يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - 27 Sep 2020
 
۲
۹

روایت بطحایی از جلسه ۳ نفره با رهبر انقلاب

سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۰
کد مطلب: 739807
وزیر سابق آموزش و پرورش با انتقاد از کاهش کیفیت نیروی آموزشی در آموزش و پرورش گفت: با جرات می‌گویم کیفیت نیروی آموزشی در دهه ۶۰ به مراتب از کیفیت نیروی آموزشی در دهه ۹۰ که در اواخر آن قرار داریم، بیشتر بود.
روایت بطحایی از جلسه ۳ نفره با رهبر انقلاب
به گزارش جهان نيوز، سلسله نشست‌های گفتار روز، عصر امروز (سه‌شنبه ۲۵ شهریور) با موضوع عدالت آموزشی و با حضور سیّد محمّد بطحایی، وزیر سابق آموزش و پرورش و حجت الاسلام حمید پارسانیا، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در موسسه فرهنگی پژوهشی انقلاب اسلامی برگزار شد.

سیّد محمّد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش در این جلسه با بیان اینکه موضوع تربیت، قبل از انقلاب، تک بعدی بوده، گفت: بعد از انقلاب هم باید گفت که نظام آموزشی ما در استقرار متوازن ساحت‌های تربیت، کُمیتش لنگ است.

وی ادامه داد: ما در نظام آموزشی کشور تا حدودی به ساحت‌های علمی و حتی اخلاقی هم پرداخته‌ایم، اما سایر ساحت‌ها همدوش هم حرکت نمی‌کنند.

معاون آموزش‌های عمومی مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تمام شاهکار نظام آموزش و پرورش ما باید این باشد که همه ساحت‌های تربیت به صورت متوازن حرکت کنند، و این عصاره سند تحول آموزش و پرورش است، یعنی دستیابی متربیان به مراتبی از حیات‌ طیبه به صورت متوازن.

بطحایی، تلقی از عدالت آموزشی به‌معنای توزیعِ برابر منابع را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اینکه ما یک بودجه‌ای را به عنوان سرانه بین همه دانش‌آموزان توزیع کنیم، عدالت نیست.

وزیر سابق آموزش و پرورش ادامه داد: متأسفانه در نهادهایی چون سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی، با تصور غلطی از عدالت آموزشی مواجه می‌شدیم و فشار می‌آوردند که سرانه آموزشی را به‌طور مساوی تقسیم کنیم.

بطحایی در تأکید اهمیت دانشگاه فرهنگیان به جلسه ۳ نفره خود و منصور غلامی، وزیر علوم با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در آن جلسه خصوصی به آقای غلامی رو کردند و جملاتی گفتند و  فحوای آن بیانات این بود که دانشگاه فرهنگیان یک بخش استراتژیک برای جمهوری اسلامی است.

وی افزود: معنای این سخن رهبر انقلاب این است که اگر سازمان برنامه و بودجه با کمبود بودجه مواجه است، نباید به همان مقداری که به دانشگاه‌های دیگر سرانه می‌دهد به دانشگاه فرهنگیان بدهد، بلکه باید توجه ویژه به این دانشگاه وجود داشته باشد.

بطحایی، عدالت آموزشی را به دو نوع کمّی و کیفی تقسیم‌بندی کرد و درباره عدالت آموزشی کمّی گفت: بنده از سال ۶۱ در آموزش و پرورش هستم و قسمت‌های مختلف را تجربه کردم. باید بگویم جمهوری اسلامی از حیث عدالت کمی انصافاً موفق عمل کرده است، اما شاخص‌های کیفی متأسفانه وضعیت خوبی ندارند. 

وی افزود: درست است که در همه نقاط کشور، کلاس و تخته و امکانات وجود دارد، اما کیفیت مدرسه‌ای که در پیرانشهر یا زاهدان قرار دارد با مدرسه منطقه ۳ تهران تفاوت دارد.

وزیر سابق آموزش و پرورش با بیان اینکه کیفیت آموزش را نمی‌توان تغییر داد مگر کیفیت نیروی انسانی را تغییر دهیم، گفت: البته ساختارها هم مهم است اما کیفیت نیروی انسانی نقش تعیین کننده‌ای دارد.

بطحایی با انتقاد از کاهش کیفیت نیروی آموزشی در آموزش و پرورش گفت: با جرات می‌گویم کیفیت نیروی آموزشی در دهه ۶۰ به مراتب از کیفیت نیروی آموزشی در دهه ۹۰ که در اواخر آن قرار داریم، بیشتر بود.

وی افزود: اگر چه از لحاظ مدرک، نیروی انسانی دهه ۹۰ با نیروی دهه ۶۰ بسیار متفاوت است و مدارک تحصیلی بالا رفته، اما به دلایلی کیفیت نیروی انسانی کاهش پیدا کرده و مهم ترین عامل در کاهش کیفیت آموزش و پرورش، نیروی انسانی است.

بطحایی توازن در پیشرفت را مهم ارزیابی کرد و با اشاره به طرح تحول سلامت گفت: وقتی دوستان ما در دولت، بکوب طرح تحول را پیش می‌برند بارها به آن‌ها هشدار داده شد که نمی‌شود یک قسمت جامعه را بزرگ کنیم اما قسمت‌های دیگر رشد نکنند. درواقع نمی‌شود پزشکان در نقطه‌ای خاص به پول‌ خیلی زیادی برسند اما وضعیت سایر اقشار تغییر نکند.

وزیر سابق آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس غیردولتی در تعارض جدی با عدالت آموزشی هستند، در پاسخ به انتقاد یکی از حضار، گفت: گسترش مدارس هیئات امنایی در زمان وزارت بنده نبود بلکه قبل از آن گسترش یافت.

بطحایی اظهار داشت: اقدامی که من در دوره وزارت انجام دادم این بود که شروع به جمع کردن مدارس غیردولتی از مناطق مرفه کردم.هرچه تنوع مدارس بالا رود، روند عدالت آموزشی بیشتر بهم می‌خورد.
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حسيني
Iran, Islamic Republic of
بطحايي شما كسي بوديد تمام نامه هاي غير دولتي برخلاف نظر مقام معظم رهبري امضا كرديد .مي دانستيد آموزش و پرورش حاكيمتي است و باز به نفع غير دولتي كار كرديد. !!!
Iran, Islamic Republic of
ایشان اگر طبق روال وضع موجود عمل می کرد، الان از کار برکنار نشده بود. در نظر دادن و متهم کردن دقت کنیم!
United Arab Emirates
متاسفانه جناب بطحایی با حذف مدارس نمونه دولتی در بعضی مقاطع بهترین کمک رو به مدارس غیردولتی کرد
محمد
Iran, Islamic Republic of
حرف های بطحایی درست است اما در اجرا خود ایشان هم نا توان بودند
قلی
United States
نمیدونم چرامُسولین ماازپست خودکه خارج میشن بعداصاحب نظرمیشن گلوی مامعلماروفشرده ایدوبه بردگی بردین کیفیت هم میخواهید
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
مدارس دولتی طبق قانون اساسی میبایست بدون اینکه از اولیای بچه ها پولی دریافت شود بچها درس بخانند متاءسفانه مدیران مدرسه های دولتی اول پول می
گیرند بعد اسم نویسی مکنند
دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
....
مهدی
Iran, Islamic Republic of
وقتی جمع زیادی نیروی خدماتی بدون هیچگونه اموزشی بعنوان معلم وارد کلاس درس شدند اخر وعاقبت اموزش وپرورش همین است که می بینیم