سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - 20 Oct 2020
 
۲
۲۵

در کشورهایی که حجاب الزامی نیست، گرایش به حجاب بیشتر شده؟

دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: 740248
یکی ادعاهایی که مخالفان حجاب الزامی مطرح می‌کنند این است که در کشورهایی مانند ترکیه عدم الزام حجاب باعث گرایش بیشتربه حجاب شده است. این ادعا تا چه اندازه درست است؟
در کشورهایی که حجاب الزامی نیست، گرایش به حجاب بیشتر شده؟
به گزارش جهان نيوز، «اجباری نبودن حجاب در کشورهایی مثل ترکیه و یا کشورهای اروپایی، باعث گرایش بیشتر دختران و زنان به حجاب شده است». این یکی از ادعاهایی است که مخالفان حجاب اجباری، بارها مطرح کرده‌اند و آن را به‌عنوان دلیلی برای کارآمدنبودنِ الزام به حجاب عنوان می‌کنند. آن‌ها می‌گویند عدم وجود قانون برای رعایت پوشش مناسب، باعث می‌شود دختران بیشتر به حجاب جذب شوند و در واقع این موضوع به نفع حجاب است. این ادعا تا چه اندازه با واقعیت منطبق است؟ آیا واقعا حجاب در این کشورها سیر صعودی داشته‌است؟ و آیا هر نوع گرایش به حجاب به‌خاطر الزامی نبودن آن است؟ در این گزارش به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم.
 
اول: آیا واقعا در ترکیه و کشورهای اسلامی شاهد افزایش گرایش به حجاب هستیم؟
هیچ پژوهش یا داده‌های موثقی در خصوص بالارفتن گرایش به حجاب در ترکیه و یا کشورهای مسلمان دیگری مثل مالزی وجود ندارد. بلکه گزارش‌هایی در رسانه‌های این کشور حاکی از آن است که نسل جدید برخلاف نسل قبل، در حال فاصله‌گرفتن از حجاب و به‌خصوص پوشش سر هستند. به‌عنوان نمونه پرتال خبری «قنطره» در گزارشی با این تیتر که «روسری‌ها در حال سرخوردن هستند» به بررسی کمرنگ‌شدن حجاب بین دختران جوان ترکیه پرداخته است. در این گزارش آمده: «خیلی وقت پیش نبود که زنان برای اینکه بتوانند در ترکیه روسری بپوشند، مبارزه می‌کردند؛ اما الان بنظر می‌رسد دیگر به روسری علاقه چندانی وجود ندارد». سال قبل نیز کمپینی در شبکه‌های اجتماعی این کشور تحت‌عنوان «چالش ده سال» راه افتاد که طی آن دخترانی که حجاب خود را برداشته بودند، از دلایل خود برای این تصمیم می‌نوشتند.

در کشورهایی مثل مالزی نیز وضعیت تقریبا مشابهی وجود دارد. خبرگزاری AsianPost نیز در یک گزارش با تیتر «حجاب در مالزی مورد تهدید است»  به بررسی روندی می‌پردازد که منجر به فاصله‌گرفتن نسل جوان این کشور از حجاب سنتی نسل قبل شده است. در این گزارش به نقل از قائم مقام بخش جوانان انجمن همبستگی جوانان مسلمان می‌نویسد: «نگرانی اصلی در بین اکثر مالزیایی‌ها، غرب‌گرایی‌ در اعتقادات آن‌هاست که هویت ملی آن‌ها را تهدید می‌کند. فمینیست‌ها از نسل جوان می‌خواهند از بت‌های آن‌ها در غرب تبعیت کنند». این گزارش به فعالیت‌ یکی از این فمینیست‌ها اشاره می‌کند که معتقد است تربیت دختران برای داشتن حجاب از کودکی در بین نسل سنتی این کشور قلبش را می‌شکند و تلاش می‌کند دختران در این کشور حجاب را کنار بگذارند.

نکته مهمی که در خصوص این کشورها وجود دارد این است که در غیاب هرگونه سیاستگذاری از سمت دولت و سیستم حکومتی برای ترویج حجاب یا تعیین ضوابط پوشش، جریان‌های فرهنگی متمایل به غرب بر روی حذف حجاب تمرکز زیادی کرده‌اند و نتایج حاکی از آن است که تا حد زیادی موفق شده‌اند.

دوم: وضعیت زنان در غیاب الزام اجتماعی برای رعایت حداقل‌هایی از پوشش چگونه است؟
کسانی که نبودن محدودیت پوشش در کشورهایی مثل ترکیه و همینطور کشورهای غربی را یک ویژگی مثبت می‌دانند، یک نکته بسیار مهم را نادیده می‌گیرند و آن ناامنی‌های روانی و فیزیکی است که زنان در این کشورها به‌خاطر غلبه فضای جنسی تجربه می‌کنند. طبق آمارهای رسمی در ترکیه، همزمان با گرایش بیشتر زنان و دختران به برداشتن حجاب و نیز گسترده‌تر شدن روابط آزاد، آمارهای مربوط به آزار و خشونت جنسی سیر صعودی را طی کرده است. در سال 2017 وزارت دادگستری ترکیه اعلام کرد در طی ده سال گذشته آزار جنسی زنان در این کشور نزدیک به دویست‌وپنجاه درصد افزایش داشته است. همین یک ماه پیش بود که قتل بیرحمانه یک دختر جوان توسط دوست‌پسرش منجر به موج گسترده‌ای از اعتراضات علیه آزار جنسی در ترکیه شد. بدیهی است هرچقدر پوشش مناسب کمرنگ‌تر می‌شود، با غلبه‌پیدا کردن فضای جنسی، طبیعتا آزار و اذیت جنسی نیز بیشتر خواهد شد و در واقع دختران و زنان در مقابل تجاوز و آزار جنسی آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

این موضوع در کشورهای غربی که سابقه طولانی‌تری در بی‌قیدی دارند، بسیار جدی‌تر است و زنان در شرایط سخت‌تری به سر می‌برند. به‌عنوان مثال طبق پژوهشی که موسسه رویترز تامپسون با بررسی 192 کشور انجام داده است، آمریکا سومین کشوری است که بیشترین آمار خشونت و آزارجنسی علیه زنان را دارد و در شماره ده کشوری است که خطرناک‌ترین محیط برای زنان هستند. رویترز برای بررسی چرایی این موضوع، آمار مربوط به خشونت علیه زنان را از مراکز رسمی آمار آمریکا مورد اشاره قرار داده که بر اساس آن  «از هر پنج زن آمریکایی، تقریبا یک زن مورد تجاوز قرار گرفته و از هر سه زن، یک نفر تجاوز، خشونت یا آزار توسط شریک جنسی خود را تجربه کرده است». این موضوع حتی در محیط‌های دانشگاهی که می‌بایست فضایی نسبتا امن باشند، به یک پدیده بسیار نگران‌کننده تبدیل شده است به‌طوریکه طبق اعلام مرکز آمار این کشور، از هر پنج دختر دانشجو یک نفر در محیط‌‎ دانشگاه مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. 

در انگلیس آزار جنسی کارمندان زن آنقدر جدی بوده است که حتی در برخی فضاهای اداری تصمیم بر این شده که دست‌دادن به‌طور کامل ممنوع شود. در این کشور «از هر سه کارمند، یک نفر» برخوردهای نامناسب جنسی را از سمت همکاران خود یا ارباب‌ رجوع تحمل کرده‌ است. در سوییس بیش از یک پنجم زنان مورد تجاوز و خشونت جنسی قرار گرفته‌اند. این‌ها تنها نمونه‌هایی از ناامنی گسترده زنان در کشورهایی است که پشت شعارهای مربوط به آزادی پوشش، زنان قربانی خشونت‌های جنسی قرار می‌گیرند. در این آمارها البته سایر شکل‌های خشونت فیزیکی مثل ضرب‌وشتم زنان لحاظ نشده است.

سوم: یک مغالطه عجیب درباره برخی موارد گرایش به عفاف در کشورهای غربی
در کشورهای غربی که سابقه طولانی‌تری در برهنگی داشته‌‌اند، شدت آسیب‌های گسترده به زنان و همینطور به خانواده باعث شده است حرکت‌هایی از سمت زنان و دختران نسل جدید برای حفظ عفاف شروع شد. در واقع رهاگذاشتن جامعه در بی‌بندوباری باعث شده است زنان آنقدر مورد آزار و ستم قرار بگیرند که خودشان برای حفاظت از امنیت روانی و فیزیکی‌شان دست به کار شوند. نه فقط در گرایش به عفاف و حجاب، بلکه در گرایش به سمت محیط‌های اختصاصی برای زنان و برگزاری برنامه‌های عمومی به‌صورت تفکیک‌شده. مانند سوئد که بعد از سال‌ها، فستیوال موسیقی این کشور را تنها مخصوص زنان برگزار کرد.

به‌عنوان مثال «وندی شلیت» نویسنده جوان آمریکایی در کتابی به بررسی این رویکرد نسل جدید کشورش پرداخته است. کتابی که حاصل هفت سال پژوهش، ‌ده‌ها مصاحبه عمیق با دختران، زنان و مردان  آمریکا و رد و بدل کردن ۳۰۰۰ ایمیل با جوانان،‌ شرکت در کنگره‌های مرتبط و ‌صحبت با روانشناسان و جامعه شناسان و حتی شرکت در پارتی‌های مخفیانه نوجوانان است.‏«زنان جوان، عزت نفس خود را باز می‌یابند و در می‌یابند خوب بودن، بد نیست»؛ این، عنوان کتاب شلیت است؛ آنجا توضیح می‌دهد نسل جدیدی در آمریکا دارد شکل می‌گیرد که خواسته‌های متفاوتی با نسل خود دارد؛ جوانانی که از بی‌قید و بندی به ستوه آمده  و انگار گمشده‌ای دارند که باید به دنبالش بگردند. 

اما اینکه چنین گرایشی به‌عنوان نتیجه مثبت پوشش آزاد در نظر گرفته شود شبیه به این می‌ماند که در یک کشور مردم در مقابل یک بیماری ویروسی کاملا بی‌دفاع رها شوند و وقتی بعد از دادن تلفات بسیار خودشان برای مبارزه با این بیماری دست به کار شوند، اینطور استدلال کنیم که رها و بی‌دفاع گذاشتن مردم و جامعه در مقابل بیماری منجر به افزایش خودمراقبتی در بین آنان می‎شود. سپس نتیجه بگیریم نباید هیچ تدبیری برای محافظت از مردم در برابر بیماری توسط دولت و حاکمیت صورت بگیرد.
مرجع : فارس
برچسب ها: حجاب ترکیه زنان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
....!!!
Iran, Islamic Republic of
وقتی در کشوری حجاب و عفاف نباشد ،اولین کسی که محیط براش تنگ میشه خود زن هست ،همه با چشم شیطانی با او برخورد میکنند .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
یعنی در کشورهای اروپائی همه چشمها شیطانی و همه به جهنم میروند؟
Iran, Islamic Republic of
آمار تجاوز جنسی در غرب که بخشی از آن در مقاله اشاره شده بود را خواندی و نظر دادی؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
آیا چنین آماری در ایران هم وجود دارد؟
Iran, Islamic Republic of
چون امار ایران اجازه اعلام ندارن نمی شه گفت ما نداریم!!
Iran, Islamic Republic of
در غرب، تعریف تجاوز و تعرض جنسی بسیار فراگیر است. صرفا به معنی تعرض فیزیکی نیست و حتی شامل، نگاه های معنی دار، لبخند بیجا، متلک و غیره می شود. اگر با تعریف غربی بخواهیم آمار ایران را بگیریم، ممکن است نتایج به مراتب از غرب تاسف بارتر باشد.!!
Iran, Islamic Republic of
اگر در کشورهای غربی به خاطر بالا رفتن خطر برای زنان این اتفاق افتاده که آنها به حجاب روی آورده اند چرا ما باید راه خود را دور کنیم و از حجاب دست برداریم و وقتی زنان و دختران ما نتایجش را دیدند به حجاب برگردند !؟
جهنم در خودِ جامعه غربی است
Iran, Islamic Republic of
نه جناب مازندرانی عزیز
اگر مقاله را بخوانی خود به این نتیجه می رسی که در غرب ، جامعه برای زنان جهنم است و برای مردان نیز اینطور است یعنی مردی که می بیند دخترش وقتی به دانشگاه می رود به احتمال ۲۰ درصد مورد تجاوز قرار می گیرد زندگی برایش جهنم است
Canada
گرایش به حجاب مهم نیست گرایش بانوان بی حجاب به اسلام مهم است که قطعا بیشتر شده
Iran, Islamic Republic of
ایرانیان قبل از اسلام.حجاب داشتند و حجابی ایرانی مختص اسلام نیست ...
نژاد
France
در تاریخ مردمان با فرهنگ با حجاب بودند و حجاب را نمونه تمدن می دانستند برای مثال زرتشتیان حجاب سنگین چند منی داشتند و بر عکس آن مردمان جنگل آمازون برهنه ....!!
Iran, Islamic Republic of
با این استدلال بهتره الان بی حجاب باشیم چون انسان های متومدن غربی برهنه هستند و افغانستان و پاکستان و عراق و .... حجاب سنگین دارند!!!!
Iran, Islamic Republic of
....
حقیقت اسلام در تسلیم واقعی در برابر همه احکام خداست
یعنی مطلب به این سادگی را متوجه نمی شید
...
Iran, Islamic Republic of
حقیقت اسلام در قرآن است که آمده لا اکراه فی الدین
Iran, Islamic Republic of
این تسلیم واقعی فقط در حجاب خلاصه شده؟.ه؟
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
پدیده بی حجابی در غرب عمدتا" ناشی از دو جنگ جهانی است که مردان بسیاری در آن کشته شدند و اقتصاد ها مختل شد و زن ها نا خواسته بی سرپرست رها شدند..
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
.......
محمد
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز بفرمائید چرا بعداز چهل سال هنوز نتونستید خانمها رو قانع کنید که حجاب مصونیت است؟؟
Iran, Islamic Republic of
....
علی
United States
.........
United States
بالای 90 درصد مردم موافق قانون حجاب هستند. یک اقلیت 10 درصدی هستند که کم حجابند ..
Iran, Islamic Republic of
مهدی نصیری نظر کارشناسی داده برو بخون
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
این امار رو از کجا اوردی؟ولی آنچه را که ما مشاهده میکنیم بر عکس امار شما می باشد!!