سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - 29 Sep 2020
 
۷
۱۰

شرط تأیید واکسن کرونای روسی در ایران چیست؟

پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۲
کد مطلب: 736794
رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان این‌‌که تأیید واکسن کرونای روسی و هر واکسن دیگری نیازمند بررسی نتایج مطالعات بالینی آن است، درباره شرایط تأیید این واکسن در کشور توضیحاتی ارائه داد.
شرط تأیید واکسن کرونای روسی در ایران چیست؟
به گزارش جهان نيوز، دکتر علیرضا بیگلری در گفت‌‌وگو با تسنیم، درباره مراحل تولید واکسن روسی گفت: هر واکسن جدیدی که ساخته می‌‌شود، پس از آزمون‌‌های حیوانی از دو جهت مورد بررسی قرار می‌‌گیرد، یکی از این جنبه‌‌ها بی‌‌ضرر بودن واکسن یا ایمن بودن آن و دوم کارایی واکسن است. وقتی بررسی حیوانی واکسن تمام شود وارد فاز بررسی انسانی می‌‌شود که به آن کارآزمایی بالینی می‌‌گویند.

وی افزود: در فاز اول کارآزمایی بالینی این واکسن به افراد داوطلب تزریق می‌‌شود تا محققان متوجه شوند که این واکسن ایمن است یا خیر و اگر مشکلی ایجاد نشود واکسن وارد فاز دوم کارآزمایی می‌‌شود. در فاز دوم واکسن به تعداد بیشتری از افراد (مثلاً 100 نفر یا 200 نفر) تزریق می‌‌شود تا بی‌‌ضرر بودن و ایمنی و کارایی آن ثابت شود.

وی ادامه داد: واکسن در فاز سوم روی تعداد بیشتری از افراد که ممکن است این تعداد به چندین هزار نفر برسد آزمایش می‌‌شود و به گروه‌‌های مختلف سنی و جنسی تزریق می‌‌شود تا مشخص شود که آیا واکسن کارایی لازم را دارد یا خیر ولی حتی واکسن در فاز سوم نیز اگر مورد تأیید قرار بگیرد اگر بخواهد مورد استفاده وسیع در جامعه قرار بگیرد باید کاملاً مشخص شود که آیا واکسن اثربخشی و بی‌‌خطری لازم را دارد یا خیر.

بیگلری با بیان این‌‌که درباره واکسن روسیه نیز باید این اطلاعات به‌طور دقیق وجود داشته باشند، تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که گفته شد باید قضاوت کنیم که واکسن کارایی دارد یا خیر؛ برای این‌‌که واکسن روسی در صورت واردات به ایران، در کشور مورد استفاده قرار بگیرد باید مطالعات و نتایج کارآزمایی‌‌های ذکرشده مورد بررسی قرار بگیرند و باید ببینیم که این واکسن روی چند نفر آزمایش شده است.

رئیس انستیتو پاستور ایران تشریح کرد: با توجه به اطلاعاتی که درمورد واکسن داده می‌‌شود در کشور تصمیم‌‌گیری می‌‌شود که این واکسن کرونا وارد کشور بشود. اگر لازم باشد در ایران نیز ممکن است بررسی‌‌هایی روی این واکسن انجام بگیرد به همین دلیل نه واکسن روسی و نه هیچ واکسن دیگری بدون مطالعه کافی نمی‌‌تواند مورد استفاده در داخل کشور قرار بگیرد و برای استفاده از آن نیاز به اطلاعات کامل است. باید بررسی شود که فاز یک، دو و به‌خصوص سه روی چه‌تعداد فرد آزمایش شده است.

بیگلری در پاسخ به این سؤال که آیا واردات احتمالی واکسن کرونای روسی در ایران حتماً نیازمند تأیید سازمان جهانی بهداشت است یا خیر، تصریح کرد: این مسئله بستگی به شرایط کشور دارد؛ معمولاً تأییدیه سازمان جهانی بهداشت، کار را برای تولیدکنندگان راحت‌‌تر می‌‌کند زیرا در صورت تأیید سازمان جهانی بهداشت مشخص می‌‌شود که یک ارگان ناظر آن را به‌دقت بررسی کرده‌ است.

وی ادامه داد: اما تأییدیه سازمان جهانی بهداشت تنها شرط لازم برای تأیید واکسن کرونا نیست و برای بسیاری از واکسن‌‌ها ممکن است سازمان جهانی بهداشت آن را تأیید کند اما یک کشور باز هم به بررسی در زمینه این واکسن بپردازد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مشکل درجه اول جامعه ایران غربزدگی از ناخن پا تا فرق سرمان است ! اگر این واکسن در آمریکا تولید شده بود ، حتی چین ، باز هم از این حرفا می زدیم ؟ ..
Iran, Islamic Republic of
واکسن فقط اروپایی..!!!!
United States
جهان . لطفا نظرات را منتشر کن جهت روشنگری جامعه .
رضا مشهدی
United States
.........
رضا مشهدی
Iran, Islamic Republic of
از هم اکنون یک میلیارد دوز از واکسن پیش فروش شده و شاید تا چند سال دیگر هم واکسن روسی به دست ملت ایران نرسد ......!!!!
Iran, Islamic Republic of
واقعا اینکه به انگلستان می گویند روباه پیر ، حرف صد در صد درستی است . فقط به یک شانتاژ خبری بی بی سی از طریق فضای مجازی دقت کنید ! روباه پیر با ایجاد شک در ذهن مسئولین و ملت ایران از طرفی فرصت حیاتی سفارش اولیه واکسن را از ملت و دولت می گیرد ( تا همچنان نظام درگیر این بیماری بماند و تلفات بدهد ) و از طرف دیگر در مذاکرات پشت پرده به روس ها می گویند این همه سنگ ایران را به سینه نزنید ملت و دولت ایران به شما اعتماد ندارند و بدبین هستند !! نمونه اش هم همین ساخت اولین ویروس کرونا در روسیه . !!!!
بهداشت جهانی زیر سلطه قدرتهاست برای همین تایید یا عدم تاییدش نیز علمی نمی تواند باشد
United States
من فکر نمی کنم غربی ها حتی یک تف کف دست ملت ایران بیناندازند چه برسد به اینکه بخواهند واکسن کرونا بدهند.
Iran, Islamic Republic of
شما اینقدر عاشق امریکا هستید تا انها تایید نکنند اگر میلیونها نفر هم بمیرند باز همین حرف ها را می زنید....
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه نفوذ در ایران عزیز ما در جاهایی از قدیم شکل گرفته که کمترین گزینش و انتظار و محافظت صورت می گیرد .