شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - 26 Sep 2020
 
۰

دلایل اهمیت سفر «اسماعیل هنیه» به لبنان

جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۷
کد مطلب: 739357
کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سفر اسماعیل هنیه به لبنان گفت: هنیه در شرایط کنونی به این نتیجه رسیده که ایجاد یک اتحاد مستحکم بین اعضای محور مقاومت می‌تواند سد محکمی در برابر زیاده خواهی‌ها، اشغالگری‌ها و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ایجاد کند.
دلایل اهمیت سفر «اسماعیل هنیه» به لبنان
به گزارش جهان نيوز، عماد نجار کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اهمیت سفر اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس و هیئت همراهش به لبنان و دیدار با سیدحسن نصرالله اظهار داشت: این سفر مهم بعد از ۲۷ سال و پس از اعلام عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی انجام شده است. 

وی ادامه داد: در شرایط کنونی منطقه غرب آسیا شاهد یکسری اتفاقات و بحران‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی است. عادی سازی ارتباط بین رژیم صهیونیستی و امارات به‌تنهایی موضوع مهمی نیست، زیرا امارات در عرصه تحولات سیاسی و منطقه‌ای حرفی برای گفتن ندارد و جایگاه خاصی ندارد. 

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه از دیدگاه «پنجره شکسته» می‌توان به اعلام عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی نگریست، عنوان کرد: اگر یک‌ساختمان قدیمی را در نظر بگیریم تا زمانی که در‌ها و پنجره‌های آن سالم باشد، خسارتی نمی‌بیند،اما اگر یکی از پنجره‌های این ساختمان غیرمسکونی شکسته شود از آن به‌بعد خسارات بیشتری می‌بیند. در ماجرای عادی سازی روابط؛ آمریکا و رژیم صهیونیستی از این دیدگاه به امارات نگریستند.

نجار عنوان کرد: اسماعیل هنیه در شرایط کنونی به این نتیجه رسیده که ایجاد یک اتحاد مستحکم بین اعضای محور مقاومت می‌تواند سد محکمی در برابر این زیاده خواهی‌ها، اشغالگری‌ها و عادی سازی روابط با این رژیم ایجاد کند لذا دیدار اخیر سیدحسن نصرالله و اسماعیل هنیه در بازه زمانی کنونی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر این دیدار ۱۰سال پیش صورت می‌گرفت، شاید تا این حد اهمیت نداشت. آنچه مشخص است  اینکه دیگر کشور‌های منطقه‌ای و عرب تن به عادی سازی روابط خود با رژیم جنایتکار صهیونیستی نمی‌دهند و بدون شک آمریکا و این رژیم، دنبال کشور‌های بسیار کوچک و کم اهمیت منطقه‌ای خواهند رفت.

کارشناس مسائل غرب آسیا اضافه کرد: پیش بینی می‌شود، کشور هدف بعدی آمریکا و رژیم صهیونیستی، بحرین خواهد بود که از هیچ لحاظی دارای خاستگاه، اهمیت و توان نظامی و سیاسی در منطقه نیست و یک وادادگی مطلق در برابر قدرت‌های جهانی و‌ منطقه‌ای دارد. شاید هدف بعدی نیز جیبوتی باشد، اما کشور‌های بزرگ منطقه این عادی سازی را نخواهند پذیرفت و زیربارخواسته این دو دولت مستکبر و متجا‌ز نمی‌روند.

نجار با اشاره به اینکه در پی سفر هنیه یه لبنان و اتحادی که بین اعضای محور مقاومت صورت می‌گیرد، گفت: این اقدام آغازگر روند خوبی خواهد بود و همچنین از لحاظ سیاسی اقدامی بازدارنده برای تداوم جنایات رژیم در فلسطین و منطقه است.
 
وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی رژیم صهیونیستی آماده اجرای معامله قرن است و  می‌خواهد بخش‌هایی از فلسطین را اشغال کند اما وقتی شرایط و تحرکات سیاسی و امنیتی منطقه را در کنار هم می‌گذاریم، می‌بینیم معامله قرن پایدار و انجام شدنی نخواهد بود و تصور و رویای آمریکا برای ایجاد خاورمیانه جدید امکانپذیر نخواهد بود.
مرجع : میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *