و بلند مدت ماجراست.
همان‌گونه که ذکر شد، خوب است در این خصوص به تجربیات گذشته نگاهی بیندازیم و از نتایج حاصل شده در جلسه «یکشنبه سیاه» و طرح سوال از آقای احمدی‌نژاد که منجر به درگیری در مجلس شد یا تحصن در روند تصویب برجام یا شیوه اعتراض به مصوبه مجلس نهم پیرامون دانشگاه آزاد، عبرت بگیریم.

زود هنگام و منفعلانه بود؛ هدف از استیضاح چیست؟ اگر هدف فعال ساختن دولت برای حل مشکلات کشور است که این راه صد درصد غلط و اتفاقاً در مسیری معکوس بود. در دلیل نخست توضیح داده شد که اداره دولت پس از شخص فعلی رئیس جمهور سه ماه بر عهده معاون اول قرار می‌گرفت، آیا این جابه‌جایی تأثیری اساسی بر رویه‌های کشور می‌گذاشت؟ یا بالعکس انگیزه‌های باقی مانده در دولت را نیز مثله می‌کرد و بیش از پیش موجب انفعال می‌گردید؟ اگر مجلس به دنبال به حرکت انداختن دولت است نه به این شکل منفعلانه بلکه بایستی به شکلی فعال و با دستی پر از ایده و طرح و راه حل مسائل سراغ دولت برود تا بتواند دولت را با کمک‌ها، مشاوره‌ها، مطالبه‌ها و نظارت‌ها به حرکت درآورد و اگر دولت در مسیر جدید قرار نگرفت آنوقت نمایندگان مجلس با حجتی کامل دست به اصلاح زنند.

غیرمردمی بود؛ توضیحاتی که ذکر شد به وضوح اثبات می‌کند که طرح استیضاح هرگز به هدف خود که حل مشکلات مردم بود نمی‌رسید و بلکه کارهای بزرگ طراحی شده برای همکاری و تعامل مجلس یازدهم با دولت و سایر مجموعه‌ها را نیز تحت شعاع قرار می‌داد و به بی‌راهه و انحراف می‌کشاند و آخر سر باز این مردم بودند که بعد از تحمل چند ماه درگیری و تنش میان مسئولان با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کردند و حتی در حد دریافت مسکن نیز بطور مقطعی آرامش نمی یافتند.

تفرقه‌آفرین بود؛ همه دلسوزان کشور تأکید دارند که حل مشکلات کنونی و پیروزی در جنگ تمام عیار اقتصادی جز با وحدت هم ارکان و نهادها و شخصیت‌های نظام ممکن نیست.

اکثریت نمایندگان مجلس یازدهم نیز تأکید دارند که این مجلس که اکنون پس از شکل بخشی به خود در ماه‌های گذشته، در آغاز راه نقش‌آفرینی و انجام اقدامات اصلاحی برای حل مشکلات کشور قرار دارد بنایش بر آن است که همین سیاست هم‌افزایی را دنبال کند اما طرح استیضاح عملاً باعث می‌شد بین مجلس و سایر قوا نقار و شکاف افتاده و خود مجلس نیز متقبل تفرقه در خود و درگیر حواشی شده و به تبع زمین‌گیر و در نقش برادر بزرگی آن تشکیک شود.

خلاف سبک مدیریتی امامَین انقلاب بود؛ اگر مجلس یازدهم دایه‌دار مجلس انقلابی است و در افکار عمومی به این عنوان خطاب می‌شود، باید خود را در چارچوب مدل مدیریتی امامین انقلاب تعریف نموده و تلاش کند تا مجلسی در طراز آن شکل دهد که اگر این اتفاق نیفتد ضربه‌ای سنگین به امید مردم وارد خواهد شد. در این راستا، ‌مدل مدیریتی امامَین انقلاب حکایت از یک جامعیت اصولمند در تعامل با ظرفیت‌ها و مسئولان کشور دارد لذا مجلس یازدهم نیز باید تلاش کند این سیاست را در تعاملات خود با همه ظرفیت‌های کشور حفظ نموده تا بتواند با ایجاد هم‌افزایی مشکلات کشور را حل کند.

خلاف منطق رهبری نظام بود؛ مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده‌اند که اگر دولت دچار مشکل است باید تلاش کنیم دولت اصلاح و نقاط ضعفش پوشش داده شود. نباید دولت را جدای از نظام دید. دولت بخشی از کلیت نظام جمهوری اسلامی است و هر آنچه که ضعف و قوت دارد، ضعف و قوت همه ماست. با این نگاه، مجلس ولو با نیت خیرخواهانه نباید اصل را بر ستیز با دولت هر چند دارای جهت گیری سیاسی متفاوت و ناتوان داشته باشد.

ضدامنیتی و بحران‌‎آفرین بود؛ این طرح در صورت جریان پیدا کردن می‌توانست به آشوبی خودساخته در کشور بدل شود که زمینه‌ساز آشوب‌گری مطلوب آمریکا می‌شد. بدیهی است که رسیدن به مرحله استیضاح باب حرف‌ها و تندروی‌هایی را در کشور می‌گشود که هر کدام می‌توانست همچون زخمی باشد که دشمنان این نظام بر آن بنشینند و امنیت جامعه را هدف قرار داده و بلوا به پا کنند مورد استفاده قرار گیرد.

غیرانقلابی یا ضدانقلابی بود؛ سیاست‌های خصمانه شیطان بزرگ و سگ‌های ولگرد آن در منطقه نشان می‌دهد که کمر به بی‌دولت‌سازی کشورهای خط مقاومت غرب آسیا بسته‌اند و ما که این را می‌بینیم و درک می‌‎کنیم، باید با هوشیاری مانع هر گونه بستری برای نقشه‌های شوم آن‌ها شویم که این طرح ناخواسته منجر به پیاده سازی اهداف دشمن در منطقه می شد.

آنچه گذشت خلاصه‌ای از توضیحات ذکر شده از سوی بنده در جلسه فوق‌الذکر بود که برای درج در تاریخ ذکر شد و حاضران در جلسه می‌توانند نسبت به صحت آن گواهی دهند. خلاصه آنکه خدا را شاکرم که مداخله رهبری فرزانه انقلاب مانع ادامه یافتن این طرح شد و صد افسوس می‌خورم که ای کاش نیازی به ورود ایشان به صحنه نمی‌شد و عناصر دلسوز طراح جریان استیضاح که از برادران  عزیز و فداکار بنده و با نیت خیر بودند با دقت بیشتری به میدان کنش‌گری می‌آمدند. صد البته همه بیان و استدلال‌های فوق به معنی عدم توجه و نادیده گرفتن ضعف‌های دولت و جناب آقای روحانی نیست که پرداختن به آن مجال دیگری را می‌طلبد ضمن اینکه اینجانب و سایر دلسوزان کشور و انقلاب مکرر در گذشته به آن پرداخته‌ایم. همچنان که این موضع‌گیری به مثابه تقدیم چک سفید امضاء به آقای روحانی و دولت ایشان نخواهد بود و همه منوط به همکاری برای رفع مشکلات مردم و کشور می‌باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
در ماجرای مذاکره، توافق هسته ای و برجام فهمیدیم باید روی پای خودمان بایستیم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگر از قراردادهای مودت و الجزایر و سعدآباد و ژنو درس عبرت گرفته بودند توافق خسارت بار برجام امضا نمی شد
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
خسارت برجام چی بود؟
Iran, Islamic Republic of
پلمب هسته ایی و زندگی مردم
Iran, Islamic Republic of
برجام خسارت محض بود
Iran, Islamic Republic of
مرد همیشه در صحنه مبارزه با ناکارامدی ها و...!
آذری
Iran, Islamic Republic of
یاشاسین دکتر زاکانی .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مردم تحت فشار شدید هستند و زندگی های زیادی متلاشی شده
حسام‌الدین
Iran, Islamic Republic of
...، این چند ماه هم روش. .
Iran, Islamic Republic of
آقا یه تعداد نماینده مجلس مملکت رو با کلاس مدرسه اشتباه گرفته اند ، انگار میخوان مبصر عوض کنن !!....
شمس
Iran, Islamic Republic of
اى آقا مبصر كه خوبه ! متن اين آقا رو دوباره بخون و ببين چقدر تكرار مكررات داره ؟! انگار قرار بوده انشاء بنويسه ! تازه اين اقا رئيس مركز پژوهش ها هم هست
درود
Iran, Islamic Republic of
آقای دکتر زاکانی کارش درست است.
Iran, Islamic Republic of
آقای دکتر زاکانی مرتب میگوید نباید استیضاح کرد .
اقا به استیضاح ویا سوال ایراد نگرفتند بلکه گفتند چرا به ریاست جمهور هتک حرمت شده است ....
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
مگه مجلسیها کاری دیگه هم دارند؟!!
م ح
Iran, Islamic Republic of
خیلی متاسفم برای خبرگزاری که فقط یکطرفه سخنان زاکانی را نشر داد و از طرف مقابل حرفی نزد . و بعد تیتر نوشته جلسه ۵ ساعته
Iran, Islamic Republic of
.
مجلس بعدی رای بشما نمیدهیم تا زبانتان بحق باز شود !!!.
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا رای خواهد داد چون حرفش منطقی است
United Arab Emirates
احسنت
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
عملکرد 6 ماهه این مجلس چی بوده ؟.
Iran, Islamic Republic of
......
.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
هر چقدرم اوضاع مملکت و اقتصاد مردم با این دولت بی تدبیر و نا امید بدتر بشه تاثیری روی شما نماینده هایی که حقوق خوبی دارید میگیرید میذاره؟؟؟! ....
دکتر زاکانی باید مفاد این جلسه با رعایت همه جونب مطرح و روشنگری کنه
ب
Iran, Islamic Republic of
جناب زکانی اول اینکه چرا استیضا احمدی نژاد با این اقا مقایسه میکنید ؟
دوم اینکه این اقا چه کاری باید بکند تا شما متقاعد بشوید که مردم زیر بار ناکارامدی ایشان دارن له میشوند
ب
Iran, Islamic Republic of
باور کنید این نوشته شما دیگه روی مردم بینوا ارزشی ندارد ان منطقی که شما به دنبالش هستید مسیر بی منطقی را دارد....!!!!
ب
Iran, Islamic Republic of
هرچند این پیامها را پخش نمیکنید ولی به خدای نا دیده قسم همه شما در برابر این ظلمی که دارد به این مردم میشود شما مسول ودر روز قیامت درمحضر عدل الهی باید پاسخگو باشد ...
حسینی
Iran, Islamic Republic of
باشه الان به مصلحت نیست.
Iran, Islamic Republic of
.....
ب
Iran, Islamic Republic of
..
ولله عمری اموختیم حرف حق را باید زد هرچند به طرف خوشش نیاد
Iran, Islamic Republic of
عملا دولتی وجود دارد یا نه؟!
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
شما و آقای ذوالنور از حامیان استیضاح بودین
Netherlands
دنا پلاس چی شد؟؟
Iran, Islamic Republic of
تشکر از تلاش های همیشه مدبرانه و بصیرت مندانه دکتر زاکانی
متاسفم برای افرادی که همچنان به اشتباه خود پافشاری می‌کنند و با درج آدرس این سایت تشویق به هجمه علیه دکتر زاکانی می‌کنند.
منطقشان همین است..
Iran, Islamic Republic of
..........
Iran, Islamic Republic of
از اوایل شروع کار مجلس جدید که حرف استیضاح و برکناری رئیس جمهور بود چندین ماه میگذره تو این چند ماه تورم چقدر شده قیمت اجناس چقدر شده و اقعا یه دولت چطور باید با این همهناکارامد در همه عرصه ها جلوش گرفته بشه !؟ و
Iran, Islamic Republic of
عدم اهانت به رییس جمهور به معنی عدم استیضاح ایشان نیست . استیضاح حق قانونی مجلس هست اونم برای دفاع از مردم و نظام . ..
Iran, Islamic Republic of
اخوی رهبری سریع فرمودند که دولت باید تا پایان دوره برسرکار باشد
Iran, Islamic Republic of
با استیضاح نتها موافق بودی بلکه از طراحان اصلیش بودی نهیب امام خامنه ای باعث عقب نشینی تان کردید درود بر رهبر آزاده و فرزانه
Iran, Islamic Republic of
آقای زاکانی، یعنی شما انتظار دارید که این دولت در چند ماه باقیمانده برای مردم کاری انجام دهد؟ !!
نماینده ای فهیم با درک درست
علی
Iran, Islamic Republic of
جناب زاکانی؛ یقین بدانید شما و مجلس
انقلابی تان در تک تک مشکلاتی که حسن روحانی و دولتش در 10 ماه آینده برای کشور درست می‌کنند شریک هستید. .
محمد
Iran, Islamic Republic of
پس مجلس چی؟!!!
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
مجلس رفته گل بچینه
Iran, Islamic Republic of
اقای زاکانی
اولا شما به دولت فخیمه اقای روحانی دارید چک سفید امضا میدید...
Iran, Islamic Republic of
به دولت روحانی و تمام دولتهای بعدی!
میرپورفرد
Iran, Islamic Republic of
نمایندگان موافق استیضاح حرفی برای گفتن نداشتند و احتمالا جناب زاکانی سخنرانی کرده و جلسه را ترک کرده
Iran, Islamic Republic of
عیر حرفه‌ای بود!؟.
Iran, Islamic Republic of
بجای اینهمه حرف بگو سپر بلا باید داشته باشیم، دوما تا کی و کدوم آینده ای این فشار اقتصادی باید استخوان مردم رو خرد کنه سوما چین و ماچین هم کشورهای عربی و اقتصاد آمریکا رو ول نمیکنه بیاد به ما کمک کنه، برنامه تون چیه؟ .
بصير
United Kingdom
بيچاره مردم ايران برخلاف تمام كشورهاي دنيا كه مردم طلبكار هستن و مسولان خادم .
Iran, Islamic Republic of
بله دیگه رئیس جمهور گناهی نداره بنده خدا کاری ازش بر نمیاد!
رستگار
United Arab Emirates
آقای زاکانی ملاک نظر اکثریت مردم است نه مصلحتی که برخی از آن سخن می گویند.
نمایندگان باید بین مردم بروند و از آنها نظر بخواهند و اگر موافق بودند استیضاح را امضا کنند..
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی نباید استیضاح می‌شد چون دولت نباید بی‌سر می‌شد چون نباید فرصت برای پیاده‌سازی سناریوی لبنان و عراق در ایران هم فراهم می‌شد....
Iran, Islamic Republic of
دعوت رهبری به رعایت اخلاق اسلامی به این معنا نیست که مجلس به وظیفه قانونی و مطالبه‌گری خودش عمل نکنه...
تدبیر
Iran, Islamic Republic of
با احترام به آقای دکتر ذاکانی که انصافا از دلسوزان و پاکترین رحل حال حاضر مملکت میباشند به عرض میرساند این تحلیل و ایده ها دارای ایرادات اساسی میباشند که بسیاری از اصول قانون اساسی و وظایف نمایندگان را محدود و بلکه نادیده میگیرد.
Iran, Islamic Republic of
.حواسمان را به ولايت فقيه مان بيشتر جمع كنيم كه به خطا مجدداً نيفتيم !!!.
Iran, Islamic Republic of
فعلا که در این شش ماه مجلس جدید وضع بهتر که نشد چند برابر بدتر شد. با این استدلال اقای زاکانی چند اصل قانونی اساسی را باید حذف کرد.
ح
Iran, Islamic Republic of
سلام خدمت جناب نماینده .... ما که حقوق هایمان تا دهم برج جوابگو نیست چکار کنیم ......شما بنشینید با دوستان نماینده چای بخورید و کیک .... ما هم خدایی داریم ....
Iran, Islamic Republic of
پس شفافیت چی شد؟
پس شفافیت چی شد؟
پس شفافیت چی شد؟
Iran, Islamic Republic of
.
حضرت آقا فرمودند ادب را رعايت كنيد نه اينكه عدالت را فداي دنياي خود بنماييد .....!
محسن
Iran, Islamic Republic of
بنام خدا با نظرات آقای دکتر زاکانی کاملا مخالفم .
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
باید قانون در مملکت حرف اول را بزند.....
Iran, Islamic Republic of
از باید تا شدن در جمهوری اسلامی فاصله هاست...
علی احمدی
Iran, Islamic Republic of
پس لطفا بگویید استیضاح و سوال از رییس جمهور از قانون اساسی حذف شود.این مجلس به اصطلاح انقلابی که می گفت با هزاران ابزار می توان همین دولت تنبل را به کار داشت ،خواهش می شود یکی از این ابزار ها را بکار بگیرد ببینیم چه می شود.
علی
Iran, Islamic Republic of
اقای دکتر زاکانی بجای صغری و کبری چیدن بروند از مردمی که نماینده شان هستن بپرسند واقعا درد این مردم چیست و مردم چه مشکلاتی دارند وبعد بیایند مطلب بگذارند منی که سه تا بچه دارم و هرسه باید مجازی تحصیل کنند و گاهی کلاسها تداخل دارد با این قیمت ها چه کنم ؟
بهرام
Iran, Islamic Republic of
میگه اگه هم استیضاح کنیم چند ماه با رفتن روحانی فرق داره به خاطر چند ماه چرا کشور رو درگیر ناآرامی کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
تنها راه خارج شدن از این وضعیت مرگبار اقتصادی استیضاح است توجیه نکنید ...
Iran, Islamic Republic of
كي بود .... كي بود...؟ من نبودم .... دستم بود ، تقصير آستينم بود ... ملت را ساده لوح فرض كرديد ؟
.....
... هیچ کاری برای ملت نکردید!!!?
Iran, Islamic Republic of
فقط پیام های موافق را منتشر کنید. خد گوی و خود پسند. .
Iran, Islamic Republic of
فقط حرف و خودستائی و دیگر هیییییییییییییییییییییییییییییچ
هادی
...
کاظم
Iran, Islamic Republic of
با وعده حل مشکلات و به کار کشیدن یا عزل دولت رای اوردید .
Iran, Islamic Republic of
.
همه شما در پیشگاه خدا مسئول هستید!.
Iran, Islamic Republic of
باید با این مواردی که شما گفتید نمایندگان پیشنهاد کننده و پیگیر استیصاح همگی توبه کنند و کمترین کار شان تقدیم استعفا به هئیت ریسه مجلس باشد !!!؟
Iran, Islamic Republic of
الان استیضاح به لیست گناهان کبیره افزوده شد؟!!
بهرام
Iran, Islamic Republic of
هنوز که استیضاح نکردن چیو توبه کنن؟
یکی از ایرادهای اساسی که به قانون عزل رئیس جمهور وارد است این است که معاون اول او قدرت را بدست می گیرد یعنی اوضاع مانند سابق ادامه پیدا می کند .
Iran, Islamic Republic of
بدست می گیرد تا ظرف پنجاه روز انتخابات برگذار شده و رئیس جمهور جدید انتخاب شود، نه اینکه کلا مملکت را اداره کند.
قانون را کامل بخوانید!
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
این وسط تنها چیزی که اهمیت ندارد معاش مردم است؟!!
Iran, Islamic Republic of
با عدم استیضاح منتظر یک دولت روحانی دیگر در 1400 باشیم .
Iran, Islamic Republic of
دستمان زیر ساتور بود که همه رفتیم سمت برجام!!!!
علی
Iran, Islamic Republic of
فقط خودستایی ودیگرستایی ودیگرههههیچ!!!!!