سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - 27 Oct 2020
 
۰
۲۴

در شرایط جنگ اقتصادی چرا ۱۸ میلیارد دلار را حراج کردید؟

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۹
کد مطلب: 740886
آقای رئيس‌جمهور در حالی که در جنگ اقتصادی ادعایی بودید، چرا چوب حراج به 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی زدید؟
آقای روحانی! چرا ۱۸ میلیارد دلار را حراج کردید؟
به گزارش جهان نيوز، روزنامه وطن امروز ضمن طرح این سوال که آقای رئيس‌جمهور در حالی که در جنگ اقتصادی ادعایی بودید، چرا چوب حراج به 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی زدید؟، نوشت: رئیس‌جمهور در جلسه هیئت ‌دولت گفت که ایران از سال 97 در جنگ اقتصادی قرار دارد. وی از مردم خواست این جنگ را باور کنند.

منظور روحانی از شرایط جنگی شرایط صرفا تحریمی نیست بلکه او مدعی است در 2 سال و نیم گذشته شرایطی در نتیجه سیاست‌های آمریکا برای ایران به وجود آمده که با زمان قبل از آن متفاوت است: «ملت دقت کنند ما از سال 59 تحریم اقتصادی داشته‌ایم اما جنگ اقتصادی از 97 شروع شد؛ آمریکا با تمام امکانات وارد جنگ با ایران شده است».

روحانی با به‌کارگیری چنین جملاتی به‌دنبال آن است که به مردم بگوید شرایط امروز بازار از مسکن و خودرو و طلا گرفته تا کره و تخم‌مرغ، در نتیجه شرایط جنگی که آمریکا علیه ایران راه انداخته به وجود آمده است.

مگر غیر از آن است که روحانی با ادعای بهبود اوضاع معیشتی و برداشته شدن تمام تحریم‌ها قدم در مسیر انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 گذاشت؟ روحانی مدعی بود حضور وی ‌به‌عنوان رئیس‌جمهور سبب می‌شود با بستن با کدخدا، چرخ‌های اقتصاد کشور را با چرخ‌های سانتریفیوژها همزمان می‌چرخاند. نادیده گرفتن تمام خطوط قرمز مذاکراتی که حتی به قدم‌زدن‌های کنار رودخانه ظریف و کری نیز کشیده شد، همه برای رقم زدن توافقی بود که از قبل آن اوضاع اقتصادی کشور بهبود یابد. اما در عمل چه اتفاقی افتاد؟ کدام‌یک از مشکلات اقتصادی کشور برطرف شد؟ قیمت کدام‌یک از کالاهای اساسی حتی قبل از سال 97 با همان سال جنگ اقتصادی نسبت به سال‌های پیش از ریاست روحانی کاهش یافت؟

قیمت ارز و دلار در پاییز 96 جهش خود را آغاز کرد و منجر به آغاز تلاطمات بازار شد. روحانی که معتقد است سال‌های پس از برجام سال‌های خوب و موفقی بوده است، باید پاسخ دهد حدفاصل سال 94 یعنی امضای برجام تا سال 97 یعنی خروج آمریکا از برجام و به قول حسن روحانی آغاز جنگ اقتصادی، وضعیت اقتصاد در چه حوزه‌ای مناسب بوده است؟

از سال 96 و پس از استقرار حسن روحانی در کرسی ریاست‌جمهوری برای 4 سال دیگر، کشور شرایط نابسامان جدید و عجیبی را شاهد بود. از پاییز همان سال یعنی چند ماه پس از رای اعتماد کابینه، قیمت ارز با جهش مواجه شد. بازار در نتیجه تلاطمات ارزی به هم ریخت، لوازم خانگی با کمبود شدید مواجه شد، طلا در اوج قرار گرفت و خودرو دوران جدید خود در ایران را از همان سال شروع کرد.

حسن روحانی معتقد است مردم می‌دانند که ایران در شرایط جنگ قرار دارد اما سوال این است: مردم در شرایط فعلی حس جنگ اقتصادی دارند یا احساس بی‌دولتی؟

جنگ اقتصادی موضوع جدیدی نیست؛ تحریم نفت و بانک مرکزی نیز به‌عنوان تحریم‌های اساسی علیه ایران از سال 90 و در قانون تحریمی سیسادا وضع شده است.

نکته اما این است: در شرایط جنگ اقتصادی، مهم پای کار بودن رئیس‌جمهور و اعضای کابینه برای مدیریت بهتر جامعه و بازار است. مردم از شرایط تحریمی آگاهی دارند اما بیش از آنکه نگاه به تحریم‌ها داشته باشند نگاه به وضعیت اداره جامعه توسط قوه مجریه دارند. نمونه واضح برای توضیح این گزاره ماجرای اختصاص ارز 4200 تومانی و فروش سکه در سال 97 است.

یعنی همان سالی که حسن روحانی معتقد است جنگ اقتصادی آغاز شده است. در نتیجه سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی قیمت دلار افزایش پیدا کرد و در یک تصمیم یک‌شبه، جهانگیری خبر داد دولت برای سامان دادن به بازار ارز، ارز 4200 تومانی را عرضه می‌کند؛ اختصاص ارز بدون چارچوب نظارتی مناسب و بدون دستورالعمل‌های مشخص کار را به جایی می‌رساند که دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی با هدف اصلی برخورد با مفاسد شکل‌گرفته به‌دلیل رانت‌های ارزی، ماه‌ها پس از این دستور شکل گرفت یا چند تن از ذخیره طلای کشور در نتیجه سیاست‌های اشتباه به بازار طلا وارد شد.

آقای رئیس‌جمهور! حرف شما قبول و درست؛ الان شرایط جنگ اقتصادی است اما دولت به اندازه شرایط جنگی یا حتی به اندازه زمانی که شرایط معمول و عادی در کشور وجود دارد، توان خود را به کار گرفته است؟
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مردم ایران فهمیده بود ترامپ بی ادب تهدیدی در منطقه خاورمیانه و جهان است
ایران فهمیده بود آمریکا جنایتکار شماره یک تهدیدی در منطقه خاورمیانه و جهان است!
Iran, Islamic Republic of
با این اوضاع نابسامان و افسارگسیخته قیمت‌های اجناس، مردم امیدشان به مجلس انقلابی است. باید مواظب باشند امید مردم آسیبی نبیند.
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی! هیچ‌کس‌ نقش ترامپ را در مشکلات امروز مردم ایران انکار نمی‌کند. اما سخن با دولتمردان این است که چه کارهایی می‌بایست انجام می‌دادند و ندادند! .
Iran, Islamic Republic of
دوست داشتند!!! مال خودشون بوده!! ملت کاره ای نیستند!!
Iran, Islamic Republic of
چه کسانی اصرار به مذاکره با کدخدا داشتند؟!!!
Iran, Islamic Republic of
پای ترامپ هم به مناقشه جمهوری آذربایجان- ارمنستان باز شد
Iran, Islamic Republic of
کشورهای عربی جنایتکار شماره یک از سال 1918 تاکنون بویی از انسانیت نبرده اند
Iran, Islamic Republic of
بایدن یا ترامپ؟آیا برای ملت ایران فرقی هم خواهد کرد؟ چون به خاطر که هر دو سگ دست نشانده رژیم صهیونیستی هستند.
Iran, Islamic Republic of
رژیم حاکم بر آمریکا به شکل ذاتی و ماهوی با نظام ایران عداوت و خصومت دارد .
Iran, Islamic Republic of
نرخ تورم استان تهران به 29 درصد رسید
Iran, Islamic Republic of
دلار ۳۰ هزار تومانی طرفدار دارد؟/فیلم
Iran, Islamic Republic of
مردم میدانند شرایط جنگی ست. شما که میگی چرا خودت ودولتت آرایش جنگی نگرفتید و ندارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
حاضر نيست براي دفاع از وزير پيشنهادي بره مجلس؟!!!
Iran, Islamic Republic of
خودش می دونه..
Iran, Islamic Republic of
مشکلات مردم و کشور به خاطر ناتوانی، کوتاهی و ناکامی دولت و مجلس بوده است و نه کاخ سفید
مشکلات مردم و کشور به خاطر بی مدیریتی، بی نظارتی و بی نظمی و بی خیال دولت و مجلس بوده است و نه کاخ سفید
Iran, Islamic Republic of
دولت روحانی متاسفانه در شرایطی با آمریکا و اروپا مذاکره کرده است که آمریکایی ها و اروپایی ها دشمن درجه یک ملت ایران و دشمن درجه یک نظام جمهوری اسلامی بوده
Iran, Islamic Republic of
وزیر خارجه فرانسه می گوید اروپا نباید هزینه خروج آمریکا از برجام را بدهد
Iran, Islamic Republic of
وکالت بلا عزل یعنی همین ، مردم رای دادند و وکیل بلاعزل انتخاب کردن و زیرش نوشتند " اسقاط کلیه خیارات!
Iran, Islamic Republic of
خیارات؟ ...
Iran, Islamic Republic of
نتیجه عملکرد حسن روحانی در این مدت هفت تا هشت سال قیمت خودرو پژو ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۱۳۹۹ امروز به ۲۶۶ میلیون تومان رسید.
Iran, Islamic Republic of
اعتراف ظریف بعد از گذشته 7 سال: شرمنده مردم هستیم/ باید بپذیریم آنچه را که باید برای مردم انجام ندادیم
Iran, Islamic Republic of
دولت، دولتمردان، مسئولان و نمایندگان مجلس ازسال 1392 تاکنون هیچ کاری برای مردم و کشور نکردند و نمی کنند/ مشکلات اقتصادی مردم و کشور هم هیچ ارتباطی به کاخ سفید نداشته است و ندارد.
Denmark
...!
Iran, Islamic Republic of
توافقات سازش با اسرائیل نه فقط ضد فلسطینی بلکه علیه ایران و ترکیه است