دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - 26 Oct 2020
 
۲
۵۴
۴۰ روز کارِ کارشناسی و ۴۰ سؤالی که ظریف پاسخ نداد!

بازخوانی گزارش کمیسیون ویژه برجام/ هشدارهایی که ۵ سال پیش داده شد اما هرگز شنیده نشد!

يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۰
کد مطلب: 742013
در گزارش پنج سال پیش کمیسیون ویژه برجام که حاصل ۴۰ روز کارِ کارشناسی بود، تقریبا تمامی ابهامات توافق هسته‌ای مطرح شده بود؛ اما متاسفانه دولت به هیچ عنوان به این هشدارها توجه نکرد و نتیجه آن شد که خسارت محض برجام، مردم را با مشکلات عدیده مواجه کرد.
بازخوانی گزارش کمیسیون ویژه برجام/ هشدارهایی که ۵ سال پیش داده شد اما هرگز شنیده نشد!
گروه سیاسی جهان نيوز: در 12 مهرماه 94 علیرضا زاکانی، رئیس ‌کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس، گزارش نهایی این کمیسیون را پس از حدود ۴۰ روز تحقیق و ارزیابی توافق هسته‌ای ایران و 1+5 به عنوان سند کارشناسی قوه مقننه به صحن علنی مجلس فرستاد.

به گزارش کیهان، این گزارش شامل مقدمه 8 بندی، بررسی جنبه‌های حقوقی برجام در 13 بند ، بررسی جنبه علمی و فنی و تحقیقاتی برجام در 11 بند ، بررسی جنبه‌های دفاعی و امنیتی برجام در 6 بند ، بررسی مسئله اقتصادی به ویژه تحریم‌ها در 9 بند و بررسی جنبه‌های سیاسی و عمومی برجام در 8 بند بود.

در گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام که حاصل ساعت‌ها و روزها مشورت با صاحبنظران و کارشناسان ارشد بود، هشدارهای بسیار مهمی خطاب به دولت و نمایندگان وقت مجلس اعلام شد. اما متاسفانه مجلس نهم در گام بعد در اقدامی عجیب و تأمل برانگیز تنها در 20 دقیقه برجام را تصویب کرد.

دولت آقای روحانی نیز بدون توجه به مفاد بسیار مهم در این گزارش و در ادامه بدون توجه به 28 شرط ابلاغی، برجام را اجرا کرد. این اقدام دولت خسارت‌های فراوانی به کشور تحمیل کرد و در مقابل، هیچ دستاوردی عاید ایران نشد.

40 روز کارِ کارشناسی
در بخشی از گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام آمده است:«کمیسیون ویژه بررسی برجام...طی بیش از 40 روز با برگزاری جلسات متعدد با تیمهای مذاکره‌کننده هسته‌ای، مقامهای مسئول عالی‌رتبه کشوری و لشگری، استادان دانشگاه و کارشناسان مختلف، به بررسی متن نهائی‌شده مذاکرات تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه 1+5 و قطعنامه 2231 پرداخت. این کمیسیون توفیق یافت 170 ساعت جلسه کاری داشته باشد که 56 ساعت آن با مسئولان تیم مذاکره‌کننده وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، تأییدکنندگان و نقادان مرتبط و متخصصین و اندیشمندان کشور و 50 ساعت نشست اعضای کمیسیون و 9 ساعت جلسات هیئت‌رئیسه بود؛ 15 جلسه کمیته‌های تخصصی خود را به میزان 32 ساعت با وقت گذاری مناسب برای جلسات متعدد با کارشناسان و متخصصین امر و بررسی اسناد و نتایج آنها تشکیل دهد».

در ادامه تاکید شده است:
« 23 ساعت بازدید میدانی از سایت‌های غنی‌سازی شهید علی‌محمدی در فردو و شهید احمدی روشن در نطنز و راکتور تحقیقاتی و کارخانه تولید آب سنگین اراک داشته باشد و جلسات کارشناسی با عزیزان فعال و مسئولان آنها در کنار بررسی کارهای انجام‌شده توسط سایر مجموعه‌های مسئول و تخصصی در کشور برگزار نماید و با دقت در گزارش‌های ایشان نتایج ذیل را صرفاً بر مبنای مصالح انقلاب و منافع ملی تقدیم کند».

40 سؤالی که ظریف پاسخ نداد!
 در بخش دیگری از این گزارش آمده است:«کمیسیون سعی نمود با دقت در سیاست‌های کلی و خطوط قرمز نظام اسلامی پیرامون مذاکرات و نتایج اولیه صورت‌گرفته و با مرور الزامات مرتبط قانونی در این خصوص بررسی خویش را انجام دهد و... به همین منظور ضمن درخواست اسناد مذاکرات، 40 سؤال درباره ابهامات برای وزارت امورخارجه و 20 سؤال برای سازمان انرژی اتمی ارسال شد. لازم است از ارسال پاسخ به سؤالات خواسته‌شده توسط سازمان انرژی اتمی تشکر نموده و اعلام می‌دارد که تا لحظه تنظیم این گزارش اسناد و پاسخ به سؤالات درخواستی از وزارت امور خارجه ـ علی‌رغم مکاتبات مکرر ـ به کمیسیون واصل نشده است».

تعهدات آشکار در مقابل تعهدات مبهم!
کمیسیون ویژه بررسی برجام در قسمتی از این گزارش تاکید کرده است:«در متن برجام و ضمیمه‌های آن تعهداتی برای طرفین ذکر گردیده به نحوی‌که تعهدات طرف ایرانی روشن و صریح بوده،‌ اقدامات اجرائی آن نیز توسط آژانس بین‌المللی انرژی راستی‌آزمایی می‌گردد اما تعهدات سایر طرف‌ها با توجه به احکام پیچیده مندرج در آن دچار آسیب‌های جدی است».
در این گزارش تصریح شده است: «کمیسیون در مجموع به این جمع‌بندی رسیده است که نظر دولت محترم درباره غیر قابل اصلاح و تفسیر بودن متن برجام و ضرورت پذیرش یا رد آن در قالب فرمول همه یا هیچ، برای مجلس لازم‌الاتباع نیست و روش‌هایی برای مشروط‌سازی و ارائه تفسیر مختار از آن وجود دارد».

تبدیل شدن ایران به عضو استثناء در NPT
در بخش دیگری از گزارش آمده است:«کمیسیون این موضوع را که برجام به مدت 15 سال ـ و در برخی موارد بدون هرگونه سقف زمانی ـ جایگزین NPT برای ایران شده و عملاً ایران را از این معاهده استثناء کرده است، به عنوان یک نقطه ضعف جدی برای این توافق در نظر می‌گیرد. این سند در بازه زمانی بسیار طولانی برخی از مهم‌ترین حقوق ملت ایران را محدود کرده و تکالیفی بیش از دیگر اعضای معاهده عدم‌اشاعه برای آن در نظر می‌گیرد. از نظر کمیسیون ـ چنانکه در پیشنهادات این گزارش به صحن مجلس نیز ذکر خواهد شد ـ هیچ چیز در این توافق نمی‌تواند به گونه‌ای تفسیر شود که محروم‌کننده ایران از حقوقش طبق معاهده NPT باشد. همچنین تکالیف اضافی معین‌شده در این توافق برای ایران صرفاً تا زمانی معتبر خواهد بود که ایران ضمانت‌هایی کافی در اختیار داشته باشد که این تکالیف منجر به سوءاستفاده کشورهای اروپایی و آمریکا نشده است».

اقدامی فراتر از اختیارات دولت و تیم مذاکره‌کننده
کمیسیون ویژه بررسی برجام در این گزارش تاکید کرد:«در حالی که قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1384 اجرای همه اقدامات داوطلبانه از جمله پروتکل الحاقی توسط دولت را ممنوع می‌کند و بند دوم قانون «الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران» مصوب تیرماه 1394 نیز منحصراً نظارت‌های ذیل پادمان (NPT) را مجاز دانسته و هرگونه نظارتی فراتر از آن را ممنوع دانسته است، دولت در برجام متعهد شده است که پروتکل را از روز اجرای توافق به نحو داوطلبانه اجراء نماید. کمیسیون این تعهد را که فراتر از اختیارات دولت و تیم مذاکره‌کننده دانسته، گام نهادن در خارج از حدود مجاز قانونی و به عنوان یک جنبه منفی در توافق در نظر گرفته و اعلام می‌دارد تا زمان عدم صدور مجوز جدیدی از سوی مجلس یا لغو قوانین فوق‌الذکر امکان اجرای این بخش از برجام منتفی است».

مکانیسم‌های داوری بر ضد ایران
در بخش دیگری از گزارش آمده است:«مکانیسم‌های داوری مندرج در قطعنامه 2231 و بندهای 36 و 37 برجام به‌طور کاملاً واضح و عامدانه بر ضد ایران تنظیم شده و این مکانیسم‌ها عملاً برای ایران غیرقابل مراجعه است. جمع‌بندی کمیسیون این است که ایران در هیچ مراجعه‌ای به این مکانیسم‌ها برنده نخواهد بود و بنابراین عملاً نمی‌تواند به هیچ نقض کلی یا جزئی از سوی 1+5 به نحوی واکنش نشان بدهد که منجر به بر هم خوردن توافق نشود».

خروج بدون هزینه از برجام
در این گزارش تصریح شده است:«توافق برجام هیچ‌گونه ضمانت اجرائی حقوقی و قانونی به جز قطعنامه غیرالزام‌آور 2231 شورای امنیت ندارد و هر یک از اطراف توافق در هر زمان که اراده کند می‌تواند اجرای آن را متوقف ساخته و تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند. لذا با توجه به اقدامات اساسی ایران در تغییر و تحدید صنعت و برنامه هسته‌ای، این معادله از نظر بازگشت‌پذیری و حقوقی برای ایران مخاطره‌آمیز ارزیابی می‌شود».

فقدان وجود ناظر بر اجرای تعهدات آمریکا و اروپا
کمیسیون ویژه بررسی برجام در این گزارش آورده است:«کمیسیون دریافته است که علاوه‌بر ضعف در تعهدات طرف مقابل، خارج از اراده آمریکا و سایر طرف‌ها هیچ مرجعی در برجام برای راستی‌آزمایی انجام تعهدات طرف‌های مذاکره در نظر گرفته نشده است ولی برای انجام انواع تعهدات ایران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که پیشینه بسیار نامطلوبی در امانت‌داری و انجام وظیفه فنی و قانونی خود داشته به‌عنوان مرجع راستی‌آزمایی تعیین شده است و همین مقدار از تعهدات کشورهای آمریکا و اروپا در تعلیق و لغو تحریم‌های ظالمانه ایشان و یا انجام دیگر وظایف‌شان منوط به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است».

تعلیق حداقل 10 ساله صنعت هسته‌ای
در بخش دیگری از گزارش تصریح شده است:«استماع مجموعه نظرات و مطالعه مجموعه اسنادی که در اختیار کمیسیون قرار گرفته، کمیسیون را به این نتیجه رسانده است که برجام برنامه هسته‌ای ایران را بدون دورنمای روشن در آینده، در یک تعلیق حداقل ده‌ساله و از یک منظر بلندمدت فرو می‌برد».
همچنین در این گزارش آمده است:«کمیسیون این‌گونه جمع‌بندی می‌کند که در برجام در مجموع و تقریباً در همه موارد مرتبط با بخش فنی برنامه هسته‌ای ایران ـ به جز غنی‌سازی در 5060 دستگاه ماشین نسل اول ـ آنچه عملاً رخ خواهد داد نوعی کاهش ظرفیت موجود، ایجاد محدودیت مشخص در همه ابعاد از جمله تحقیق و توسعه و کند شدن رشد در مسیر تحقق برنامه صنعتی غنی‌سازی ایران و بالطبع منجر به از بین رفتن زنجیره تأمین و سازندگان قطعات در کشور حداقل برای ده سال خواهد بود».

اختیارات فراوان آژانس
کمیسیون ویژه بررسی برجام در این گزارش تاکید کرده است:«ارزیابی کمیسیون آن است که قطعنامه 2231 ـ در صورت اجرا ـ اختیارات فراوانی برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نظر گرفته و از ایران خواسته است به ابهام از سوی آژانس بی‌قید و شرط پاسخ داده و همه مطالبات آن را برآورده سازد. این امر حتی از اختیارات مندرج در برجام نیز فراتر رفته است. استنباط کمیسیون آن است که این قطعنامه می‌تواند مبنای درخواست‌های زیاده‌خواهانه‌ای از سوی آژانس برای امروز و آینده کشور قرار گیرد».

تمدید 5 ساله تحریم‌های تسلیحاتی
در بخش دیگری از این گزارش آمده است:«دریافت کمیسیون از حفظ بخشی از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد مرتبط با مسئله هسته‌ای در قطعنامه 2231، آن است که تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی علیه ایران ولو با شدت و محدودیت زمانی کمتر نسبت به قطعنامه‌های گذشته ـ که هیچیک از آنها مورد قبول ایران نبوده‌اند ـ همچنان باقیمانده است».

در این گزارش تصریح شده است:«کمیسیون معتقد است ایجاد محدودیت 5 ساله برای واردات و صادرات سلاح ایران و مسئولیت بزرگ ما در قبال جبهه مقاومت و ایستادگی در برابر تروریسم دولتی و شبکه‌های سامان‌یافته از سوی آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای او سبب خواهد شد که در صورت قبول لوازم این محدودیت، شاهد رشد تروریسم در غرب آسیا و شمال آفریقا و تضعیف جبهه مقاومت در این منطقه باشیم؛ لذا کمیسیون بر عدم اجرای این بند از قطعنامه براساس بیانیه وزارت امور خارجه تأکید می‌نماید».

دلسوزی مخلصانه نماینده مجلس
پس از تصویب 20 دقیقه‌ای برجام در مجلس دهم در ۲۱ مهر 94، علی اصغر زارعی نماینده وقت مردم تهران، درحالی که نسبت به روند تصویب جزئیات طرح برجام انتقاد داشت شروع به‌اشک ریختن کرد و جمعی از نمایندگان اطراف وی حضور یافتند. اما ماجرا به همین جا ختم نشد و زارعی که اوضاع مساعدی نداشت به اورژانس مستقر در مجلس منتقل شد تا تحت نظارت پزشکان قرار بگیرد.

آن روزها برخی نمایندگان اصلاح‌طلب در مجلس در کنار رسانه‌های زنجیره‌ای حامی دولت،‌گریه این رزمنده و جانباز جنگ و دلسوزی مخلصانه او را برای منافع ملی، با برچسب «دلواپس» به سخره گرفتند و فریادهای از سر درد او و معدود همفکرانش را در جلسه آن روز، به حساب آخرین تلاش‌های «دلواپسان» برای برهم زدن «توافق قرن»، «فتح‌الفتوح»، «آفتاب تابان»، «پیروزی بزرگ‌تر از فتح خرمشهر»، «نماد تسلیم قدرت‌های بزرگ در مقابل ایران» و... گذاشتند!

زارعی در آن مقطع گفت:«چطور طرحی با این اهمیت در کمتر از 20 دقیقه به تصویب رسید، اما مجلس برای طرح‌های کم‌اهمیت‌تر شاید روزها وقت می‌گذارد».

امروز، تقریبا 5 سال بعد از آن‌اشک‌ها و فریادها، همه آن نگرانی‌ها و تشویش‌هایی که این رزمنده قدیمی و نماینده آن روز را به‌گریه واداشت و هشدارهایی که کمیسیون ویژه برجام در گزارش خود مطرح کرده بود، تعبیر شده است و به واسطه برخی بی‌تدبیری‌ها در انعقاد آن توافق، شاهد لگدمال شدن برجام توسط آمریکا(هم دولت اوباما و هم دولت ترامپ) و تروئیکای اروپایی هستیم. امری که اطمینان داریم چهره متعهد و دلسوزی چون زارعی و دیگر نمایندگان مخالف برجام هرگز راضی به تحقق آن نبود و از قضا، فریادها و ‌اشک‌های آقای زارعی هم برای جلوگیری از به عینیت درآمدن آن نگرانی‌ها بود.

وزارت نفت و پست سفیری پاداش وکیل‌الدوله‌ها
برخی نمایندگان مجلس نهم و دهم، با بزک برجام و تطهیر قصور و تقصیرهای دولت در امضا و اجرای برجام، در ایجاد وضع فعلی شریک هستند.

دلار 30 هزارتومانی و سکه 13 میلیون تومانی و پراید حدود 130 میلیونی تنها بخشی از ثمرات برجام و به عبارتی، سیب و گلابی‌های برجام است.

نکته قابل تأمل اینجاست که آن دسته از نمایندگانی که به‌جای وکالت مردم، جامه وکیل‌الدولگی بر تن کردند، در سال‌های بعد پاداش این خدمت را گرفتند؛ یکی سفیر ایران در یکی از کشورهای مطرح خارجی شد، چندین نماینده دیگر نیز یا توسط زنگنه در وزارت نفت پست‌های ارشد مدیریتی گرفتند و یا از سوی ظریف، حکم سفیری گرفتند.

بی‌توجهی دولت به هشدارها
در گزارش کمیسیون ویژه برجام که حاصل 40 روز کارِ کارشناسی بود، تقریبا تمامی ابهامات توافق هسته‌ای مطرح شده بود؛ تعهدات آشکار ایران در مقابل تعهدات مبهم طرف مقابل، تبدیل شدن ایران به عضو استثناء در NPT، مکانیسم‌های داوری بر ضد ایران، وجود بستر لازم برای خروج بدون هزینه طرف مقابل از برجام، فقدان وجود ناظر بر اجرای تعهدات آمریکا و اروپا، تعلیق حداقل 10 ساله صنعت هسته‌ای ایران و تمدید 5 ساله تحریم‌های تسلیحاتی ایران از جمله موارد مذکور است.

 اما متاسفانه نمایندگان در روز رای‌گیری برای برجام به این گزارش بسیار مهم توجه نکردند و در نهایت برجام در 20 دقیقه تصویب شد!

در ادامه، دولت نیز به هیچ عنوان به این گزارش بسیار مهم و هشدارهای مندرج در آن توجه نکرد و نتیجه آن شد که خسارت محض برجام، مردم و کشور را با مشکلات عدیده مواجه کرد.

اگر دولت مشورت‌پذیر بود و منتقدان را به جهنم حواله نمی‌داد و به آن هشدارهای کارشناسی و دقیق و دلسوزانه توجه کرده بود، در شرایط فعلی با چنین وضعیتی مواجه نبودیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
متاسفانه عده ای در داخل کشور از روی حسادت نگذاشتند برجام به نتیجه برسد !!!
Iran, Islamic Republic of
کمی فکر کردن ضرر ندارد
گرچه نمی توان کسی را که خود را به خواب زده بیدار کرد
پاسخ به 07:20
Iran, Islamic Republic of
آن کسانی که میگفتن امضاء جان کری تضمین است !!! و تضامین لازم را از دشمن نگرفتن باعث نابودی برجام شدند البته به گفته برایان هوک برجام حتی امضاء هم نداشت.
Iran, Islamic Republic of
همین برجامی که به قول شما ضمانت اجرایی نداره اگر خدای ناکرده یک نفر اصولگرا رئیس جمهور بعدی باشد خواهیم دید چطور این کاغذ پاره را .... به مردم معرفی و دولت قبلی را بابت اینکه نتوانسته از برجام استفاده بهینه بکند محکوم می نماید.
Iran, Islamic Republic of
احسنت اینرا منتقدای مظلوم هم میزدن اما تفاهم به هر قیمتی باید صورت می گرفت حتی اگر روی کاغذ هم بود
Iran, Islamic Republic of
خوش بحال ما که این سیاستمداران رو داتریم که منافع ما رو حفظ می کنند!!
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
جناب بیدار تا حالا متوجه شدی چرا تاکنون تحریمهای آمریکا تو این سایت محکوم نمیشه؟
مخالف اصلاحات
Iran, Islamic Republic of
قطعنامه 1929 که بسترساز تحریمهای بانکی و نفتی شد نتیجه فتنه اصلاح طلبان در سال 88 بود.
Iran, Islamic Republic of
هیس اصلا نه چیزی دیدیم و نه چیزی شنیدیم ما که یادمون نمی آد!!!
Iran, Islamic Republic of
لطفا بگین کدخدا پرستان نه اصلاح طلبان
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
ما هم تحریمهای کدخدایتان را محکوم می کنیم و هم به فتنه گرانی که گرای تحریمها را به کدخدا دادند لعنت می فرستیم.
Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
جلو ضرر هر کجا بگیرید منفعت است ، چرا مجلس که ادعای انقلابی دارد سریعا از این قرارداد خارج نمی شود؟
Iran, Islamic Republic of
هر قدر دولت در این خسارت محض مقصر است مجلس و شخص علی لاریجانی هم مقصر است.
Iran, Islamic Republic of
لاریجانی بیشتر مقصره چون نگذاشت نمایندگان شجاعی چون زاکانی و رسایی حرفی بزنند..
Iran, Islamic Republic of
تو رو خدا چشماتون رو باز کنید با کی دارین لجبازی میکنید.برجام فقط برامون بدبختی آورد.
مهدی
یادتونه خوارج چطور بعد حکمیت باز هم امیرالمومنین را مقصر میدونستند؟ این ها هم همونها هستند بلا شک
Iran, Islamic Republic of
خودشون اصرار کردن و خودشون کارها رو انجام دادن حالا میگن کی بود کی بود من نبودم
خخ
Iran, Islamic Republic of
بیچاره گی مدعیان اصلاحات بجایی رسیده که شکست برجام و تشدید تحریم ها را به گردن رقیب سیاسی شون می اندازند و فرار به جلو می کنند.
وکیل
Iran, Islamic Republic of
روحانی و ظریف باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد؟!
Iran, Islamic Republic of
از کدام حسسادت صحبت می کنید خواهشن برای یکبار هم که شده متن برجام و همه ضمایم آن را بخوانید نه مانند محمد خاتمی بدون خواندن ان از ان حمایت کنید
Iran, Islamic Republic of
برجام یک معاهده بین المللی بود و نه یک توافق داخلی! ....
مطلع
Iran, Islamic Republic of
انگلا مرکل صدر اعظم آلمان از برجام بعنوان اهرم فشار بر ایران یاد کرده است.
Iran, Islamic Republic of
خود غربیا میگن ایران به همه تعهداتش عمل کرده. این یعنی ما برجامو اجرا کردیم پس یعنی از داخل کسی علیه برجام اقدامی نکرده
Netherlands
.......
Iran, Islamic Republic of
اصلا فرض کنید برجامی نبود؛میشه بفرمایین الان وضع کشور چطور بود؟.
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
فعلا که هست.
هم برجام هست
هم نفوذی و خائن
هم اختلاسگر
هم مدیران بی کفایت
Iran, Islamic Republic of
چرا خودتو گول میزنی برجام اصلا از اول هم وجود خارجی نداشت
Iran, Islamic Republic of
زاکانی چند ماه روی گزارش کمیسیون برجام زحمت کشید وبه اصطلاح سر کار بود ولی کسی حاضر نشد اصلا آن گزارش را بخواند.
Iran, Islamic Republic of
برجام سراسر یک خسران و بی اعتباری و پنهان کاری و ندانم کاری بود!!
Iran, Islamic Republic of
آن روزی که خیلی ها و رهبر معظم انقلاب فرمودند:
به آنها اعتباری نیست ولی دوستان دولتی و مجلسی پا را در یک کفش کردند که برای ما اعتبار و ابرو و گشایش است!!
اخر کار که خراب کردند انداختند گردن بقیه!!!
Iran, Islamic Republic of
صد رحمت به ترکمنچای!!!
ظریف تو که کارکشته و بلد بودی !؟؟؟؟
مهدی
از جماعت لیبرال از اولیشون که مصدق بود تا بازرگان و سحابی و و ... تا این اخریشون که ظریف باشه ابی برای مملکت گرم نشد و نخواهد شد. .
Iran, Islamic Republic of
ظریف و بقیه دولتی ها باید اول پاسخ برجام رو بعد
Iran, Islamic Republic of
چه کسی باید پاسخگوی این همه خسارت و عقب ماندگی را بدهد!! شخص رئیس جمهور باید در این مورد جواب بدهد .
Iran, Islamic Republic of
مراجع متعهد و ذیصلاح باید نسبت به اقدام خلاف و گذشتن از خط قرمز رهبر معظم انقلاب و در تصویب برجام امریکایی باید پی گیری کنند و با خاطیان برخورد انقلابی کنند .
مهدی
درست می فرمایید ولی اگر بخواهد برخورد بشه ....
Iran, Islamic Republic of
نمیخاهید از نقشه روزنامه خراسان و آقای احدیان هم بگید... از کتابی که برای برجام نوشته شد... پست کنونی آقای احدیان چیست؟.
Iran, Islamic Republic of
شيره زاكاني
Iran, Islamic Republic of
مردم حوصله گوش دادن ندارند .
اکثرشان گرفتار . عصبانی هستند ..
مهدی
متاسفانه عده ای در داخل کشور از نمیگذارند برجام به عبرت مردم بینجامد.
Iran, Islamic Republic of
خواهش میکنم الان که نماینده های انقلابی در مجلس هستند ظریف رو بخاطر همین قضیه به مجلس بکشند
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
امارات نیروگاه اتمی ساخت 5 برابر توان نیروگاه بوشهر.نه دانشجویان و دانش آموزان دور نیروگاه زنجیره انسانی بستند و نه شعار انرژی هسته ای حق مسلم ماست دادند.نه عربده کشی کرد.اگر برجام نبود حالاحالاها این زنجیره انسانی در اطراف نیروگاهها ادامه داشت.
کلاه گشاد برجام
Iran, Islamic Republic of
انرژی هسته ای حق مسلم ما بود اما با برجام تعطیل شد.
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
عربده کشی رو اون کدخدای از خدا بی خبرت می کنه که میاد سردار عزیز ما را ترور می کنه ......
United States
...
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
ای بابا دیگه کاری هست که شده...
محمدایوب
Iran, Islamic Republic of
..........
Iran, Islamic Republic of
گلابی های برجام.....شکست سه بر صفر....آمریکا........واگرترامپ در انتخابات شکست بخورد....که میخورد.....دولت تدبیر....با هنرنمایی ظریف.....ومحورمقاومت.......!!!!!
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
بارها در مجلس منتقدا داد زدند اما گفتند برجام وحی منزل است و باید او را پاسداری کرد اما ملت نمی دانست در دامی میافتد که این همه بلا به سر مردم میاورد تازه طرف شایعه شده که میخواد با رئیس مجلس برجام ائتلاف کنه برای ریاست جمهوری دیگه اون یه تیکه نون رو هم باید از آمریکایی ها گدایی کنیم اما بدونن تمومه ماجرا
منتقد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
غنی سازی 20درصد کنید گور پدر آمریکا
نصیر
Iran, Islamic Republic of
پ از خدا میخام به دکتر زاکانی تفضل کنه تا ایشان حق ملت شجاع ایران رو بگیره