چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - 5 Aug 2020
 
۰

نظر آیت‌الله بهجت در خصوص عزاداری محرم

يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۳
کد مطلب: 735794
مأموریت رضاخان تعطیلی روضه‌خوانی بود؛ در آن زمان، نزد آقا شیخ عبدالکریم حائری گفته شد: روضه‌خوانی امر مستحبی است، شما با او مخالفت نکنید. ایشان فرمودند: بله، مستحب است، اما هزار واجب در آن است!
نظر آیت‌الله بهجت در خصوص عزاداری محرم
به گرازش جهان نيوز، مرحوم آیت‌الله بهجت در یکی از بیانات خود که در صفحه ۲۷۴ کتاب رحمت واسعه آماده است، در خصوص اهمیت عزاداری در ماه محرم برای سیدالشهدا(ع) می‌فرمایند:

می‌گوییم: به واجبات می‌پردازیم، مستحبات شد شد، نشد نشد!

بابا، این مستحبات است که انسان را به جایی می‌رساند! برای همین، سباع و بهایم (درندگان و چهارپایان؛ مقصود، مأموران رژیم پهلوی است.) رشوه برای جلوگیری از مستحبات گرفته بودند.

مأموریت رضاخان پهلوی این بود که دستگاه روحانیت و روضه‌خوانی را تقریباً تعطیل کند؛ لذا در آن زمان، نزد آقا شیخ عبدالکریم حائری رحمه‌اللّه گفته شد: روضه‌خوانی امر مستحبی است، شما با جلوگیری رضاخان از آن مخالفت نکنید. ایشان در جواب فرمودند: بله، مستحب است، اما هزار واجب در آن است!

زیرا مجلس روضه فقط روضه‌خوانی نیست؛ بلکه مجلس درس احکام، معارف، عقاید و ترویج مذهب است.

خدا می‌داند که چقدر احکام واجب و چه چیزهایی از حالات، سیره و کلمات سیدالشهدا و سایر معصومین علیهم‌السلام در مقدمه روضه نقل می‌شود که سبب تقویت دین و موجب افزایش ایمان مردم است.
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *