پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - 29 Oct 2020
 
۰

رئیس بانک مرکزی: اقتصاد ایران در مسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کروناست

سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۶
کد مطلب: 739727
همتی درباره گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال ۱۳۹۹ بانک مرکزی گفت: اقتصاد درمسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کرونا است.
رئیس بانک مرکزی: اقتصاد ایران در مسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کروناست
به گزارش جهان نيوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک‌ مرکزی در یادداشتی درباره گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال 1399 بانک مرکزی نوشت؛

گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال 1399 بانک مرکزی نشان میدهد؛

رشد اقتصادی بدون نفت 0.6- درصد بوده که به شکل زیر توزیع شده است:

1- رشد گروه کشاورزی 3.8+ درصد

2- رشد گروه صنایع و معادن 2.5+ درصد

3- رشد گروه خدمات 1.6- درصد

 رشد اقتصادی با نفت 2.8- درصد

سه نکته:

١- اقتصاد درمسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کرونا است. درمقایسه با کشورهایی که مواجه باهیچ تحریمی نبودند و اقتصادشان صرفا با ویروس کرونا درگیر بوده، عملکرد رشد اقتصادی کشور امیدوارکننده است.

2-تنها بخش منفی غیرنفت، بخش خدمات بوده است، که بدلیل محدودیت های بهداشتی ناشی از کرونا کاملا قابل پیش بینی بود. لذا بازیابی رشد در بخش غیر نفتی همراستا با ارقام رشد تیر و مرداد ماه شرکتهای صنعتی دور از دسترس نیست.

3- منفی بودن رشد نفتی در مقایسه با بهار 98، هم به دلیل فشار تحریم ها و هم به دلیل کاهش تقاضای جهانی ناشی از کرونا، طبیعی است. امید این است که این بخش نیز با روند اخیر صادرات نفت به مسیر رشد خود بازگردد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *