پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - 22 Oct 2020
 
۱
۱۹

خون حاج قاسم را وجه شبه مثال‌های سیاسی نکنید!

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۴
کد مطلب: 740889
محسن هاشمی نوشت: برخلاف اقدامات نظامی دشمن، به‌ویژه ترور شهید سلیمانی، مسئولان کشور درباره ترور اقتصادی ایران، حساسیت جدی نداشته‌اند. درحالی که اگر همانند حمله به شهید سلیمانی، در مقابل حمله دشمن به ریال نیز حساسیت و عزم مقابله جدی از سوی مسئولان وجود داشت، قطعاً شاهد حفظ نسبی ارزش پول ملی و اعتبار ایران در برابر اقدامات ترامپ می‌شدیم.
با خون حاج قاسم بازی سیاسی راه نیاندازید
به گزارش جهان نيوز، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران طی یادداشتی در روزنامه شرق، جنگ اقتصادی را تقابل اصلی ایران و امریکا و تحرکات دیگر همچون ترور حاج قاسم سلیمانی را تقابلی به وجود آمده در حاشیه این تقابل اصلی می‌داند. او این تحلیل را نوشته تا بعد بگوید که حمله امریکا به ریال ما به اندازه حمله امریکا به سردار ما جدی گرفته نشد! هاشمی می‌نویسد: «برخلاف اقدامات نظامی دشمن، به‌ویژه ترور شهید سلیمانی، مسئولان کشور درباره ترور اقتصادی ایران، حساسیت جدی نداشته‌اند. درحالی که اگر همانند حمله به شهید سلیمانی، در مقابل حمله دشمن به ریال نیز حساسیت و عزم مقابله جدی از سوی مسئولان وجود داشت، قطعاً شاهد حفظ نسبی ارزش پول ملی و اعتبار ایران در برابر اقدامات ترامپ می‌شدیم.»

نه اینکه اصل جنگ اقتصادی و حمله امریکا به اقتصاد ایران را باور نداشته باشیم که بار‌ها در مورد آن نوشته‌ایم و اصلاح‌طلبان تا وقتی دولت دست خودشان نبود، آن را باور نداشتند و مدح دولت اوباما را می‌گفتند و تقصیر همه مشکلات اقتصادی را به گردن رقبای سیاسی و حتی حاکمیت می‌انداختند و تازه با در دست گرفتن دولت، معتقد به جنگ اقتصادی شدند، اما با همه اعتقاد به حمله اقتصادی امریکا به ایران، مثال زدن جان سرداری که میلیون‌ها ایرانی حاضر بودند برای ماندنش، جان خود را بدهند، در برابر جنگ اقتصادی، نه فقط بی سلیقگی که بی اخلاقی است؛ و مهم‌تر آنکه ایجاد تقابل و دوگانگی میان معیشت مردم از سویی و حساسیت به ترور سردار از سویی دیگر، بی اخلاقی دیگری است که بعید است محسن هاشمی به آن راضی باشد و چه خوب خواهد بود اگر زودتر از این مقایسه نامناسب و نادرست و دور از اخلاق عذر بخواهد.

از سویی فاز اصلی تقابل ایران و امریکا اقتصادی نیست و از قضا ایدئولوژیک است و ترور قاسم سلیمانی و جنگ اقتصادی هم در همین راستاست و نه آنکه تقابل اصلی اقتصادی باشد و در حاشیه‌اش حاج قاسم را ترور کنند. سردار سلیمانی وزیر اقتصاد ایران که نبود، مسئول نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و اگر ایدئولوژی اسلام انقلابی نداشت و بر همین مبنا پرچمدار جنگ با تروریسم نمی‌شد، ترور هم نمی‌شد. جنگ اقتصادی هم برای زمین زدن همین ایدئولوژی است.

این نخستین بار نیست که اصلاح طلبان، با دوری از اخلاق، از خون قاسم سلیمانی برای مثال‌های سیاسی خود بهره می‌برند. پیش‌تر پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح‌طلب مجلس قبل - که همسرش نیز از مدیران ارشد در یکی از وزارتخانه‌های اقتصادی دولت روحانی بود- گفته بود: «آقای روحانی درخواست برداشت یک‌میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مقابله با بحران کرونا داشته‌اند. با این وجود هنوز پاسخی به این درخواست رئیس‌جمهور داده نشده است. ما در مجلس در یک روز ۲۰۰ میلیارد دلار به سپاه قدس (در واکنش به ترور سردار سلیمانی) اختصاص دادیم. آیا وقتی سلامتی مردم در خطر است نمی‌توان مبلغ بیشتری در نظر گرفت؟»

این دوقطبی سازی‌ها آرامش جامعه را برهم می‌زند و تازه با درخواست روحانی هم برای برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی به منظور مبارزه با عوارض کرونا موافقت شد. آیا حساسیت به ترور سردار برای آنان سخت آمده و حالا بی ربط آن را وسط می‌کشند؟ کاش خون شهید قاسم سلیمانی را وجه شبه‌مثال‌های سیاسی نکنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اکبر هاشمی از این دنیا رفت اما تبعاتش همچنان ادامه دارد. کاش گریبان ما را رها کنند
Iran, Islamic Republic of
وضع موجود نتیجه تفکر ابوی بزرگشان است
Iran, Islamic Republic of
تمام بدبختی این کشور از زمان تصدی پدر شما بر مسند ریاست جمهوری شزوع شد ...!!!
Iran, Islamic Republic of
این دولت رو بابای شما روی کار آورد ، بقول روحانی آدرس غلط به مردم ندید
با شرف
Iran, Islamic Republic of
...!!
آزاد مرد
Iran, Islamic Republic of

دلار در دولت شما افزایش پیدا کرد چرا دنبال مقصر خیالی می گردید.!
Iran, Islamic Republic of
مشکل ما از اول با کشور مستکبر امریکا، تقابل ایدئولوژیک بود نه اقتصادی، از ابتدا هم هر چه داشتند آوردند تا این تفکر برآمده از انقلاب رو از بین ببرند ولی از وقتی که امکان تقابل نظامی رو از دست رفته دیدن، اقتصاد کانون توجهشون شده و فشارها رو از این جهت افزایش دادن. آرمان ایدئولوژیک انقلاب را تحریف نکنید مگر ملت برای نان انقلاب کردن آقا مح...؟
Iran, Islamic Republic of
همون حاج قاسم اگر برای ملت و مردم شهید شده پس باید به همین اندازه معیشت مردم هم مهم باشه، .!
Iran, Islamic Republic of
راهی جز روی پای خود ایستادن نداریم .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
شما در حدی نیستی که در باره قهرمان ملی و نماد امنیت کشور و بزرگ آزادیخواه جهان چنین قیاسی کنی...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
چرا خودتون رو به خواب زدید و دنبال قاتل بروسلی می گردید.
این نابسامانی اقتصادی حاصل دست پرورده پدر شما، آقای رئیس جمهور هست.و....
Iran, Islamic Republic of
گریبان شمارا شهدا مگیرند که در این 4 سال فقط تغیر نام خیابانهای تهران به بازرگان و شجریان هستید
Iran, Islamic Republic of
من نمی فهمم چرا به جای امید به جوانان با استعداد کشور و ایجاد اشتغال و پیشرفت برای جوانان که خود باعث جهش کشور خواهند شد اینها سعی دارند فقط منافع خودشون 4% حفظ شه که به بر و بچ تو آمریکا فشاری وارد نشه احیانا
Iran, Islamic Republic of
اکبر هاشمی از این دنیا رفت اما تبعاتش همچنان ادامه دارد.
محمد
Iran, Islamic Republic of
....
حسینی
Iran, Islamic Republic of
بی انصافی نکنید موضع دولت به این دو اتفاق یکسان بود .!!
رهگذر
انتقام شهید سلیمانی توسط نیروهای مسلح گرفته شده و خواهد شد ...
Iran, Islamic Republic of
...!!!
Iran, Islamic Republic of
به كجا چنين شتابان