شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - 16 Jan 2021
 
۰
۱۰

قیمت خانه در تهران بدون محاسبه منطقه ۱ چه قدر است؟

چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۳
کد مطلب: 741194
در حالی معاون وزیر راه و شهرسازی مدعی است با خارج کردن اطلاعات منطقه یک از روند محاسبه متوسط قیمت مسکن در تهران، این رقم به 10 تا 15 میلیون تومان می‌رسد که فقط 5 درصد معاملات تهران در منطقه یک صورت می گیرد و قیمت مسکن در این منطقه، تاثیر اندکی در محاسبه متوسط قیمت تهران دارد.
قیمت خانه در تهران بدون محاسبه منطقه یک چند؟
به گزارش جهان نيوز، بازار مسکن این روزها اوضاع مناسبی را پشت سر نمی‌گذارد و روند رشد نجومی قیمت مسکن بدون توقف به راه خود ادامه می‌دهد. به استناد آمار بانک مرکزی،  در 6 ماهه نخست سال جاری متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت با رشد 10 میلیون و 900 هزار تومانی، 74 درصد رشد را تجربه کرده است. در حالیکه رشد قیمت مسکن در مدت مشابه سال گذشته تنها 13 درصد محاسبه شده است.

در شرایط که کمر مردم زیر بار فشار شدید معیشتی خم شده است، برخی از تصمیم‌گیری‌ها و اظهارات متولیان حوزه مسکن به جای اینکه در جهت سامان بازار گام بردارد، زمینه دامن زدن به ناب‌سامانی را مهیا می‌سازد.

*متوسط قیمت مسکن در تهران بدون احتساب منطقه یک بین 10 تا 15 میلیون تومان است!
در همین ارتباط پس از جلوگیری از انتشار آمار حوزه مسکن که زمینه دشواری اظهار نظرهای کارشناسی پیرامون این بازار را به وجود آورد و به غیر شفاف شدن بازار و در نتیجه افزایش قیمت مسکن منجر شد؛ امروز محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: «اگر قیمت‌های درست و صحیح را اعلام کنیم در بازار مسکن راهنماست، اما اگر فقط آمار خام را منتشر کنیم طبیعی است که گمراه‌کننده خواهد بود، به‌عنوان نمونه در شهر تهران متوسط قیمت مسکن را بیست و چند میلیون تومان اعلام می‌کنند، اما از نظر علمی وقتی از یک جامعه‌ای می‌خواهیم آماری را استخراج کنیم باید بخشی را که قیمت غیرطبیعی دارد خارج کنیم.»

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به خارج کردن آمار مرتبط با منطقه 1 تهران به عنوان آمار غیر طبیعی، عنوان کرد:«اگر در تهران عدد منطقه 1 را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن پایتخت به 10 تا 15 میلیون تومان خواهد رسید.»

محمودزاده، در تشریح دلایل توقف انتشار آمار مرتبط با حوزه مسکن، گفت:« یکی از دلایلی که اعلام می‌شد آمار مربوط به متوسط قیمت مسکن گمراه‌کننده است همین مورد بوده است، با انتشار متوسط قیمت مسکن واقعی در واقع شاهد شفافیت و ارائه دقیق اطلاعات در بازار مسکن خواهیم بود.»

*تنها 5 درصد معاملات پایتخت مرتبط با منطقه 1 است
اظهارات معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در حالی مطرح می‌شود که مقایسه این اظهارت با آخرین آمار و ارقام ارائه شده حوزه مسکن از سوی بانک مرکزی دارای اختلافات گسترده‌ای است.

 بر اساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری، تنها 389 فقره از تعداد معاملات شهر تهران مرتبط به منطقه 1 شهرداری تهران است که 5 درصد از کل تعداد معاملات شهر تهران را شامل می‌شود. این امر بیانگر آن است که قیمت بالای واحدهای مسکونی معامله شده در منطقه 1 تاثیر ناچیزی بر متوسط قیمت ارائه شده در پایتخت دارد.

*متوسط قیمت مسکن پایتخت بدون احتساب معاملات منطقه 1، 24.1 میلیون تومان است
بر همین اساس به منظور روشن شدن اختلاف آمار بانک مرکزی با اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی به محاسبه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت بدون احتساب آمار مرتبط با منطقه 1 پرداختیم. مطابق این محاسبه، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران با خارج کردن آمار منطقه 1 به رقم 24 میلیون و 120 هزار تومان می‌رسداین درحالیست که محمودزاده همین آمار را بین 10 تا 15 میلیون تومان عنوان کرده است. در واقع، خارج کردن معاملات مرتبط با منطقه 1 تنها منجر به کاهش 1 میلیون و 200 هزار تومانی متوسط هر متر مربع مسکن در پایتخت می‌شود.

بررسی دقیق آمار ارائه شده از بازار مسکن شهریورماه 99 از سوی بانک مرکزی مشخص می‌کند، قیمت مسکن در هیچ یک از مناطق تهران زیر 10 میلیون تومان نیست. همچنین متوسط قیمت مسک، تنها در 7 منطقه از پایتخت قیمتی بین 10 تا 15 میلیون تومان دارد و 15 درصد از معاملات نیز مرتبط با این مناطق است.

*85 درصد از معاملات مسکن تهران در مناطقی با میانگین قیمت بالای 15 میلیون است

لازم به ذکر اس بر خلاف تصور متولیان مسکن کشور، متوسط قیمت 15 منطقه تهران رقمی بیش از 15 میلیون تومان را تجربه می‌کند و نزدیک به 85 درصد از کل معاملات مسکن تهران در شهریورماه نیز به این مناطق اختصاص دارد.

*انتشار آمار غیر واقعی، مشخص کننده عدم اطلاع متولیان مسکن کشور است
اختلاف آشکار بین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی و اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، بیش از هرچیزی به شایعات مربوط به اطلاع نداشتن متولیان مسکن کشور از شرایط واقعی مسکن دامن می‌زند. در همین راستا، حمید احمدی، کارشناس حوزه مسکن با اشاره به ارائه آمار غیر واقعی از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی، گفت:«متاسفانه مسئولان و متولیان حوزه مسکن در کشور به جای تلاش برای سامان دادن بازار مسکن در کشور نسبت به جلوگیری از انتشار آمار و ارائه آمار غیر واقعی اقدام می‌کنند.»

این کارشناس مسکن در تشریح دلایل انتشار آمار غیر واقعی اظهار داشت:« متولیان مسکن در وزارت راه و شهرسازی یا از واقعیت‌های بازار مسکن اطلاعی ندارند یا اینکه به عمد نسبت به ارائه آمار نادرست و غیر واقعی اقدام می‌کنند. در هر دوی این حالت باید گفت، به وسیله این تکنیک‌ها دردی از بازار مسکن دوا نمی‌شود.»

احمدی ضمن بیان راهکارهای بهبود شرایط بازار مسکن، تاکید کرد: «افزایش عرضه مسکن و کوتاه کردن دست سوداگران و سفته بازان از این بازار، تنها راه حل سامان بازار مسکن به عنوان اساسی‌ترین نیاز مردم کشور است.»

در مجموع، ضرورت دارد متولیان حوزه مسکن به جای ارائه آمار غیر واقعی برای انحراف افکار عمومی از وضعیت فعلی بازار مسکن، نسبت به ریشه یابی و حل مشکلات این بازار براساس اطلاعات واقعی اقدام نمایند.
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اصناف در گرانی مسکن بی‌تاثیرند/ دولت آدرس غلط می‌دهد
Iran, Islamic Republic of
متوسط قیمت مسکن تهران بدون احتساب آمار منطقه 1/لطفا آدرس غلط ندهید
Iran, Islamic Republic of
مجلس باید به وظیفه نظارتی خود دقیقا عمل کند/ معتقدیم رئیس جمهور باید در خانه ملت صدای اعتراض ملت را بشنود
Iran, Islamic Republic of
طرح سوال از رئیس جمهور با امضای نزدیک به ۲۰۰ نماینده معنای روشنی دارد و ما معتقدیم رئیس جمهور باید در خانه ملت صدای اعتراض ملت را بشنود و در برابر اراده ملت تعظیم کند.
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
چرا دولت تاکنون به فکر مردم نیست
اگر برجام فایده داشت، همان سال 94 باید تحریم های آمریکا لغو می شد
Iran, Islamic Republic of
مسئول این آشفته‌‌بازار و وضعیت بد اقتصادی کشور که کمر ملت را شکسته باید 100 بار اعدام شود. از خداوند می‌خواهیم افراد خائن را به زمین گرم بزند و همه آنان را در همین دنیا خوار و ذلیل کند.
Iran, Islamic Republic of
با روی کار آمدن دولت حامی اشرافیت متاسفانه قشر سرمایه‌دار غیرمولد و زالوصفت 10 برابر بر سرمایه خود افزودند و قشر ضعیف و مستضعف جامعه 10 برابر سفره‌هایشان کوچک‌تر شد! این نتیجه سیاست‌های دولت تدبیر و امید بود.
Iran, Islamic Republic of
از اخبار شنیدم وام مسکن جوانان به 400 میلیون تومان افزایش یافته است. من که فردی عادی هستم می‌فهمم که این تسهیلات هیچ تاثیری در افزایش قدرت خرید مردم ندارد و فقط مهر تاییدی بر گران‌تر شدن قیمت مسکن است، مالک و املاکی‌ها می‌گویند وقتی شما این مقدار وام داری پس می‌توانی مسکن را با قیمت بالاتر هم خریداری کنی! آن وقت مسئولین در این چندین سال هنوز متوجه نشدند که این تسهیلات یک مفهومش این است که ما این گرانی را منطقی می‌دانیم پس برای افزایش قدرت خرید مردم تسهیلات در نظر می‌‌گیریم. اگر این تسهیلات را در جهت ساخت مسکن ارزان قیمت می‌دادند واقعا در کاهش قیمت مسکن موثر بود.
Iran, Islamic Republic of

یک ماهه به همه جای تهران سر زدم خونه ی نوساز زیر متری ۳۰ یا ۳۵ ملیون تو منطقه ی متوسط نداریم
۱۷ سال به بالا ها ۲۴ ملیونن