شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - 24 Oct 2020
 
۳
۲۶

صادق زیبا کلام مرزهای علاقه اصلاح طلبان به دموکرات ها را جابجا کرد/ فواید فشار بایدن به ایران بیشتر از فواید فشار ترامپ است!

دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۹
کد مطلب: 740223
صادق زیبا کلام که از تئوریسن های جریان اصلاحات محسوب می شود، در آخرین مجموع استدالال های اصلاح طلبان برای بهتر بودن رئیس جمهور شدن جوی بایدن گفته است که فشار حقوق بشری بایدن به نفع اصلاح طلبان است!
زیباکلام مرز علاقه اصلاح‌طلبان به دموکرات‌ها را جابجا کرد/ فواید فشار بایدن به ایران بیشتر از فواید فشار ترامپ است!
گروه سیاسی جهان نيوز: اصلاح طلبان و اعتدالیون که با بی اعتباری برجامف مدت هاست اعتبار اجتماعی خود را نیز از دست داده اند، مدت هاست که سیاست عوام فریبانه دیگری را در پیش گرفته اند و طی هفته های اخیر از فواید رئیس جمهور شدن بایدن دموکرات در آمریکا سخن گفته اند.

به گزارش جهان نيوز، در اینکه اصلاح طلبان و اعتدالیون ضعف دشمن شناسی آنها آشکار است شکی نیست ولی اینکه حتی فشارهای ظالمانه دموکرات بر ایران را نیز به نفع ایران بدانند، حماقتی عمدی و قابل توجه است.

صادق زیبا کلام که از تئوریسن های جریان اصلاحات محسوب می شود، در آخرین مجموع استدالال های اصلاح طلبان برای بهتر بودن رئیس جمهور شدن جوی بایدن گفته است که فشار حقوق بشری بایدن به نفع اصلاح طلبان است!


این چهره اصلاح طلب در گفتگو با شرق گفته است: اصلاح‌طلبان برای اینکه بتوانند بایدن را به ترامپ ترجیح ‌دهند، دو دلیل اصلی لازم دارند؛ دلیل اولشان بازمی‌گردد به مسئله حقوق بشر. درست است که ترامپ فشارهای زیادی روی ‌ایران در زمینه حقوق بشر یا نقض حقوق بشر می‌گذارد که آخرین مورد آن هم اعدام نوید افکاری بود، ولی همه ما می‌دانیم ترامپ هیچ اعتقادی به دموکراسی، آزادی‌خواهی و حقوق بشر ندارد و اگر دولت ایران را برای حقوق بشر تحت فشار می‌گذارد، به دلیل دشمنی‌اش است؛ والا در کنار ایران، عربستان است که وضعیت حقوق بشر در آنجا به‌مراتب از همه جا بدتر است و اساسا چیزی به نام آزادی مطبوعات و مخالفت با حکومت یا انتقاد از حکومت وجود ندارد؛ اما هیچ‌وقت از طرف ترامپ تحت فشار نبوده است. نه‌تنها عربستان، بلکه امارات، قطر و بحرین را که ناقض حقوق بشر در خاورمیانه هستند، هیچ‌گاه تحت فشار نگذاشته است. اگر ترامپ با جمهوری اسلامی مشکلی نداشت، حتی اگر وضع حقوق بشر در ایران خراب‌تر از همه دنیا بود، خم به ابرویش نمی‌آورد. اصلاح‌طلبان این را می‌دانند. اگر بایدن انتخاب شود، شاید فشار برای رعایت حقوق بشر و آزادی‌های مدنی در ایران بیشتر شود؛ درحالی‌که اگر ترامپ انتخاب شود، درست است که احتمال‌ توافق با ایران وجود دارد. اما اگر به هر دلیلی مطالبات ترامپ از جمهوری اسلامی ایران آن‌گونه باشد که تا جمهوری اسلامی ایران پرچم تسلیم در دست نگیرد رضایت ندهد، نه‌تنها توافقی صورت نخواهد گرفت، بلکه خصومت بیشتر هم می‌شود. در چنین شرایطی تنش بین ایران و آمریکا و به تبع آمریکا با غرب و اروپا نیز بیشتر خواهد شد و البته تندروها دست بالا را خواهند داشت و فشارشان روی منتقدان و مخالفان داخلی بیشتر خواهد شد. در نتیجه اگر ترامپ انتخاب شود و نتوانیم با آمریکا به توافق برسیم، وارد یک دوره پرتنش می‌شویم و به تبع آن شرایط در داخل کشور نیز سخت‌تر می‌شود و همین دلیل دیگری است که باعث نگرانی اصلاح‌طلبان می‌شود و بالطبع ترجیح می‌دهند بایدن رئیس‌جمهور شود.

بعد از این اظهارات عجیب، خبرنگار روزنامه شرق نیز که ظاهرا از پاسخ صادق زیباکلام متعجب شده گفته است: آیا فکر نمی‌کنید ما دچار تکرار در تحلیل شده‌ایم؟ به این معنا که ترامپ و بایدن را در زمینه تحلیل‌های آشنا دسته‌بندی می‌کنیم. حرف اصلاح‌طلبان این است که اگر بایدن به پیروزی برسد فرصت برای ادامه و احیای اصلاحات وجود خواهد داشت. چه کسی چنین تضمینی را داده است؟ شرایط امروز دنیا شرایط چند سال گذشته نیست. همین‌طور چه کسی گفته است که اگر ترامپ برنده شود، تندروها دست بالا را پیدا خواهند کرد. با این تحلیل‌ها چند گزینه مهم را نادیده می‌گیریم. نخست توازن قدرت جهانی؛ یعنی چین، روسیه، آمریکا و دوم، تغییرات اجتماعی داخل ایران و مهم‌تر از همه وضعیت نابسامان اقتصادی. فکر نمی‌کنید اگر بایدن پیروز شود، ثمره درختی را که ترامپ کاشته بود، خواهد چید؟ او دیگر در شرایط اوباما نخواهد بود؛ چرا‌که ما هم به لحاظ اقتصادی و اجتماعی در شرایط آرمانی دوره اوباما نیستیم. بایدن از راهی که ترامپ آسفالت کرده، یکسره جلو خواهد آمد و شاید با دموکرات‌های شیک‌پوشی روبه‌رو باشیم که زیر کتشان جلیقه‌های نظامی به تن دارند. آنان با تجارب دولت اوباما، حالا دست بالا را دارند و به سمتی می‌روند تا به خواسته‌های حداکثری خود برسند. به نظرم بحث حقوق بشر در بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بیشتر شبیه چاقوی ضامن‌دار است که تا مطمئن نشوند تیغه این چاقو به نفع آنان است، آن را از ضامن خارج نخواهند کرد.  اگر دموکرات‌ها با ایران برخوردی منطقی داشتند، به این لحاظ بود که هم ایران در بافتار اجتماعی خود نیرومند بود و هم در منطقه خاورمیانه دست بالا را داشت و البته مثل امروز هم دچار مشکلات اقتصادی نبود. از این منظر اشتیاق ترامپ برای پیروزی قابل درک است. او می‌خواهد نگذارد دموکرات‌ها میوه درخت او را بچینند. برای اینکه این اتفاق نیفتد، به نظرم او دست به هر کاری خواهد زد.

این در حالیست که زیباکلام در ادامه به این مساله اینگونه پاسخ داده است: من به‌هیچ‌وجه نمی‌گویم اگر جو بایدن پیروز شود، باید جشن بگیریم و بگوییم ایران و عربستان و بحرین گلستان می‌شوند. همه حرف من این است که این تفکر که - در صد سال گذشته و البته میراث مارکسیست‌ها در ایران است - هیچ فرقی نمی‌کند در آمریکا یک جمهوری‌خواه یا یک دموکرات رئیس‌جمهور باشد، اشتباه است. مارکسیست‌ها به ما یاد داده‌اند در آمریکا کارتل‌ها، صاحبان صنایع، تراست‌ها و صهیونیست‌ها هستند که قدرت را در دست دارند و رئیس‌جمهور سمبل است و کاره‌ای نیست. چه فرقی می‌کند رئیس‌جمهور دموکرات در آمریکا بر سر کار باشد یا جمهوری‌خواه. مارکسیست‌ها به ما یاد دادند اینها همه نمایش است. در دنیای واقعیت‌ها هستیم و بین این دو گزینه که اگر ترامپ یا جو بایدن باشد، ممکن است (باز هم تکرار می‌کنم ممکن است) ‌سر سوزنی تفاوت در توسعه سياسي ایران به وجود بیاورد و البته این احتمال با بودن آقای بایدن دموکرات بیشتر خواهد بود. مقصود من این نیست که جو بایدن می‌گوید تمام منافع اقتصادی، سیاسی، بین‌المللی آمریکا را زیر پا می‌گذارم و می‌گویم اگر حقوق بشر رعایت نشود، چنین و چنان خواهم کرد. دو گزینه بیشتر نداریم؛ دونالد ترامپ جمهوری‌خواه و جو بایدن دموکرات. شما از من می‌پرسید هر‌کدام از این دو اگر برنده شوند، ممکن است در زمینه حقوق بشر و توسعه سیاسی تأثیرگذار باشد و من می‌گویم در بین این دو گزینه، اگر جو بایدن انتخاب شود، احتمال اینکه وضعیت توسعه در ایران بهبود پیدا کند، زیادتر است. دلیلش هم این است که اگر با ترامپ به توافق نرسیم اگر برجام 1400 با ترامپ به هر دلیلی صورت نگیرد، حتی ممکن است تنش نظامی بین ایران و آمریکا به وجود بیاید و در این شرایط، فشار جریان تندرو در داخل کشور خیلی بیشتر خواهد شد. خدای نکرده اگر جنگ شود، همین شرايط هم که وجود دارد، از بین می‌رود. همه حرف بنده این است که در شرایطی که بحران عمیق دیپلماسی وجود دارد، تعارض و درگیری شدید بین ایران و آمریکا وجود دارد، هیچ دولتي حاضر نیست تأمل کند که دموکراسی باشد،‌ آزادی قلم باشد و قس علیهذا.

نکته قابل تامل در اظهارات صادق زیباکلام این است که وی به نوعی اعتراف کرده که علاقه اصلاح طلبان به ریاست جمهوری جوی بایدن برای وضعیت اقتصادی مردم ایران، چندان نیست بلکه بیشتر کمک کار بودن دموکرات ها برای ادامه پروژه های سیاسی آنها است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
کار اصلاح طلبان به کجا کشید که خواهان نتیجه انتخابات امریکا وکدخا هستند
Iran, Islamic Republic of
از سال 76 به این طرف اگر وزن مواضع اصلاح طلبان در امور مختلف را بسنجیم، بیش از 90 درصد مواضعشان سیاسی و تلاش در جهت کسب قدرت و ثروت بیشتر با جانمایی حداکثری مهره های خود در مناصب کلیدی و مختلف کشور بوده و مواضع اقتصادی آن‌ها هم پروژه ای سیاسی برای جهت‌دهی افکار عمومی است.
Iran, Islamic Republic of
واقعا خجالت اوره این استاد دانشگاه کشور اسلامی است .
Iran, Islamic Republic of
به به استاد زیبا کلام
Iran, Islamic Republic of
درود بر ایشان نمی دونم چرا اینقدر مورد هجوم هستی اما بدون از محبت ما بتو کم نمی شه
خخخخ!!
Iran, Islamic Republic of
این علاقه نیست سیاسته حالا برخی ها سر در نمی ارن مشکل خودشونه نه زیبا کلام
Iran, Islamic Republic of
پول زلزله زده ها را رو یه گزارش بده ببینیم چکاری کرده اید
Iran, Islamic Republic of
حال و هول كردم گردنم كلفت اي نفس كش!!
Iran, Islamic Republic of
خوشمزه بود بقيه بهانه
United States
مگر تو به ايشان پول داده بودي كه به شما گزارش دهد ؟
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
....
داده به زلزله زده ها و سيل زده هاي امريكا خوبه ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
دلم هواي دلار جهانگيري كرده/ تازه گیها بر عليه اصلاح طلبان حرف ميزند!!
Iran, Islamic Republic of
اینها ایمانشان به غرب و امریکاست نه خدا و استعداد ملت ایران!
ليلي
United States
تفسير زيباكلام صحيح است و پيروزي بايدن به نفع ملت ايران است و انتخاب مجدد ترامپ فاجعه اي براي ايران خواهد بود !
Iran, Islamic Republic of
حرفهای این بابا ازیک منظر خیلی مفید است وان این است که اگرما۱۸۰درجه انها را برگردانیم به خال زده ایم مثلا ایشان میگوید بایدن قطعا اگر ترامپ بشود به نفع ایران است،این هم نوعی استعداد است!!
Iran, Islamic Republic of
خوش به حال شاگردات استاد......
Iran, Islamic Republic of
راه امام راه رهبری را اگر رها کنیم، هر دم بسویی میبرندمان این اساتید روشنفکر
Iran, Islamic Republic of
...........
علی
Iran, Islamic Republic of
یعنی فقط فشارسنجی روداشته باش...!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
این بابا چطوری بگه من خود ...!!
United States
واقعا کیا به حرف های ایشون گوش میدن ؟!
حجت اله عالیوند
Iran, Islamic Republic of
این دیگه شاخ اصلاح طلباس حساب بقیه رو خودتون بکنید.!!!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
خداوکیلی این دانشمند اصلاح طلبان هستش؟؟؟؟؟!!!!!!.ض
Iran, Islamic Republic of
نه خیر ایشان اصلاح طلب واقعی نیستند در انتخابات رییس مجلس 4 سال پیش از لاریجانی در مقابل عارف حمایت همه جانبه کرد