پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - 22 Oct 2020
 
۲
۴۷

ماجرای «دناپلاس» نمایندگان مجلس یازدهم

دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۲
کد مطلب: 740298
بسیاری از کسانی که امروز به خانه ملت راه یافته‌اند، منتقد مجالس گذشته بودند و می‌گفتند که مسئولان و به طور خاص وکلای ملت نباید از هیچ گونه رانتی برخوردار باشند؛ آیا این وعده فراموش شد؟
ماجرای «دناپلاس» نمایندگان مجلس یازدهم
به گزارش جهان نيوز، چند روزی است از سوی برخی منابع مطلع و موثق اطلاع یافتیم برخی از نمایندگان مجلس برای خودروی صفر «دناپلاس» ثبت نام کردند و این موضوع باعث شد سراغ نمایندگان برویم و چند و چون این موضوع را از آنان جویا شویم.

برخی از نمایندگان به محض اینکه سوال ما درباره تحویل خودرو به نمایندگان را شنیدند، یکه خوردند و به کل از تحویل خودروی دناپلاس به نمایندگان اظهار بی‌اطلاعی کردند!

البته بودند نمایندگانی که توضیحاتی در این باره ارائه کردند اما تاکیدشان بر آن بود که نامی از آنان برده نشود. یکی از نمایندگان مجلس گفت: برخی از نمایندگان مجلس یازدهم برای دریافت خودروی پژو پارس و دناپلاس ثبت نام کردند. این خودروها به قیمت مصوب به آنان تحویل داده می‌شود و نمایندگان مجلس باید بخش اعظمی از پول خرید خودرو را به صورت نقدی و بخشی را هم به صورت قسطی و با سود ۱۸ درصد پرداخت کنند.

مجلس دهمی‌ها، «سوزوکی» و «سراتو» سوار می‌شدند!
سراغ یکی دیگر از نمایندگان رفتیم و از وی پرسیدیم که چرا نمایندگان دناپلاس می‌گیرند و مثلاً چرا پژو پارس نگرفتید که در پاسخ گفت: در این دوره برخی از نمایندگان برای خرید «دناپلاس» و «پژو پارس» ثبت‌نام کردند که این خودروها با قیمت کارخانه‌ای در اختیار آنان قرار می‌گیرد، اما نمایندگان مجلس قبل، خودروهای گران قیمتی چون «سوزوکی ویتارا» و «کیا سراتو» سوار می‌شدند!

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده برای خرید خودرو ثبت نام نکردم و اطلاع ندارم که دقیقاً چند نفر از نمایندگان برای خرید «دناپلاس» و «پژو پارس» ثبت‌نام کرده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حالا که عده‌ای از نمایندگان خودرو خریداری کردند، آیا باز هم از خودروی مجلس استفاده می‌کنند، گفت: استفاده از خودروی مجلس با راننده، صرفاً برای ایاب و ذهاب نمایندگان استفاده می‌شود و این خودرو برای شخص نماینده نیست.

نمایندگان مجلس خودرو هدیه نگرفتند
همچنین علی اصغر عنابستانی در واکنش به این سوال که آیا این خبر صحت دارد که تعدادی از نمایندگان مجلس خودروی «دناپلاس» دریافت کرده‌اند، اظهار داشت: معمولاً هر نماینده‌ای یک شیوه را برای استفاده از خودرو انتخاب می‌کند. برخی از نمایندگان از خودرو و راننده مجلس استفاده می‌کنند، برخی از آنان ماهانه پولی را دریافت و با آن خودرویی را کرایه می‌کنند و برخی از نمایندگان هم خودرویی را خریداری کرده و به صورت قسطی پول آن را پرداخت می‌کنند و دیگر از خودروی مجلس با راننده استفاده نمی‌کنند و خودشان رانندگی می‌کنند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس، نمایندگان دناپلاس یا هر خودرو دیگری را با پول خودشان خریداری کرده و این خودروها را هدیه نگرفته‌اند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نمایندگانی که خودرو خریداری کرده‌اند، از ماشین مجلس هم استفاده می‌کنند، گفت: از این نمایندگان امضا گرفته شده است که در صورتی که از طریق مذکور خودرو خریداری کرده‌اند، دیگر نمی‌توانند از خودروهای مجلس با راننده استفاده کنند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این امکانی که برای نمایندگان ایجاد شده است، چه نوع صرفه‌جویی برای مجلس به دنبال دارد، اظهار داشت: کرایه خودرو و راننده برای حمل و نقل نمایندگان، هزینه‌هایی را برای مجلس دارد و قطعاً کسانی که خودرو دریافت کرده‌اند، دیگر نمی‌توانند از این امکان استفاده کنند و از این جهت هزینه مجلس برای کرایه خودرو و راننده تا حدودی از این طریق کاهش می‌یابد.

خودروی گران، حق نماینده است!
علاوه بر این، حسن لطفی در واکنش به سوال ما درباره تحویل خودرو به نمایندگان مجلس، گفت: بر اساس ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، نمایندگان مجلس هم تراز وزرا هستند و بر این اساس هر حقوق، مزایا و امکاناتی که وزیران دارند، نمایندگان مجلس هم باید داشته باشد. اگر دریافت چنین خودروهایی برای نمایندگان خلاف قانون است، پس وزرا، استانداران و دیگر مسئولان هم نباید چنین خودروهایی را سوار شوند و باید مزایای مسئولان با یکدیگر همسان‌سازی شود.

وی بیان کرد: خوب است اصحاب رسانه بررسی کنند و ببینند که آیا نماینده مجلس حتی به اندازه یک بخشدار امکانات دارد یا خیر؟ حتی برخی از مدیران کل مجلس هم از نمایندگان حقوق بیشتری دریافت می‌کنند و همچنین خوب است بررسی کنید و ببینید که وزرا چه خودرویی سوار می‌شوند و نمایندگان چه خودرویی دارند.

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نزدیک به ۴ ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد، اما هنوز هیچ خودرویی به نمایندگان مجلس تحویل داده نشده و از سوی دیگر اگر قرار است به نمایندگان خودرو داده شود، این خودرو باید هم تراز خودروی وزرا باشد.

این نماینده اصلاح طلب مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا نمایندگان خودروی دیگری چون پژو پارس دریافت نمی‌کنند، گفت: نمایندگان هر هفته حداقل ۵۰۰ کیلومتر راه جاده را برای بازدید از حوزه‌های انتخابیه خود طی می‌کنند و کاملاً حق آنان است که از امنیت جانی برخوردار باشند چرا که راه‌های کشور و خودروها استانداردهای لازم را ندارند.

لطفی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا این امکان برای همه مردم وجود دارد که چنین خودرویی را داشته باشند، اظهار داشت: نمایندگان مجلس باید در جاده‌های غیراستاندارد کشور امنیت جانی داشته باشند، اما این مسئله نافی حق مردم نیست و حق مردم هم این است که از بهترین خودرو برخوردار باشند.

پیگیری‌های ما ادامه داشت تا اینکه شب گذشته روح‌الله ایزدخواه در صفحه شخصی خود، روایت جدیدی از ماجرای استفاده نمایندگان از خودرو مطرح کرد. این نماینده مجلس گفت: فرمی برای خودرو به نمایندگان داده شده است تا نوع استفاده از خودرو را انتخاب کنند که دارای سه گزینه به شرح زیر است:

۱. استفاده از خودروی مجلس با راننده که در این صورت، هزینه‌ها حسب میزان کاربرد و طبق تعرفه (ساعتی ٣٠ هزار و روزانه ۵٠٠ هزار تومان) از دریافتی ماهانه نماینده کسر می‌شود.

۲. تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی که در این صورت پرداخت مبلغ مربوط به حمل و نقل (حدود ۵ میلیون)، از هزینه‌های دفتری ماهانه حذف می‌شود.

۳. فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده (دنا یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود. (قیمت تحویل این خودرو به نماینده، ٣٠٢ میلیون تومان و اقساط آن ٣ ساله است. سند آن هم حداقل تا یک سال به نام مجلس است و امکان فروش به غیر ندارد.)

این نماینده مجلس، در حالی از انتخاب گزینه سوم و خرید خودروی «دناپلاس» خبر داد که ساعاتی پیش، اعلام کرد که از خرید این خودرو انصراف داده است.

گامی برای شفافیت عملی
انتظار آن است که در وهله اول، دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم به صورت شفاف در این باره صحبت کنند و بگویند که در فرم استفاده از خودرو، کدام گزینه را انتخاب کرده‌اند و از این طریق گامی عملی برای تحقق شعار اولیه خود مبنی بر ضرورت شفافیت آرا و اموال مسئولان بردارند.

از سوی دیگر از یاد نبرده‌ایم که بسیاری از کسانی که امروز به خانه ملت راه یافته‌اند، منتقد مجالس گذشته بودند و می‌گفتند که مسئولان و به طور خاص وکلای ملت نباید از هیچ گونه رانتی برخوردار باشند. بر این اساس، خوب است که به صحبت‌های انتخاباتی خودشان عمل کنند و گامی جدی برای مبارزه با رانت و ویژه‌خواری برخی از مسئولان بردارند.
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


دلتان خوشه ها....اصلا برن بنز سوار شن ولی کاری کنن.
Iran, Islamic Republic of
مبارک نمایندگان انقلابی مجلس یازدهم باشد
Iran, Islamic Republic of
پیشنهاد میشود دکتر زاکانی انقلابی ، سریعا در مرکز پژوهشهای مجلس راجع به چرخش 180 درجه ای نمایندگان انقلابی ، پژوهشی جامع انجام دهندونتیجه را اعلام دارند.
حسن
Iran, Islamic Republic of
حتما ایشون اقدام خواهد کرد چرا نمایندگان حقوقشان کم است برای چه نماینده شده اند
یعنی رانت در مجلس معنی دارد؟
Iran, Islamic Republic of
اینا که میگفتن امکانات نمی گیرن. پس چی شد؟!
Iran, Islamic Republic of
كسي كه بنز سوار بشه درد كسي كه دوچرخه هم ندارد را مي فهمد؟؟؟
از قديم گفتند سواره از پياده خبر نداره سير از گرسنه.
در نظام اسلامي مسئول بايد هم سطح ضعيف ترين مردم باشد.
United States
ما مردم بدبخت باید مقاومت کنیم تا شما ببرید .
Iran, Islamic Republic of
....!!!!
Iran, Islamic Republic of
.
مثلا مجلس انقلابیه!?
در شاریط جنگ اقتصادی آقایون فکر راحتی خودشونن?!!
Iran, Islamic Republic of
فکر کردی برای چی برای انتخاب شدن سرو دست می شکونن ,برای خدمت به خلق,برای کار
Romania
.......
Iran, Islamic Republic of
اینم از مجلس طراز انقلاب اسلامی!!!!
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
این هم از مجلس به اصطلاح انقلابی!!!.
میشلوان
Iran, Islamic Republic of
انقلابی‎بودن درّ گرانی است به هر کس نمیشه انقلابی گفت.
انقلابی کسی است که در عمل نشون بده وگرنه از اصلاح‌طلب‌ها عقب‌تره
.
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
ای کاش همه می تونستند با تحویل فوری به قیمت کارخانه و قسطی بخریم!!! محمود کجایی دلتنگتیم!
چوبین
Iran, Islamic Republic of
برای مجلس انقلابی زشت است که خبر دنا پلاس، از آن بیرون بیاید در این شرایط زندگی مردم.
حداقل شایبه ای که ایجاد میکنه اینه که نماینده ها، خودرو نخریدند، این خودروسازها هستند که نماینده ها را خریدند.
Iran, Islamic Republic of
نماینده انقلابی متاسفانه نداریم. نماینده تا قبل از مجلس انقلابی هست و بعد که وارد مجلس شد انقلابی گری جایی ندارد...!!!!
Iran, Islamic Republic of
نمایندگان ملت....!!!
بهمن
Iran, Islamic Republic of
برای مجلس به اصطلاح انقلابی متاسفم این جوانان انقلابی که همینطوری رفتن مجلس 20 سال دیگه میشن امثال همین مدیران پیر تکنوکرات این روش آغاز همان راه است
محمد
طرح این اخبار یعنی ، مجلس پا روی دم برخی گذاشته ، خوبم پا گذاشته . با این همه رانت و بذل و بخشش و حقوقای نجومی و وضعیت اقتصاد و ... مجلس داره طرح فروش خودرو در بورس رو که دست دلال ها رو می بنده میاره و از این قبیل کارها به مذاق برخی خوش نیامده دارن داستان درست می کنن .
سید مهدی
Iran, Islamic Republic of
این نماینده اصلاح طلب مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر .... ؟ یعنی اینجا هم باید اسم اصلاح طلب رو می بردید ؟ چطور شما برای بقیه عنوان نماینده ی اصول گرا رو استفاده نمی کنید ؟ چطور یادتون میره که این مجلس کاملا اصولگراست و اگر اخباری از طریق فضای مجاری به مردم نرسه تمام این رانت ها سرپوشیده میمونه ! انصاف داشته باشید هر دو حزب مطرح کشور در بهره گیری از قدرت هیچ تفاوتی ندارند . تفاوت در شعار هاست .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
كدوم. نماينده خودرو نداشت كه اين بازی با اعصاب ملت را راه انداختین؟ .
سبزواری
Iran, Islamic Republic of
عنابستانی که خودش آزرا و خانمش سوزوکی ویتارا داره!!!! الان دنا را میخواد برای چه کاری دقیقا
Iran, Islamic Republic of
بابا چپ و راست نداره، آب داشته باشند شناگر خوبی هستند
Romania
...
حمیدرضا
Iran, Islamic Republic of
دیالوگ مختار: دیو قدرت کم کم دارد چهره فتانه خود را نشان میدهد.
به جای ورود نمایندگان در خودروسازی خودرو سازان در نمایندگان ورود کردند!!!!
هر دو گروه اصولگرا و اصلاح طلب با هم به توافق رسیده اند

قالیباف مچکریم
Iran, Islamic Republic of
فقط این را می توانم عرض کنم مظلوم مردم که بازیچه دست مردان قرت شده اند حیف و صد حیف
معلومه ...
Iran, Islamic Republic of
جای بسی تاسف است که مجلس انقلابی و نمایندگان ولایی به جای معیشت مردم و کنترل تورم و مبارزه با گرانی و کمک به قشر آسیب پذیر کارگر و کارمند که در تامین مایحتاج روزانه خود مانده اند دست به چنین اقدام سخیفی زده اند واقعاً حق الناس به گردنشان است
Iran, Islamic Republic of
اصولگرا اصلاحطلب ديگه تمومه!
رضا
Iran, Islamic Republic of
با سلام
آفرین به این نماینده های انقلابی ..............
طاهر
Iran, Islamic Republic of
اصولگرایان در ماجرای خرید تبلت برای اعضای شورای شهر تهران که می خواستند کارها را الکترونیکی بکنند و دیگر از کاغذ استفاده نکنند چه ها که نکردند
طاهر
Iran, Islamic Republic of
از آقای دکتر زاکانی می خوام بپرسم با توجه به شعار مجلس مبنی بر شفافیت و مردمی بودن چرا این همه جلسه غیر علنی دارید در این چند ماهه به اندازه کل مجلس قبل جلسه غیر علنی گذاشتید مگر چی می خواهید بگویید که مردم نباید بدانند لطفاً پاسخ دهند
Iran, Islamic Republic of
شفافیت ؟!!! برای وقتی بود که نماینده نبودن!!!
Iran, Islamic Republic of
...
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
چونكه خود ذينفع بودند تنهاطرح سه فوريتي بود كه كه جهاديون بسرعت اجرا و هر كدام هم بياد راي دهندگان يك بوغي زدند
Iran, Islamic Republic of
عشق و حالش مال ما صداي بوقش مال شما
Iran, Islamic Republic of
...
مجید
Iran, Islamic Republic of
اخیرا نماینده قزوین گفته من دنا پلاس نمیخواهم و باید به من ماشین شاسی بلند بدید . اگر زحمت نیست سهمیه این بنده خدا را با همان قیمت و اقساط به ما ملت مظلوم دهید.
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
وقتی ارزشها در یک جامعه عوض شد، نماینده مجلس خود را هم عرض فقیرترین آدمهای جامعه نمیداند،خود را طلبکار امکانات همانهایی میداند که آنها را انقلابی نمیداند!.
مصطفی
خیلی جالبه نماینده گفته جاده های کشور امنیت ندارد نمایندگان باید ماشین خوب سوار بشوند تا امنیت جانی داشته باشند...!!!!!!!