سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - 22 Sep 2020
 
۴
۶۹
یادداشت شریعتمداری درباره حادثه بیروت؛

این رد پاها را دنبال کنید!/ ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم چگونه به بندر بیروت آمده بود؟/ دلایلی که ثابت می‌کند انفجار کار آمریکا و اسرائیل است

پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۷
کد مطلب: 736168
بسیاری از اسناد و شواهد موجود از دست‌های پشت پرده آمریکا و رژیم صهیونیستی در انفجار جنایتکارانه عصر سه‌شنبه بیروت حکایت می‌کنند.
این رد پاها را دنبال کنید!/ ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم چگونه به بندر بیروت آمده بود؟/ دلایلی که ثابت می‌کند انفجار کار آمریکا و اسرائیل است
به گزارش جهان نيوز، «حسین شریعتمداری» مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی  تحت عنوان «این رد پاها را دنبال کنید» نوشت:

ابتدا، این چند خبر مستند را مرور کنید و سپس درباره نتیجه‌ای که از مجموع آنها گرفته شده است، قضاوت کنید:

- انفجار مهیب عصر سه‌شنبه بیروت در انبار شماره ۱۲ این شهر بندری اتفاق افتاده و تاکنون بیش از ۱۰۰ کشته و ۵۰۰۰ مجروح برجای گذاشته و این درحالی است که هنوز تعداد قابل توجهی از قربانیان زیر آوار هستند و جست‌وجو برای یافتن کشته شده‌ها و مجروحان ادامه دارد.

- در سال ۲۰۱۴ میلادی -۶ سال قبل- کشتی روسوس که با پرچم مولداوی از باتومی گرجستان به سوی موزامبیک می‌رفت در آب‌های مدیترانه و در نزدیکی سواحل بیروت دچار نقص فنی می‌شود و در بندر بیروت پهلو می‌گیرد. این کشتی حامل ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم بود.

- مقامات لبنانی بعد از بازرسی کشتی و پی‌بردن به محموله آن، کشتی را متوقف می‌کنند و سپس کاپیتان و ۴ خدمه آن را بازداشت و به بقیه اجازه بازگشت به کشورهایشان را می‌دهند.

- مقامات لبنانی برای پیشگیری از خطر احتمالی تصمیم می‌گیرند محموله را به یکی از انبارهای بندر بیروت منتقل کنند تا برای فروش و یا انتقال آن به کشور مبدأ اقدام شود و در پی این تصمیم ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم به انبار بزرگ شماره ۱۲ بندر بیروت منتقل شده و دپو می‌شود.

- در فاصله زمانی میان توقف کشتی روسوس در بندر بیروت و انتقال محموله نیترات آمونیوم به انبار شماره ۱۲ تا زمان انفجار هولناک عصر سه‌شنبه‌، بارها مقامات بندر بیروت با اشاره به مخاطره‌آمیز بودن محموله دپو شده، خواستار انتقال و یا اتخاذ تدبیر دیگری برای پیشگیری از خطر احتمالی آن شده بودند که ظاهراً به این درخواست‌ها توجه چندانی نشده است!

- بندر بیروت که اکنون به ویرانه تبدیل شده است اصلی‌ترین بندر تجاری لبنان بود و سالانه بیش از ۳ هزار کشتی در آن پهلو می‌گرفته و عمده‌ترین مرکز واردات و صادرات لبنان بوده است. بیشترین و تقریباً نزدیک به تمامی ذخایر گندم‌، دارو، مواد غذایی و مایحتاج روزانه مردم لبنان در انبارهای این بندر نگاهداری می‌شد که در اثر انفجار از بین رفته است.

بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم بیروت خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند.

بیمارستان‌ها تخریب شده و چند بیمارستان باقی مانده نیز به بیماران کرونایی اختصاص دارد که به ناچار تعداد فراوانی از آنها را برای مداوای مجروحان تخلیه کرده‌اند. بیش از ۵ میلیارد دلار برآورد اولیه خسارات است که با توجه به شرایط کنونی لبنان، تحریم‌ها و کاهش ارزش پول این کشور، بر ابعاد فاجعه می‌افزاید.

- دولت لبنان مدتی بعد از پهلو گرفتن کشتی روسوس با توجه به مخاطره‌آمیز بودن محموله کشتی که قابلیت اشتعال و انفجار زیادی داشت به صاحبان و وکلای این کشتی اعلام می‌کند که می‌توانند کشتی و محموله آن را به مقصد و یا مبدأ بارگیری بازگردانند، ولی نه صاحبان کشتی روسوس و نه وکلای آنها به این دستور توجهی نمی‌کنند و کشتی در بندر بیروت رها شده باقی می‌ماند!

این درخواست بیش از ۳بار به صاحبان کشتی و وکلای آنها ابلاغ می‌شود و نتیجه‌ای به دست نمی‌آید و آنها همواره از تحویل کشتی و محموله آن خودداری می‌ورزند! و این سؤال در میان است که چرا اصرار داشته‌اند این محموله خطرناک و قابل انفجار در بیروت باقی بماند؟! و اگر موضوع در چارچوب تجارت بوده است چرا صاحبان کشتی از تحویل گرفتن کشتی و حمل محموله ۲۷۵۰ تنی آن که به مقصد موزامبیک بارگیری شده و در اسناد این محموله نیز آمده است، خودداری ورزیده‌اند؟!

- در گزارش‌های بندر بیروت از پهلو گرفتن کشتی روسوس که اعلام شده به علت نقص فنی در آب‌های ساحلی لبنان بوده است، اشاره‌ای به نوع نقص فنی نشده است.

این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که بندر بیروت در مسیر تجاری گرجستان به موزامبیک نبوده است و این احتمال را قوت می‌بخشد که نقص فنی روسوس بهانه‌ای برای پهلو گرفتن در بندر بیروت بوده است! مخصوصاً آنکه کشتی یاد شده حتی بعد از برطرف شدن نقص فنی نیز حاضر به ترک بیروت نشده و این تاخیر سؤال‌برانگیز را تا تخلیه کامل محموله مخاطره‌آمیز ۲۷۵۰ تنی نیترات آمونیوم و دپوی آن در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت ادامه داده است!

- سندی که از وزارت دفاع (بخوانید وزارت جنگ) رژیم صهیونیستی منتشر شده و به صورت عکس هوایی است نشان می‌دهد که محل انبار شماره ۱۲ بندر بیروت یعنی انباری که ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در آن دپو شده بود، در سال ۲۰۱۸ به عنوان یکی از اهداف حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی علامت‌گذاری شده است!

- در فرهنگ سیاسی و نظامی از عملیاتی یاد می‌شود که دشمن علیه حریف به کار می‌گیرد ولی بنا به دلایلی، از جمله ترس از انتقام و عملیات مقابله به مثل، ترجیح می‌دهد اولاً سند مشخصی باقی نگذارد که از انتساب عملیات به او حکایت کند و ثانیاً؛ به طور ضمنی و از زبان دیگران احتمال انجام آن عملیات به خود و هدف از آن را تبلیغ کند.

به عنوان مثال بعد از خرابکاری اخیر در سایت نطنز که توسط عوامل نفوذی وابسته به رژیم صهیونیستی صورت گرفته بود، درحالی که مقامات رسمی رژیم صهیونیستی از وحشت انتقام ایران اسلامی درباره ارتباط آن با اسرائیل ساکت بودند، آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق این رژیم که مسئولیت رسمی نداشت اعلام کرد از یک مقام اطلاعاتی شنیده است که انفجار سایت نطنز کار اسرائیل بوده است! (بگذریم که چه پاسخی در انتظار این جرثومه‌های فساد و تباهی خواهد بود‎).

- ساعاتی بعد از انفجار مهیب سه‌شنبه بیروت، دو رسانه رسمی رژیم میهمان و کودک‌کش آل‌سعود، العربیه و ایندیپندنت، اعلام کردند که انفجار کار اسرائیل بوده است و این هزینه‌ای است که مردم لبنان به‌خاطر حضور حزب‌الله در این کشور متحمل شده‌اند!

حکومت وحشی عربستان نه فقط نزدیک‌ترین کشور عربی بلکه یکی از نزدیک‌ترین کشورهای دنیا به رژیم صهیونیستی است و نمی‌توان پذیرفت که این رژیم را به جنایت هولناک انفجار بیروت متهم کند! ولی چرا چنین می‌کند؟! مخصوصاً آنکه بعد از انتساب انفجار به اسرائیل علت این جنایت را همراه با آدرس پیشگیری از آن را نیز گوشزد می‌کند! باید حزب‌الله لبنان از دایره سیاسی و امنیتی این کشور حذف شود تاجنایت مشابه دیگری در پی نباشد!

- همین حرکت را از جانب آمریکا نیز شاهد هستیم. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با سعدحریری، نخست‌وزیر برکنار شده و مهره‌اسرائیلی- آمریکایی شناخته شده تماس می‌گیرد و با وی درباره انفجار بیروت گفت‌وگو می‌کند.

دقت کنید، بر اساس عرف شناخته‌شده سیاسی، رئیس‌جمهور آمریکا باید با آقای«حسن دیاب» که همتای اوست تماس بگیرد ولی چرا با سعد حریری؟!

پاسخ هرگز نمی‌تواند غیر از این باشد که ترامپ در پی آن بوده است که نارضایتی در حد و ‌اندازه عصبانیت آمریکا از برکناری سعد حریری -مهره وابسته آمریکایی اسرائیلی- را به مردم لبنان نشان بدهد. نکته درخور توجه اینکه سعد حریری نیز بلافاصله بعد از تماس ترامپ، در مصاحبه‌ای، دولت لبنان را مقصر معرفی می‌کند! یعنی همان دولتی که آمریکا و اسرائیل به شدت از روی کار آمدن آن و تن ندادنش به باج‌خواهی آنها نگران و عصبانی هستند.

- همان‌گونه که ملاحظه می‌کنید بسیاری از اسناد و شواهد موجود از دست‌های پشت پرده آمریکا و رژیم صهیونیستی در انفجار جنایتکارانه عصر سه‌شنبه بیروت حکایت می‌کنند.

مخصوصاً آنکه این دو رژیم صدها جنایت مشابه دیگر را نیز در کارنامه سیاه خود دارند و بارها نشان داده‌اند که برای رسیدن به اهداف پلید خود از انجام هیچ جنایتی روی‌گردان نیستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
حاج حسین به مولا یدونه ایی، حفظکم الله
خرمشهر
Iran, Islamic Republic of
واقعا این شریعتمداری نابغه ی به تمام معناست.
Iran, Islamic Republic of
پیشنهاد می شود این نابغه برای بازجویی از متهمین به لبنان اعزام شود.
United States
حاج حسین تحلیل هاش حرف نداره
Iran, Islamic Republic of
تحلیل های بی حرف ، بی معناست.
Romania
این محموله مروبوط به یه کشتی روسی بوده
Iran, Islamic Republic of
کار یک کشتی روس بوده حاجی ، همون روسیه که بابا پوتین داره . ها ها ها
Iran, Islamic Republic of
اسم کشتی رسوس هست
Iran, Islamic Republic of
خود تحلیل گران حزب اله لبنان هم این ادعا را ندارند که ایشان دارند
.
حیف نیست شما در کنج منزل بنشینید و یه ریز شعار دهید و راه حل و تحلیل و تفسیر ؟!!!.
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
اینی که حاج حسین گفته اسمش حقیقته
Iran, Islamic Republic of
چیه؟ شما تحمل نداری؟!!
سپاس سردار
Iran, Islamic Republic of
درود بر حاج حسین شریعتمداری سردار قلم که روشنگری می کند.
Iran, Islamic Republic of
شما آب بریز آنجایی که داره میسوزه
تو تحلیل بهتری داری بگو.
Iran, Islamic Republic of
خب چه کار کنه ؟ اونهایی که باید کاری کنند و کار به دست اونهاست کسان دیگری هستند بعضی ها باید هشدار بدهند که ایشان این کار را انجام داده
Iran, Islamic Republic of
چطور وقتي که در اروپا و آمريکا انفجاري انجام مي شود سريعاً مسلمانها و بنيادگراها متهم مي شوند و شماها جيک تان در نمي آيد که کو سند؟ کو مدرک؟
در اين موضوع فرضيات حاج حسين خيلي فني و دقيق است. قطعاً قابل بررسي است.
Iran, Islamic Republic of
ضمناً دخالت اخير فرانسه را هم به موارد قبلي اضافه کنيد.
حمیدرضا
Iran, Islamic Republic of
احسنت به عمار انقلاب حاج حسین.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگه اینجوریه اصلا چرا کشتی رو اجازه دادن بارش به انبار منتقل بشه.؟
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
حالم از تفسیر وتحلیل هات بهم میخوره.
110
United Arab Emirates
بجای مازندرانی اسمت بزار تلاویوی..مردم شریف مازندران کارشون درسته ..بر خلاف تو یدونه
Iran, Islamic Republic of
شما مختاری به تحلیل های دلخواه خودت گوش کنی و عواقبش را چه خوب چه بد بپذیری
Iran, Islamic Republic of
....
محمد
Iran, Islamic Republic of
باز هم توهم توطئه.دست بردارید
Iran, Islamic Republic of
چرا شما نمی بینید؟ البته چون چشمتون رو می بندید
Iran, Islamic Republic of
. اگر واقعا هم اتفاقی بوده آدم عاقل به حوادث مشکوک با دیده تردید نگاه می کنه اگر درست بود که هیچ,اگر نه آن وقت به زحمت می افته
۱۱۰
Denmark
دلایل ذکر شده در تحلیل بسیار متقن و محکم است . ترور رفیق حریری را خود اسرائیل انجام داد و هنوز هم روشن نشده . جناح وابسته به استکبار از آن بهره بر داری بسیاری کرده و می کند . این فاجعه بدون تردید . کار آنان است . گر چه ممکن است هیچگاه روشن نشود
Romania
......
سیروس
Iran, Islamic Republic of
چرا جوک میگی
Iran, Islamic Republic of
بده روز عیدی شاد بشی؟
Iran, Islamic Republic of
کار آمریکا و اسرائیل است بدون شک ولی نقش ایادی داخلی آنها پر رنگ تر است برای سر سپردگی خود حاضرند کشور و مردم خود را نابود کنند.
سعيد
Iran, Islamic Republic of
استدلالها نچسب است ..
محمد
Iran, Islamic Republic of
جناب شریعتمداری....این محموله دیروز ویه ماه پیش توقیف نشده بلکه شش سال پیش توقیف شده.
Iran, Islamic Republic of
مثل اینکه متن رو نخوانده ای
Iran, Islamic Republic of
آقای شریعتمداری هم دقیقآ همین رو گفته که سال 2014 توقیف شده
Iran, Islamic Republic of
آقای شریعت مداری در حد سواد و تخصصت حرف بزن
Romania
دقیقادگل گفتی
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
راجع به نیروگاه اتمی امارات که بدون سروصدا ساخته شد نظری ندارید؟
Iran, Islamic Republic of
بذار یه شب بگذره میگه.
Iran, Islamic Republic of
اظهارات با مزه مدیر مسئول کیهان
Iran, Islamic Republic of
فرضیاتی بدون مدرک ارائه شده ، در عجبم از این افرادی از این مقاله تعریف و تمجید می کنن.
ولایی
United States
کی میخوایم درس بگیریم که مشکل ما در وحله اول همین اصلاح معاشها ...ست!!!!!!! .....
Iran, Islamic Republic of
........
Iran, Islamic Republic of
.
Iran, Islamic Republic of
......
امیر
Iran, Islamic Republic of
اگر قضیه به این سادگی است که سرگروهبان قلم میگوید دیگران هم میتوانند کشورهای دیگر را متهم کنند و آدرس بدهند
Iran, Islamic Republic of
این ردپاهارو که خوب خوب دنبال کنیم میرسیم به برجام همونطور که ترور حاج قاسم هم به برجام برمیگردد
داریوش
Romania
۲۷۵۰تن نیترات آمونیوم، عامل اصلی انفجار بیروت متعلق به تاجر روس بوده است. اول تحقیق کن آقای شریعتمداری بعد حرف بزن
Iran, Islamic Republic of
حاج حسین با همین ها شده سردار قلم
اگر تحقیق می کرد که گروهبان هم نبود
United States
.........
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
سناریو اسرائیلی آمریکایی از بعد از شهادت نیروی حزب الله در سوریه علی کامل محسن شروع شد ، دشمنان لبنان با اطلاع از وجود نیتران آمونیوم در انبار شماره. ۱۲ و ایجاد جنگ صوری خواستند حزب الله را ناخواسته وارد جنگ کنند مسلما و قطعا اولین هدف اسرائیل انبار شماره ۱۲ بوده لیکن هوشیاری حزب الله در عدم ایجاد جنگ در این برهه خبر از خنثی شدن یک توطئه بزرگ گردید ،
دشمنان داخلی و خارجی لبنان که در این دسیسه تیرشان به خطا رفته بود خود سناریوی جدیدی شد ، حالا باید منتظر عکس العمل های بعدی بود .« الا ان حزب الله هم الغالبون»
بابک
Iran, Islamic Republic of
خیلی دلیل برا این جنایت هس.
United States
.......
روانی
Canada
بنده هم مانند آقای شریعتمداری معتقدم پشت این عملیات خرابکارانه یک نقشه های شومی هست و ما باید با رصد دقیق متوجه شویم چرا بندر بیروت را منفجر کردند ؟ شاید بخاطر عقب انداختن بهره برداری از میدان عظیم گازی موجود در دریای مدیترانه باشد .
بند خدا
United States
از شعار کم کن و بر معنا بیفزا..
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
ولی من فکر می‌کنم کار روسیه باشد
Iran, Islamic Republic of
واقعا این حاج حسین تیر خلاص زن است
Iran, Islamic Republic of
آقای شریعتمداری بنده از علاقمندان مقالات شما هستم ولی این بار باید رک و پوست کنده بگویم تحلیل مذکور بیشتر حدس و گمان است و ضعیف است .
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
........
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
به جای توهین به آقای شریعتمداری اولا بگید کجاش غلطه همینطور کلی گویی که این تحلیل درست نیست که نشد. باید استدلال را با استدلال و مودبانه انجام داد اگر پیرو حضرت علی هستیم. وگرنه با اتهام و کلی گویی به جایی نمیرسیم.
Roya
Singapore
تحلیل عالی بود. سوالی برام پیش اومده. در یکی از کلیپهای منتشر شده شی نا معلومی قبل از انفجار از اسمون به سمت انبار میرفته. واقعیت داره یا نه
United States
حتی حمله ی چنگیز خان هم توطئه ی آمریکا و اسرائیل و استکبار جهانی است!!!
Romania
افرین
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...