دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 Sep 2020
 
۱
۱۲
دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای محرم؛

اولویت فضای باز باشد/ افراد مسن و دارای بیماری‌ مزمن در منزل عزاداری کنند/ زدن ماسک در تمام مراسم ضروری است/ از طبل و سنج و دمام استفاده نشود

سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۰
کد مطلب: 735950
اولین جلسه کمیته مشترک وعاظ، مادحین و نمایندگان وزارت بهداشت عصر دوشنبه در حالی برگزار شد که طی آن دستورالعمل مدنظر وزارت بهداشت شرح داده شد.
اولویت فضای باز باشد/ افراد مسن و دارای بیماری‌ مزمن در منزل عزاداری کنند/ زدن ماسک در تمام مراسم ضروری است/ از طبل و سنج و دمام استفاده نشود
به گزارش جهان نيوز، اولین جلسه جلسه کمیته مشترک وعاظ ، مادحین و نمایندگان وزارت بهداشت عصر روز گذشته دوشنبه ١٣ مردادماه برگزار شد.

در این جلسه دستورالعمل‌های مدنظر وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا نسبت به چگونگی برگزاری مراسمات عزاداری ایام محرم که توسط دکتر رئیسی به شرح زیر اعلام شد: 

١. دسته‌های عزاداری در محیط‌های باز با حفظ فاصله فیزیکی بین هر فرد به اندازه چهار متر مربع (از هر طرف ۱.۵ متر)

۲. زدن ماسک برای عزاداران حسینی در تمام مراسمات و محافل ضروری و مهم ترین عامل کنترل شیوع کرونا است.

۳. افراد مسن و دارای بیماری‌های مزمن در منزل عزاداری کنند و در مجالس عمومی به هیچ وجه شرکت نکنند.
 

۴. برگزاری مراسمات در فضای باز اولویت اصلی مجالس حسینی باشد، و در صورت اضطرار در محیط‌های بسته می‌بایست یک چهارم ظرفیت مکان و با حفظ فاصله فیزیکی برگزار شود. (هر چقدر ارتفاع سقف محیط‌های بسته بلند تر باشد مثل ۶ یا ۸ متر، به فضای باز نزدیک تر می‌باشد. مسئله اصلی تهویه هوا است.)

۵. حرکت هیأت‌ها از یک هیأت به یک هیأت دیگر و تجمع هیأت‌ها، یکی از عواملی است که به شدت در انتقال کرونا موثر است و نباید صورت بگیرد.

۶. جهت زنجیر زنی در دسته‌های عزاداری، حتما از زنجیر‌های شخصی استفاده شود و یا زنجیرها به اشخاص تا پایان دهه عزاداری واگذار شود تا زنجیرها بین افراد دست به دست نشود.

۷. استفاده از طبل و سنج و دمام و دیگر ادوات به دلیل تحرک بالای افراد و تجمع افراد یکی از عوامل انتقال کرونا است و نباید صورت بگیرد.

۸. تمهیداتی انجام پذیرد که در هنگام ورود و خروج عزاداران از مجالس تجمع مردم نباشد. مردم به نوبت و با فاصله وارد یا خارج شوند.

۹. حتی الامکان نذورات حسینی به سمت کمک‌های مومنانه و توزیع مواد غذایی درب منازل برود، اگر در جایی نذر غیر قابل تغییر بود، با نظارت کارشناس‌های بهداشتی پخت و توزیع صورت بگیرد و بصورت بیرون بر در ظرف‌های یکبار مصرف به نحوی توزیع شود که تجمع مردم را به دنبال نداشته باشد.

۱۰. مهم‌ترین مسئله که در مورد عزاداری‌ها هنوز به اتفاق نرسیده ایم، برگزاری مراسمات در محیط بسته به مدت بیش از یک ساعت می‌باشد.

توصیه‌ها و توجهاتی که دکتر رئیسی به آنها اشاره کرد:
۱. در ایام محرم شهر سفید و زرد و قرمز نداریم، دستورالعمل‌ها برای تمام شهرها یکسان است و در تمام کشور مراسمات برگزار خواهد شد.

۲. هرچه قدر به برگزاری بیشتر هیأت‌ها کمک کنیم، بهتر است. چون در صورت کم کردن تعداد مراسمات، تجمع مردم بیشتر خواهد شد و در صورت تعدد مراسمات تجمع کمتر خواهد شد.

۳. تنها مسیر ورود کرونا از طریق چشم و دهان و بینی است و ضدعفونی محل مراسمات بصورت مقطعی اثرگذار است. مهم ترین نکته در کنترل شیوع کرونا التزام به استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی است.

۴. توصیه ما به کوتاه کردن مراسمات عزاداری حتی در محیط‌های باز است.

۵. تا می‌شود نذورات مردم نسبت به چای و شربت به نذر توزیع ماسک بین عزاداران تبدیل شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تذکرات خوبیست
هیئات قطعا رعایت مکنند و بهانه دست معاندین نمیدهند
سیدحسین
Hong Kong
الان بهترین فرصت برای احیای سنت دیرین روضه های خانگی است.
Iran, Islamic Republic of
و فرصت بسیار خوبی برای پالایش کردن مراسمات مذهبی از آسببها و آفتهایی که در بلند مدت دچار آن شده‌ایم... نظیر استفاده از ادوات موسیقی و ...
علی
Iran, Islamic Republic of
دستور العمل برای کی است مگر بعضی ها رعایت می کنند اگر رعایت میشد که امار مبتلایان و کشته ها بالا نمی رفت ول کنید این وضعیت را این ملت باید تاوان همه چیز را بدهد که اولینش نااگاهی و نادانی خود است
Iran, Islamic Republic of
تا حالا که مراسم و تجمعات مذهبی نبوده ، علت این آمار بالای مبتلایان را باید در مراسمات عروسی و پاساژگردی ها و سواحل شما جست و جو کنید..
Hong Kong
حرف شما صحیح است
منتهی نگرانی ها از افزایش آماره
و الا هر تجمعی میتونه خطرآفرین باشه.
دبیر
Denmark
متاسفانه ما هیئت های داریم که به حدود عرفی وفقهی وشرعی کمترین پایبندی رادارند قطعا درباره این دستورالعمل ها هم همینگونه رفتار خواهند کرد باید فکری کرد تا دچارمشکل نشویم
Canada
«. دسته‌های عزاداری در محیط‌های باز با حفظ فاصله فیزیکی بین هر فرد به اندازه چهار متر مربع (از هر طرف ۱.۵ متر)»
از هر طرف ۱.۵ متر فاصله میشه ۹ متر مریع نه ۴ متر مربع.
Iran, Islamic Republic of
امام حسین رو تمام ایرانیا شیعه، سنی، مسیحی،.. دوست دارن و عزاداریش میرن. مذهبی و غیر مذهبی نداره...
امید
Iran, Islamic Republic of
....
Romania
در روز هایی که خانه خدا به روی زوار بسته است ..این همه تلاش برای عزاداری چیست ....
Iran, Islamic Republic of
متولی آن خانه... آل سقوط است و متولی این مراسم مردم دلباخته اهل بیت