چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - 20 Jan 2021
 
۳
۲۷
مناظره انتخاباتی معاونان بایدن و ترامپ:

معاون بایدن: خروج ترامپ از برجام امنیت آمریکا را کمتر کرد/ بعد از ترور سردار سلیمانی سربازان ما ضربه مغزی شدند/ معاون ترامپ: سلیمانی آمده بود تا به منافع آمریکا ضربه بزند/ چین را پاسخگو خواهیم کرد

پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: 741838
مناظره انتخاباتی «مایک پنس» معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده و «کامالا هریس» معاون جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری برگزار شد.
معاون بایدن: خروج ترامپ از برجام امنیت آمریکا را کمتر کرد/ بعد از ترور سردار سلیمانی سربازان ما ضربه مغزی شدند/ معاون ترامپ: سلیمانی آمده بود تا به منافع آمریکا ضربه بزند/ چین را پاسخگو خواهیم کرد
به گزارش جهان نيوز، «مایک پنس» شریک انتخاباتی و معاون دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و «کامالا هریس» نماینده ایالت کالیفرنیا در سنا و شریک انتخاباتی جو بایدن نامزد حزب دموکرات، چهارشنبه شب در یک مناظره تلویزیونی در برابر هم قرار گرفتند.

این مناظره 90 دقیقه‌ای نخستین و تنها مناظره شرکای انتخاباتی نامزدهای دو حزب عمده سیاسی ایالات متحده برای انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (سیزدهم آبان) سال جاری است.

مناظره چهارشنبه شب به وقت واشنگتن بین نامزدهای دو حزب عمده سیاسی ایالات متحده با تدابیر ایمنی متفاوت و سخت‌گیرانه‌تری از مناظره 29 سپتامبر (هشتم مهر) بین ترامپ و بایدن برگزار شده است که از جمله آن، نشستن دو طرف روی صندلی و قرار گرفتن صفحات شفاف و شیشه‌ای کنار میزهای آنهاست.

بر خلاف مناظره بایدن-ترامپ که به صورت ایستاده برگزار شد، معاونان رئیس جمهوری احتمالی در این مناظره تصمیم گرفتند پشت میز بنشینند و به سوالات مجری برنامه پاسخ دهند. این مناظره شامل 9 قسمت 10 دقیقه‌ای است.


نخستین موضوع درباره کرونا بود و از هریس سوال شد که 39 ایالت بیش از هفته‌های گذشته ابتلا به این ویروس را داشته است، دولت بایدن در صورت انتخاب چه کار خواهد کرد؟ آیا مقررات رفت و آمدی وضع خواهید کرد؟

هریس درباره برنامه دولت احتمالی بایدن برای مقابله با ویروس کرونا گفت: مردم آمریکا شاهد بزرگترین ناکامی یک دولت را در تاریخ کشورمان شاهد بودند، از هر 5 کسب و کار یکی از آنها از بین رفت، بیش از 7 میلیون مبتلا شدند و بیش از 30 میلیون برای بیکاری درخواست دادند، 8 ژانویه رییس جمهور و معاونش درباره این بیماری مطلع شدند.

شریک انتخاباتی بایدن افزود: تعداد بالای تلفات ویروس کرونا در آمریکا نشان می‌دهد که دولت ترامپ در مقابله با شیوع ویروس کرونا موفق عمل نکرده است. بیایید درباره اهمیت مردم آمریکا صحبت کنید، به خاطر بی کفایتی این دولت، رییس جمهور از مردم درخواست بالا دارد.

پنس درباره دلیل زیاد بودن مرگ و میر در آمریکا در بیماری کرونا گفت: کشور ما از دورانی چالش برانگیز عبور کرده، از همان روز نخست، ترامپ سلامت آمریکایی‌ها را مورد تقدم قرار داده، ترامپ همه سفرها را به حالت تعلیق از چین در آورد، این در حالی است که بایدن با این تصمیم مخالفت کرد و  آن را نوعی «خارجی ستیزی» دانست.

پنس در پاسخ به این سوال مجری که چرا چند روز پیش در مراسم معرفی قاضی برت در کاخ سفید، کسی ماسک نداشت و هیچ‌کس از اعضای کاخ سفید فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کرد، گفت: ترامپ و من اعتماد زیادی به مردم آمریکا داریم. حتی در بحبوحه همه‌گیری که شماری از آمریکایی‌ها را از دست می‌دادیم به ایالت‌های مختلف رفتیم وگفتیم چه کار کنند.

معاون ترامپ افزود: من و کارن هم در مراسم معرفی قاضی برت بودیم، همه کارشناسان گفتند که در هوای آزاد مساله‌ای نیست. پنس افزود: ما یک واکسن خواهیم داشت در کمتر از یکسال، ما 5 کمپانی داریم و ده‌ها میلیون دوز واکسن خواهیم داشت.

وی در ادامه جو بایدن را به دروغگویی متهم کرد و  افزود: ما آزمایشگاه‌های تشخیص ویروس را راه‌اندازی کردیم و به سمت تکمیل داروهای آن رفتیم و تا قبل از پایان سال 2020، میلیون‌ها دوز واکسن خواهیم داشت.

پنس درباره وضیت سلامت ترامپ گفت: مراقبت‌های پزشکی ترامپ در بیمارستان نظامی وولتر رید ادامه خواهد داشت. مردم آمریکا حق دارند که از وضعیت سلامترئیس جمهورشان اطلاع داشته باشند. من از حمایت فراحزبی هیجان زده شده ام و در همینجا هم از تلفن هریس و بایدن در این رابطه تشکر می‌کنم.
 

در همین  حین، کالاما هریس گفته که رای دهندگان آمریکای این حق را دارند که درباره وضعیت سلامت رییس جمهور بدانند، چون ترامپ انسان شفاف و رو راستی نبوده چه درباره سلامت و چه درباره مالیات، اما بایدن رو راست است.

همتای انتخاباتی بایدن خطاب به پنس گفت: شما باید شجاعت گفتن را داشته باشین اما این دولت به دلیل بی کفایتی حاضر نبود، حقیقت را به مردم بگوید؛ چراکه می خواهند مردم اطلاعات لازم را نداشته باشند.

وی ادامه داد: دولت ترامپ بی کفایت است و اطلاعات لازم را از 28 ژانویه زودتر  درباره کرونا داشت و به مردم نگفت. الان هم اگر ترامپ بگوید واکسن بزنید من نمی زنم؛ دانشمندان بگویند می‌زنم.

در مقابل، مایک پنس شریک انتخاباتی ترامپ گفت: شما درباره ناکامی دولت صحبت نکنید. سال 2009 (دوران ریاست جمهوری باراک اوباما) 60 هزار نفر گرفتار ویروس آنفلونزای خوکی شدند. اگر چه هرچند تعداد قربانیان آن کمتر بودند اما اگر ویروس آنفلونزای خوکی به بدی و پیچیدگی ویروس کرونا بود، اکنون نه 200 هزار نفر بلکه میلیون‌ها نفر کشته می‎شدند.

مایک پنس گفت که دونالد ترامپ بعد از رسیدن به قدرت، مالیات‌ها را کاهش داده، اما بایدن از نخستین روز ورود به کاخ سفید مالیات‌ها را افزایش خواهد داد. وی مدعی شد که نامزد حزب دموکرات می‌خواهد آمریکا را به تسلیم اقتصادی در برابر چین بازگرداند.

هریس هم در جواب مایک پنس گفت: درباره اقتصاد من فکر می‌کنم بنیادین‌ترین اختلافات بین بایدن و ترامپ بر همین است، ترامپ قانون مالیاتی برای یک درصد بالای جامعه صادر کرد، بایدن روز اول این رو لغو خواهد کرد و سرمایه گذاری بر زیرساخت‌ها، کاری که ترامپ گفت اما انجام نداد.

وی ادامه داد: بایدن گفته است که مالیات را بر کسانی که در سال کمتر از 400 هزار دلار درآمد دارند، افزایش نخواهد داد. حالا دولت ترامپ می خواهد کاری که بایدن خیزش اقتصادی را انجام داد به نام خود تمام کند.

هریس درباره قانون بیمه همگانی موسوم به «اوباماکر» گفت که این قانون از بسیاری از خانواده‌هایی که قادر به پرداخت قبوض بیمارستان نیستند، حمایت می‌کند، اما ترامپ می‌خواهد به دیوان عالی برود و آن قانون را لغو کند.

او خطاب به مردم آمریکا اعلام کرد: اگر ترامپ پیروز شود، بیمه همگانی اوباما از بین خواهد رفت و اگر شما بیماری زمینه‌ای دارید اینها (ترامپ و دولتش) به دنبال شما می‌آیند و اجازه نمی‌دهند که از خدمات درمانی استفاده کنید.

از سوی دیگر، مایک پنس معاون دونالد ترامپ گفت: برنامه مراقبت پزشکی اوباما فاجعه بود، من و ترامپ می‌خواهیم این را وضعیت را بهبود کنیم، سناتور هریس حقیقت را بگویید، بایدن گفته تضمین می‌کند سوخت فسیلی را کنار بگذارد، ممنوع کردن سوخت فسیلی و اینها تجویزی برای پایین رفتن اقتصاد آمریکا است.

معاون بایدن در خصوص اتهامات مربوط به دخالت‌ روسیه در انتخابات آمریکا عنوان کرد: ما می دانیم که باید با دوستانتان وفادار باشید، اما در عین حال دشمنتان را خوب بشناسید، ترامپ برای دیکتاتورهای سراسر جهان و سخنان آنها ارزش قائل شده است.

وی افزود: همه درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا اظهار نظر کردند، اما ترامپ اظهارات پوتین مبنی بر عدم دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پذیرفت.

همتای انتخاباتی ترامپ، جو بایدن را به طرفداری از چین متهم کرد و گفت: چین باید به دلیل کرونا گناهکار شناخته شود، چین و سازمان بهداشت جهانی به هیچ وجه صادق نبودند، ترامپ تمام سفرها از چین را به حالت تعلیق درآورد و بایدن مخالف این تصمیم بود، ما می‌خواهیم روابط با چین را بهبود ببخشیم.


پنس درباره برجام و خروج یک طرفه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت: اگر از برجام خارج نمی‌شدیم، اکنون ممکن بود ایرانی‌ها در حال ساخت یک زرادخانه هسته‌ای بزرگ بوده باشند. ما با دوستانمان در توافق بودیم اما به خاطر رویکرد یکجانبه‌گرایی و انزواگرایی وی، از این توافق خارج شدیم.

همزمان، کالاما هریس معاون جو بایدن گفت: ما روی تعهدات و صحبت خود همیشه باید بایستیم، اما دونالد ترامپ این مساله را گویا درک نکرده است.

پنس گفت: اتفاقا ترامپ به وعده‌های خود عمل کرد که انتقال سفارت آمریکا به قدس از جمله آن است و این جو بایدن بود که قول داد ولی عمل نکرد. ترامپ ارتش آمریکا را رها کرد و ابوبکر البغدادی را از بین برد. حقیقت این است که بایدن وقتی معاون اوباما بود، فرصتی برای نجات «کیلی» یکی از گروگان‌های داعش وجود داشت اما شک و تردیدی شما و اوباما باعث کشته شدن او شد، ولی اگر ترامپ رییس جمهور بود کیلا جان سالم به در می‌برد.

معاون دونالد ترامپ مدعی شد که رئیس جمهور آمریکا با خروج برجام و حذف سلیمانی، ایالات متحده را امن تر کرده است، این در حالی است که دولت سابق 1.8 میلیارد دلار به کشور حامی شماره یک تروریست در جهان داد. 

هریس در پاسخ به این ادعاهای پنس گفت: اما درباره سلیمانی صحبت کردید، پس از حمله به او، ایران حمله متقابل در عراق انجام داد و سربازان ما ضربه مغزی شدند، این در حالی است که دولت ترامپ به دروغ گفته بود که آنها فقط دچار سردرد شدند.

معاون اول ترامپ سردار شهید سلیمانی را مسئول مرگ صدها نظامی آمریکایی دانست و مدعی شد که سردار سلیمانی در حال سفر به بغداد برای صدمه زدن به منافع آمریکا بوده است و وقتی فرصت پیش آمد ترامپ هیچ تردیدی نکرد، اما بایدن و هریس از حذف سلیمانی انتقاد کردند، بایدن مخالف حمله به محل اختفای بن لادن بود. باید فرماندهی داشته باشیم که تردیدی به خود راه ندهد و این را ترامپ دارد.


مایک پنس در پاسخ به این پرسش مجری که آیا ترامپ حاضر به انتقال قدرت آرام می شود یا خیر گفت: اولا من فکر می‌کنم برنده انتخابات خواهیم شد؛اسنادی هست که در 2016 بخاطر هیلاری از کمپین ما جاسوسی شد؛تلاش شما برای استیضاح رییس جمهور فقط بخاطر یک تلفن به اوکراین هم شکست خورد.

پنس تصریح کرد: ما برنده انتخابات خواهیم شد. آمریکایی‌هایی که پیروزی 2016 را به ارمغان آوردند وقتی کارنامه را ببینند، آن موقع خواهند دید که طی 4 سال آمریکا قوی‌تر شده است.

هریس هم در پایان مناظره انتخاباتی از مردم آمریکا خواست تا رای دهند و تصمیم بگیرند که روند چهار ساله کشور آمریکا چه خواهد بود. ما پیروز خواهیم شد، ترامپ در مقابل 70 میلیون نفر سعی کرد رای‌ها را سرکوب کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
حرف معاون بایدن رو روحانی و ظریف قاب کنن بزن تو اتاقشون

معاون باید دموکرات و رفیق اوباما میگه برجام برای امنیت آمریکا بود

یعنی اینا دنبال محدود کردن ایران هستند/ همین الان هم بایدن گفته برجام رو با شرایط جدید و اضافه میخواد
Iran, Islamic Republic of
انشا.. بزنن همدیگرو شل و پل کنن (بعد انتخابات)شاید عقده مظلومین عالم کمی نسبت به ظلم های این جانیان بخوابه
Iran, Islamic Republic of
هریس: سربازانمان در حمله ایران دچار ضربه مغزی شدند/ پنس: ایران حامی تروریسم است
سربازان آمریکایی از سال 2003 تاکنون در عراق چه غلطی می کنند.
آمریکا از سال 1945 تاکنون حامی تروریسم بوده است.
آمریکا همان تروریسم بین المللی است.
آمریکا همان القاعده جهانی است.
آمریکا همان داعش جهانی است.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا جنایتکار شماره یک در عراق مرتکب جنایت جنگی شده است
Iran, Islamic Republic of
عربستان سعودی، امارات، آمریکا، اروپا و اسرائیل مرتکب حنایات جنگی دریمن شده اند.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا، کشورهای اروپایی و اسرائیل انواع سلاح های ممنوعه، بمب های ممنوعه، بمب های خوشه ای، بمب های اتمی و سلاح های شیمیایی دراختیار دارند.
Iran, Islamic Republic of
دست گذاشتن ائتلاف سعودی بر مواد سوختی مورد نیاز مردم عادی یمن و توقیف آن مایه رسوایی این رژیم تروریستی است..
Iran, Islamic Republic of
هیچکس نمی تواند ایران و ایرانی را تهدید کند
Iran, Islamic Republic of
فیلم/ کارشناس آمریکایی: ما در عراق چه غلطی می‌کنیم؟!
ما در عراق چه غلطی می کنیم؟! سلیمانی تروریست نبود!
Iran, Islamic Republic of
آمریکا از تروریسم برای تغییر حکومت ها استفاده می کند.
آمریکا از داعش برای تغییر حکومت ها استفاده می کند.
Iran, Islamic Republic of
اولویت ما مبارزه با آمریکا است.
اولویت ما مبارزه با اسرائیل است.
اولویت ما مبارزه با تروریسم است.
اولویت ما مبارزه با داعش است.
Iran, Islamic Republic of
تجاوزات آمریکا به مثابه اعلام جنگ علیه عراق است.
تجاوزات انگلیس به مثابه اعلام جنگ علیه عراق است.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا با تحریم یک جانبه، بزرگ ترین بدهکار تاریخ به حقوق بشر جهان است
Iran, Islamic Republic of
ترامپ، بایدن، هر دو تروریست هستند.
Iran, Islamic Republic of
وزارت خزانه داری آمریکا باز هم ایران را تحریم کرد
Iran, Islamic Republic of
چرا آمریکا جنایتکار شماره یک به عربستان سعودی تروریست پرور کمک، حمایت و پشتیبانی نظامی می کند.
چرا آمریکا جنایتکار شماره یک به امارات تروریست پرور کمک، حمایت و پشتیبانی نظامی می کند.
چرا آمریکا جنایتکار شماره یک به اسرائیل تروریست پرور کمک، حمایت و پشتیبانی نظامی می کند.
Iran, Islamic Republic of
آیت‌الله‌ خامنه‌ای: وعده‌های اروپا توخالی است، برجام خسارت فراوانی زد
Iran, Islamic Republic of
دلار 30 هزار تومانی، میوه مذاکره با آمریکاست
Iran, Islamic Republic of
۵۶ مورد از بخش‌های برجام با قانون اساسی همخوانی ندارد
Iran, Islamic Republic of
هزاران بار در رسانه های اعلام کرده ایم آمریکایی ها، اروپایی ها، سعودی ها، اماراتی ها، بحرینی ها، صهیونیست ها، تروریست های منطقه خاورمیانه و جهان، سازمان های بین المللی و شورای حکام آژانس انرژی اتمی برای ما یکی هستند
Iran, Islamic Republic of
کشورهای غربی جنایتکار شماره یک از سال 1392 تاکنون ثابت کردند که برای حل مناقشه قره‌باغ ناتوان و عاجز هستند.
Iran, Islamic Republic of
کشورهای غربی جنایتکار شماره یک از سال 1992 تاکنون ثابت کردند که برای حل مناقشه قره‌باغ ناتوان و عاجز هستند.
Iran, Islamic Republic of
معاون ترامپ کم آورده و علیه ایران دروغ می گوید
Iran, Islamic Republic of
ایران به هر اقدام آمریکا پاسخ خواهد داد
هرگز با حامیان اصلی جنایتکاران جنگی درافغانستان، عراق، لیبی، سوریه، لبنان، غزه، فلسظین، یمن ومنطقه خاورمیانه مذاکره نخواهم کرد.
Iran, Islamic Republic of
معاون ترامپ باید اول نگران تسلیحات هسته ای آمریکا، اروپا، عربستان سعودی و اسرائیل باشد.
زمان خلح سلاح اتمی آمریکا و متحدانش فرا رسیده است.
United States
یک سفید پوست. صهیونیست نژاد ستیز در برابر یک لجن کاکا سیاه صهیونیست نژاد ستیز. هر دو یک پخ هستند. ولی نه برای آسفالت طلبها و ظریف و روحانی.
Denmark
نسبت به ترور سردار سلیمانی هنوز کاری نکردیم ..