جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - 23 Oct 2020
 
۴
۱۶
موضوعی که بسیاری در ایران درباره حاج قاسم نمی‌دانند

ناگفته‌های شگفت آور از دیپلماسی منحصر به فرد شهید سلیمانی در منطقه/ نفوذ عجیب یک پاسدار در سرزمینی به وسعت ۷ میلیون کیلومتر مربع و ۴۰۰ میلیون جمعیت!

سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب: 740353
نکته راهبردی تر اینکه حاج قاسم در طول نزدیک به سه دهه یکی از اصلی ترین چهره‌های است که می توان گفت عملا در منطقه هم موفق به ملت سازی شده و هم دولت سازی!
ناگفته‌های شگفت آور از دیپلماسی منحصر به فرد شهید سلیمانی در منطقه/ نفوذ عجیب یک پاسدار در سرزمینی به وسعت ۷ میلیون کیلومتر مربع و ۴۰۰ میلیون جمعیت!
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: رهبر انقلاب اسلامی در بخشی از ارتباط تصویری با مراسم تکریم و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت فرمودند: «یک نمونه از سرمایه های انسانی دوران دفاع مقدس، شهید سلیمانی بود که در عرصه منطقه و دیپلماسی، اقدامات شگفت آوری انجام می داد و هنوز ملت ایران از گستره فعالیت های این شهید عزیز اطلاع کافی ندارد».

در این باره بیشتر بخوانید:

الف: از حاج قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده محور مقاومت در منطقه نام برده می‌شد. در نگاه نخست محور مقاومت شامل کشورهای همچون ایران، لبنان، سوریه، عراق، فلسطین و یمن می شود ولی این درحالیست که دیگر کشورهای منطقه همچون افغانستان، بحرین، امارات، قطر و مناطقی از عربستان و همه کشورهای اطراف رژیم صهیونیستی به نوعی تحت سیطره و اشراف ماموریت های سپاه قدس بوده است. نکته قابل توجه این است کل منطقه استراتژیک غرب آسیا که به نوعی تحت فرماندهی و نفوذ مستقیم حاج قاسم سلیمانی بود مساحتی بالای 7 میلیون کیلومتر مربع و جمعیتی نزدیک 400 میلیون نفر دارد.

ب: در  منطقه وسیع تحت فرماندهی حاج قاسم سلیمانی، نکته جالب توجه این است که اقوام متعدد، فارس،ترک، عرب، کردها، بلوچها و... حضور دارند. هماهنگی به این همه هویت قومی و تشکیل جبهه مشترکی از آنها علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی بی شک دیپلماسی منحصر به فردی می‌طلبد که از شاهکارهای مدیریتی شهید سلیمانی محسوب می‌شود. نکته جالب‌تر آنکه با وجود این تنوع قومی، حاج قاسم یکی از اصلی ترین چهره های سیاسی و امنیتی غرب آسیا بود که مانع از تجزیه طلبی برخی از کشورهای مهم منطقه منجمله سوریه، عراق، لبنان، افغانستان و... شده است.

ج: نکته راهبردی تر اینکه حاج قاسم در طول نزدیک به سه دهه یکی از اصلی ترین چهره‌های است که می توان گفت عملا در منطقه هم موفق به ملت سازی شده و هم دولت سازی! نفوذ سیاسی و قدرت دیپلماسی حاج قاسم سلیمانی به گونه ای بوده که می‌توان بدون اغراق گفت که بخش وسیعی از مسئولین ارشد کشورهای بسیاری در منطقه تحت نفوذ سیاسی و تاثیرپذیری مستقیم حاج قاسم بوده‌اند. این در حالیست که حاج قاسم عموما به عنوان یک چهره نظامی شناخته می‌شد و این قسمت از ناگفته های مدیریتی و قدرت دیپلماسی او برای بسیاری از مردم ما در ایران مغفول مانده ولی سرویس‌های اطلاعاتی غربی به خوبی از آن آگاه بودند.

د: بر اساس آخرین ارزیابی‌های رسمی منتشر شده کشورهای غربی، نفوذ اطلاعاتی سپاه قدس در زمان حاج قاسم سلیمانی بخش وسیعی از خاک اروپا و حتی آمریکا را نیز فراگرفت. به عنوان یک نمونه یکی از گزارش های رسمی منتشر شده سرویس اطلاعاتی آلمان حاکیست که اشراف سپاه قدس در اروپا به گونه ای است که تقریبا هیچ مکان اقتصادی و سیاسی وابسته به صهوینست ها خارج از چتر اطلاعاتی سربازان حاج قاسم نیست. اگر مجموع اینها را کنار هم بگذاریم شاید سالها بتوان درباره ناگفته ‌های اقدامات حاج قاسم در منطقه و دیپلماسی منحصر به فرد او و چگونگی به شکست کشاندن بزرگترین طرح‌های غربی برای منطقه غرب آسیا سخن گفت.

*مدیر مسئول جهان نيوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
این ترامپ خبیث را دست کم نگیرید
او با ترور سرداردلها ثابت کرد اگر غفلت کنیم جرات دارد حمله کند..
سپاس سردار
Iran, Islamic Republic of
حملات موشکی ایران به عین الاسد سایه جنگ را از سر کشور دور کرد.
Iran, Islamic Republic of
ابر مرد
Iran, Islamic Republic of
ظاهرا صحبتهای دیروز رهبری به خصوص بخش مربوط به پذیرش قطعنامه به مذاق شما خوش نیومده که نه تیتر یک زدید نه تحلیلی دارید...؟
United Arab Emirates
....
لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
کاش یکبار هم از نقش تیم مذاکره کننده در انزوای آمریکا مطلب منتشر میکردید. کسانی که اروپا را مقابل آمریکا قرار دادند.....
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
تیم مذاکره کننده باید در مورد مکانیسم ماشه که بزرگترین ایراد و ضعف برجام است پاسخگو باشند.
ب
Iran, Islamic Republic of
تو چقدر ساده ای این سوال جواب بده ایران چه سودی برای اروپا دارد که به خاطر آن مقابل آمریکا بایستد؟.
ب
Iran, Islamic Republic of
اره بابا اروپا به خاطر ایران کلیه ی تعاملات مالی و اقتصادی خود را با آمریکا قطع کرده و تکنولوژی را وارد ایران کرده تا از ایران حمایت کند.
محمد
Iran, Islamic Republic of
هدف مذاکرات برای رفع تحریم ها و گشایش اقتصادی بود نه برای منزوی کردن امریکا...
Iran, Islamic Republic of
مقابل هم قرار دادن تا همدیگرو بهتر ببینن و صدای همو بهتر بفهمن!!
Iran, Islamic Republic of
....
نفوذ کجا بود آخه عمو جون؟؟ .
انتقام سخت
Iran, Islamic Republic of

ایکاش بودی سردار ..ایکاش دولت هم چنین مردانی داشت!
حمید
Iran, Islamic Republic of
زندگی بعد تو بر هیچکس آسان نگرفت ...
حسینی
Iran, Islamic Republic of
تا ابد داغ سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی بر دل ما خواهد ماند ابرمردی که همتا نداشته و نخواهد داشت
Iran, Islamic Republic of
بجای آرم درست کردن گوشه تلویزیون و آه و حسرت کشیدن هنگام آوردن اسم شهید سلیمانی، این نکته های ناب رو بگید. وگرنه ظلم کردید در حق شهید. مثل شهدای دیگه دفاع مقدس که فقط احساسی برخورد کردید و به مردم نشون دادید