دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - 26 Oct 2020
 
۴
۲۷

زاکانی درباره طب سنتی به وزیر بهداشت نامه نوشت

يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب: 742072
مجلس با ورود مداخله‌گران فاقد صلاحیت در حیطه طب سنتی، مخالف بوده و بر این باور است که تضعیف جایگاه دانشگاهی طب ایرانی، بستر را برای بروز و نمود جریان‌های غیرعلمی، بیش از پیش فراهم خواهد ساخت.
زاکانی درباره طب سنتی به وزیر بهداشت نامه نوشت
به گزارش جهان نيوز، علیرضا زاکانی رئیس فراکسیون طب سنتی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر بهداشت تاکید کرد تاکنون 1048 مقاله علمی ایرانی در دنیا به ثبت رسیده و در بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ رتبه پنجم جهانی را در تولید علم و چاپ مقالات مرتبط با داروشناسی بومی، طب سنتی و گیاهان دارویی کسب کرده‌ایم. 

متن این نامه به شرح ذیل است: 

جناب آقای دکتر نمکی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

احتراماً مستحضرید از سال 2002 و با تأکید سازمان جهانی بهداشت بر گسترش مکاتب طب سنتی و مکمل، توجه سیاستگذاران سلامت در دنیا  به استفاده روشمند از ظرفیت های این مکاتب طبی در نظام سلامت کشورها افزایش چشمگیری یافته است. برابر اعلام رسمی WHO در Global Report طب سنتی و مکمل 2019، تا سال 2018، 98 کشور دنیا به طور رسمی سیاست‌های کلی خود را در حوزه طب سنتی و مکمل توسعه داده‌اند و 109 کشور نیز قوانین و مقررات مرتبط با آن را وضع کرده و 124 کشور نیز مقررات مربوط به گیاهان دارویی را اجرایی کرده‌اند.

طب سنتی ایران نیز یک مکتب مستقل طبی و با نگاهی متفاوت است که ریشه در هزاره‌های قبل دارد تا آنجا که مورخان غربی پزشکی، اذعان می‌کنند که این مکتب، قبل از طب یونانی وجود داشته است. طب سنتی ایران، برگرفته از حکمت و بر پایه خرد جمعی و تجربیات پزشکی قرون مختلف و محصول اندیشه‌ها و تجربیات گرانقدر به جای مانده از تلاش حکیمانه، تحقیقات عالمانه و تجارب ارزشمند حکماء و ستارگان پرفروغ طب سنتی ایران همانند شیخ الرئیس ابن سینا، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، سید اسماعیل جرجانی، بهاءالدوله رازی و ... است که حدود هشت قرن مرجع دانشگاه های طب در غرب و شرق جهان بوده است. بدین ترتیب واضح است که سهم ایران در شکل گیری و بالندگی دانش پزشکی، بی­نظیر است و طب سنتی ایران به عنوان بخشی از حرکت عظیم علمی طب سنتی و مکمل در دنیا، قابل توجه و احترام است و به عنوان یک مزیت علمی فرهنگی کشور، ظرفیت تعاملات آموزشی-پژوهشی بین‌المللی بالایی دارد و اخیراً و به دنبال پیگیری وزارت بهداشت و ارزیابی مستندات مربوطه از سوی سازمان جهانی بهداشت، به عنوان یک مکتب طبی مستقل با نام Persian Medicine به رسمیت شناخته شده است که یک موفقیت بین‌المللی بزرگ محسوب می شود.

لذا همگام با سیاست‌های جهانی، در ایران نیز اسناد و قوانین محکم و شفاف متعددی بر ضرورت توسعه هدفمند و روشمند طب سنتی و این دانش بومی کشور تأکید می‌کنند از جمله: بند 12 سیاستهای کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، سند نقشه جامع علمی کشور، نقشه جامع سلامت کشور، قانون برنامه توسعه پنجم و ششم، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی و ...

خوشبختانه از سال ۸۶ و با تأسیس دانشکده های طب سنتی و راه‌اندازی گروه‌های آموزشی طب سنتی و داروسازی سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و به مدد بهره‌مندی از دانش بومی طب ایرانی و در سایه نگاه تعاملی و تلفیقی با سایر رشته‌های پایه و بالینی، روند تولید محصولات علمی در این حوزه پرشتاب و افتخار آمیز بوده است به‌ گونه‌ای که علی‌رغم همه محدودیت‌ها و عِدّه و عُدّه اندک، هم اکنون تعداد 1048 مقاله علمی در پایگاه استنادی اسکوپوس با وابستگی دانشکده های طب ایرانی به ثبت رسیده است و برابر گزارش مجله اتنوفارماکولوژی در مه ۲۰۲۰، ایران در بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ رتبه پنجم جهانی را در تولید علم و چاپ مقالات مرتبط با داروشناسی بومی، طب سنتی و گیاهان دارویی کسب کرده است.

طب سنتی ایران با تکیه بر مؤلّفه‌های  تمدنی اسلامی ایرانی، ظرفیتی است که در تلفیق با طب رایج، می‌تواند نظام سلامت را به پیامدهای اثربخش‌تر برساند. به ویژه آنکه مزیت اصلی آموزه‌های طب سنتی ایران، اصلاح سبک زندگی و پیشگیری و کمک به درمان بیماری های مزمن و غیرواگیر است که این بیماری‌ها هزینه کمرشکنی به نظام سلامت تحمیل می‌کنند. ماده ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه نیز با الهام از همین نگاه، وزارت بهداشت را مکلف کرده است نسبت به ادغام خدمات تأیید شده طب سنتی در نظام سلامت اقدام نماید.

طب سنتی در میان توده‌های مختلف مردم از نوعی مقبولیت فرهنگی برخوردار است و در صورت عدم پاسخ علمی و نظارت شده به مطالبه رو به تزاید مردم برای دریافت خدمات طب سنتی، زمینه برای گروهی از فعالان در نهادهای غیرآکادمیک و ارائه خدمات غیرعلمی و آسیب‌رسان به سلامت مردم فراهم می‌شود.

مجلس شورای اسلامی با ورود مداخله گران فاقد صلاحیت در حیطه طب سنتی، مخالف بوده و آن را برخلاف قوانین جاری کشور و مضر برای نظام سلامت قلمداد می‌نماید و بر این باور است که تضعیف جایگاه دانشگاهی طب ایرانی و کمرنگ نمودن پژوهش و کارهای بین‌رشته‌ای در مقوله طب سنتی، نه تنها کمکی به حل مساله ننموده بلکه بستر را برای بروز و نمود جریان‌های غیرعلمی، بیش از پیش فراهم خواهد ساخت لذا مجلس شورای اسلامی از این نقش تمدنی وزارت بهداشت در حمایت از طب سنتی و جایگاه دانشگاهی این رشته پربار حمایت خواهد کرد.

فراکسیون طب سنتی مجلس در راستای ایفای نقش تقنینی ـ نظارتی مجلس شورای اسلامی، از نقطه نظرات همه فرهیختگان و نخبگان علمی کشور برای وضع قوانین لازم با هدف توسعه روشمند و منطقی طب سنتی استقبال می‌کند تا انشاءالله نظام سلامت کشور بتواند زمینه ارائه خدمات امن و تایید شده طب سنتی و مکمل را به مردم عزیز کشور فراهم نماید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
زاکانی جان! حیف اون رای که به شما دادم.
Iran, Islamic Republic of
بنده مدتی علم آموز طب اسلامی بوده ام. همچنین تحصیلات آکادمیک هم دارم (کارشناس ارشد بیماریهای گیاهی). برخی از مباحثی که در اون کلاسها مطرح می شه متاسفانه پایه علمی نداره.
Iran, Islamic Republic of
شما چی رو با چی مقایسه میکنی؟!
طب سنتی را با خطکش پزشکی روز می‌سنجی؟.
پایه علمی یعنی تایید بهداشت جهانی صهیونیستی ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
حیف زاکانی که نماینده امثال تو باشه...
Iran, Islamic Republic of
احسنت
آقا رضا
United Arab Emirates
پس از این به بعد رأی بده به کسایی که کمک کنن بیشتر پول از جیب من و تو بره؟لام تا کام هم حرف نزنن. البته خیلی عجیبه که شما تو قم باشی و این حرف های زاکانی رو متوجه نشی. و اظهار تأسف کنی!
عمرا اگه بهش رای داده باشی
Iran, Islamic Republic of
فراکسیون طب سنتی مجلس?
Iran, Islamic Republic of
اگه برق نباشه پزشکا دقیقا چه کاری انجام میدن؟ فرض کنیم شرایط اضطرار هم باشه .خخخخخ. طب سنتی نوپاست.
Iran, Islamic Republic of
یک عده آدم بی کار استخدام شدند که فقط بیایند کامنت بر ضد جبهه انقلاب و با روح ایجاد اختلاف بنویسند. وگرنه این موضوع چه بعد منفی دارد.
اگر دقت کنید اولین کامنت ها هم اخیرا همین ها شدند.
Canada
...
Iran, Islamic Republic of
..........
حمید
Iran, Islamic Republic of
آقای زاکانی آدم درستیه اما در تعجبم هیچ صحبتی از طب اسلامی که در برخی عرصه ها واقعا راهگشاست نزده
Iran, Islamic Republic of
کسانی که صحبت از طب اسلامی می کنند بدین معنی که طبی را کار می کنند که اسلام ارائه داده است از دو حال خارج نیستند یا دشمن طب هستند یا دشمن اسلام. زیرا ماهیت بسیاری از تشخیصها و درمانهای طب دارای خطا است که به پای اسلام نوشته می شود و از طرفی از واژه اسلام برای ایجاد اطمینان در بیمار مومن استفاده می کنند و او را در دام بیسوادی خویش می اندازند که به ضرر طب و جان مردم تمام می شود.
طب اسلامی هم در حال پا گرفتن است و متخصصین سنتی در مسیر تحقیقات آن هستند
Iran, Islamic Republic of
پزشکان پول پرست مخالف احیای طب سنتی هستند
Bulgaria
...........
Iran, Islamic Republic of

مجلس ششم برخلاف لایحه دولت وقت, مجازات حبس را از جرم مداخله در امور پزشکی برداشت! اگر آقای زاکانی و دوستانشان لطف کنند با کمک وزارت بهداشت این مذکور را اصلاح و مجازات بازدارنده مناسبی وضع کنندجلوی سودجویان گرفته میشه!
آقا رضا
United Arab Emirates
دوست عزیز آدرس غلط نده. .
Iran, Islamic Republic of
طب سنتی ای که مورد تایید بهداشت باشد ضررش از سودش بیشتره
بهداشت زیر نظر بهداشت جهانی ،بهداشت جهانی زیر نظر اسراییل ،اسراییل دشمن درجه یک شیعه
حسین
Iran, Islamic Republic of
از آقای زاکانی که مخالف 2030 و FATF و... هستند تعجب میکنم چرا متوجه این موضوع نشدند.
سازمان بهداشت جهانی زیر نظر اسرائیل است.
زاکانی که نگفته زیر نظر بهداشت جهانی کار کنیم؟
احمد
Iran, Islamic Republic of
ما طب اسلامی نداریم
اما میشود در اثر اجتهاد اهل علم در روایات خیلی از درمانها را بدست آورد
الان طب اسلامی مرسوم نداریم اما نتیجه اجتهادات وقتی تبدیل به یک علم شد اسم آن میشود طب اسلامی
سید ابرقویی
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام، کاش هر یک از دوستانی که اینجا نظرات خودشون رو مطرح کرده اند زمینه مطالعات، رشته تحصیلی، درجات دانشگاهی و میزان آشناییشون با علوم پزشکی و فیزیولوژی بدن انسان رو هم اعلام می کردند.
بنده فارغ التحصیل رشته داروسازی و دارای پی اچ دی فارماکوگنوزی و عضو هیات علمی یکی از دانشکده های داروسازی هستم.
Iran, Islamic Republic of
به نظرم نوشتار جناب دکتر زاکانی در باره طب سنتی خوب هست و بایستی آمده یابد و اندیشکده ی طب سنتی زیر نظر ایشان فعال و با نگاه تولد وزارت و یا حداقل سازمان مستقل طب سنتی تشکیل شود... تا بعد.