دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 Sep 2020
 
۰

اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۶
کد مطلب: 736960
رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود برخی اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را تشریح کرد.
اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی
به گزارش جهان نيوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام با اشاره به برخی از اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی نوشت:

✓ سامان دهی بانکهای ناسالم: تغییر مدیران متخلف بانکهای ناسالم/ کاهش تسلط سهامداران عمده بر آن بانکها / کاهش شدید اتکای بانکهای ناسالم براضافه برداشت از بانک مرکزی.

✓ تعیین هیئت سرپرستی برمؤسسات اعتباری ناسالم ومتوقف کردن روند تخریبی آنها در بازار و شروع اصلاح ترازنامه و حل مشکل ناترازی آنها و تعیین تکلیف مؤسسات اعتباری غیرمجاز .

✓ ادغام بانکها و مؤسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه. این طرح طبق برنامه و با دقت ، باهمکاری ستاد کل نیروهای مسلح درحال تحقق و در مراحل پایانی است.

✓ تدوین و اجرای سیاست گذاری نوین پولی، سامان دهی اضافه برداشت بانکها و کاهش شدید حجم آن و منوط کردن هرگونه دریافت اعتبار واضافه برداشت بانکها به ارائه وثیقه. اصلاح ضوابط تایید صلاحیت مدیران ، نحوه شناسایی درآمد و حدمجاز تملک سهام بانکها، با هدف ارتقاء نظارت بانک مرکزی والزام بانکها به افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی داراییها آورده نقدی و صرف سهام و نیز تسریع درفروش اموال مازاد.

✓ وضع مقرات جدید در تراکنش های بانکی : تفکیک حسابهای تجاری ازحسابهای اشخاص محدودیت در تراکنشهای اشخاص حقیقی و لزوم ارائه اسناد مثبته جهت اشخاص حقوقی و نیز حسابهای تجاری /معرفی ضوابط جدید در بخشی از تراکنشها ومبادلات چکهای تضمینی برای مقابله با پولشویی.

✓ تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه امهال مطالبات معوق بانکها در جهت رعایت ملاحظات و قواعد شرعی در امهال مطالبات. وصول مطالبات معوق بدهکاران کلان با پشتیبانی قوه قضائیه و پیگیری کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق.
 

نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *