دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 Sep 2020
 
۰
۱۵

زنگنه: در وزارت نفت اتاق تاریک نداریم/ مگر من سهمیه بندی بنزین را لغو کردم؟

سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۴
کد مطلب: 739742
وزیر نفت گفت: بنزین در سال 1394 تک نرخی شد و هیچ کسی هم به این اعتراض نکرد. حالا از من بعد از 5-6 سال می‌پرسند چرا این مصوبه در دولت تصویب شده است.
زنگنه: نباید یک نفر به ما بگوید دست شما درد نکند؟
به گزارش جهان نيوز، بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به پیشنهادات نمایندگان با تایید پیشنهاد علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: بنده پیشنهاد آخر آقای زاکانی را قبول دارم، چرا که در این جلسه با انبوهی از انتقادات و پیشنهادات مواجه شدم که در نمی‌توان در مدت زمان کوتاه پاسخگو باشم، بنابراین از رئیس مجلس و هیات رئیسه می‌خواهم تا ترتیبی دهند با محوریت کمیسیون انرژی در یک بازه زمانی مشخص در این راستا ۴ سندی را که ارائه شد را مورد بررسی قرار دهم.

وی ادامه داد: در بحث متانول عمده مجوز‌های آن قبلا داده شده بود و ما نمی‌توانستیم آن‌ها را باطل کنیم، چرا که افراد صاحب حق شده بودند و فقط گفتیم از آن‌ها حمایت نمی‌کنیم، به این معنا که نمی‌توانند در اولویت دریافت وام از صندوق توسعه ملی قرار گیرند و اگر می‌خواهند تولید را ادامه دهند، چرا که در غیر این صورت قیمت متانول افت می‌کند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: طرح‌هایی که درحوزه پتروشیمی داریم، به این نکته اشاره دارد که متانول می‌تواند به پروپیلن تبدیل شود، چرا که در این صورت به مخزن طلا دست یافته ایم که در پی آن طیف وسیعی از اشتغال و مصنوعات ایجاد می‌شود. ضمن اینکه گفتیم در عسلویه حدود ۴ تا ۴.۵ میلیون متانول تولید شود که هر سه تن متانول به یک تن پروپلین تبدیل می‌شود و انتخاب این منطقه هم به این دلیل بود که در کنار آب قرار داشت و بعد از آن این میزان تولیدات را با خط لوله تا مرکز ببریم، سپس بخشی از آن در حوالی شیراز به محصولات دیگر تبدیل شود که بزرگترین منطقه برای اتصال به شبکه اتوبان‌های شاه راه اصلی کشور و خط آهن است و بعد از آن تولیدات به جا‌های دیگر برود.

وی افزود: طرح دیگر وزارت نفت این بود که در بندر امیرآباد تولیدات انجام شود و ۴۰۰ هزار تن پروپیلن به دامغان و خط آهن منتقل شود که از این طریق خراسان و شهر تهران را پوشش دهد.

زنگنه یادآور شد: در مورد مباحث مطرح شده پیرامون فاز ۱۱ پارس جنوبی اسناد را ارائه دهید، چرا که وزارت نفت تنها امضا کننده نبوده و تمام ارکان نظام در این خصوص رضایت داشتند و امضا کردند و من همه این امضا‌ها را دارم، ضمن اینکه همین الان پتروپارس فاز ۱۱ را جلو می‌برد، اما به ۰.۲ میلیارد دلار پول نیاز دارد و اجرای فاز اول فرزاد نیز به ۲.۲ میلیارد دلار پور نیاز دارد. از سوی دیگر در قانون برنامه ششم توسعه آمده که ۲۰۰ میلیارد دلار باید در صنعت نفت خرج شود که ۱۱۰ میلیارد از منابع مختلف و ۸۰ میلیارد دلار از منابع خارجی تامین می‌شود.

وزیر نفت تصریح کرد: در مورد قرارداد با توتال ما به تکنولوژی آن‌ها نیاز داشتیم، ضمن اینکه موضوع فشارافزایی که یکی از نمایندگان به آن اشاره کرد، با افت تولید در پارس جنوبی مواجه می‌شود و در سال‌های آینده مشکل ایجاد می‌کند، ضمن اینکه ما در سند تراز مصرف و تولید گاز آوردیم هر فاز پارس جنوبی به ۱ میلیارد دلار برای جلوگیری از افت تولید نیاز دارد. از سوی دیگر نکته‌ای که باید درخصوص انعقاد قرارداد با توتال فرانسه به آن اشاره کنم این است که چینی‌ها هم از تکنولوژی مورد نیاز در این بخش برخوردار نبودند، علاوه بر آن نه تنها توتال بلکه چینی‌ها هم به دلیل تحریم حاضر نشدند برای فعالیت در این بخش همکاری کنند.

وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که وزارت نفت فاز او این پروژه را انجام داده و برای فاز ۲ فشارافزایی نیز به دنبال راهکار است.

زنگنه با اشاره به وضعیت حقوق و دستمزد که یکی از نمایندگان به آن اشاره کرده بود، خاطرنشان کرد: ما هم قبول داریم که در این زمینه مشکل داریم، ضمن اینکه در تمام مصوبات به تمام شرکت‌های مشمول اشاره می‌شود. از سوی دیگر در مورد تقویت پژوهشگاه‌ها و اذهان نخبگان، من اختیار فرماندهی وزارتخانه‌های کشور و نیرو را ندارم، از سوی دیگر موضوع مسئولیت اجتماعی نفت اصطلاحی بود که این وزارتخانه اولین بار بدان اشاره کرد و کار‌های مثبتی در این زمینه انجام داد، اما همچنان با مشکل منابع مواجهیم.

زنگنه در خصوص صادرات گاز به همسایگان گفت: در این زمینه نظراتی داریم و مشکلاتی نیز وجود دارد که با کمک یکدیگر باید آن‌ها را رفع کنیم، اکنون زمان همدلی است تا کار‌ها پیش برود.

مقابل زیاده خواهی ترکمنستان ایستادیم
وزیر نفت در خصوص مسئله ترکمنستان بیان کرد: از آنجائیکه ترکمنستان گاز ایران را قطع کرده در مقابل آن‌ها ایستاده ایم، این کشور ۴ بار در گذشته این اقدام را انجام داده بود و هربار امتیازاتی از ما گرفته بود، اما این بار گفتیم امتیازی نمی‌دهیم و آن‌ها به داوری رفتند که البته دستاوردی برای آن‌ها نداشت به دلیل این مقاومت، ما نباید تنبیه شویم بلکه باید تحسین شویم.

وی افزود: در بخش گاز فلر کار مهمی کردیم و بقیه آن را نیز گفته ام که در چه زمانی به نتیجه می‌رسد.

نابودی بهینه سازی مصرف سوخت چه علتی داشت؟
زنگنه در خصوص بهینه سازی مصرف سوخت ادامه داد: چیزی که بهینه سازی مصرف سوخت و ماده ۱۲ قانون را نابود کرد تبصره ۱۴ بود که تمام منابع را خرج یارانه کرد و مقدار کمی برای بهینه سازی باقی گذاشت که آن هم تخصیص داده نمی‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه اشاره حسین زاده عضو کمیسیون انرژی به مسئله فشار افزایی پارس جنوبی درست است، گفت:، اما در مسئله صادرات گاز به عمان تمام اختیارات برای احداث خط لوله در آب‌های عمیق را به قرارگاه دادیم، اما عمق آب در آن منطقه بالای هزار متر است و فعلا این توانایی را نداریم حتی روس‌ها نیز چنین توانایی را ندارند و تنها دو شرکت می‌توانند این کار را انجام دهند.

پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می‌کنم
وی با بیان اینکه پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می‌کنم، افزود: اصل در این است که CNG سوخت اصلی باشد. در مورد LPG که کپسول گاز مردم است در بعضی جا‌ها به مردم ظلم می‌شود و تدابیری اندیشیده شده تا هر ماه ۴ کپسول به مردم داده شود.

زنگنه گفت: برخی دوستان برای گازوئیل کشاورزی ابراز نگرانی می‌کنند و من نیز با آن‌ها هم داستان هستم، قرار است ابلاغیه‌ای را تهیه کنیم تا در صورت بروز اختلاف میان وزارت جهاد کشاورزی و نفت هرچه استاندار و فرماندار گفتند اقدام شود، زیرا باید رضایت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سوخت جلب شود.

جاسک باید هاب انرژی شود
وی افزود: جاسک باید هاب انرژی شود و ستاد اجرایی یک پالایشگاه را در جاسک احداث می‌کند.

زنگنه گفت: تامین خوراک پالایشگاه برای ما اولویت است و هرکسی که از ما نفت خام و یا میعانات می‌خواهد حاضریم با وی قرارداد مستقیم ببندیم و هم در بورس عرضه کنیم.

ظرفیت تولید پتروشیمی کشور تا سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید
وزیر نفت ادامه داد: سوال شد که ما در وزارت نفت به بورس انرژی اعتقاد داریم یا خیر؟ که باید در پاسخ بگویم براساس گزارش رئیس بورس انرژی، امسال ۷ میلیون تن در مدت ۵ ماه فرآورده در بورس انرژی فروخته شده است. این آمار به این معنی است که ما به بورس انرژی و حتی نفت خام اعتقاد داریم. نمایندگان می‌توانند برای اطمینان خاطر از اینکه وزارت نفت در جهت منویات آن‌ها حرکت می‌کند، در تمامی مذاکرات حضور داشته باشند و از نزدیک عملکرد ما را مشاهده کنند. ما برای شما اتاق تاریک نداریم، اما برای دشمنان داریم. پرسنل ما شبانه روز زحمت می‌کشند، شما می‌توانید عملکردمان را از تمام دستگاه‌های مرتبط پرس و جو کنید.

زنگنه با اشاره به اینکه گازرسانی به مناطق مختلف کشور با قدرت انجام می‌شود، افزود: طبق مصوبات شورای اقتصاد هزینه‌های یک انشعاب گاز نباید به ۲۰ میلیون تومان برسد، در حالی که هزینه انشعاب در برخی از مناطق به ۱۰۰ میلیون می‌رسد که توجیهی ندارد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در این خصوص که صادرات محصولات پتروشیمی، مشکل تحریمی ندارد، گفت: همه بخش‌ها تحریم هستند، اما برای صادرات هیچ جا از اسم ایران استفاده نمی‌شود. چندین بار سند‌ها با مشخصات عوض می‌شود. در گزارش امروز برنامه‌های خود را برای دور زدن تحریم‌ها توضیح ندادم، چرا که نقشه عملیات ما لو می‌رفت.

هیچ نماینده‌ای از ما تشکر نکرد!
وی با اشاره به سوال یکی از نمایندگان درخصوص رابطه نفت با علم و فناوری در حوزه نفتی گفت: این سوال نیازمند زمان زیادی برای توضیح است، ما برای اقتصاد پتروشیمی چه کاری باید انجام می‌دادیم که ندادیم؟ سال دیگر ظرفیت تولید پتروشیمی کشور به ۵ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید. این موضوعی است که رهبر معظم انقلاب هم نسبت به آن ابزار خشنودی کردند. می‌دانیم که باید بالاتر از این ارقام کار کنیم، اما نباید همه تلاش‌های ما نادیده گرفته شود. از ما تشکر کنید و بعد بگویید که باید بیشتر کار کنید، نه اینکه مدام بر سر ما بزنید! بیایید مجموع صادرات نفتی و فرآورده‌ها را با تحریم‌های قبلی مقایسه کنید و ببینید در چه وضعیتی قرار داریم. من نمی‌توانم برخی از موضوعات را علنی اعلام کنم، اما شما می‌توانید خصوصی بیایید و اقدامات ما را مشاهده کنید.

زنگنه تصریح کرد: من می‌دانم شما افراد منصفی هستید و صحبت‌های شما از روی فشار است، اما واقعا حتی یک نفر هم نباید از ما تشکر کند؟ و خستگی به تن بچه هایمان بماند. این‌ها مجاهدین و سربازان گمنام این راه هستند.

وزیر نفت با اشاره به صحبت‌های یکی از نمایندگان درخصوص اینکه وزارت نفت اطلاعات میادین نفتی را به قطری‌ها داده است، گفت: ما براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در سال ۹۶، درخصوص نحوه ارائه اطلاعات عمل کردیم. از طرفی گفته شده ما برنامه توسعه انرژی را ارائه نکردیم، در حالی که این برنامه را دولت تصویب کرده است. همچنین ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید را هم در گزارش خود توضیح دادم.

زنگنه با بیان اینکه سهمیه بندی بنزین را بنده لغو نکردم، بلکه تصمیم دولت بوده و مجلس هم در آن زمان هیچ مخالفتی نکرد، اظهار کرد: لغو سهمیه بندی بنزین در ۶ خرداد ۱۳۹۴ تصویب و بنزین با تصمیم دولت تک نرخی شد و هیچکس هم به آن اعتراضی نکرد، حال بعد از گذشت ۵ سال می‌گویند چرا این موضوع تصوب شده است. افزایش بنزین هم ناشی از لغو سهمیه بندی نبوده که در ادامه گزارش خود توضیح خواهم داد. باید کارگروهی تشکیل شود و پس از بحث و گفتگو و شنیدن شدن صحبت‌های طرفین، جمع بندی جلسه به رئیس مجلس و دیگر نمایندگان داده شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
متاسفانه با بی تقوایی اصولگرایان امروز آسانترین کار تخریب دولت است
Iran, Islamic Republic of
اگه اصولگراها تقوا ندارند اصلاح طلبا چی دارند؟؟؟ صفحه سوم قرآن کریم
Iran, Islamic Republic of
کسی از اصلاح طلبان دفاع نکرد
Canada
من یک نفر از طرف امارات بابت پرداخت 19 میلیارد دلار قرارداد کرسنت
از طرف ترکیه بابت گاز مجانی تا سقف 3 میلیارد دلار
از طرف ترکمنستان بابت پرداخت 2 میلیارد دلار جریمه
نه یکبار مه سه بار تشکر می کنم.
حالا برو راحت بخواب.
Canada
تقوای اصلاح طلبان در کشتن همسر خود با گلوله در حمام آنهم بدون قصد حتی آزار رساندن به او میباشد.
United Arab Emirates
دوست داری؟!!!
Greece
لعنت الله علی قوم الظالمین
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه‌با‌بی‌تقوایی‌اصولگرایان‌این‌دولت‌سرکار‌آمد‌و‌حالا‌خود‌اصولگرایان‌هم‌در‌آن‌مانده‌اند.
دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
مگر خرابی را هم میتوان تخریب کرد؟
Iran, Islamic Republic of
باید دست شما را از امورات این مملکت قطع کرد و بخاطر خساراتی که به کشور زدید .!!
United Arab Emirates
به جای دستت درد نکنه گفتن، حق این است که شما باید پاسخگوی عملکرد خود باشید
حمید
Iran, Islamic Republic of
..
United Kingdom
....
حسن سلیمی
Iran, Islamic Republic of
خواندن کتاب خاطرات ارتشبد فردوست .... خالی از لطف نیست.
United States
واقعا دست شما درد نکند!!!!!!!!!!! خوب مردم و کشور را ........!!!!!! هیچ گروه دیگری واقعا نمیتوانست اینطوری عمل کند!!!!!